Esav

 • Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24555
  Anonim
  Pasif

  Esav, ilk oğuldur. Ama; ilk oğul olmanın kutsamasını bilememiştir. Onu doğarken bile topuğundan yakalayan hileci kardeşi Yakup'un tuzağına düşmüştür. Burada, Esav'ın Tanrı'yı önemsememesi vardır. Bu, şeytanın en sevdiği şeydir. Tanrı'ya karşı saygısız, günü gününe yaşayan ; kısacası Tanrı'nın bereketini önemsemeyen bir kişi diyebiliriz Esav için.

  Bir çorba için ilk oğulluğunu reddeterek Yakup'a vermesi, tövbe etme imkanı bulamadığı için de kutsanma hakkını ( bütün yalvarmalarına karşın ) kaybetmiştir. Esav ; ruhsal bereketler yerine fiziksel zevkleri yeğleyenlerin sonu için güzel bir örnektir. Rabbi giyinmedikçe ; O'nun istemlerini yaşamımızda uygulamadıkça ; dünyanın şehveti, güzelliği kısacası dünyevi yaşayıp ; benliğimizin isteklerini uyguladıkça, karanlığın güçlerinin isteklerine boyun eğdikçe ; ölürken içilen bir bardak soğuk su bile bizi cehennem ateşinden kurtaramaz. Bizim savaşımız ; ruhsal ve de bu dünyanın karanlık güçlerine karşıdır. Rabbin yardımıyla ancak güçlü, sabırlı, sevgi dolu, bereketli oluruz.

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  Fırat Çölgeçen kardeşden alıntıdır

  #28397
  Anonim
  Pasif

  İshak, duygularına güvenmekle hata etti : Yakup'un tüylü kolunu Esav'ın kolu gibi “hissetti ” ; ruhsal konularda duygularımıza güvenmemeliyiz. Martin Luther şu gözlemi yapmışrı:
  ” Duygular gelir ve giderler, duygular aldatırlar ;
  Güvencemiz Rab'bin sözüdür;
  Rab'bin sözünden başka güvenilmeye değer olan yoktur. “

  Hileyi planlayan Rebeka olmasına rağmen, Yakup da bu hileyi sürdürdüğü için Rebeka ile eşit derecede suçluydu. Yakup ektiğini biçti. C. H. Mackintosh bu konudaki düşüncelerini şu sözlerle ifade eder:
  …..Yakup'un yaşamını inceleyen biri, babasının bereketini hileyle elde ettikten sonra çok az dünyasal mutluluk yaşadığını fark edecektir. Erkek kardeşi onu öldürmek istedi: Yakup babasının evinden kaçmak zorunda kaldı; amcası Lavan onu aldattı.. Yakup amcasından gizlilik içinde , haber vermeden ayrılmak zorunda kaldı… Oğlu Ruben'in alçaklığına maruz kaldı…Şimon ve Levi'nin Şekemliler'e karşı hilekar ve zalimce davranmaları ; sonra da sevdiği karısını kaybetme acısı… Yusuf'un öldüğünü düşünmesi. Hepsini toparlayacak olursak, sonunda kıtlık nedeniyle Mısır'a gitmek zorunda kaldı ve orada yabancı bir ülkede öldü.
  ……………..
  Esav, babası ölür ölmez ve yas dönemi sona erer ermez kardeşi Yakup'u öldürmeyi tasarladı. ( William MacDonald )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #31225
  klaus
  Anahtar yönetici

  Kutsal kitabın bu bölümünü çok severim. Rabbin bize verdiklerini anlayıp şükredebiliyor muyuz? Veya Kutsal değerlerimize ne kadar sahip çıkıyoruz? Bu bölüm buna ne güzel örnekdir.

  Esav ile yakup kardeş ama anneleri Rebekka Yakup’ u, babaları İshak ise Esav’ ı daha çok severdi. Çünkü onun getirdiği av etlerini yerdi. ( yaratılış 25: 28 )

  Bir gün avdan aç dönen Esav Yakup’ un çorba pişirdiğini görür.Ondan çorba ister. Yakup buna karşılık ilk oğulluk hakkını ister. Esav bir kase mercimek çorbası için ilk oğulluk hakkını satar. Büyük hata !
  Annesi de bu konuda onu destekler. Yakup bir aldatmaca ile babası tarafından kutsanır ve kaçar. Kaçıp dayısına sığınır. Evlenir…çoçukları olur…zengin olur…
  Bir gün Rab, Yakup’a evine dön der. Ama Yakup Esavdan korkmakda. Çünkü ailesine gelip saldıracağını düşünmekte ve Tanrıyla kendince pazarlık yapmakta.

  yaratılış 32:9-12
  9: ” Seni kesinlikle başarılı kılacağım, soyunu denizin kumu gibi sayılamayacak kadar çoğaltacağım ‘ diye söz vermiştin bana ”

  Böyle söyleyerek ilk oğulluk hakkını da alarak Tanrının verdiği vaadi hatırlatıyor (yani ibrahime verilen vaadi)

  yaratılış 32:24
  ” Bir adam gün ağarıncaya kadar onunla güreşti”
  Yakup gün ağarana kadar bu adamla güreşir. Yakup’u yenemeyeceğini anlayan adam onun uyluk kemiğine dokunuyor.
  Adam : ” Bırak beni, gün ağarıyor ”
  Yakup: ” Beni kutsamadıkça seni bırakmam ”
  Adam : ” Adın ne ? ”
  Yakup : ” Yakup ”
  Adam : ” Artık sana Yakup değil , İsrail denecek. Çünkü Tanrı’ yla, insanlarla güreşip yendin ”
  Adam sonra Yakup ‘u kutsar.
  Ve ona İSRAİL adını verir.

  Esav neden o adamla güreşti ? Birincisi; adamı Tanrı yerine koyar.
  Ayette adamın dediği gibi ” Çünkü Tanrı’ yla, insanlarla güreşip yendin ”
  İkincisi; birinci kutsama hileliydi.

  Rab onun uyluk kemiğine dokunarak zayıflattı yani diz çöktürdü.
  Alçakgönüllü olsun istedi. Dikbaşlı olmasını istemedi.

  Romalılar 9:13 ” Yazılmış olduğu gibi , ” Yakup’u sevdim, Esavdan ise nefret ettim ”

  Neden nefret ettim dedi ? Çünkü Esav ilk oğulluk hakkını değersiz sayarak sattı. Saygısızlık etti.

  İbraniler 12:16,17
  ”Kimse ilkoğulluk hakkını bir yemeğe karşılık satan Esav gibi kutsal değerlere saygısızlık etmesin ”

  Biz imanlılar acaba kutsal değerlerimize yeteri kadar değer veriyor muyuz? Doğan her yeni gün için ona şükrediyor muyuz?

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.