dunyada neden bukadar din var ve herkes diledigine inaniyor

• Bu konu 5 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Tanri neden insanlara secme hakki verdi? Cennet neden var? Gunah hayatimizda ne kadar yer aliyor? Gercekler neden bu kadar gec geldi? Bilmek istediginiz her sey…

Anonim
    Pasif

[quote=seli-19;14976]Tanri neden insanlara secme hakki verdi? Cennet neden var? Gunah hayatimizda ne kadar yer aliyor? Gercekler neden bu kadar gec geldi? Bilmek istediginiz her sey…[/quote]

Sevgili seli-19,
    Dünyada çok çeşitli dinler ve tarikatler vardır. Ama bu dinleri Tanrı vermedi, insanlar kendileri yarattı. İsa Mesih dünyamıza bir din getirmek için gelmedi. Diğer dinler gibi bir sürü kurallar da getirmedi. İsa Mesih, gökteki yüceliğini bir kenara iterek kul suretini aldı ve dünyamıza geldi. İnsanlığı kurtarmak için kendisini alçaltarak haç ölümüne kadar gitti. Tıpkı kurbanlık bir kuzu gibi… Ama ölüm O”nu alt edemedi ve üç gün sonra görkemle dirildi ve YAŞIYOR! Bizler yaşayan diri bir Rab’be iman ediyoruz! Halleluya!!

İsa Mesih’ten başka hiçbir din önderi, hiç bir peygamber kurtuluş güvencesini vermedi, veremedi. Dünyanın yaratılışından bu yana tüm peygamberler Yahudiler’den çıktılar ve bu peygamberler, yüzyıllar öncesinden gelecek olan KURTARICI’YI yani İsa Mesih’in geleceğini müjdelediler. İsa Mesih yaşama giden tek YOL’dur, ve tek KURTARICI’dır.

‘İsa, Yol, gerçek ve yaşam Ben’m’ dedi’ (Yuhanna 14:6).

Tüm peygamberler normal bir anne babadan doğdular, günah işlediler ve öldüler, mezarları bellidir, çünkü onlar YERDENDİRLER! Ama İsa Mesih’in doğumu, yaşamı, ölümü ve dirilişi eşsizdir, muhteşemdir. Bakire bir kızdan babasız olarak dünyaya geldi. Yaşamı boyunca tek bir günah bile işlemedi. Öldü, ama üç gün sonra dirildi, mezarı boştur, ÇÜNKÜ O, GÖKTENDİR! O, ilk ve Son Olan’dır! O’ndan başka hiçbir peygamberin gelmesine gerek kalmamıştır.

Yani anlayacağın sevgili Seli, dinleri insanlar yaratmıştır. Tanrı’ya giden yollar yoktur, sadece tek bir yol vardır. O da İSA MESİH’TİR! İnsanlar eğer tüm yürekleriyle Tanrı’yı arasalar, gerçeği araştırsalar bulacaklardır. Bu, insanın özgür iradesine kalmıştır. Tanrı kimseyi robot olarak yaratmadı, seçimi onlara bıraktı ve şöyle dedi:

‘Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle beni arayınca bulacaksınız’ (Yeremya 29:13).

Rab’bin esenliğinde kalın

Anonim
    Pasif

İsa Mesih’in Müjde bildirisinin tanrısal kaynaklı mı yoksa
    din kaynaklı mı olduğunu nasıl öğrenebilirim?

İsa Mesih’in Müjde bildirisi ile dinler arasındaki belirgin
    farklılıkların ortaya konması kişiye gerçeği arayışında yardımcı
    olabilir:

1. Dinlerin hepsinde insan Tanrı’yı arayışına kendi kendine başlar.
    Fakat bu arayışın sonunda hiç kimse gerçek anlamıyla “artık
    Tanrı ile kişisel bir ilişkim var – yüreğim esenlik dolu – günahlarım
    bağışlandı – sonsuz yaşam güvencem var” diyemez. İsa
    Mesih’in müjde bildirisinde ise Tanrı bize yaklaşır. Günah uçurumunu
    Kendisi çarmıhı ile kapatır ve bizlere kurtuluş sağlar.
    Bu kurtuluşu kabul eden herkes rahatlıkla şöyle beyan edebilir:
    “Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam … bizi Rabbimiz Mesih İsa’da
    olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir” (Rom.8:38-39).

2. Eski Antlaşma’da Kurtarıcı’ya dair yer alan peygamberlikler
    (örneğin Yar.3:15; Say.24:17; Yşa.11:1-2; Yşa.7:14) tamamen gerçekleşmiştir.
    Dinlerde ise hem bildirilen, hem gerçekleşen peygamberlikler
    yoktur.

