• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25156
  Anonim
  Pasif
  isa6-hor.jpg
  Tempo Dergisinde, Discovery Channel’da yayınlanan bir belgesel haber yapıldı. Bu belgeselde İsa Mesih’in ve ailesinin mezarının bulunduğu iddia ediliyor. Tempo Dergisi konuyla ilgili haberinde aynı zamanda bir çok görüşe yer vermiş.

  “EFSANE Mİ GERÇEK Mİ?”

  Hıristiyan dünyasının genel olarak Hz. İsa’nın doğumu ve ölümü konusunda tek bir fikre sahip olmadığı görülüyor. Bu ayrımların Katolik, Ortodoks ve Protestan alemi açısından neler olduğunu özetleyebilir misiniz?

  Katolik, Ortodoks ve Protestan mezhepleri arasında bazı konularda farklı görüşler olmakla birlikte, İsa Mesih’in doğumu, ölümü ve ölümden dirilişi konusunda bir fikir ayrılığı yoktur. Hıristiyan dünyası içinde bu ana mezheplerin dışında kalan ve marjinal olarak değerlendirilebilecek bazı tarikat ve gruplar bile İsa Mesih’in doğuşu, ölümü ve ölümden dirilişi konusunda pek farklı düşünmüyorlar.

  Hıristiyan dünyası dönem dönem Hz. İsa’nın yaşamı ve ölümü ile ilgili olarak ortaya atılan bu tür tartışmaları nasıl değerlendirmektedir?

  İnancı konusunda biraz bilgili olan Hıristiyanlar bu tür iddiaları ciddiye almaz. Ama bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan cemaat üyelerimiz hemen bu konuda sorular sorup olayın ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Aslında en ciddi belgesellerde bile çok basit hatalar / yanlışlar yapılabiliyor. Bunun ilginç bir örneğini 4 Mart 2007’de National Geographic TV’de yayınlanan “Efsane mi, Gerçek mi?” belgeselinde izledim. Bu belgeselde, genel kabullere göre çarmıha gerilen İsa Mesih’in avuçlarından çivilendiğini, oysa avuçlardan çivilenme durumunda el küreklerinin bedeni taşıyamayacağı ve böylece çarmıha gerilen kişinin kısa bir sürede yere düşeceği iddia edildi. Bu bilgi doğru, ama gerçeği tam yansıtmıyor. Çünkü İncil’e göre İsa Mesih ayaklarından da çivilenmiştir ve yine genel kabullere resimlemelere göre ayaklarının altına destek konularak çivilenmiştir. Ayakların altındaki destek bütün ağırlığı taşıyabilir ve çivilenen avuçların yırtılmasını engelleyebilir. Ancak Hıristayanlık inancında önemli olan İsa Mesih’in çarmıha gerilmiş olmasıdır, avuçlarından mı yoksa bileklerinden mi çivilendiği önemli değildir.

  Siz söz konusu belgeselde yer verilen bilgileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Belgeseli izleyemedim. Ancak medyadan izleyebildiğim kadarıyla, “İsa’nın Kayıp Mezarı” belgeselinde verilmek istenen mesaj, aslında bir belgeselden çok bir roman için uygundur! Hıristiyanlık inancına göre İsa Mesih çarmıha gerilerek öldürülmüş, mezara konulmuş ve üç gün sonra da dirilmiştir. Ölümden dirilen İsa Mesih 40 gün boyunca havarilerine – öğrencilerine görünmüş ve ardından göğe yükselmiştir. İlk günden beri Hıristiyanlığın temel inancı budur. Zaten bütün baskılara rağmen Hıristiyanlığın hızla gelişmesinin tek nedeni de bana göre İsa Mesih’in dirilmiş olmasıdır. İsa Mesih, yaşadığı dönemin bilinmeyen – tanınmayan sıradan insanlarından biri değildi. Konuşmaları – vaazları binlerce kişi tarafından dinlenen, yargılanması ve çarmıha gerilmesi binlerce kişi tarafından yakından takip edilen biriydi. Mezarı bilinmeyen biri değildi. Hıristiyanlığın yayılmasını durdurmak isteyenler İsa Mesih’in dirilmediğini kanıtlamaları yeterliydi. O zamanki Hıristiyanlık karşıtları bunu yapamadı, bugünkü sansasyon meraklısı“belgeselciler” hiç yapamayacak.

  http://www.kutsalkitap.org/index.php/Magazine/?id=156

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.