evangelizm ne demektir?

• Bu konu 3 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bir yerde okudum aynen şu sekilde yazıyordu :

Sayıları sadece Amerika’da 70 milyona ulaşan Evangelistler, İncil’de yer alan kehanetleri gerçekleştirmek için çalışıyor. Bu koyu Hıristiyanlar’a göre kıyamet Ortadoğu’da kopacak ve onlar da İsa Mesih sayesinde dünyaya hakim olacak.

Amerikan İsrail ilişkilerinden Büyük Ortadoğu Projesi’ne kadar kimi zaman “komplo” teorilerine boyanan kavramların altında 70’li yıllarda yeniden dirilen “Evangelizm” yatıyor. Evangelistleri bu aralar önemli hale getiren iyi ve kötü arasında kaçınılmaz olarak gerçekleşecek o yıkıcı savaşa, yani Armageddon’a olan inançları ya da insan eliyle yaratılacak kıyamet fikrini destekliyor olmaları.

Yeni Ahitte (incil) tasdiklendiğinden, eski ahitteki (tevrat) seçilmiş ırka, yani yahudilere yardım ederek kendini kurtaracağını sanan Evangelistlerin şu anki varlıkları ve yaptıkları ciddi anlamda korkunç boyutlara ulaştı… dünyadaki bir avuç yahudinin dokunulmazlık zırhıda bu değilmidir???

Evangelizm’i diğer Hıristiyan mezheplerinden ayıran önemli özelliklerden birisi “agresif misyonerlik” anlayışını benimsemiş olmalarıdır. Bu anlayış sahipleri misyonerlik yaparken gerektiği takdirde şiddet kullanmayı bile mübah görmektedirler. Bu özellikleri ile Evangelizm’in Hıristiyanlığın kanlı kılıcı konumundadır.

ve yenı dıkkatımı cektı sitenin ana sayfa linkinde Evangelical Turkish Christian Forum yazılmıs neden? burda sadece bu meshebe baglı kişilermi var ?

Evangelistlere göre iyi ile kötü arasinda gerçeklesecek olan büyük savastan (Armageddon) sonra, Mesih gelecek ve sonra da kiyamet kopacaktir. Armageddon savasini ne kadar çabuk baslatirlarsa Mesihin gelişi de o kadar çabuk olacağına inanırlar.

Tabi onlara göre iyi olan kendileri(!) ve kötü olan da Evangelistlerin düşman belledikleri bütün bir islam dünyasidır.(Büyük Ortadogu Projesi).

yada bu yazılanların İsa Mesih’in bahsettiği sevgiyle alakası ne ‘düşmanını sev’ ayetine ne oldu bunun için hristiyanları suclamıyorum ben de incile inanıyorum ama su tanımlamalardan sonra evangeistlerın gercek bi inanlı olmadıkları cok acık. insan öldüren bir kişi cennete nasıl girer? insanlara zulm edip misyonerlik yapan yalan söyleyen sahtekarlık yapan biri nasıl cennete girer? Tanrı’nın işine karışmak kaderi hızlandırmak kimin haddine? bu Tanrıya şirk koşmak değilmidir?
    yazım lütfen yayınlansın. ki yayınlanmaması mantıksız olur. yanıldıgımı gösteren cevaplar bekliyorum yazı yayınlanmassa bu sitenin objektif bir yer olduguna inanmam.

İsa Mesih hep yanınızda olsun. amin

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Nina, samimi soruların için çok teşekkür ederim. Yazını elbette yayınlayacagım. Çünkü getirdiğin bu yazının hiçbir cümlesinin gerçekle bir ilgisi yok. Bu konuyu forum içerisinde çesitli başlıklarda biçok defalar ele aldık ve soyleyeceğimizi söyledik.

Zaten konunun başlığı bile kendi başına bir çarpıtma. Türkiyede ve diğer İslam ülkelerinde özellikle 11 Eylül olaylarından sonra dünyada yasanan kültürler ve inançlar arasındaki gerilim nedeniyle birtakım yeni iddialar ve doktrinler ilere sürüldü. ‘Evangelism’ teorisi bunlardan bi tanesidir ve insanlarımız burada söylenenleri sorgusuz sualsiz kabul ettiler ve karşılarına böyle sanal bir düşman koydular.

