Diyarbakır'lı Protestanın İsyanı

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Diyarbakırlı Protestan’ın isyanı: Tehditler çok ağır ama çaresiziz!

MALATYA –Malatya’da üç misyonerin katledilmesinin ardından Protestanların Diyarbakır’daki ruhani önderi Ahmet Güvener, çok sayıda ölüm tehdidi aldığını anlattı.Güvener,‘Genelkurmay’da üç yıldır bir CD var. Askerlere gösteriyorlar. Üç tehdit unsurundan bahsediliyor; PKK, Hizbullah ve üçüncü sırada misyonerlik. Benim de fotoğrafım varmış. Genelkurmay bile 20 yaşındaki gençlere beni tehdit olarak gösteriyorsa, kimi kime şikâyet edeyim?”iddiasında bulundu.

Malatya’da İncil ve Hıristiyanlığa ilişkin kitaplar basıp dağıtan Zirve Yayıncılık’a yönelik saldırıyla gündeme gelen misyonerliğe yönelik tehditlere yeni bir halka eklendi. Protestanların Diyarbakır’daki ruhani önderi Güvener, cemaata ve kendisine yönelik tehditlerin son bir yılda arttığını belirtti. Güvener, aldığı tehditleri şöyle anlattı:

Tehditler daha çok yazılı olarak postayla geliyor. Ancak yüz yüze de bir iki kez tehdit edildim. Almanya’dan bile tehdit mektupları geliyor. Son tehdit mektubu, İtalyan Rahip Andrea Santoro’nun öldürüldüğü Trabzon’dan, birkaç gün önce geldi. Bu mektubu Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polis şefleri de gördü. ‘Neden şikâyetçi olmuyorsun?’ diye sordular, ben de ‘karakoldan benden önce çıkıyorlar, yakalasanız ne olacak’ dedim. Birkaç ay önce kiliseye gelen birisi, ismimin gerçekten Ahmet olup olmadığını sordu. Ben de Ahmet olduğunu söyleyince, ‘Sen neden ismini değiştirmiyorsun; bu ismi değiştirmezsen kafan yere düşer’ diyerek beni tehdit etti. Bir süre tartıştıktan sonra kendisini gönderdim.

Üç ay önce bir kişiyi arabamın lastiklerini parçalarken yakaladım. ‘Ne yapıyorsun?’ dediğimde, ‘Yine yaparım’ karşılığını verdi. Polise şikâyet ettim, gözaltına alındı. Ancak karakoldan benden önce çıktı. Polisin de eli kolu bağlı.’

Kimi kime şikâyet edeyim?

‘Genelkurmay Başkanlığı’nda üç yıldır bir CD var. Askerlere bu CD’yi gösteriyorlar. Bana da cemaatimizden askere giden bir üyemiz anlattı. CD’de Türkiye’deki üç tehdit unsurundan bahsediliyormuş. Birinci sırada PKK, ikinci sırada Hizbullah, üçüncü sırada misyonerlik anlatılıyormuş. CD’yi izleyen üyemiz, misyonerlik faaliyetinin anlatıldığı bölüm için ‘sizin de fotoğrafınız yer alıyor’ dedi. Genelkurmay bile 20 yaşındaki gençlere tehdit olarak beni gösteriyorsa, kimi kime şikâyet edeyim? Adalet Bakanı, Başbakan misyonerlere laf ediyorsa beni tehdit edenleri şikâyet etsem ne olur?”

Güvener, önceki gece 19-20 yaşlarında beş gencin kiliselerine saldırı girişiminde bulunduğunu da söyledi Gece yarısı kilisenin kapısını çalan beş gencin görevliye, Güv ‘Papazınız nerede?’diye sorduğunu, “Yok” yanıtı alınca da kiliseyi gezmek istediklerini kaydetti. Güvener, kilise görevlisinin polise haber vermesi üzerine gençlerin kiliseyi terk ettiklerini bildirdi.ener, Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen TV 5’in de kendilerini hedef gösterdiğini ileri sürdü.

Soner Arıkanoğlu

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.