Esenliğin Tadını Çıkarı yormusunuz ?

• Bu konu 5 izleyen ve 14 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 15)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

“… Esenliği ( uyum; korkularca, kışkırtıcı tutkularca ve ahlaki çatışmalarca rahatsız edilmemişlik hali ) arayıp onun ardınca gitsin ( Tanrı’yla, insanlarla ve kendinizle barışık olmayı istemekle kalmayın, bunun ardınca gidin ) ” ( 1. Pe. 3:11 )

Yeniden doğmuş olan her Tanrı çocuğunun esenlik dolu bir yaşamın tadını çıkarıyor olması gerekir. İsa, Yuhanna 14:27’de şöyle demiştir:

Size esenlik bırakıyorum, size kendi esenliğimi veriyorum. Ben size dünyanın verdiği gibi vermiyorum. Yüreğiniz sıkılmasın ve korkmasın.

Bunlar gerçekten de güçlü ayetlerdir. Lütfen bu ayetleri birkaç kez okuyun, üzerlerinde derin düşünmek için en azından beş dakikanızı verip içinize işlemelerine izin verin.

İlk önce, İsa’nın sunduğu esenliğin özel bir esenlik olduğuna, dünyanın verdiği esenliğe benzemediğine dikkat edin. Dünya ne tür bir esenlik sunuyor ? Dünya belli bir esenlik hissi sunuyor. Bu esenlik, yaşamınızdaki her şey sizin istediğiniz şekilde gittiğinde etkin olur. Ancak işler istediğiniz gibi yürümediğinde, o dünyasal esenlik, büyük bir hızla ortadan kaybolur. Onun yerini çabucak ” kızgınlık ” ruhu alır. İsa’nın verdiği esenlik, ister iyi ister kötü zamanlarda, ister bolluk içinde ya da alçaltıldığımızda her zaman etkindir. O’nun esenliği yaşamın fırtınalarının ortasında da etkindir. ( J. Meyer )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizin olsun.isamesihyasiyor

Anonim
    Pasif

Dünyasal düşünümüze göre , her şey daima sizin istediğiniz şekilde olsaydı, harika olurdu. Deneyimlerimizden , gerçek hayatta bunun gerçekleşmediğini biliriz. İnanlı olarak, yıllarca hoşlanmadığım ve bana kendimi iyi hissettirmeyen her şeyi ortadan kaldırmak için imanımı kullanmaya çalıştım.Bu durum bana çok büyük bir sıkıntı verdi. Olamayacak ve olmayacak bir şeyi gerçekleştirmeye çalışmak her zaman çok sıkıntı verir. Tanrı’yla biraz deneyim kazandıktan sonra, imanımı, yaşamın fırtınaları ve sıkıntılarından sakin ve esenlik dolu bir şekilde geçmek için kullanmam gerektiğini sonunda anlamaya başladım. Başımı her çevirişimde şeytanın esenliğimi çalmasına izin vermeyi bırakmam gerekiyordu.

İsa, Yuhanna 14:27’de, ” Yüreğiniz sıkılmasın ve korkmasın ” diyor. Bu ayetleri daha çok okuyup düşündükçe Kutsal Kitap’ın bana, bu sıkıntıları kendi kendime yarattığımı söylemekte olduğunu fark ettim. Buna bir son vermem gerekiyordu. Ayet, ” Kendinizin rahatsız edilip sıkılmasına izin vermeyi bırakın ” diyordu.

İsa, Markos 4:40’da öğrencilerini fırtına sırasında esenliklerini yitirdiklerinden dolayı imansızlıkları yüzünden azarlıyor. İsa esenliğini yitirmemişti. Kayığın arka kısmında uyuyordu. Oysa öğrencileri büyük bir panik içindeydiler, sinirleri de altüst olmuştu.

Ya siz ? Kayığın arkasındaki İsa’yla birlikte esenliğin tadını çıkarıyor olur muydunuz ? Esenliğiniz yoksa, hayatın tadını çıkarmıyorsunuz demektir. ( J. MEYER )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

İhtiyacınızı ” nasıl ” karşılayacağınız anlatılmadığı sürece hiçbir mesaj yararlı olmaz. Esenliğe ihtiyacımız olduğunu söylemek birinci adımdır. Ancak esenliğe nasıl kavuşacağımızı tam olarak anlatmadan hiçbir gerçek meyve oluşmaz.

