Doğru Sayılmak

 • Bu konu 2 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24549
  Anonim
  Pasif

  ” Bu nedenle arkadaşlar, kardeşler, şu gerçek sizlerce bilinsin: İsa aracılığıyla sizlere günahların bağışlanacağı bildiriliyor. Musa'nın yasası aracılığıyla kötülüklerin tümünden doğrulukla donatılamadınız.” ( Elç. 13:38-39).

  Yukarıdaki ayetler açıkca belirtiyor: Günahlarımızın bağışı ve Tanrı katında doğru sayılmamız iman yoluyla oluyor. Günahlarımızın bağışıyla sadece doğru sayılmış olmuyoruz. Rab daha ileri gidiyor. “Doğru sayılmak”, bağış bulmak ve tüm suçlamalar önünde lekesiz bulunmak demektir.

  Normal bir mahkemede yargıç, delil yetersizliğinden dolayı bir suçluyu aklarsa, onu aynı zamanda doğru sayamaz, çünkü adam suçludur. Ancak suçlu kişinin bağışlanmaya ihtiyacı vardır. Adam suçsuz ise, o zaman yargıç onu suçsuz ilan eder. Çünkü, onun bağışa ihtiyacı yoktur. Fakat, suçlu bir kişiyi hem bağışlamak hem de onu suçsuz, yani doğru ilan etmek normal bir yargıcın yapabileceği bir iş değildir. Böyle bir işi ancak Tanrı yapabilir. Rab, günahlı ve suçlu bir kişiyi hem bağışlar hem de suçsuz, yani haklı ilan eder.

  Rom. 8:33'den esinlenen ilahinin sözleri bunu destekler: “Tanrı'nın seçtiklerini kim suçlayabilir ? Tanrı'nın ta kendisi bizi haklı çıkarır.” İşte, Tanrı yalnızca günahımızı bağışlamakla kalmaz. Bundan daha ileriye gidip bizleri hiç günah işlememiş kişiler olarak görür ve ilan eder. ( Kamil MUSA )

  Rabbin sevgisi ve esenliği sizinle olsun.

  Fırat Çölgeçen kardeşten alıntıdır

  #28356
  Anonim
  Pasif

  Yedi açıdan doğru sayılıyoruz,Yeni Antlaşma’ya göre:

  1-Bizi doğru sayan Tanrı’dır ( Rom. 3:23-24 )
  2- Doğru sayılmanın aracı “Kayra” (İnayet) dır. ( Titus 3:6, 7-9 )
  3- Mesih’in kanı bizi doğru çıkarıyor ( Rom. 6:23 ; 3:23 )
  4- İman yoluyla doğru sayılırız ( Rom. 3:23-28 ; 5:1 ; 4:5 ; Gal. 2:16 ).
  5- Mesih’in dirilişi O’na inananların doğru sayıldıklarının kanıtıdır ( Rom. 4:25 ).
  6- Tanrı’nın doğru saydığı kişilerin yaptığı işler onların doğru kişiler olduklarını kanıtlar ( Rom. 3:20 ; Yak. 2:21- 24,26 ) ; ( Yak. 2:18 ).
  7- Tanrı katında doğru çıkarıldığımız zaman bazı belli tecrübeler yaşarız. (Rom. 5: 1-11 )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28409
  Anonim
  Pasif

  Tanrı Sözü açıkca belirtir : Kimse kendi yaptığı işlerle Tanrı’nın önünde haklı çıkamaz . Niçin ? ” Çünkü hiçbir insan ruhsal yasada sıralanan işlerde Tanrı katında doğrulukla donatılmayacaktır. Çünkü ruhsal yasa kişiyi ancak günahı bilme aşamasına getirir. ” ( Rom. 3:20 ). Habakkuk peygamberin dediği gibi, ” Doğru sayılan kişi ancak Tanrı’ya güvenmekle yaşamı bulacaktır. ” ( Gal. 3:11 )

  İyilik yapma girişimlerimiz, iyi kişiler olmak için verdiğimiz kararlar ya da karakterimizi düzeltmeye çalışmamız, bizi tanrı katınmda doğru çıkaramaz. Bunun daha önemlisi bu gibi işler, Tanrı’nın bize vermiş olduğu kendi doğruluğuna hiç bir katkıda bulunamaz. Tanrı’nın yapmış olduğu tam işi, biz tanımlayamayız. Yani kendi deyimimizle ” pişmiş aşa su katılmaz.”

  Bir örnek verelim: Katilin biri ölüm yargısını giyer. Yargı altındayken, türlü iyilik işleri yapar ve bunlar sayesinde yargıcın onu bağışlayacağını umar. Dünyada yapılabilecek tüm iyilikleri yapsa da, darağacından kurtulamaz o kişi. Günahlı ve ölüm yargısı altında olan bir insanın iyilik işleri de, aynı biçimde sonuçlanır. ( Kamil MUSA )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28422
  Anonim
  Pasif

  Günahlı insanı; doğru saymak Tanrı’ya aittir. Tanrı’dan başka hiçbir kişi ; bizleri doğru sayamaz.

