Evanjelistler -Islam dunyasinin Sanal düşmanı – Böyle bir oluşum var mıdır???

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27163
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Islam dunyasinin Sanal düşmanı EVANJELİSTLER- Böyle bir oluşum var mıdır???

  Son yıllarda Bush’un başını çektiği, İsraille işbirliği yaparak Irakı ve Afganistanı işgal ettiği ve İslama karşı savaş açarak dünyayı Armagedon savaşına doğru süreklediği iddia edilen sözüm ona Evanjelistler kavramı, tamamen türk okuyucular için hayali bir hristiyanlık düşmanlığıdır. Bu konuyu hangi yazar, hangi işgüzar kaleme alıp türk kamuoyuna taşıdıysa onu kutlamak gerek, çünkü büyük kitleleri buna inandırmıştır. Okuyucu Amerikada ‘evanjelistler’ diye bir tarikat veya kuruluş olmadığını nereden bilsin? Yazar böyle dediyse doğrudur mantığıyla hareket ederseniz olacağı odur. Istediğiniz ingilizce sözlüğe, ansiklopediye veya google’a bile ‘evangelist’ yazıp baksanız, kavramın gerçek anlamının türkçede sayfalarca anlatılan böyle bir oluşumla zerre kadar ilgisi olmadığını göreceksiniz.

  Sözcük Yunanca kökenli bir sözcüktür. Evangel Yunancada ‘İncil, iyi haber, Müjde’ gibi anlamlara gelir. Evangelist sözcüğü de bundan türetilerek müjdeci, müjdeyi duyuıran, incilci, İncili duyuran kişi anlamındadır. İncili tebliğ eden kişidir evangelist. Örnegin Evangelist Billy Graham gibi…Evangelist sözcüğünün başka bir anlamı yoktur. Amerika, Avrupa veya dünya hristiyanlığının evanjelistler dendiğinde anladıkları ile türk okurlarının anladığı şeyler kesinlikle farklı şeylerdir.
  Amerikadaki protestan kilise oluşumlarını ve yapılarını bilen biri olarak söylemeliyim ki Türkiyede anlaşıldığı anlamda siyasi bir evanjelistler oluşumu Amerikada yoktur.

  Evet, evangelical free churches (müjdeci bağımsız kiliseler) gibi bağımsız protestan müjdeci kiliseler vardır, bunlara ingilizcede ‘evangelicals’ denir. Ama Türk okuruna lansedildiği gibi savaş isteyen, Bushun siyasetlerini onaylayan değildirler, siyasete karışmazlar, gidip İncil uğruna eline silah alıp savaşmazlar, sadece İsa Mesih’in öğretişlerini izlemek isterler, İsa’nın müjdeciliğini yaparlar. Savaşları ruhsaldır, toplumdaki haksızlıklara, günaha ve kötülüklere karşı dururlar. Bu her hristiyanın doğal olarak göstermesi gereken bir tepkidir. Bu tepkiyi gösteren müjdeci hristiyanlara da ‘bunlar islama savaş açan evanjelistlerdir’ demek, bunu söyenlerin konudan ne kadar alakasız yerlere gittiğini ve tamamen hayali bir düşman algıladıklarını göstermektedir.

  Evangelist kelimesinin ingilizcede ne anlama geldiğini ve bunu duyan birinin bundan ne anladığını öğrenmek, bilmek isterseniz bu linkleri internette okumanız yeterli olacaktır.

  http://members.net-tech.com.au/sggram/f773.htm
  http://wiki.answers.com/Q/What_does_evangelist_mean
  http://en.wikipedia.org/wiki/Evangelism

  #35807
  Anonim
  Pasif

  Sevgili Evangelist kardeş, bunları yazmakla iyi etmişsin elbet ama Türkiye’de Hristiyanlık ile ilgili daha nice çok basit şeylerin bile anlaşılması gerekiyor ki bu tür konular da anlaşılabilsin.

  Şahsen Hristiyanlık’ta da, yani Yeni Ahit’in öğretisinde de, ceza olarak el ayak kesme, kırbaçlama, recmetme türünden bir şeriatın olduğuna inanan, okuması yazması gayetle gelişkin, tahsilli kişilere rastladığım olmuştur Türkiye’de.

  Türkiye ne yazık ki bu konularda hala çok büyük bir malümatsızlığın hüküm sürdüğü bir yer. Bir haberin akılda doğru değerlendirilmesi için en önce doğru malümatlanmış olmak gerekir. Sahih bir malümat olmadı mı vehim üzerine vehimler kurulur, gerçekle hiç bir alakası olmayan hayali hayat manzaralarına varılır. Sonra da, dolayısıyla, gerçek bu tür bir vehim içersinde yaşayanı sabotaja uğratır hep hayatında.

  Türkiye’de bu tür konularda fikir yürütmek isteyen herkese en önce tavsiye edilmesi gereken şey, Yeni Ahit’i alıp kendisinin okuması. Bu ilk vurgulanması gereken şey. Okusun bir, sonra fikir yürütsün.

  Tarihteki engizisyon gibi uygulamaların Hristiyanlık’ta ilkesel olmadığını, ilkelerin tam bir saptırılması olduğunu o zaman anlayabilir sadece malümatsız biri. Yeni Ahit metnini kendi okuduğu zaman.

  Batı dünyasında sosyal gelişme diye bir şey söz konusu olmuşsa, bugünün demokrasisine varılmışsa, insan haklarından bu kadar sık bahsediliyorsa zaten, hep medeniyetinin kaynağı olan Yeni Ahit öğretisindeki (her ne kadar bir çok ateist Batı’lı bugün bu gerçeği bunca büyük, küfre varan bir kadirbilmezlikle reddediyorsa da) ilkelerin insanın vicdani serbestisine göz bebeğine karşı olan hassasiyet misali bir hassasiyeti olduğundandır hep.

  İnsan Yeni Ahit’i bir okusa… sadece Matta incilinden bile başlasa, şöyle bir ilk adım olarak… hayatı tümden değişecektir… artık insanlık tarihini değerlendirişi tümden başka bir temele oturacaktır… Hristiyanlığın düşmanı olmaya devam etse bile başka tür bir düşmanlığı olacaktır öyle bir kişinin… O Paulus’un Saul iken Hristiyanlar’a karşı içinde barındırdığı düşmanlıkla ince bir çizgi ayrımında bulunan bir düşmanlık olacaktır bu, hiç şüphesiz, çünkü…

  Esenlikler…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.