Huzurlu bir yaşamın tadını çıkarmam için bana çok yardımı dokunan bir şey oldu: ” Değiştiremeyeceğim bir konuda bir şeyler yapmaya çalışmanın ” yarar getirmediğini, tersine fazlasıyla sıkıntı verdiğinin bilincine vardım. Siz de böyle yapıyor musunuz ? Bie şeylerin olmasını sağlamaya çalışarak kendinize sıkıntı mı yaratıyorsunuz ? Tanrı’nın her konuda kusursuz bir zamanlaması vardır. Tanrı’nın zamanlamasını beklemeniz gerekir.

Genelde, hiçbir şeyi zamanından önce yapamazsınız. Bir şeyi zamanından önce yapsanız da ondan asla hoşnut olmazsınız. Tanrı’yı beklemeyi öğrenin. Bu, O’na onur, size de esenlik getirir. ( J. M. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.hisusa

Anonim
    Pasif

ya aklıma şu soru takıldı insanların çoğu doğdukları ülkenin dinine mensup oluyor MESELA BEN TÜRK DEĞİLDE İNGİLİZ OLSAYDIM %99 hristiyan olacaktım veya İSRAİLDE DOĞSAYDIM %99 yahudi olacaktım İRANDA DOĞSAYDIM %99 müslüman olcaktım YANİ EĞER İNCİL HAK KİTABI İSE RAB İNGİLİZLERE bir kıyak geçmiyormu yani ingiliz olanın hristiyan olma olasılığı daha yüksek İNSANLAR GENELDE DOĞDUKLARI ülkelerin dinine mensup oluyor ve o dinle ölüyor NEDEN beni AYDINLATIN müslümanlarada sordum bu soruyu beni aydınlatamadılar (lütfen yazımı yayınlayın)

Anonim
    Pasif
    KARARSIZ;6278 wrote:
    ya aklıma şu soru takıldı insanların çoğu doğdukları ülkenin dinine mensup oluyor MESELA BEN TÜRK DEĞİLDE İNGİLİZ OLSAYDIM %99 hristiyan olacaktım veya İSRAİLDE DOĞSAYDIM %99 yahudi olacaktım İRANDA DOĞSAYDIM %99 müslüman olcaktım YANİ EĞER İNCİL HAK KİTABI İSE RAB İNGİLİZLERE bir kıyak geçmiyormu yani ingiliz olanın hristiyan olma olasılığı daha yüksek İNSANLAR GENELDE DOĞDUKLARI ülkelerin dinine mensup oluyor ve o dinle ölüyor NEDEN beni AYDINLATIN müslümanlarada sordum bu soruyu beni aydınlatamadılar (lütfen yazımı yayınlayın)

Bizler yani sonradan Hristiyan olan türkler de %99 müslüman olan bir ülkede doğduk. Fakat Rabbin açık kurtuluş çağrısına kalbimizi kapatmadık. Eğer Rab sizin deyiminizle ingilizlere kıyak geçmiş olsaydı bizler müjdeyi duymazdık bile. İsa Mesih öğrencilerine GİDİN BÜTÜN ULUSLARA MÜJDEYİ DUYURUN demiştir.”İsa onlara şöyle buyurdu: «Dünyanın her yanına gidin, Müjde’yi bütün yaratılışa duyurun. 16İman edip vaftiz olan kurtulacak, iman etmeyen ise hüküm giyecek.”
    Kısacası şu an sizin bu sitede bulunmanız dahi Tanrı’nın hiçbir ırka kıyak geçmediğinin ispatı. Çoğunluğu müslüman bir ülkedesiniz ve Rabbin çağrısını duydunuz. Gerisi size kalmış. İsa Mesih’in bizim günahlarımızın bedelini çarmıhta ödediğini ve Tanrı’ya giden tek yolun O’na iman etmek olduğunu kabul ederseniz sonsuz yaşama kavuşacaksınız. Yani bunun için ingiliz olmanıza gerek yok. Rabbin esenliği üzerinizde olsun.

