Galatyalılar:Yalnıca TANRI SÖZÜ

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Esenlikler kardeşler.Sizlere, Galatyalılar 1:1-10 ayetlere kadar paylaşmak istiyorum,

Gal.1: 1-2 İnsanlarca ya da insan aracılığıyla değil, İsa Mesih ve O’nu ölümden dirilten Baba Tanrı aracılığıyla elçi atanan ben Pavlus’tan ve benimle birlikte olan bütün kardeşlerden Galatya’daki kiliselere* selam!

Gal.1: 3 Babamız Tanrı’dan ve Rab İsa Mesih’ten sizlere lütuf ve esenlik olsun.

Gal.1: 4 Mesih, Babamız Tanrı’nın isteğine uyarak bizi şimdiki kötü çağdan kurtarmak için günahlarımıza karşılık kendini feda etti.

Gal.1: 5 Tanrı’ya sonsuzlara dek yücelik olsun! Amin.

Tek Müjde
    Gal.1: 6 Sizi Mesih’in lütfuyla çağıranı bırakıp değişik bir müjdeye böylesine çarçabuk dönmenize şaşıyorum.

Gal.1: 7 Gerçekte başka bir müjde yoktur. Ancak aklınızı karıştırıp Mesih’in Müjdesi’ni çarpıtmak isteyenler vardır.

Gal.1: 8 İster biz, ister gökten bir melek size bildirdiğimize ters düşen bir müjde bildirirse, lanet olsun ona!

Gal.1: 9 Daha önce söylediğimizi şimdi yine söylüyorum: Bir kimse size kabul ettiğinize ters düşen bir müjde bildirirse, ona lanet olsun!

Gal.1: 10 Şimdi ben insanların onayını mı, Tanrı’nın onayını mı arıyorum? Yoksa insanları mı hoşnut etmeye çalışıyorum? Eğer hâlâ insanları hoşnut etmek isteseydim, Mesih’in kulu olmazdım.
    Öncelikle Pavlus’un sadece Tanrı onayını önemsediğini ilk ayette ve son ayette üstüne basa basa söylediğini belirterek başlamak istiyorum;
    :1-2 İnsanlarca ya da insan aracılığıyla değil, İsa Mesih ve O’nu ölümden dirilten Baba Tanrı aracılığıyla
    1: 10 Şimdi ben insanların onayını mı, Tanrı’nın onayını mı arıyorum? Yoksa insanları mı hoşnut etmeye çalışıyorum? Eğer hâlâ insanları hoşnut etmek isteseydim, Mesih’in kulu olmazdım.
    Ayetlere bakarsak Tanrı sözü yanlıca Tanrı sözüne,yalnızca Tanrı onayına bakmamız için bizi öğütlüyor.Zaten bu bölümün en büyük amacınında bu olduğunu düşünüyorum.Pavlus ilk ayetlerde yalnızca Tanrı aracılığıyla elçi atandığını söyledikten sonra tekrar rabbimizin mükemmel kurtarış planını insanlara hatırlatıyor;
    1: 4 Mesih, Babamız Tanrı’nın isteğine uyarak bizi şimdiki kötü çağdan kurtarmak için günahlarımıza karşılık kendini feda etti.
    Bu sözler tabi ki insanların ilk defa duyduğu sözler değildi,il defa öğrenmiyorlardı.Ama Tanrı sözünün diriliği,yüreğe konuşu insanlara tekrar tekrar işliyor,ve rabbimizin yaptıklarının ne kadar mükemmel olduğunu bir kez daha hatırlatıyordu.Peki biz bunu yapıyormuyuz? Şuan zor şartlarda olsakta elçilerin yaşadığı kadar zor yaşamıyoruz.Peki biz sadece İsa Mesihi tanımayanlara değil de,kardeşlerimize sık sık Rabbimizin mükemmel işlerini anlatıyormuyuz?Tanrı’nın beden aldığını,çarmıha gerildiğini,dirildiğini anlatmak hiçbir kardeşi sıkmaz..Bunu hergün anmalı ve birbirimizi söylemeliyiz.Çünkü İsa Mesih gerçekten çarmıha gerildi,öldü ve üçüncü gün dirildi..

Gal.1: 6 Sizi Mesih’in lütfuyla çağıranı bırakıp değişik bir müjdeye böylesine çarçabuk dönmenize şaşıyorum.

Gal.1: 7 Gerçekte başka bir müjde yoktur. Ancak aklınızı karıştırıp Mesih’in Müjdesi’ni çarpıtmak isteyenler vardır.

Gal.1: 8 İster biz, ister gökten bir melek size bildirdiğimize ters düşen bir müjde bildirirse, lanet olsun ona!
    Gal.1: 9 Daha önce söylediğimizi şimdi yine söylüyorum: Bir kimse size kabul ettiğinize ters düşen bir müjde bildirirse, ona lanet olsun!
    Şimdi 6’dan ile 9.ayetlere kadar bakalım;

Aslında çok açık,özetleyici,teşvik edici ayetler.Bu ayetlere o zamana göre değil de bu zamana göre yorumlayarak bakmak istiyorum.Bunun ,Tanrı sözünün ne kadar diri olduğunu birkez daha göstereceği kanısınayım.Dünya’ya bir bakalım.Şu sıralarda neler var?birbirini çekemeyen ülkeler,kıskançlıklar,saldırılar,savaşlar,üzüntüler,gözyaşları…
    Birde bunların arasında inanç kavgaları..
    Hristiyanlar kendi aralarında mezhep tartışmaları yaşıyorlar hala,insanlar teolojik nedenlerden dolayı sürekli tartışıyorlar.. Sizi Mesih’in lütfuyla çağıranı bırakıp değişik bir müjdeye böylesine çarçabuk dönmenize şaşıyorum.(1:6) dünya birçok kez bu sözleri dinlemedi,hala dinlememeye devam ediyor..Rabbimizin öğütleri dünya tarafından maalesef hala dinlenmemeye devam ediyor.Çünkü günahlı yapı zaman zaman insanları kışkırtıyor. Gerçekte başka bir müjde yoktur. Ancak aklınızı karıştırıp Mesih’in Müjdesi’ni çarpıtmak isteyenler vardır.(1:7) Hangi inanç olura olsun rabbimizin sözü dışında ki hiçbirşey Tanrı’dan değildir.Çünkü İster biz, ister gökten bir melek size bildirdiğimize ters düşen bir müjde bildirirse, lanet olsun ona!

3.ve 5.ayetlerle ilgili yazmayacağımı düşünmüş olabilirsiniz belki.Ama aksine,yazımı bu ayetlerle bitirmek istiyorum

Gal.1: 3 Babamız Tanrı’dan ve Rab İsa Mesih’ten sizlere lütuf ve esenlik olsun.

Gal.1: 5 Tanrı’ya sonsuzlara dek yücelik olsun! Amin.

Anonim
    Pasif

Sevgili Titus kardeşim,

Bugün kü yazılımlarınız la ve paylaşımlarınız la bizleri bereketlediniz.
    Bereketlemek, bereket almanın yollarından biridir.
    Paylaşımlarınız la form da sürekliliginizi arzu ederim.
    Rab’bin esenligi, lutfu ve bereketi üzerinizde olsun.
    Sevgide kalınız RAB SEVGİDİR.

Galatya dan (ankara) sevgiler.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.