En eskı Incıl ve bazı bolumler

• Bu konu 5 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

merhaba actıgım konuya cevap yaazamıyorum ama orada cevap olarak :
    Isa Başlangıç ve Son benim,Ben olmadan kimse Babaya gelemez dedi.Isa Başlangıç ve SON olduğuna göre,Kuranı geçersiz buluyoruz

dıye bır cevap gelmıs sıze sorum bu bılgının ıcınde gectıgı İncıle aıt sayfaların bulundugu en eskı tarıhlı Kutsal Kıtap nerededır ve bulunmus mudur acaba

sagolunuz

Anonim
    Pasif

Hristiyanlıga ait belgeler vardır ve her geçen gün de doğrulayıcı bir şekilde bir yenisi bulunmaktadır.

Kuran’ın en eski nushaları nerededir? yoktur.çünkü toplatıldıktan sonra yakılmıştır.

Anonim
    Pasif

@Tülay 20779 wrote:

Isa Başlangıç ve Son benim,Ben olmadan kimse Babaya gelemez dedi.Isa Başlangıç ve SON olduğuna göre,Kuranı geçersiz buluyoruz

dıye bır cevap gelmıs sıze sorum bu bılgının ıcınde gectıgı İncıle aıt sayfaların bulundugu en eskı tarıhlı Kutsal Kıtap nerededır ve bulunmus mudur acaba

sagolunuz

Tülay Hanım,

Size yardımcı olabilmek umuduyla, bazı şeyleri izah etmeye çalışacağım. Şunu anlamanızı isterim ki maksatım kimseyi rencide etmek değil ama bazen ‘kaba’ gibi gelse de doğruları söylemekle mükellef olduğumu ve sadece size yardımcı olmak maksatını güttüğümü anlamanızı isterim.

Ben, Müslüman bir ailenin çocuğu olup, 39 yıldır İsa’ya iman etmiş biriyim. Biz Hıristiyanlara, Kutsal Kitap ‘Tanrı Çocukları’ olarak hitap eder. Bizler, ruhta ‘Yeniden Doğmuş’ insanlarız. Bizler ‘Yeni Yaratıklar’ız. Anlamakta zorluk çekeceksin ilk başlarda ama, bu gerçektir. Bedenimizde, ruhumuzla birleşmiş, ‘Tek Ruh’ haline gelmiş, Tanrı Ruhu vardır. Bu Tanrı’nın ‘Öz-Ruhu’ olup, yaratılmamıştır.

Biz ‘Din Tacirliği’ yapmayız. Bize olan bu değişikliğe, herkes davetlidir. Siz de ‘Yüce Tanrı’nın Çocuğu’ olabilirsiniz. Bu ancak, kendisinde Ebedî Yaşam olan, birtek kişi sayesinde olur. Bu kişi da İsa Mesih’tir. Bir dal gibi, ebediyen yaşayacak olan bu ağaca (İsa Mesih’e) aşılanırsan eğer, sen de onunla birlikte ebediyen yaşayacak ve ölümden (cehennemden) kurtulacaksın.

“İsa Mesih kimdir?” diye yeniden düşünmenizi rica ediyorum. O sadece bir peygamber midir? Niye, tüm diğer peygamberler hep ondan, O’nun geleceğinden bahsetti? Niye O’nunla ilgili, O’nun geleceğini haber veren 336 tane ayet vardır? (Başka hiçbir peygamberin geleceği konusunda tek bir ayet bile yokken). Niye, peygamberlerin ‘En Yücesi’ olarak tanıtılan son peygamber Yahya bile, “O’nun sandallarını taşımaya bile layık değilim” dedi? Niye O’na ‘Ezelî ve Ebedî Olan’ deniliyor? ‘Başlangıç ve Son’ deniliyor? Niye bir tek O’nun mezarı boş? Diğer bütün peygamberler hepsi mezarlarında. “Kelin ilacı olsa, kendi kafasına sürerdi” derler. Belli ki, bu peygamberler süremedi. Hayat vaad edenler, şu an mezarlarında. Bir tek Mesih’in mezarı boş.

Kuran’a bakalım. İsa nasıl doğdu? “Bakire Meryem’e Ruhu’muzdan üfledik” diyor. Ruhül-Kudüs, Tanrı’nın Öz_Ruhu’dur. Yaratılmamıştır. Yani İsa, Tanrı’dan doğmuştur. Dünya var oldu olalı başka, bu şekilde, yani erkekle birlikte olmamış bir kadından doğan oldu mu? Tanrı Ruhu’ndan doğan oldu mu? Kuran O’na, “O, Tanrı’dan bir Ruh ve Kelâm’dır” diyor. Bunu Mesih için söylüyor. O’na Kelâmullah (Tanrı Kelâmı) diyor. Yani, “OL” deyip oldurtan, herşeyi yaratan Kelâmımdır diyor.

Binlerce yıldır vaad edilen TEK KURTARICI O’dur Tülay Hanım. Mesih’ten başka kurtarıcı yoktur. “Meryem oğlu İsa, O Mesih’tir” yazılıdır Kuran’da 11 kez.