Anonim
    Pasif

merhaba
    Sevgili kararsız dostum.İnsanlar genellikle doğdukları zaman kimlik hanelerine bulundukları coğrafyanın kabul ettiği resmi din yazılır.Bu birazda gelenekler ve aile büyüklerine odaklı bir durumdur.İşte bu nedenle bireyler tabiki ilk etapta müdahalede bulunamıyorlar.Daha sonra bu durum rahatsızlık vermeye başladığı zamanda bu kezde toplumsal baskılar,gelenekler aile ritüelleri devreye girer.
    Önemli olan Rab’bin bizleri kurtuluşa çağırdığı o muhteşem tınıyı duyabilmektir.
    Evet kardeşim sanırım soruna en azından kendimce bir cevap verebildiğimi düşünüyorum.Rab’bin müjdesinin sanada ulaşmasını dilerim.
    Esen kalın…

Anonim
    Pasif

Sayın kararsız’ın ifadelerine; sayın aylin ve korintliler bir açıklama getirmişler. Ama; ben biraz farklı bir şeyi belirtmek isterim. İngilizler ya da diğer Avrupa ülkelerinde yaşayanların hepsi de inanlı değildir. Türkiye’de nüfus cüzdanları değişmese de ;inanlılar da artış sayısının fazla olduğunu düşünüyorum.

Şu anda ismini anımsayamadığım birinin söylemi vardı: “Bu gidişle, hristiyanlık Türkiye’den dünyaya yayılacak.” Tabi ki; Rab’bin neyi,nasıl uygulayacağını ya da işlerini insanoğlunun bilmesi olanaksız. Rab, herkesin yüreğinde olsun.Yeter ki, insanoğlu kendini şeytan ve onun karanlık güçlerine teslim etmesin.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.hisusa

Anonim
    Pasif

İmkansız olanı mı yapmaya çalışıyorsunuz ? Etrafınızdaki insanları – belki de eşinizi, çocuklarınızdan birini , bir dostunuzu ya da bir akrabanızı – değiştirmeye mi çalışıyorsunuz ? İnsanlar insanları değiştiremezler. Ancak Tanrı bir insanın yüreğini etkileyip onun değişmeyi istemesine neden olabilir. Eğer insanlara taleplerde bulunarak onları dışarıdan değişmeye zorlarsak , bu herkesin esenliğini çalmaktan başka bir sonuç doğurmaz. Bizler yasa altında yaşamak üzere yaratılmadık. İnsanların özgürlüğe ihtiyacı vardır.

Evliliğimizin ilk bir kaç yılı Dave’i golf oynamaktan vazgeçirmeye zorladım. Çok fazla golf oynadığını düşünüyor ve onunla daha çok zaman geçirmek istiyordum. Yapabileceğim her şeyi denedim. Her hileye başvurdum. Surat astım. Kızdım. Onu ikna etmeye çalıştım. sessizliği silah olarak kullandım. Hiçbir şey işe yaramadı. Her zaman sıkıntılıydım. ara sıra golftan vazgeçer ve bir süre oynamazdı. İlginç olan, istediğim şeyi elde etmiş olmama karşın hala esenliğimin olmayışıydı. Esenliğim yoktu, çünkü istediğim şeyi yalnış yoldan elde etmeye çalışıyordum. Birisini zorla değiştirmeye çalışıyorsanız, bu sizin esenliğinizi çalacaktır. ( J. M. )

Her daim Rab’be güvenelim ve de esenliği, sadece, Rab’den isteyelim. Bir kişiyi değiştirmek için, yalnış insani tavırları uygulamayalım. Bu; yarardan çok zarar oluşturacaktır.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.isasiyahbeyaz

Anonim
    Pasif

Ruhsal olarak olmak istediğiniz yerde olmadığınızdan ötürü kendinize kızgın mısınız ? Kendinizi değiştirmeye mi çalışıyorsunuz ? Yaşamınızda yapmakta olduğu iş ile ilgili Kutsal Ruh’la işbirliği yapmanız fazlasıyla önemlidir. O sizi kusursuzluğa başka bir deyişle olgunluğa götürmektedir. Siz bunu kendi kendinize yapamazsınız. Bu, yapamayacağınız bir şeyi kendi kendinize yapmaya çalışmanın bir başka şeklidir.

