Evrenin Yaratıcısı ve Kutsal Kitap

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27367
  Anonim
  Pasif

  Evrenin Yaratıcısı ve Kutsal Kitap

  Evren beni şaşırtıyor! Böyle bir ‘saatin’ bir Yapıcısı olmadan var olabileceğini düşünemem.”—Voltaire 18. yüzyılda yaşamış bir Fransız filozofu.

  Dakik bir saat, yapıcısının hüner ve yeteneğine karşı hayranlık uyandırır. Etrafımızı kuşatan evren hakkında acaba ne denilebilir? Yaratıcısının kişiliğini, acaba bir oranda açıklayabilir mi?

  Yaklaşık 2.000 yıl önce, Kutsal Kitap yazarlarından biri olan havari Pavlus, bu soruya şöyle cevap verdi: “Onlar mazur olmasınlar diye, onun görülmez şeyleri, yani ebedi kudreti ve üluhiyeti dünyanın yaratılışından beri yapılan şeylerle anlaşılarak açıkça görülüyor.” (Romalılar 1:20) Bundan dolayı, bu doğa kitabını dikkatle incelemekle neler öğrenebiliriz?

  Saat, Yapıcısı Hakkında Bize Neler Öğretir?

  Görkemli bir şelale, bir deniz fırtınası, bulutsuz bir gecede milyonlarca yıldızla parıldayan bir gökyüzü; bunlar bizi kudretli bir Yaratıcı’nın varlığını düşünmeye sevk eden birkaç şeydir. Gezegenlerin dakik yörüngeleri, Voltaire’e Yaratıcı’nın Büyük bir Teşkilatlandırıcı, Usta bir Saat Yapıcısı olması gerektiğini hatırlattığı gibi, bize de aynı şeyi hatırlatabilir.—Mezmur 104:1.

  Bol bol aldığımız yeryüzünün çeşitli meyve ve sebze ürünleri de, Tanrı’nın cömertliğine tanıklık eder. Pavlus “gökten yağmurlar ve semereli mevsimler vererek yüreklerinizi yemek ve sevinçle doldurup iyilik ederek kendisini şahitsiz bırakmamıştır” derken bunu doğruladı.—Havarilerin İşleri 14:17.

  Saat Bize Ne Söylemez

  Doğa kitabının daha derinden incelenmesi, Tanrı’nın diğer nitelikleri hakkında yine bize bazı şeyler öğretecektir. Fakat sadece yaratılıştan öğrendiklerimize dayanırsak, Tanrı hakkında edindiğimiz bilgi sınırlı olacaktır. Bir Fransız yazar Robert Lenoble Esquisse d’une histoire de l’idée de Nature (Doğa Fikrinin Tarihinin Taslağı) kitabında bunu şöyle açıkladı: “İnsan gizli şeyleri anlamak ve sırrını keşfetme uğruna dikkatini daima doğaya çevirecektir; bu öyle bir sırdır ki hiçbir zaman insanın laboratuvarından çıkamaz.”

  Yaklaşık 3.500 yıl önce sadık bir kişi olan Eyub da, aynı sonuca vardı. Şu soruyu sordu: “Fakat hikmet, o nerede bulunur? Ve anlayışın yeri neresidir? Engin diyor: O bende değil; ve deniz diyor: Benim yanımda değil. Çünkü bütün yaşıyanların gözlerinden gizlenmiştir; ve göklerin kuşlarından saklanmıştır.”—Eyub 28:12, 14,*21.

  Şu halde bu hikmeti bulmak için nereye başvurmalıyız? Bu aynı kitap şöyle cevap verir: “Onun yolunu Tanrı anlar ve onun yerini bilen odur.” (Eyub 28:23) Tanrı, harikulade bir yolla, yani Sözü olan Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil) vasıtasıyla Kendi hikmetini insanlarla paylaşmıştır.

  Kutsal Kitaptan Edinilen Emsalsiz Bilgi

  Kutsal Kitap, insanlığın başlangıcına dair bize emsalsiz bilgi verir. O (Kutsal Kitap) Tanrı’nın yeryüzünü nasıl hazırladığını, sonra da ilk insan çiftini nasıl oraya koyduğunu açıklar. İlk ana-babamız kamil koşullar altında ebediyen yaşayabileceklerdi. Fakat onlar, isyan ettiler ve işledikleri suçla, günah ve ölüm de içinde olmak üzere, insanlığa acı veren tüm kötülüklere neden oldular.—Tekvin 1-3 bölümleri; Romalılar 5:12-21.

  Kutsal Kitap, durumu düzeltmek üzere Tanrı’nın attığı adımları, ayrıntılarıyla bize bildirir. Adem ile Havva’dan binlerce yıl sonra, bizzat Tanrı’nın Oğlu İsa, insanlara Tanrı ile barışma fırsatını vermek için yeryüzüne geldi. Böylece İsa, kendisine iman edecek ve kurbanlık değerini kabul edecek olan tüm insanlara, cennete ebedi hayat ümidi sundu.—Luka 23:43; Yuhanna 3:16.

  Bu ümit, hepimize sunulmuştur. Onun gerçekleşmesi için ‘yegâne hakiki Tanrı- İsa Mesih’ hakkında tam bilgi almalıyız. Fakat bu ümitle de uyum içinde yaşamalıyız. Bu tam bilgi, Kutsal Kitapta bulunur.—Yuhanna 17:3; Yakub 2:24-26.

  Örneğin, şu sorulara cevap almak ister miydiniz? İnsan nereden geldi? Ölümden sonra ne oluyor? İnsanlığın sorunlarının sebebi nedir? Sorunların bir gün çözüleceğine dair bir ümit var mıdır? Tanrı, insanlık için kâmil şartları ne zaman ve nasıl getirecek? Cevap almak isterseniz, evrenin Tanrısı tarafından size cevap verecek olan “ebedi hayat ümidinin temelini” içinde bulunduran tek kitap olan Kutsal Kitabı incelemeye sizi davet ediyoruz.

  Saygılarımla

  Dilbera- dersimi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.