3. Tanrı tüm dinleri putperestlik ve büyücülük olarak mahkum
    etmektedir (1Ko.6:9-10; Gal.5:19-21; Va.21:8). Bu dinlerin
    birinde insana kurtuluş sağlanmaz (Gal.5:19-21). Eğer kurtuluş
    sağlayan bir din olsaydı, o takdirde İsa Mesih bunu bizlere bildirirdi
    ve çarmıhta ölmesine gerek kalmazdı. Ancak Tanrı’nın Oğlu
    kurtuluşumuz için tek çare olan çarmıhtaki ölüme gitti. İsa Mesih
    bu nedenle şöyle bildirir: “Bu nedenle gidin, bütün ulusları
    öğrencilerim olarak yetiştirin…” (Mat.28:19).

4. Tanrı, İsa Mesih’in günahları bağışlatan kurbanlığını, O’nun
    ölümden Dirilişi’yle onaylar (Rom.4:24-25). Dünya üzerindeki
    tek boş mezar O’na aittir: “… Diri olanı neden ölüler arasında
    arıyorsunuz?” ”O burada yok, dirildi…” (Luk.4:24-25). Tüm dinlerin
    kurucuları ise ölmüşler ve birer ölü olarak kalmışlardır.

5. Tüm dinlerde kişi kendini eylemleriyle kurtarmaya çalışır.
    İsa Mesih’in Müjdesi ise bunun tam aksine Tanrı’nın eylemidir.
    Günahlarımızın çarmıh üzerinde bağışlanmasına her hangi
    bir katkıda bulunamayız, bizler bir bedel karşılığı satın alındık
    (1Ko.6:20).

6. Dinler insanlığa ve Tanrı’ya dair yanlış (sahte) düşüncelere
    dayanır. Kim olduğumuzu ve Tanrı’nın kim olduğunu doğru bir
    şekilde bildiren yalnızca Kutsal Kitap’tır. Bizler kendi kendimizi
    Tanrı’nın beğenisini kazanacak şekilde değiştiremeyiz, “Çünkü
    herkes günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldı”
    (Rom.3:23).

7. Dinlerin hiçbirinde Tanrı insanları kurtarmak üzere cenneti
    terk etmez. Tanrı, İsa Mesih’te insan olmuştur: “Söz insan olup
    aramızda yaşadı. Biz de O’nun yüceliğini, Baba’dan gelen, lütuf ve
    gerçekle dolu olan biricik Oğul’un yüceliğini gördük” (Yu.1:14).
    Bu nedenle, İsa Mesih dinler içinde bir herhangi bir seçenek
    değil, dinlerin yalanlanması ve ret edilişidir. O, eve –Baba’nın
    evine– giden tek yoldur: “‘Yol, gerçek ve yaşam ben’im’ dedi. ‘Benim
    aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez’” (Yu.14:6).

Alıntıdır.
    Prof.Dr.Werner Gitt.

Anonim
    Pasif

Çok güzel Yazmışsın Yason Kardeş,

Düşünen bir kişinin anlaması gerekiyor zaten. İnsanoğlu kendi kapasitesini; daha doğru kapasitesizliğini biliyor. Ne kadar bencil, ne kadar sevgisiz olduğunu, ancak kendilerini sevenleri sevebildiğini biliyor.

Bakın bu kapasitemiz ile dünyayı ne hale getirdik. Burayı da cehennem yaptık. Tanrı hepimizin günahlarını affedip bizi cennete alsa ne yazar? Cenneti de kısa zamanda cehenneme çevirmiyecekmiyiz?

Talimat ile yürek değişir mi? İnsanoğlunun uydurduğu ve hatta ‘Tanrı’dan Geldi’ dediği dinler; talimat verir ama yardım vermez. Domuza, “Çirkeften hoşlanmayacaksın” der gibi olur. Şahsı değiştirmez. Yüzde yüz talimatlara veya dinî kurallara veya Yasa’ya uyan bir kişi bile, ki öyle biri İsa Mesih haricinde yoktur; ama olsa bile, yine de kendisini çirkeften sakınan bir domuzdan farkı yoktur. Hala domuzdur. Mutlu değildir. İçi temiz değildir. Temizlikten mutluluk duymaz, duyamaz.

İşte dinler ancak ve ancak böyle domuzlar yaratabilir. Yani en fazla ‘Mutsuz Domuzlar’. Burda hiç kimseye domuzluk basmıyorum. Rab’de kardeşim olmasan bile Adem’de kardeşimsin. Kimse lütfen yanlış düşünmesin. Ama yeni yüreği, bir tek Rab verir. Bu da İsa Mesih’in dünyayı ve günahı yenmiş Kutsal Ruhu’nu almak ile olur.

Işığın yürekleri aydınlatsın ey Rab’bim. Karanlıkları yok et, Şeytan’ın kalelerini yık.
    Mahkûmları hür kıl ya Rab. Senin sevgin, sabrın asla son bulmaz. Adın yücelsin. Amin.

Sevgi ve Dualarımla.

Anonim
    Pasif

Ben burda konu açan seli – 19 nickli arkadaşın eger ki imla kuralı yapmadıysa ; soru sormamış bilakis bilmek istenilen herşeyi açıklayabilirim dedigini anlıyorum. Benim anladıgım gibiyse Seliye soruyorum açıklayabilirmisin pekela sen bu soruları….

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.