ANASAYFA Forum AKTUEL OLAYLAR VE YANSIMALAR MALATYA’DA HRISTIYAN KATLIAMI VE YANSIMALARI Dünya Malatya’daki vahşeti konuşuyor

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25146
  Anonim
  Pasif


  Dünya Malatya’daki vahşeti konuşuyor :confused:
  ANKA, DHA, AA

  Malatya’da İncil dağıtan Zirve yayınevine yönelik kanlı saldırı, tüm dünyada tepki yarattı.

  NYT: TÜRKİYE’NİN GEÇMİŞİNDEN GELEN HAYALETLERİ

  New York Times ise, Malataya’da bir zamanlar yoğun bir Ermeni nüfusu olduğunu ancak Doğu Türkiye’deki Ermenilerin ya ayrılmaya zorlandığını yada “Ermeni soykırımıöna kurban gittiğini öne sürdü. Son milliyetçi saldırılar için “Türkiye’nin geçmişinden gelen hayaletler” nitelemesini yapan gazete, Mehmet Ali Ağca ve Hrant Dink’in Malatalyalı olduklarına işaret etti. Gazete, “Türk toplumunda değişim başladı ve ülkenin milliyetçi kanadı giderek artan bir biçimde şiddete başvuruyor” görüşünü dile getirdi.

  FT: TÜRKİYE’DE ÖZGÜRLÜKLER KIRILGAN

  Ekonomi gazetesi Financial Times ise, Malatya’daki saldırının Türkiye’nin “etnik gerilimlerini daha fazla alevlendirebileceği” yorumunu yaptı. Kaymaz davasının sonucuna da dikkat çeken gazete “Bu iki gelişme Türkiye’deki dini ve diğer özgürlüklerin kırılgan özeliğine işaret ediyor” diye yazdı.

  TELEGRAPH: IRAK’TAKİ TATİKLERİ İTHAL EDİLİYOR KAYGISI

  Diğer İngiliz gazetesi The Daily Telegraph ise, “İslamcı köktendinciler, Irak’taki dindaşlarının kullandıkları taktiklerini ithal etmekte olmalarından kaygı var” ifadesini kullandı. Gazete, “Saldırının, laikliğin, İslam’ın ve milliyetçiliğin kuvvetli güçleri arasındaki çatışmaların arttığı bir dönemde meydana geldiği” değerlendirmesini yaptı.

  INDEPENDENT: KURBANLARIN ELLERİ BAĞLANIP BOĞAZLARI KESİLDİ

  Independent gazetesi de Zirve Yayınevi saldırıya maruz kalan kurbanların ellerinin ve ayaklarının bağlandığını, boğazlarının kesilerek öldürüldüklerini yazdı. Haberde, kurbanlardan ikisinin Türk, birinin de 2003’ten bu yana Türkiye’de yaşayan bir Alman olduğu vurgulandı. Malatya’nın bir milliyetçilik yuvası olduğunu ve 1981 yılında Papa İkinci Jean Paul’e suikast girişimde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın da memleketi olduğunu belirtti.

  İTALYA BASINI: TÜRKİYE’Yİ HRİSTİYAN DÜŞMANI İLAN ETTİ

  SON bir yılda Rahip Santaro ve gazeteci Hrant Dink cinayetleriyle gündeme gelen Türkiye’de dün Malatya’da yaşanan vahşet dünya basınını ayağa kaldırdı. İtalya’daki gazetelerde yeralan haber ve yorumlarda ‘Türkiye Hıristiyan düşmanı’ ilan edildi.

  Corriere Della Sera gazetesinde ‘Türkiye’de Hristiyanlara saldırı’ başlığı altında manşetten verilen haberde ‘Ankara’ya 660 kilometre mesafedeki Malatya’da Hıristiyan basımevi Zirve’de çalışan biri Alman, ikisi Türk üç çalışanı, 5 fanatik tarafından barbarca öldürdü’ denildi. İçeride de iki tam sayfanın ayrıldığı haberde ‘Türkiye’de Hıristiyan karşıtı atak. İncil basım evinde katliam’ alt başlığı kullanılırken, cinayet zanlılarının Hizbullah örgütü ile bağlantısı üzerinde durulduğu yer aldı. Haberde Santaro ve Hrant Dink cinayetlerine atıfta bulunululurken, “Malatya, Papa 2’nci Jean Paul’e suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın da yandaşı olduğu gri kurtların hakimiyetinde bir kent” yorumu yeraldı. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde tansiyonun yüksek olduğu ve Başbakan Erdoğanın köşke çıkmasını istemeyen laiklik yandaşı milyonların sokağa dökülerek tepkilerini dile getirdiği belirtildi.

  İl Giornale gazetesinde, ‘Türkiye’de İncil basım evine saldırı. Üç Hıristiyan katledildi’ başlığıyla birinci sayfadan verilen haberde ‘İslam Avrupa’dan nefret ediyor’ altbaşlığı kullanıldı ve ‘Sanıkların cinayetleri Hizbullah veya gri kurtlar adına işlediği sanılıyor’ denildi. Türkiye’nin yakın tarihi hakkında, ‘Atatürk’ün kurduğu laik, din ve devlet işlerini birbirinden ayıran sistem, ikinci dünya savaşından sonra kendini gösteren islam yandaşı partilerle yaralanmaya çalışılıyor. Bu tür saldırılar da çalışmaların hangi aşamada olduğunu gösteriyor” ve “Şiddet Erdoğan hükümetini krize sürükledi” yorumları yapıldı.

