DUA

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23639
  Evangelist
  Anahtar yönetici

  Gelişmek için diğer çok önemli uygulama, duanınkidir. Bize anımsatıldığı kadarıyla, “Tanrı ve insanlar arasında tek aracı, kendisini herkes için bir fidye olarak sunmuş olan, insanoğlu Mesih İsa” vardır. Pavlus, Mesih’in işinin anlaşılmasının pratik sonuçlarını (şu şekilde) yerine oturtmaktadır: “Bu nedenledir ki insanların, öfkelenmeksizin ve tereddüt etmeksizin… her yerde dua etmelerini isterim (1 Tim. 2: 5-8). “Çünkü zayıflıklarımızda bize yakınlık duyamayan değil, tersine, her alanda bizim gibi sınanmış, yine de günah işlememiş bir Baş rahibimiz vardır. Bu nedenle merhamete erebilmek ve ihtiyaç anında bize yardım edecek lütfa kavuşabilmek için, Tanrı’nın lütuf tahtına cesaretle yaklaşalım” (4: 15,16).

  Mesih’in, dualarımızı yetkiyle Tanrı’ya sunmak üzere, kişisel Baş rahibimiz olduğunu gerçekten takdir etmek, bize düzenli olarak iman ile dua etmeyi telkin eder. Yine de dua, sadece Tanrı’ya sunulan bir ‘istekler listesi’ olmamalıdır. Yemeklerden önce (bize verilen) nimetler (besinler) için şükran duası, seyahatlerde selamette kalma duası, vb. dualarımızın önemli bir kısmını oluşturur.

  Duada sorunlarımızı sadece Tanrı’nın önüne sermek bile, kendi içinde büyük bir huzur duygusu verir: “Her konudaki (hiçbir şey hakkında yakarılmayacak kadar küçük değildir) dileklerinizi dua etme yoluyla şükranla Tanrı’ya bildirin. O zaman her türlü kavrayışı aşan Tanrı’nın esenliği… yüreklerinizi ve zihinlerinizi koruyacaktır” (Phil. 4: 6,7).

  Dualarımız Tanrı’nın isteğine göre ise, onlar kesinlikle yanıt bulacaklardır (1 Jn. 5:14). Tanrı’nın isteğini, O’nun Ruhunu/belleğini bize açıklayan Söz’üne çalışmamız yoluyla bilebiliriz. Bu nedenle İncil çalışmamız bize, hem nasıl ve hem de ne için dua edeceğimizi öğretmelidir. Bu nedenle, (Tanrı diyor ki) “Eğer… sözlerim sizde kalırsa, ne isterseniz dileyin ve o size yapılacaktır” (Jn. 15:7).

  Kutsal Yazılarda, düzenli dua’nın pek çok örnekleri vardır (Ps. 119:164 ; Dan. 6:10). Gün esnasında birkaç kısa şükran duası ile birlikte, sabah ve akşam duası, yalın bir asgari olarak görülmelidir.


  Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
  sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
  kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
  Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

  cooltext25337399wn1.jpg

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.