Ergenekon’un Karargahı Türk Ortodoks Kilisesi

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24453
  klaus
  Anahtar yönetici

  Ergenekon’un karargahı Türk Ortodoks Kilisesi

  Ergenekon’un karargahının ve kasasının Türk Ortodoks Patrikhanesi olduğu iddia edildi.Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 13 tutuklamanın ardından sürpriz ise, ünlü aktör Tom Cruise’un tarikatıyla bağlantılı bir ismin gözaltına alınması oldu.

  279443.jpg blank.gif

  NTV-MSNBC

  29 Ocak 2008 Salı

  İSTANBUL – Susurluk’tan bugüne adı her karanlık olayda geçtiği halde sorguya dahi çekilmeyen emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün cezaevine girmesine neden olan Ergenekon Terör Örgütü’nün karargah olarak Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’ni kullandığı; diğer kiliselerin tanımadığı ‘bağımsız’ Türk Patrikhanesi’nin aynı zamanda örgütün kasası olduğu iddia ediliyor. Örgütün ünlü aktör Tom Cruise’un “Scientology” tarikatıyla da sürpriz bağlantısı ortaya çıktı. Tarikatın Türkiye ayağına bir dönem üye olduğu belirlenen İ.G., Ergenekon Terör Örgütü’ndeki isimlerle yakın ilişkisi nedeniyle gözaltına alındı. Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve gözaltı süresinin sona ermesi üzerine önceki gün adliyeye sevk edilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı emekli Kurmay Albay Mehmet Fikri Karadağ, Susurluk Davası hükümlüsü Sami Hoştan, avukat Kemal Kerinçsiz, Türk Ortodoks Patrikhanesi Sözcüsü Sevgi Erenerol’un da aralarında bulunduğu 8 kişi, savcılıkta saatler süren sorgulamalarının ardından “halkı silahlı isyana teşvik ve örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandılar. Böylece soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 13’e çıktı.

  Erenerol, Paşakapısı Kadın Cezaevi’ne, diğer sanıklar Kartal Cezaevi’ne gönderildi.
  Soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilenlerden emekli Binbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk, eski jandarma uzman çavuş Muhammed Yüce, Kuvayi Milliye Derneği’nin eski çaycısı Erol Ölmez, derneğe yakınlığı belgelenen Kahraman Şahin ve kendilerini Özel Harp Dairesi’nin “Beyaz Kuvvetleri”ne benzeten ‘Özel Büro İstihbarat Grubu’ yöneticisi Erkut Ersoy önceki gece tutuklanmıştı.

  Drej Ali lakaplı Ali Yasak, gazeteci Güler Kömürcü ve Hrant Dink cinayetinde azmettirici olarak yargılanan Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut’un aralarında bulunduğu 11 kişi ise tutuksuz yargılanacaklar.

  MADDE 313
  (1) Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı bir isyana tahrik eden kimseye onbeş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası verilir. İsyan gerçekleştiğinde, tahrik eden kişi hakkında yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

  (2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyanı idare eden kişi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır. İsyana katılan diğer kişilere altı yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.

  (3) Bir ve ikinci fıkrada tanımlanan suçların, Devletin savaş halinde olmasının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle işlenmesi halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

  (4) Bir ve 2. fıkrada tanımlanan suçların işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.