Hoşlanmadığınız şeyleri değiştirmeye çalışmanın size çok doğal geldiğine eminim. Bir an gerçekci olun. Bu şeyleri değiştirmekte ne kadar başarılı olursunuz ? Tanrı’da dinlenmek ( kaygılarımızı O’na yüklemek ve gerisini O’na bırakmak ), O’nu ve zamanlamasını beklemek, hayatımızdaki diğer insanlar, hatta kendiniz için bile O2na güvenmek yerine kendinizi sıkıntıya sokup esenliğinizi mi kaybediyorsunuz ?

Şöyle özetleyeyim: “hakkında hiçbir şey yapamayacağınız bir konuda bir şey yapmaya çalışıyorsanız ” sıkıntı çekecek, esenliğin tadını çıkaramayacaksınız. ( J. M. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !hisusa

klaus
    Anahtar yönetici

Bende bu konuyla ilgili kilisemde dinlediğim bir vaazı kardeşler ile paylaşmak isterim.

Tanrı esenliği herkese geldi ama aynı bir kuş gibi onu konduğu yerden kovmadıkça kalır. Yani anlayacağınız, Rab bize esenlik vermekten çok hoşnut
    ama o esenliğin bizde kalmasından, bize düşen görevler var.

Esenliği kaçırtacak şeyler var ;

Romalılar 1:9 Sevginiz ikiyüzlü olmasın. Kötülükden tiksinin, iyiliğe bağlanın.
    ONU BAĞIŞLAYACAĞIM AMA ONUNLA KONUŞMAM….
    EYVAH ESENLİK UÇTU !

Romalılar 12:10 Birbirinize kardeşlik sevgisiyle bağlı olun. Birbirinize saygı göstermekde yarışın.
    AY DUYDUN MU. O BÖYLE BİR İNSAN O ŞUNU YAPMIŞ BEN OLSAYDIM….
    EYVAH ESENLİK UÇTU !

Romalılar 12:11 Gayretiniz eksilmesin. Ruhta ateşli olun. Rab’be kulluk edin.
    AMAN KİLİSEDEKİ İNSANLAR İLE UĞRAŞAMAM. BAŞKALARINA İHTİYACIM YOK.
    GÜLE GÜLE ESENLİK !

Romalılar 12:12 Umudunuzla sevinin. Sıkıntıya dayanın. Kendinizi duaya verin.
    AY YETTİ, RAHAT EDECEĞİMİ SANMIŞTIM, DUA MUA BOŞ VER….
    HEY ESENLİK NERDESİN !

Romalılar 12:13 İhtiyaç içinde olan kutsallara yardım edin. Konuksever olmayı amaç edinin.
    NE ONDALIĞI KARDEŞİM. BENİM İHTİYACIM VAR. KENDİ DERDİM YETER…..
    ESENLİK NEYDİ SAHİ ?

Romalılar 12:14 Size zulm edenler için iyilik dileyin. İyilik dileyin, lanet etmeyin.
    GÖSTERİRİM ONA, ONLARDAN NEFRET EDİYORUM…..
    ESENLİĞİM NEDEN BU KADAR KARANLIK ?

Romalılar 12:15 Sevinenlerle sevinin, ağlayanlarla ağlayın.
    YA ALAY ETMEK DAHA ZEVKLİ. DUYARLILIK MI, O NE ?
    ESENLİK. O NE ?

Romalılar 12:16 Birbirinizle aynı düşüncede olun. Böbürlenmeyin; tersine, hor görülenlerle arkadaşlık edin. Bilgiçlik taslamayın.
    BİZİM DOKTRİN SİZİNKİNİ YENER. BEN KAÇ YILLIĞIM. KİMİM BİLİYON MU ?
    ES GİT ESENLİK !

Romalılar 12: 17 Kötülüğe kötülükle karşılık vermeyin. Herkesin gözünde iyi olanı yapmaya dikkat edin.
    Romalılar 12:18 Mümkünse elinizden geldiğince herkesle barış içinde yaşayın.
    BİZ ÜSTÜNÜZ, BİZ BİLİRİZ, BİZ SİZE GÖSTERİRİZ…..
    ESENLİK ARKA KAPIDAN GİTTİ !