İlkin EVANGEL kelimesiyle başlayayım. Bu, grekçede ‘İncil, Müjde, Sevinç veren iyi haber’ anlamına gelir. Evangelist kelimesi de buradan türetilmiştir ve ‘müjdeci, incili müjdeleyen kişi’ demektir. Yani Evangelist, İncili müjdeleyen bir kişidir, bir meshep veya gruba evangelistler denmez. Burada zaten terslik var. Bu doktrini ortaya atan ve Türkiyede islami çevrelere dikte eden taraflar kendilerini buna o kadar inandırmışlar ki, karşılarında real olmayan bir düşmana karşı savaş açmışlardır. Amerikadaki protestan kiliseleri Incili duyuran, müjdeci (evangelical) kiliselerdir ve tanımlamada geçen ‘şiddet kullanmayı bile mubah görürler’ sözü kesinlikle bir yalandır, iftiradır, çamur at izi kalsın’dır. Ben Amerikadaki protestan kiliselerini çok defalar ziyaret etmiş ve aralarında bulunmuş biri olarak söylemeliyim ki, tanımda geçen iddialardan hiçbirine tanık olmadım. ‘İsrail ile işbirliği içindedirler’ sözü de hiç inandırıcı değildir, çünkü yahudilerin hristiyanlar içinde en sevmedikleri grup müjdeci protestan kiliseleridir. Alıntısını yaptıgın yazıyı kim yazdıysa o kişinin anlayışına göre hristiyanların İncili müjdeleyenleri tehlikelidir; saldırgandır, korkunç ve kanlıdırlar; müjdelemeyenleri, uyuyan, pasif ismen hristiyanları ise zararsızdırlar, iyidirler. Buradaki maksat bellidir. Müslümanlar müjdecilik yapan gercek hristiyanları hedef göstererek insanları İncilin müjdesinden uzak tutmayı amaçlamışlardır. Kurtlar Vadisi dizisinde bile bu doktrini oynamışlar ve insanlara protestan kiliselerinin tehlikeli, karanlık işlere bulaştıgını lanse etmek istemişlerdir. Yeter ki insanlar İncili duymasınlar, kiliselere gitmesinler diye.

Burada söylediğin bütün sözlere ben de katılıyorum. Rabbimiz seni korusun ve bereketlesin.

Quote:
    Bu yazılanların İsa Mesih’in bahsettiği sevgiyle alakası ne ‘düşmanını sev’ ayetine ne oldu bunun için hristiyanları suclamıyorum ben de incile inanıyorum ama su tanımlamalardan sonra evangeistlerın gercek bi inanlı olmadıkları cok acık. insan öldüren bir kişi cennete nasıl girer? insanlara zulm edip misyonerlik yapan yalan söyleyen sahtekarlık yapan biri nasıl cennete girer? Tanrı’nın işine karışmak kaderi hızlandırmak kimin haddine? bu Tanrıya şirk koşmak değilmidir?
    yazım lütfen yayınlansın. ki yayınlanmaması mantıksız olur. yanıldıgımı gösteren cevaplar bekliyorum yazı yayınlanmassa bu sitenin objektif bir yer olduguna inanmam.

Forumumuzun Evangelical Turkish Christian Forum adıyla anılmasının gerekçesi, Müjdeci protestan görüşte olmamızdır. Ortodoks veya Katolik olmadığımızı ve sadece Kutsal Kitabı yetkili olarak kabul ettiğimizi belirtmek için bu terimi kullanıyoruz.

Anonim
    Pasif

Incili müjdeleyenler, ne yalan söylerler ne zor kullanirlar; insanin inandigini, haklari sinirinda, ifade etmesi, savunmasi herkes icin vardir ve her görüs bu hakkindan yararlanir. Nina, yaziyi okudum, gercekle ilgisi yok; birkere, incil inanisinda insanin insanla yapacagi bir savas da yok. Sözkonusu savas Mesih isanin geldiginde, kendisinin yapacagi ve kötülügü temsil eden bütün gücleri yenip mahkum edecegi savastir.Yazan utanmadan da, ben de incile inaniyorum demis. Kimin insanlari kandirdigi ortada. Gercegi kimin carpittigi da….

Anonim
    Pasif

İncile inanan benim. sadece her yerde evangelistler hakkında böyle yazıyor. bunu sordum. cevaplarınız için teşekkür ederim..

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Nina, ‘evangelistler’ diye bir kavram dünya kiliselerinde ve literatüründe yok. İngizce arama motorlarına yaz, evangelist, evangelists, diye.. hiçbir tanımında Türkiyede anlaşılan kavramları bulamazsın. Birileri ‘evangelistler’ diye içi boş sanal bir düşman yaratmış ve maalesef bizim insanlarımız da bunu sorgusuz sualsiz gerçek diye kabul etmişlerdir.. birçok şeyde olduğu gibi. Ama gerçekleri öğrenmek onları hayalkırıklığına ugratacaktır, kesin.

Sevgiyle

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.