Evangelist Thomas Cosmades’i Sonsuzluğa Uğurluyoruz

• Bu konu 3 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

Evangelist Thomas Cosmades’i Sonsuzluğa Uğurluyoruz

Copy%20(6)%20of%20Picture%20260.jpg
    1924-2010

Çok değerli büyüğümüz, önderimiz, altmış yıla yakın bir süredir Türk işinde etkin müjdeci olan Thomas Cosmades kardeşimiz, Almanya’nın Siegen şehrindeki evinde bugün (20 Eylül 2010) saat 10 civarinda bedence aramızdan ayrılarak çok sevdiği Rabbimiz İsa Mesih’in yanına gitmiştir. Bundan altı ay once kalınbağırsak kanseri teşhisi konulan Cosmades, başarılı bir ameliyat geçirerek hızla sağlığına kavuşmasına rağmen, aldığımız habere göre dün gece mutfakta dengesini kaybederek yere düşmüş ve bilincini kaybederek bir daha uyanmamıştır. Hastanedeki tüm müdahelelere yanıt vermeyen Cosmades, bu sabah yaşamını yitirerek aramızdan ayrılmıştır.

Son olarak iki ay önce, üzerinde yıllarca çalıştığı İnci’in çağdaş Türkçeye çeviri projesini tamamlayarak basıma veren Thomas Cosmades, ‘Yapmam gereken en önemli işimi sonuçlandırdım. Bundan böyle Kurtarıcım olan yüce Mesih’in yanına gidebilirim’ diyerek sanki yakındaki gidişinin sinyallerini veriyordu.

Thomas Cosmades 1924’te Istanbul Üsküdar’da dünyaya geldi. Eski başbakanlardan Bülent Ecevit ile Robert Kolejinde aynı sınıfta okudu. Annesi babası İstanbulun rumlarından olan Thomas, 24 yaşındayken Eminönü’ndeki Bible House kilisesinde yaşamını İsaya adayarak Mesihin hizmetine geçmeye karar verdi. Amerika Birleşik Devletlerinde Hristiyan İlahiyatı okuyan Cosmades, eşi Leila ile tanıştı. Cosmades, Müjdeyi Türkçe konuşan insanlara duyurmak amacıyla Trans World Radio üzerinde Türkçe programlar hazırladı, uzun yıllar bu hizmetini sürdürdü. Incili özgün Grekçe dilinden çağdaş Türkçeye çevirdi. Sayısız broşürler ve kitaplar yazdı ve ses kasetleri hazırladı. Yazılarında ve konuşmalarında Arapçadan arındırılmış özgün Türkçe sözcükler kullanması ve Türkçeye hakimiyeti onun en önde gelen özelliklerinden biriydi. ‘Su, Ekmek, Yaşam’, ‘Tanrı İnsan Sorunları’, ‘Yıldızlar gibi parlayacak’ adlı kitapları, Cosmades’le özdeşleşen en belirgin eserlerdendir. Cosmades iki kız babasıydı.

Onu tanıyan ve seven bütün dostlarına ve Mesih’teki kardeşlerimize baş sağlığı diliyoruz!

Thomas Cosmades’in 1992’de Koln Kilisesinde verdigi vaazdan bir bolumu alttaki linkten dinleyebilirsiniz:

http://www.radio.christianturk.com/server/mp3/mesihin-verdigi-ozgurluk-cosmades-3-4.WMA

hrturk

Anonim
    Pasif

Üzücü bir haber. Ama Cosmades Abimiz açısından değil. Aldigi Talentleri saklamayip onu Rab’binin hizmetinde calistiran, hayatinin son saatlerine kadar da devam ettiren bu abimi minnetle ve saygiyla hatirlayacagim. Ah keske ben de senin gibi hazir bir sekilde Rab’bimin yanina gidebilsem Cosmades Amca!! Rab yakinlarina ve özellikle sevgili esine sabir ve teselli versin. Güle güle degerli Cosmades Amca!!

Anonim
    Pasif

Değerli önderimiz Thomas Cosmades’in dünyamızdan Rab İsa Mesih’in sonsuz krallığında bulunmak üzere bedenen aramızdan ayrılışının haberini almış bulunuyoruz. Bizimle beraberken Rab İsa Mesih’e hizmetlerinin kalıntıları, biz kalanlara teşvik araçları olacaktır. İşleri ile Rabbe gitmiş oldu!
    Gençlik yıllarımda İsatanbul’da ilk tanıştıklarım içinde Thomas Cosmades olmuştur. Bible House kilisesindeki vaazlarını izleyen kalıntılardan biriyim. İNCİL okuyan ve Rab İsa Mesih’i tanımanın peşinde olan biri olarak, onunla müşareketlerim olmuştur. Baba-Oğul-Kutsal Ruh adı ile vaftiz olmamı bana ilk öneren kendisi idi. İNCİL’de yazılı olanlara uygun olarak beni, Baba-Oğul-Kutsal Ruh ile vaftiz eden Thoma biraderimi artık burada değil, fakat göksel Yeruşalem’de göreceğim umudu ile ben de, şimdilik dünyadayım. Fakat onun geride bıraktığı eşi, çocukları ve bizler, asla öksüz kalmayız! “Sizi öksüz bırakmam; size gelirim” diyen sevgili Rabbimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih, daima bizimle beraberdir (Yuhanna 14:18). Halleluyah. Amin.