Peki Kuran ne olacak? Bize göre tamamen uyduruk, alıntı, çalıntı, yanlışlıklar ve hurafelerle dolu, Muhammed’in kendi ihtiraslarına hizmet etmek amacıyla yazılmış (karısı küçük Ayşe söylüyor bunu), o zamanki putperest dinin devamından başka birşey değildir. Tevrat, Zebur ve İncil’e tamamen terstir. Kutsallıktan yoksun, doğrudan saptıran, muhteviyatında hiçbir ‘yeni güzellik’ bulundurmayan, sorgulayanın kafasını kesen, kılıçla yayılan, hiddet, şiddet ve tehditle korunan, sevgi yerine nefret pompalayan bir kitaptır. Tanrı ile uzaktan, yakından alâkası yoktur.

Bildiğin bütün peygamberler (İbrahim, Yusuf, Musa, Davud, Süleyman, Daniel, Yahya vs. vs.) hepsi de Yahudidir. Yahudi olmayan bir tek peygamber bile yoktur, olmamıştır ve olmayacaktır. Çünkü Tevrat apaçık bunu söylüyor ve aynen de söylediği gibi oldu. Hal böyle iken, Muhammed isminde ‘Yahudi olmayan’ biri çıktı, “Ben bir peygamberim” dedi, bütün diğer peygamberlere, Kitaplara ve öğretilere ters düştü ama siz de inandınız. Bugün Hacce gidenler ne yapıyorlarsa Mekke’de, Muhamedden evel de putperest Araplar aynisini yapıyordu. (Mekke’nin etrafında 7 defa dönmeler, siyah taşı öpmeler, Şeytan taşlamalar, bir ay oruç tutmalar, dağdan dağa koşmalar vs. vs).

Muhammed sadece bunları devam ettirdi. O zamanlar, tüm ‘Gök Cisimlerine’ tapıyorlardı. Ama ‘Ay Tanrı’sı, Tanrıların ‘En Yücesi’ idi. Adı Allah’tı. Bugün bile “Allah-ü ekber” deniliyor. Yani Allah en yücesidir. Bütün cami ve minarelerin üzerinde ‘Ay’ vardır. Bütün Müslüman ülkelerin bayraklarında da Ay ve bazen de Yıldız vardır. ‘Kılıç’ ise İslâm’ın simgesidir (kafa kesme, hiddet, şiddet, nefret, cihad vs.). Daha Muhammed’in özel hayatından bahsetmiyorum. Bunları belki siz araştırırsınız.

Rab araştırmalarınızı bereketlesin. Sizlere de kurtuluş versin.

Anonim
    Pasif

Saygıdeğer Tülay ;

Bu bilgi İncil’in neresinde geçiyor mesela? Vahiy kısmında değil mi? Evet. Şimdi karşımızda şöyle bir soru oluştu: İncil’in vahiy kitabına ait en eski el yazmaları hangi döneme tarihlendiriliyor?

İsa’nın yukarıda söylediği cümleleri de kapsayan metin MS.96’da yazılmıştır.

Tekrar ediyorum: En eski kanıtlara göre Yuhanna, Vahiy kitabını Yeruşalim’in yıkımından 26 yıl kadar sonra, MS*yaklaşık 96’da yazmıştır.

Bu tarihte, İmparator Domitianus’un saltanatının sonu yakındı. Irenaeus bir kitabında Apokalips hakkındaki şu sözleriyle bu durumu doğrular:

“Bu kitap zamanımızdan çok uzun zaman önce değil, Domitianus’un saltanatının sonuna doğru, neredeyse günlerimizde yazılmıştır” (Adversus haereses, V, xxx). Eusebios ve Hieronymus gibi bilginler de bu sözlerle hemfikirdir.

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

@Tülay 20779 wrote:

sagolunuz

Senin soruna farklı bir şekilde yaklaşmak istiyorum Sevgili Tülay;
    Bu gün Hristiyanlık olmasa idi ve ben yine Müslüman olarak doğsaydım, Yahudi olurdum….!

Çünkü Tanrı başlangıç ve son ise…
    Bize verdiği buyruklarıda başlangıç ve son ile ilişkili olmalı diye düşünürdüm..

Tevrat daha ilk ayetlerinde Başlangıç ile ilgili bilgiler verirken, sonlarına doğru bizlerinde sonunu anlatmakta..

İncil ise tamamlayıcı olduğunu İsa’nın dilinden ikrar etmiştir. Ve demiştir ki ne bir kelime eklenebilecek nede çıkarılabilecek…!

En Eski İncil tarzındaki sorunun ise genelde karşıt görüşlüler tarafından uydurulmuş iftiralar ve hurafe bilgiler ışığında yüz yıllar sonrasında farklı kişilikler tarafından yazıldığı söylenmekte.. Bu yüzdendir ki, Müslümanlar itibar göstermemekteler. Oysa Kur’ana göre Hiç Bir Peygamber yada Halife ( Havarisi) kitap yazmamış Vahy yolu ile indirilmiştir.

Neden buna değindim.. Hal Böyle iken, en eski incil ya da farklı inciller diye bir sıfatlama yapamayız… Kur’ana göre böyle olması gerekir. Ama Bu gün bakıyoruz ki, Kur’an inanlıları Bizlerin inandığı İlk ve Son’a ait olan İlk ve Tek İncil’e sahte diyerek, barnabas kalıntılarını esas almaktadırlar…

O zaman Sormazlarmı adama;

Be adam sen diyorsunki kitabında, vahy yolu ile peygamberlere geldi.. Ama işine gelince geç vahiyi mahiyi işime geliyorsa barnabasta yazar ahmedde muhammedde diye….!

Kur’anı geçersiz bulmuyoruz…!Kur’an diye Tanrı indinde bir yazım yoktur diyoruz:)

Sevgi ve Esenlikle Kardeşim…

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.