Diziler ne kadar sağlıklı?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Daha önce bir yazımda bahsettiğim gibi TV bir imanlı için tehlike taşıyor. Günümüzde her evde bulunan bu kutu herkesi etrafına toplamış. Ailece herkes bu kutunun başına geçip bir şeyler seyrediyor. Çocuklar – çizgi film (bazen dizi), yetişkinler ise ne bulsalar izliyorlar. TV kanallarında her gün birkaç dizi yayınlanıyor. Bugün yazmak istediğim konu da o diziler hakkında. Diziler bir imanlı için uygun mu? Rabbin adını yüceltiyor mu?

Şöyle özet olarak bir geçsek ve dizileri göz ucu bir incelesek (hepsini teker teker inceleyemeyiz çünkü sayıları çok fazla), sonucu korkunç olacak. Üç çeşit diziyi örnek vermek istiyorum.

a) Çocuk dizileri,
    b) gençlik dizileri,
    c) yetişkinler için olan diziler.

Çocuk dizilerinden başlayalım.
    Bir zamanlar ismini vermek istemediğim iki kanalda ‘sihirli’ diziler vardı. Konuları benziyordu fakat karakterler farklıydı. Birinde periler dünyası, diğerinde oyuncaklar dünyası vardı. O dizilerin sadece bir bölümünü izleyen herkes (imanlı olan herkes), bunların çocukların gözünde birer ilah olduğunu fark edecektir. ‘Çok abartıyorsun, onlar sadece masal’ diyebilirsiniz. Ama ben bir örnek vermek istiyorum. Bir anaokuluna ya da bir ilkokula gidip kız çocuklarının nasıl ‘sihirli – perili’ oyunlar oynadıklarını görebilirsiniz. Zora düştükleri anda, dizideki en güçlü periyi ya da oyuncağı yardımlarına çağırmaya çalışıyorlar. O dizilerde garip olan şey, o perilerin ve oyuncakların her şeyi yapabilmesi, ölümsüz olmaları ve dünyayı istedikleri gibi yönetmeleridir. Ben buna kısacası “tanrıcılık” dizileri diyorum. Herkes ‘tanrı’ olmuş! Birkaç yıl önce bir ilkokuldan geçerken çocukların o ‘sihirli’ karakterleri çağırdıklarını duydum ve imanlı olmadığım için gülüp geçtim. Senaryo yazan ve yönetmen başarılı olmak için her şeye el atıyorlar. Ama çocuklar bu şekilde büyümemeli. Rab’bin terbiye edişiyle büyümeleri gerekir.

Bir başka dizi türü ise gençlik dizileri. Dizideki gençler, sorumluluk nedir bilmeyen kişilerdir. Liselilerin konu alındığı dizilerde gençler kavgacı olurlar, üniversitelilerin anlatıldığı dizilerde ise gençler aşk ve evlilik dışı cinsel ilişki konusunda ‘uzman’ kişilerdir. Evet biliyoruz ki kavga ve evlilik dışı cinsel birliktelik yanlıştır ama garip olan, dizilerde bunlar normal ve sıradan şeymiş gibi gösteriliyor. Bu tür düşünceler Rab’den değildir!

Bir başka tür diziler ise yetişkinler için olan dizilerdir. Bu tür dizilerde ne tür ahlaksızlık ararsanız var. Kavga, anneye babaya saygısızlık, evlilik dışı cinsel ilişki, adam öldürme, arkadaşının sevgilisiyle kaçma vs. Kısacası Rab’bin sözü inkar ediliyor ve ayaklar altında çiğneniyor. Bir örnek vermek istiyorum. Vereceğim örnekteki davranışın doğru olup olmadığına karar verin. Yine vereceğim örnek ismini vermek istemediğim bir kanal ve diziden. Tesadüfen tanışan iki kişi, adam zengin ve yakışıklı, kız ise fakir ve güzel. Kız nişanlı olduğu halde adamdan hoşlanmış ve kendini acındırarak eve sızmış ve zengin adamla flört etmeye başlamış. Bir süre sonra adam da kızdan hoşlanıyor (unutmayalım ki kız nişanlı). Kız nişanı atıyor, nişanlısı mutsuz ve öfkeli oluyor. Daha sonra bir şeyler oluyor (hikaye uzun, o yüzden detaya girmeyeceğim) zengin ve yakışıklı ile fakir ve güzel olan kız ayrı düşüyorlar. Adam başkasıyla evleniyor. Bir süre sonra o fakir ve güzel olan kız ortaya çıkıyor ve bunlar yine kendilerince ‘aşk’ dedikleri şeyi yaşıyorlar. O diğer kız da mutsuz ve öfkeli oluyor. Hikayemiz bu. Bu tür dizilerde bu tip kişiler kahraman olarak halka takdim ediliyorlar. Sizce bu doğru mu? Bu Rabbin düşüncesine aykırı dizileri seyretmek Tanrı’nın adını yüceltiyor mu? Eminim Tanrı bu tür şeylerden nefret ediyor. Yapmaya çalıştığım şey, Efesliler bölümünde buyrulan şeyi yerine getirmektir:

Rab’bi neyin hoşnut ettiğini ayırt edin. Karanlığın meyvesiz işlerine katılmayın. Tersine, onları açığa çıkarın’ (Efesliler 5:10-11).

Sizi ayetle baş başa bırakıp düşünmeye davet ediyorum: ‘Özet olarak, her ne yer ve içerseniz, her ne yaparsanız, her şeyi Tanrı’nın yüceliği için yapın‘(1.Korintliler 10:31).

Sevgiler

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.