Mesih Ruhu’nun tesellisi hepinizle beraber olsun kardeşler.

Armagan
    Anahtar yönetici

(Thomas Cosmades’in eşi Leila’nın bu haberle ilgili ingilizce yazdığı ayrıntılı mektuptur).

Dear friends far and near, dear family,

That which he longed for took place yesterday morning, September 20, 2010, when Tom’s earthly tent was vacated for his transition to heaven.

On Sunday evening at about 7 o’clock, Tom suffered a massive stroke in our kitchen. The ambulance rushed to our home, along with our family doctor, where immediate measures were taken to try to stabilize him. I called our Debbie and Heather that we were on our way to the hospital. They both soon got in their cars for the hour + trip to join me at their father’s side. From the very outset it was clear that Tom was not going to survive this.

He never regained consciousness. Throughout the night Debbie, Heather and I were with him, talking to him, loving him, praying for him and reading the Word together. Yesterday morning at a little after ten, the breathing tube was removed and within a few brief moments he went peacefully into the presence of the Lord.

We still do not know when and where his memorial service will take place. The urn with his ashes will be buried under a tree in a forest set apart for this purpose. A small plaque will be placed on the tree with his name, date of birth and death.

He was an unusual man, totally given to his Lord and His service to the very end. On the last day of his life here on earth he said, “I feel that every breath is my last. I want to go to my Lord.” The Lord gave him the desire of his heart.

Please pray for our girls, their husbands and me, and for our grandchildren who were profoundly influenced by their grandfather. Thank you for standing with us.

Sincerely, Lila Cosmades and immediate family

Armagan
    Anahtar yönetici

(Thomas cosmades kardesimizin esi Leila’nin yazdigi mektubun Turkceye tercumesidir)

Uzaklardaki yakınlardaki sevgili dostlar ve aile üyeleri,

Thomas’ın dünyasal çadırını bırakıp göğe gitme özlemi dün, 20 Eylül 2010 sabahı yerine geldi.

Thomas Pazar akşamı saat 19:00 sularında mutfağımızda şiddetli bir inme geçirdi. Ev doktorumuz derhal müdahale ederek kendisini dengelemeye çabalarken, cankurtaran evimize doğru acilen yola çıktı. Hastahane yolunda kızlarımız Debbie ve Heather’i aradım. Hemen otomobillerine binip benimle birlikte babalarının yanında yer aldılar. Thomas’ın bu durumdan sağ çıkamayacağı daha başlangıçta açıkça görülüyordu.

Bilincini hiç tekrar geri kazanamadı. Tüm gece boyunca Debbie, Heather ve ben onun yatağının başındaydık; ona konuştuk, onu okşadık, dua ettik ve birlikte Tanrı Sözü’nden okuduk. Dün sabah (20 Eylül 2010 Pazartesi) saat 10:00’u biraz geçerken oksijen maskesi kaldırıldı ve birkaç kısa anın ardından esenlik içinde Rab’bin yanına gitti.

Thomas Cosmades’i Anma Toplantısı 02 Ekim 2010 tarihinde saat 14:00’te (Almanya) adresinde yapılacaktır. Thomas kendisini son nefesine kadar Rab’be ve O’nun hizmetine adamış, alışılmışın dışında bir insandı. Yaşamının son günlerinde şunları söyledi: “Aldığım her nefesin sonuncusu olduğunu hissediyorum. Rabbim’e gitmek istiyorum.” Rab onun bu yürek arzusunu kendisine verdi.

Lütfen kızlarımız, kocaları ve benim için ve büyükbabaları konusunda derin etkilenen torunlarımız için dua edin. Yanımızda olduğunuz için size teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
    Lila Cosmades ve yakın aile fertleri

Armagan
    Anahtar yönetici

Thomas Cosmades kardesimizin nette guzel bir fotografini buldum ve hemen eklemek istedim.. Kendisi 60 yila yakin turkler arasinda Mujdenin hizmetcisi olmus cok degerli bir buyugumuzdu. Her zaman sukranla hatirlayacagiz..

37122_118737011517035_100001422092519_130168_2297404_n.jpg

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.