" Eğer Allah’ın iyiliğinde durursan…"

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26571
  Anonim
  Pasif

  Şu karanlık dünyanın kurnaz, deneyimli, insanları kandırmakta usta ve kendi fikirlerini insanlara kabul ettirmekte zorlanmayan ruhsal varlıklar, insanları birbirlerine düşman etmekte neden bu kadar aktif oluyorlar? Yani, dünyada neden kötülük kolayca yayılıyor? İnsanların insanlara kötü sözler söylemeleri, farkına varmadıkları o kötü dürtü ile birbirlerine gösterdikleri kötü tepkileri ile birbirlerinin öfke duygularını körüklemeleri, hep İblis’in hileleri değil midir? (Efes. 6:11).

  İNCİL’de, ” kötülüğe yenilme, fakat kötülüğü iyilikle yen” yazılı komutu var! (Rom.12:21).

  Bu yazılı komutu düşünürken bile Allah’ın iyiliğine muhtaç biri olduğumu farkettim! Evet sevgili kardeşlerim ve kızkardeşlerim. İNCİL’de yazılı Allah’ın sözlerini birer ” yazılı komut ” olarak düşündüm ve öyle algıladım bu sabahleyin! Diğer yazılı emirler olduğu gibi, ” kötülüğe yenilme, fakat kötülüğü iyilikle yen ” yazılı emri de, ” yazılı bir komut ” dur! Yazılı komutların yaşanması da vardır! Bu komutlara kendi iradelerimizi kullanarak uymağa çabalarsak, kendimizi insansal bir savaş alanında buluruz! Çünkü yazılı komutlarla bize ilân edilmiş sözlerin hayatı, ancak Kutsal Ruh’tan bize verilirse, Allah’ın iyiliğini görürüz! Kutsal Ruh’tan esin almadıkça, yazılı komutları yanlış algılama sonucu, kötülüğü kendi iyiliğimizle yenmemiz gerektiği şartlanmasına kapılırız. Böylece, gerçek âlemden sapıp sanal âleme girerek kendi zihnimizde şekillendirdiğimiz ve adına ” iyilik ” verdiğimiz insan türü bir iyilikle kötülüğü yenebileceğimiz sanrısına kapılırız. Halbuki İNCİL’de sözü edilen iyilik, insan iyiliği değil; Allah’ın iyiliğidir! Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’in kötüler tarafından haça gerilmesinde gördüğümüz o sessizliği, onunla beraber kendi iyiliğimizin de, haça gerilmesi ve oradan dünyaya görünen Allah’ın iyiliği değil miydi? Kurtarıcımızın o haçtaki sessizliği sürerken ” hodri meydan ” diyen kötülüğün zafer çığlıkları da sürüyordu. İsa, o çığlıklar karşısında sessizliğini sürdürerek ruhunu Baba’ya teslim etti ve kötülüğün zafer çığlıkları, sessizliğe döndü! Kötülük, orada Allah’ın iyiliğine yenildi!

  Evet sevgili kardeşim ve kızkardeşim, ” hodri meydan ” diyenlere kapılmayalım! Eğer biz de, ” hodri meydan ” dersek, Allah’ın iyiliğine değil, kendi arzularımıza kapılmış oluruz. İNCİL’de, ” eğer Allah’ın iyiliğinde durursan… ” diye biraz beklemeğe çağrılıyoruz; çünkü bekleme ile Allah’ın iyiliği görünecek ve kötülük yok olacaktır. Bu savaş, insan savaşı değildir kardeşim! Kral Davud, sessizliğin zaferine bir tanık olarak şu ilâhiyi sevinçle terennüm etmiş:

  “RABBİN önünde sükût et, ve onu sabırla bekle;
  Yolunda becerikli olan için,
  Hile yapan adam için üzülme.
  Hiddetten çekin, öfkeyi bırak;
  Üzülme, o ancak şerre götürür.
  Çünkü şerirler kesilip atılacak;
  Fakat RABBİ bekleyenler, dünyayı miras alacaklardır.
  Biraz bekle ve kötü yok olacaktır;
  Onun yerini araştıracaksın, ve yok olacaktır. ” (Mezmur 37:7-10).

  Kötü fikir, kötü ruhun öğüdüdür! Kral Davud, ” ne mutludur o adam ki, kötülerin öğüdü ile yürümez ” demiş! (Mezmur 1:1). “Hodri meydan ” fikri, kötünün öğüdüdür! ” İnsanın öfkesi, Allah’ın iyiliğini husule getirmez ” (Yakub 1:20). Mesih Ruhu’ndan esinler dileyelim ki, onlarla düşünürken kötülüğün iyiliğe yenilgisine hem hizmetçi, hem de şahitler olalım.

  Ruhsal savaşın insansal savaşa dönüştürülmesi, Mesih Ruhu karşıtı ruhların öğütleri (fikirleri ) ile oluyor! Mesih İsa’ya ait olanlar, bu savaşı reddedeceklerdir; çünkü Allah’ın önünde aslâ kabul bulmayan fikirlerdir. Bunların yerine Mesih sevgisini dileyin alacaksınız ve size düşman olanları seveceksiniz. Sevginin gücü bunu başarır ve insanları birbirleriyle barıştırır (Matta 5:44). Böylece, İNCİL’de yazılı komut, içimizde Kutsal Ruh’un işleyişi ile yaşayan emir olur. Yani “yazılı komut” Mesih İsa’da Hayat Ruhu’nun kanunu olur içimizde. Böylece sanal âlemden gerçek âleme döneriz. Mesih Ruhu düşünceleri ile düşünenler, Mesih İsa’da Hayat Ruhu’nun yasası altındadırlar! Mesih Ruhu fikri içimize doğduğu gibi onunla düşünürken Rab’bin lütûfkârlığını tadarak onun hizmetçisi ve tanığı oluruz. Kötü fikirlere karşı Mesih fikri, savunma silâhımız olsun. Kötülüğü ancak Allah’ın iyiği ile yenebiliriz; “eğer O’nun iyiliğinde durursak” (Rom.11:22; Rom. 12:21).
  “Hodri meydan” dedirten fikirlere karşı Mesih fikriyle silâhlanalım.
  Rab, sizi bereketlesin ve kötü olanın öğüdünden sakındırsın. Amin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.