  ” Çünkü tümü günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldı. Onlar karşılık ödemeden Tanrı’nın kayrasından yararlanarak, Mesih İsa’da sağlanan kurtulmalık aracılığıyla doğrulukla donatılırlar. ” ( Rom. 3:23,24 )

  ” Ancak çalışmayan, ama tanrısızı aklayana iman eden kişi imanı sayesinde aklanmış sayılır. ” ( Rom. 4:5 )

  ” Tanrı’nın seçtiklerini kim suçlayacak ? Onları aklayan Tanrı’dır. ” ( Rom. 3:33 )

  Bir peygamber, bir hoca ya da bir pastör; bizi doğru sayamaz.. Tanrı’nın inayeti olmasaydı; hiçbirimiz doğru sayılmayacaktık. Zira; doğru sayılma, hiçbir şeyi hak etmeden ve her şeyi elde etmek demek.

  ” Tanrı, Kutsal Ruh’u kurtarıcımız Mesih İsa aracılığıyla bollukla üzerimize döktü. Öyle ki , O’nun kayrasında doğrulıukla donatılmış olarak , sonsuz yaşam umudu uyarınca mirasçılar olalım. ” ( Titus 3:6,7 )

  Tanr’nın ruhsal yasasına göre, her günahlı sonsuz ölüme mahkumdur.Ama; Tanrımız, bizi o kadar çok seviyor ki , çarmıhta bizim yerimize ölmesi için; biricik Oğlu İsa Mesih’i gönderiyor. Doğru sayılmamızı sağlayan ana tema , budur. Doğru sayılmak istiyorsak; uygulayacağımız tek fiil, iman etmek.

  ” İsa bizim suçlarımız için ölüme teslim edildi ve doğruluğumuz için ölümden dirildi. ” ( Rom. 4:25 )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28434
  Anonim
  Pasif

  Tanrı’nın doğru saydığı kişilerin yaptığı işler onların doğru kişiler olduklarını kanıtlar. Bu yine Tanrı’nın doğruluğu ile donatılmış olmanın delilidir.

  Önce demiştik: İyilik işlerimiz bizi Tanrı katında doğru çıkaramaz. Fakat, Mesih aracılığıyla doğru sayılırsak, o zaman yapyığımız işler doğru sayıldığımızı kanıtlamalı. İlk bakışta çelişkili gibi görünen, ama aslında çelişkeli olmayan iki ayeti gözden geçirelim:

  ” Çünkü hiçbir insan ruhsal yasada sıralanan işlerde tanrı katında doğrulukla donatılmayacaklardır. Çünkü ruhsal yasa kişiyi ancak günahı bilme aşamasına getirir. ” ( Rom. 3:20 )

  ” Atamız İbrahim, ‘oğlu İshak’ı sunak üstünde sunmakla’ yapılan işler sonucunda doğrulukla donatılmadı mı ? İnsanın yalnız iman sonucunda değil, yapılan işler sonucunda doğrulukla donatıldığını görüyorsunuz. aynı durumda genel kadın Rahap da , soruşturucuları kabul edip onları bambaşka bir yoldan göndermekle, yapılan işler sonucunda doğrulukla donatılmadı mı ? Ruhsuz beden ölü olduğu gibi, yapılan işlerle desteklenmeyen insan da ölüdür. ” ( Yak. 2:21-24-26 ).

  Bu iki ayeti incelersek, şu sonuca varırız : İyi işler yapmakla Tanrı katında doğru sayılamayız. Ancak İsa Mesih’e iman etmekle Tanrı katında doğru sayılabiliriz. Mesih aracılığıyla Tanrı önünde doğru sayıldığımız zaman, bu bizi doğru işler yapmaya yöneltmeli. Bu işler doğru sayıldığımızın kanıtıdır. Eğer imanımız bizi, tanrı’nın sözüne uymaya yöneltirse , gerçek bir imanımız var diyebiliriz. İbrahim, belli bir eylemle oğlu İshak’ı, kurban etmeye hazır olduğunu belirtmişti. İşte, İbrahim’in bu eylemi Tanrı’ya iman ettiğinin kanıtıydı. Biz de sözümüzün eri olmalıyız. ” Tanrı’nın Sözü’ne inanıyoruz” dersek, o aynı söze uyup Tanrı’nın isteğini yapmalıyız. Lütfen okuyun : Yak. 2:18

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28454
  Anonim
  Pasif

  Doğrulukla donatılmanın yarattığı sonuçlar nelerdir ?
  Bunları sıralarken yine, Rom. 5:1-11’de görebileceğimiz yedi noktaya da değinebiliriz :