  Ermeni taraftarı yanlı haberleriyle dikkat çeken La Stampa ise, ‘Aşırı İslamcılar üç Hıristiyanı öldürdü’ başlığının altında, “Ermeniler; Soykırım değildi, Avrupa Ankara’yı affetti’ altbaşlığı yer aldı. Haberde, “Bu Türkiye’de ilk değil. 1915-16 arasında da 1 milyon Ermeni’yi öldürdüler” diye yazdı. Haberde sanıkların aşırı milliyetçi ‘gri kurtlar’ grubu adına bu cinayeti işledikleri iddia edildi.

  İl Manifesto gazetesinde de ‘Türkiye’de Ali Ağca’nın kentinde üç Hıristiyan katledildi’ başlığıyla yayınlanan haberde, Malatya’nın Mehmet Ali Ağca ve Hrant Dink’in doğum yeri olduğuna dikkat çekildi.

  CORRIERA DELLA SERA: BOZKURTLAR TEHDİT ETMİŞTİ

  Vahşi saldırı İtalya’daki bazı yayın organlarında manşete çıktı.

  İtalya’nın ulusal haber ajansı ANSA ve özel haber ajansları, Malatya’da üç kişinin öldürüldüğü saldırıyı, internet sayfalarında ilk haber olarak sunuyorlar.

  Corriere della Sera gazetesi de internet sayfasında Malatya’daki cinayetle ilgili olarak, “Hıristiyan yayınevine saldırı” manşetini kullandı. Spotta ise “Ölülerin dört kişi oldukları belirtiliyor. İddiaya göre yayınevi ‘Bozkurtlar’ tarafından tehdit edilmişti. Dört kişi göz altına alındı” denildi.

  Independent gazetesi de Zirve Yayınevi saldırıya maruz kalan kurbanların ellerinin ve ayaklarının bağlandığını, boğazlarının kesilerek öldürüldüklerini yazdı. Haberde, kurbanlardan ikisinin Türk, birinin de 2003’ten bu yana Türkiye’de yaşayan bir Alman olduğu vurgulandı. Malatya’nın bir milliyetçilik yuvası olduğunu ve 1981 yılında Papa İkinci Jean Paul’e suikast girişimde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın da memleketi olduğunu belirtti.

  D.WELLE: DÜNYANIN GÖZÜ MALATYA’DA

  “Dünyanın gözü Malatya’da” başlığını kullanan Alman Deutsche Welle de yayınevinin çeşitli gruplardan tehdit aldığını belirterek Almanya ve Avrupa Konseyi’nin saldırıyı kınadıklarını kaydetti.

  EL PAİS: SALDIRI ERDOĞAN İÇİN HASSAS BİR ORTAMDA OLDU

  Aşırı milliyetçi grupların kısa bir süre önce yayınevini protesto ettiklerini kaydeden İspanyol El Pais de, saldırının “Saldırının, Erdoğan hükümeti için hassas siyasi ortamda, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi gerçekleştiğiöne dikkat çekti.

  LA TİMES: TÜRKİYE’NİN AZINLIKLARA YÖNELİK TUTUMU ENDİŞE KAYNAĞI

  ABD’li Los Angeles Times ise, saldırının Türkiye’deki ufak Hıristiyan toplumunda “şok dalgaları” yarattığını belirterek “Türkiye’nin, kendi dini ve etnik azınlıklarına karşı bazen takındığı tutumu Batı hükümetleri için sürekli bir endişe kaynağıdır. Hükümet, resmen tölerans tavsiye ederse de tarihi olarak aşırı milliyetçi grupları frenlemedi” yorumunu yaptı.

  TIMES: İNCİL YAYINCISI HIRİSTİYANLARIN GIRTLARI KESİLDİ

  İngiliz Times gazetesi, Malatya’da İncil yayınlayan bir kitabevindeki Hıristiyanların gırtlaklarının kesildiğini belirterek olayın yaşandığı Malatya’nın muhafazakar bir Doğu ili olduğunu yazdı. Türkiye’de inanç değiştirmeye çalışmanın yasa dışı olmadığını belirten gazete ancak bunu yapanların sert bir tepkiyle karşılandığını kaydetti.

  BBC: HIRİSTİYAN AZINLIKLAR BASKILARDAN YAKINIYOR

  Türkiye’de yükselen bir milliyetçilik dalgasının bulunduğunu belirten İngiliz yayın kurumu BBC ise, “Hıristiyan azınlıkları, baskı ve tacizlerden yakınıyorlar” ifadesini kullandı. BBC, Mehmet Ali Ağca’nın Malatya’lı olduğunu anımsatırken “Malatya çok milliyetçi bir kent” dedi.

  LE MONDE: GEÇMİŞTE ÖLÜM TEHDİTLERİ ALMIŞLARDI

  Fransa’nın büyük gazetelerinden Le Monde ise, İncil’i dağıtan bir yayınevinde boğazları kesilmiş üç kişinin bulunduğuna dikkat çekerek yayınevi müdürünün geçmişte ölüm tehditleri aldıkları açıklamalarına yer verdi.

  GUARDIAN: TÜRKİYE’DEKİ DİNİ AZINLIKLARA SON SALDIRI

  Bir başka İngiliz gazetesi Guardian da Hıristiyanlığa geçen iki Türk ve bir Almanın Malatya’da öldürüldüğünü yazdı. Haberde saldırının, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinden iki ay sonra gerçekleştiği ve Ağca’nın da Malatyalı olduğu hatırlatıldı.

  ABC: ÜÇ MİSYONER ÖLDÜRÜLDÜ

  İspanyol ABC gazetesi de “Bir yayınevindeki saldırıda üç misyoner öldürüldü” başlıklı haberinde yayınevinin geçmişte tehditler aldığını belirterek Hizbullah’ın olaydaki olası rolünün araştırıldığını belirtti.

  (ANKA)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.