Dualarımızi engelleyen nedenler

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26614
  Anonim
  Pasif

  Tahmin ediyorum, bunu çoğumuz yaşamışızdır.bazen Tanrımızla konuşmak isteriz,ama ona gitmemize engel duvarlar vardır,onu hissederiz,ama dua,larınız o duvara çarpar ve bize geri dönüş yapar.

  Ne zamana dek ,ya Rab
  Sonsuza dekmi beni unutacaksın..?
  Nezamana dek yüzünü benden gizleyeceksin..?
  Ne zamana dek içimde tasa,
  Yüregimde hep keder olacak..?
  Ne zamana dek düşmanım bana üstün çıkacak?
  (Mezmur.13:1.2)

  Bu mezmuru ilk okudugumda,beni derinden etkilemişti.nedeni bir zamanlar……çok çok eskiden ettigim dua,larım ve yaşadıgım boşluk..Şimdi bazen yeni kardeşlerden duyuyorum,dualarına yanıt alamadıklarını..bende ilk zamanlar bunun koşularını bilmiyordum..Tanrı neden dualara çevap vermez..?bunun birtakım nedenleri var nelermi..
  …..Bencil Güdüler.
  …..Günah Halinde oluş
  …..İtaatsizlik
  …..İmansızlık
  …..İnsanlarla olan anlaşmazlıklar.
  Güdülerimiz:
  Mezmur.(66:18..Yüreğimde kötülüğe yer verseydim,Rab beni dinlemezdi)..Kötülük ve benzer konulara Rab,bin kapıları herzaman kapalıdır bunu zaten hepimiz biliyoruz.

  Yakup(4:3..Dilediginiz zaman dilediginize kavuşamıyorsunuz.Çünkü kötü amaçla,tutkularınız uğruna kullanmak için diliyorsunuz)..Tutku bu tamamıyla dünyasal anlamındaysa Rab,bimiz bunada çevap vermiyor.

  Günah işliyormuyuz.ve bu günahı Rabbin önüne getirip bagış diledikmi…(İbraniler4:12 )Rab bize diyorki..Canla ruhu,ilikle eklemleri birbirinden ayıracak kadar derinlere işler,yüreğin düşüncelerini amaçlarını yargılarım..Günah Tanri ile olan ilişkimize zarar verir.Ve onunla bağımızı koparır.
  İşaya 59:2.(.Ancak sizinle Allahınız arasına fesatlarınız ayrılık koydu,ve suçlarınız O;nun yüzünü sizden gizledi de sizi işitmiyor.)
  Günahımızdan nasıl kurtulabiliriz…?
  1 Yuhanna.1:9..(Ama günahlarımızı itiraf edersek,güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındiracaktır.)

  İtaatsizlik.. bu ilk yaratılıştan beri insanın başındaki en büyük sorundur.bebeklikte, Ailemizde,bazen işyerimizde,duygusal beraberliklerde hep başımıza iş açar.bunlar dünyasal yaşamdakiler peki ya Tanrıya karşı olan itaatsizlik…Tanrının istegini yapmaya hazır degilsek …o…neden dua,larmızı duysunki..?

  Süleymanın Mes.28:9( Kim şeriatı dinlemekten kulagını çevirirse,onun dua,sıda mekruktur.)der.

  İmansizlık..Kuşku beraberinde olursa bu Tanrı ile olan ilişkimizin tümden kopuşu demektir..Bizler sadece İsa Mesih,e iman aracılığı ile Tanrıya ulaşabiliriz ve Tanrı ile bağ kurabiliriz.

  Yakup.16:8.(Yanlız,hiç kuşku duymadan,imanla isteyin.Çünkü kuşku duyan kişi rüzgarın sürükleyip savurduğu deniz dalgasına benzer.Tüm yaşamında böyle değişken,kararsız olan adam,Rabden bir şey alacagını ummasın.)

  İmanla, dua ettigimizde, Tanrı,nın yaklaşımı ne olur… bakın bunada cevap şu ayet çevap veriyor.
  .
  Matta.21:21.22 “İsa onlara şu karşılığı verdi;Size doğrusunu söyleyeyim,eğer imanınız olurda kuşku duymazsanız ,yanlız incir ağacına olanı yapmakla kalmazsınız ;şu dağa ,Kalk denize atıl derseniz ,dediginiz olacaktır.İmanla dua ederseniz ,dilediginiz her şeyi alırsınız.”

  İnsanlarla olan anlaşmazlıklar..Bir arada yaşadığımız,kendi Ailemiz olsun,sosyal ilişki içinde bulundugumuz cevremizde,işimizde kilisemizde çalıştığımız işyerinde,kısacası toplumdaki ilişkilerimiz den herhangi biri bile olsa insanlarla olan iletişimimizde kopukluk ,düzeltmeye hazır olmama hali bile,bizim Tanrı ile ilişkimize zarar verir….çözüm,mü..?

  Markos11:25.(Kalkıp dua ettiginiz zaman,birine karşı bir şikayetiniz varsa onu bagışlayınki,göklerde olan Babanızda sizin süçlarınızı bagışlasın) der bize bagişlamamız gerektigini bunun Tanrı istegi oldugunu belirtir.ve…

  Matta 6:15(Ama sizde başkalarının suçlarını bagışlamazsınız,Babanızda sizin suçlarınızı bağışlamaz.)

  Dua sadece, kendi ruh halimizden, kendi isteklerimizden bahsetmek degildir.Dua…Tapınma..övme..yüceltme..teşekkür etme,dir.dua Tanrı ile ilişkimizin derinleşmesi demektir.Dua Rab,le teselli bulmamız demektir.dua Rab,le avunmamız demektir.

  Her dua,mız kabul edilmesede Tanrı bizi her zaman duyar cevap vermesı bazen hemen olur.bazende bizi bekletir zamanı geldiginde ..ki ben yaşadim istegimizi bizim yararımıza dönük gerçekleştirir.bize diyorki…. Mezmur.50:15(Sıkıntılı gününde seslen bana,Seni kurtarırım ,sende beni,yüceltirsin.)

  #33938
  Anonim
  Pasif

  Saba kardeşim, yazınızdan gerçekten çok bereket aldım, teşekkür ederim.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.