  1. Doğrulukla donatılmış olarak, Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla Tanrı’nın önünde barış içindeyiz ( Rom. 5:1 Yine aynı bölümün 10 . ayetinde, ” Biz tanrı’ya düşmanken Getsamani’de Rabbimiz İsa Mesih bizi Tanrı’yla barıştırdı ( Rom. 5:10 ). İsa Mesih aracılığıyla, Tanrı ile barışmış olaruz. Önceleri tanrı’ya düşmandık. O’na yaklaşamazdık. Mesih bizi tanrı ile barıştırdı. Bu gerçek ve güncel yaşamda tecrübe edilen bir şeydir.
  ” Tanrı O’nun aracılığıyla her şeyi kendisinde barıştırdı. Barış Mesih’in çarmıhta akan kanı aracılığıyla sağlandı. Tanrı yerdekileri de, göktekileri de O’nun aracılığıyla barıştırdı.” ( Kol. 1:20 ).

  2.” İman ederek içinde bulunduğumuz bu kayraya O’nun aracılığıyla girme hakkına kavuştuk.” ( Rom. 5:2 ) Bu ne demektir ? Doğru sayıldığımız için, Tanrı’nın kutsal huzuruna girebiliriz. Emin bir umutla, Tanrı’nın bizler için hazırlamış olduğu şeyleri dört gözle bekleriz.

  3. ” Kavuşacağımız tanrı yüceliğinin umuduyla da övünç duyarız. İkinci ayetin ikinci parçasında, sözü geçen umut, belirsiz, ya olacak ya olmayacak türünden umut değil, Tanrı’nın doğrulukla donatmış olduğu kişilerde başlattığı işi sonucuna vardıracağı konusunda, bize tam bir güven veren umuttur. Yani Kol. 3:4 ve Tit 3:7’deki umuttan söz edilir.

  4. Üstelik acılarımızda bile övünç duyarız (5:3 ). Neden övünç duyduğumuz konusunda 4. ve 5. ayetlerde dört neden verilir . Acı ve denenme geldiği zaman biliyoruz ki, ” Şu gelip geçici hafif acılar, bizde ne sınırı ne de kısıtlamaları olan sonsuz yücelik oluşturmaktadır. Gözlerimizi görülen şeylere değil, görülmeyenlere dikiyoruz. Çünkü görülen şeyler geçicidir, görülmeyenlerse sonsuzdur” ( 2. Ko. 4:17,18 ).

  5. “ Tanrı’nın sevgisi bizlere verilen Kutsal Ruh aracılığıyla yüreklerimizde dolup taşmaktadır.” ( 5:5 ).Burada Tanrı’nın dört boyutlu sevgisinde söz edilir ( Ef. 3:17,18 ) ve aynı zamanda birbirimize olan sevgisinden ( 1. Yu. 3:14 ).

  6. Kutsal Ruh bize verildi. Sevgi yüreklerimize Kutsal Ruh aracılığıyla döküldüğüne göre, Kutsal Ruh’u almışızdır. Tanrı bizi kendi doğruluğuyla donattığı anda O’nun Kutsal Ruh’u gelip içimize konut kurar, içimizde yaşamaya başlar.

  7. ” Tanrı bağlılığında övünç duymaktayız” ( 5:11 ). Bir zamanlar yargı altında yaşayan, günahlarımız içinde kaybolmuş olan bizler, şimdi Tanrı’nın kayrası sayesinde O’nun doğruluğu ile donatılmış olarak sevinçle çoşuyoruz.

  Büyük sıkıntılar içinde bile sevinebiliriz. Niçin ? Çünkü bunlar bize sabırlı olmayı, sabırlı olmakla da karakter dinçliği verir. ( Kamil MUSA )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28504
  Anonim
  Pasif

  1- Eyüp 25:4’de şu soru ortaya atılıyor : ” Öyle ise insan Tanrı’nın önünde nasıl doğru sayılabilir ? ” Bunu sorabilmesi için Eyüp kendini, kendi gözünde doğru görmüş olmalıydı.

  2- İbrahim peygamber , Tanrı önünde doğru sayıldı. ( Rom. 4:3-5)

  3- Kendi yaptığımız işlerle Tanrı önünde haklı çıkabiliriz.
  “Bu nedenle Yasa’nın gereklerini yapmakla hiç kimse Tanrı katında aklanmayacaktır. Çünkü Yasa sayesinde günahın bilincine varılır.” (Rom. 3:20 )

  4- “Kutsal Yazı ne diyor ? ‘ İbrahim Tanrı’ya iman etti, böylece aklanmış sayıldı ‘ Çalışana verilen ücret lütuf değil hak sayılır. Ancak çalışmayan , ama tanrısızı aklayana iman eden kişi imanı sayesinde aklanmış sayılır.” ( Rom. 4: 3 – 5 )

  5 – Papaz, hoca ya da herhangibir din adamı bizi Tanrı önünde aklayamaz. ( Rom. 3:23, 24 ; Rom. 8:33 )

  6- Mesih’in kanı bizleri Tanrı önünde doğru çıkarır. ( Rom. 6:23 ; Rom. 3:23 )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.