Kıskançlığa yer vermeyin. ” neden ben değil, o ” dememeyi öğrenin.
    Sende olanı ortak yarar için kullan gerisinden korkma. Rab takdir edecektir.
    İnsanlar çoğunlukda takdir etmeseler bile, ama inanın sadık kalırsanız onlar da farkına varacaklar.

2.korintliler 13:11 Son olarak hoşçakalın, kardeşlerim. Yaşantınızı düzeltin, çağrıma kulak verin, düşüncelerinizde bir olun, esenlik içinde yaşayın.
    Sevgi ve esenlik kaynağı Tanrı, sizinle birlikte olacaktır.

En yücelerde olan Tanrı’ ya yücelik olsun. Yeryüzünde onun hoşnut kaldığı insanlara ESENLİK OLSUN !

Anonim
    Pasif

Koloseliler 3:15’te şöyle yazılıdır:

” Mesih’in esenliği ( ondan gelen uyum ) yüreklerinizde hakem olsun ( aklınızda oluşan tüm soruları çözümlesin )…. ”

Beyzbolda hakem , oyuna katılıp katılmayacağınıza karar verir. Esenlik bir şeyin hayatınızda olup olmaması gerektiğine karar veren hakemdir.

Birçok insan esenliğin tadını çıkaramaz, çünkü Tanrı’nın isteğinin dışındadırlar. Tanrı’nın isteği yerine kendi isteklerini izlerler. Tanrı’nın Sözü’nü izleyip esenlik tarafından yönetilmek yerine , canlarının istediğini ya da kendilerinin doğru olduğunu düşündükleri şeyleri yaparlar. Kulağa hoş gelir, kendilerini iyi hissettirir ve hatta iyi bir şey de olabilir. Ancak, eğer esenliğim yoksa, onu yapmamayı öğrenmişimdir.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !suda rabbe hamdolsun

Anonim
    Pasif

Esenlik tarafından yönlendirilin.Esenliğiniz yoksa, herhangibir şeyi satın almayın, özellikle de büyük bir alışveriş yapmaktan sakının.Bir şeyi ne kadar isterseniz isteyin, Kutsal Ruh’un yönlendirişine karşı hareket ederseniz pişman olursunuz.

Ara sıra bir yerden konuşma yapmam için davet gelir. Kabul etmek isterim, ama o konuda hiç esenliğim yoktur. Neden bilmiyorum, esenlik yoktur işte… Buna rağmen daveti kabul edip de gidersem, sonunda mutlaka ” Esenliğin sözünü dinlemeliydim ” dedirten bir şey çıkar ortaya. ( J. MEYER )

Rabbimizin sevgisi sizinle olsun.

” Ne mutlu size, ey yoksullar ! Çünkü Tanrı’nın Egemenliği sizindir. ” ( Luka 6:20 ) :papatya: hac5

Anonim
    Pasif

Şu anda bir esenliğim yok ! J. MEYER’ın dediği gibi ; eseneliğimi çıkartan bir şey ortaya çıkar ki; lakin öyle bir durum yok ! Babam fırat ile de görüştüm; ” Sana saygım var dedi. ” Zira; yazılanların silinmemesi lazım ki; hele Rab yolundaysa ! Olabilir bir yazı denecek ! Olsun önemli, bence ! Babam işini halletmiş iki gün içinde Türkiye’de ! Almanya ‘da bir gün kalıp; aynı gün gelecek. Köln’de kalmayacak.O, çocuklarını çok sever…

Rabbimizin sevgisi sizinle olsun.

” Ne mutlu size, şimdi açlık çekenler ! Çünkü doyurulacaksınız. Ne mutlu size, şimdi ağlayanlar ! Çünkü güleceksiniz. ” ( Luka 6:21) rabbe hamdolsun isasiyahbeyaz

Anonim
    Pasif

Texas’taki bir kiliseden davet aldım. O sırada bu benim için heyecan verici bir şeydi. hemen “evet” dedim. Bir iki hafta sonra, bunu her düşünüşümde içimde bir sıkıntı hissetttim. Bu duygu gitgide kuvvetlendi. Gitme konusunda hiç esenliğim yoktu, buna karşın Tanrı bana bunun neden olduğuna ilişkin hiçbir bilgi vermemişti.

