Elçi Pavlus’un Hayatı

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

RESUL (ELÇİ) PAVLUS'UN HAYATI

Pavlus’un hayatı hakkında bilgi edinebilmek için yalnızca iki kaynağa başvurulabilir:

61 yılı ile 63 yılları arasında elçi Luka tarafından yazılmış olan “Elçilerin İşleri” kitabı

Pavlus’un mektupları

Doğumu M.S. 5 – 10 yılları arasında

Tarsus’ta, Roma vatandaşı olarak, İbrani bir ailede dünyaya geldi. Adı Saul idi, Latince isim olarak Pavlus’u seçti. (Pavlus, Latince’de “küçük” demektir).

( Fil. 3,5-6)

M.S. 20 – 28 KUDÜS’TE EĞİTİM

İyi bir Ferisi eğitimi aldı ve çadır yapımı konusunda ustalaştı.

* Daha sonra Kudüs’e gönderildi ve ünlü haham İhtiyar Gamalyel’in okuluna devam etti.

Yunanca’nın yanısıra İbranice ve Aramice de bilirdi. ( Elç. İşl. 22,3 )

* M.S. 30 – 33

Pavlus, Tarsus’a döndü ve baba mesleği olan çadırcılık yapmaya başladı.

Elç. İşl. 18,3 Bu meslek, Pavlus’un seyahatleri sırasında geçimini sağlamasına yardım edecekti. Hav. İşl.20,33-35; Kor.9,3-15;2Kor 11,7-10

* M.S. 34 – 36 HIRİSTİYANLARA ZULMÜ

Bu yıllar arasında Kudüs’te bulunuyor ve ilk Hıristiyan din şehidi olan Stefan’ın taşlanarak öldürülmesine tanık oluyor, ama o taşlamıyor. Taşlayanların kaftanlarına göz kulak oluyor. Elç. İşl. 7,58

Muhtemelen Pavlus taşlama törenine katılamadı, çünkü yasaya göre ölüm cezasını yerine getirmek için 25 yaşını üzerindeki insanlar seçiliyordu.

Elç. İşl.22,3-5 Gal.1,11-16 ve Fil.3,6

M.S. 36 -37 HIRİSTİYAN OLUŞU VE DAMASKUS

Saul, resmi olarak Filistin’e sığınmış olan Hıristiyanları Filistin’den sürüp Kudüs’e yerleştirme görevini almıştı.

*Damaskus’a doğru at ile giderken, O’nu imana götürecek, hayatının en önemli olayı meydana gelir:

İsa, birden ona göz kamaştırıcı bir ışıkla görünür ve bu görüm onu attan düşürür. Pavlus artık göremiyordur.

Havarilerin İşleri’nde üç kez anlatılan olay:

Elç. İş. 9,1-30;22,1-21;26,1-23 – Pavlus’un mektuplarında çok kez anlatılan hali: 1Kor. 15,9; Gal.1,11-16; Fil. 3,6; 1Tim. 1,12-14

· Pavlus’un hayatının değişmesini farklı açılardan şöyle işleyebiliriz:

1. Fiziki anlatım:

Kısa bir süre görüm olarak İsa’yı görüyor.

2. Düşüncesel anlatım:

Hıristiyanların düşünceleri üzerinde yoğunlaşarak İsa’nın dirildiğine ikna oluyor.

3. Psikolojik anlatım:

Kutsal Yasa’ya karşı yeterli değildi. Onu kendi hayatında uygulamayı başaramıyordu.

* Damaskus’ta birkaç gün kaldı. Hıristiyanlık eğitimi aldı ve Ananya tarafından vaftiz edildi. (Elç. İşl. 9,19)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.