Bir süre bekledim. Sonunda onlara telefon edip bu sözümden vazgeçmemin mümkün olup olmadığını sormam gerektiğini biliyordum.Onlara eğer benim yerime uygun birini bulamazlarsa geleceğimi, ama her nedense içimde gitme konusunda bir esenlik olmadığını söyledim. Konuşmayı iptal ettiler.

Birkaç hafta sonra, gidecek olduğum hafta sonu, kendi kilisemin yeni binalarını Rab’be adayacaklarını öğrendim.Kendi hizmetime başlamadan önce o kilisede epey bir süre önder yardımcılığı yapmıştım ve bu özel günde onlarla birlikte olmak benim için çok önemliydi.

Rab neden bana neler olup bittiğini söylememişti ? Her nedense söylememeyi seçmişti. tanrı Sözü, esenlikle yönetilin der. Birçok kez Kendi isteğinin ” içinde ” mi ” dışında ” mı olduğunuzu size bildirmek için bütün verdiği bu olabilir. Belki nedenini daha sonra öğrenebilir, belki de hiçbir zaman öğrenemeyebilirsiniz. O’nun yol gösterimine itaatsizlik edip kendi isteğinizin peşinden giderseniz hiçbir zaman esenlik dolu bir yaşamın tadını çıkaramazsınız. ( J. M. )

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Yahve sidkenu – RAB doğruluğumuzdur. isa su üstünde hamdolsun3

Anonim
    Pasif

Her bireyi rahatsız eden bazı şeyler vardır. Şeytan, bütün yaşamınızı sizi inceleyerek geçirmiştir. Büyük bir olasılıkla sizi, sizin kendinizi tanıdığınızdan daha iyi tanım aktadır. Sizi neyin rahatsız ettiğini bilir. Sizin de sizi neyin rahatsız ettiğini bilmeniz ve o durumlarda esenliğinizi korumaya dikkat etmeniz gerekir.

Herkesin ” esenliğini çalan şeyler ” aynı değildir. Beni rahatsız edip de Dave’i hiç rahatsız etmeyen bazı şeyler vardır. Örneğin, ben sessizlikten hoşlanırım, ama gürültü onu rahatsız etmez. Kızlarımızdan biri teybin sesini sonuna kadar açtığı ve dokuz yaşındaki oğlumuz yerde köpekle güreştiği halde, Dave hiç etkilenmeden kitabını okumaya devam edebilir.

Acele işe gelemem, ama geç kalmaktan danefret ederim. Bazen Dave, belirli bir zaman içinde çok fazla şey yapmaya çalışır. Bunun sonucu olarak son anda büyük bir acele içine gireriz. Bu şeytanın benim hakkımda bildiği şeylerden biridir ve bunu eenliğimi çalmak için kullanacaktır. Diğer yandan Dave, bir yere uçakla gideceğimiz her seferinde havaalanına en az bir saat önce gitmeyi ister. Golf oynayacağında her zaman golf sahasına erken gitmek ister. Eğer şeytan onun bu etkinliklerinden birine geçkalmasını sağlayabilirse, Dave’in sabrı tükenmeye başlar.

Bizler farklıyızdır. Bu yüzden şeytan her birimiz için farklı taktikler kullanır. Şeytandan daha akıllı olun. Sizi sinirlerinizin altüst olacağı durumlara sokar. ” Esenliğinizi çalanlar ” nelerdir ? Bir liste yapın ve bunları ailenizle konuşun. Onları gerçekten kızdıran şeylerin neler olduğunu öğrenin, sonra da birbirinize bu alanlardan uzak durmakta yardımcı olun. ( J. M. )

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Onların ne düşündüğünü bilen İsa şöyle dedi: ” Kendi içinde bölünen ülke yıkılır, kendi içinde bölünen ev çöker. ” ( Luka 11:17 ) hac5 isamesihyasiyor

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 15)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.