Dinini değiştirmek ve Ermeni olmak için Mahkemeye başvurdu

• Bu konu 12 izleyen ve 14 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 15)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

malatya2xm3.jpg

MALATYA’da, yerel müzisyenlik yapan Kazım Akıncı, aslının Ermeni olduğunu söyleyerek adını ve kimliğindeki din hanesini değiştirmek üzere mahkemeye başvurdu.

Kendi kasetini satarak hayatını kazanan Kazım Akıncı, soyunun Ermeni olduğunu ve bunu yıllardır gizlediklerini, ancak Hrant Dink’in ölümünün ardından artık kimliğini gizlemekten vazgeçtiğini söyledi.
    Kazım Akıncı Malatya Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak adını Serkis Nersesyan olarak değiştirmek isteğini ifade etti.

Annesiyle birlikte yaşayan Kazım Akıncı, “Malatya’da yaşıyorum ve aslımız Ermeni, benim Ermeni olmamla ilgili bir sorunum yok. Toplumun da böyle bir sorunu yok. Ancak uzun yıllardır ailem bu gerçeği gereksiz bir korkuyla kendinden bile gizledi.

Ben bunun gizlenmesi gereken bir şey olmadığını savunuyordum. Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından duyduğum üzüntü kimliğimi gizlememem gerektiği konusunda beni zorlayan bir olay oldu. Ermeni olmak ve ya başka bir dine mensup olmanın ayıp olmadığını bunun aşağılanma ve ya dışlanma nedeni olmaması gerektiği kanaatiyle adımı değiştirme kararı aldım. Malatya’da kendi yaptığım albümlerimi kendim satarak hayatımı kazanıyorum. Çevremde sevilen biriyim. İnsanlar beni ‘Kazım’ ve ya ‘Serkis’ olduğum için değil, beni ben olduğum için seviyorlar. Madem böyle benim de kimliğimi gizlememin ve ya korkmamın bir anlamı yok” şeklinde konuştu.

Adının değiştirilmesi için mahkeme sürecinin devam ettiğini söyleyen Akıncı, Malatya Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat ederek nüfus cüzdanındaki ‘Dini’ bölümündeki ‘İslam’ ibaresini de ‘Hıristiyan’ olarak değiştireceğini belirtti.

Kaynak : Miiliyet Gazetesi 28.05.2008 Tarihli Sayısı

Anonim
    Pasif

Acaba diyorum bir ülkede bir insan neden milliyetini vede inancını saklama gereği duysun? Bakın selçukludan beridir bu ülkede hristiyan müslüman ve çeşitli ırklardan insanlar hiç bir şeylerini saklamadan yaşadılar kardeşce. Eğer Türkiye’nin herhangi bir ilinde bir insan sırf toplum baskısı yüzünden bunlara yapma gereği duyuyorsa o topluma yazıklar olsun. Çünkü bizim ne tarihimizde var böyle bişey ne de töremizde var böyle bişey. Ben bu ülkede ne kadar hak sahibi isem hristiyanda o kadar hak sahibidir. Fakat Ermeni kardeşlerimizin durumları biraz özel bir durumdur. Hepimizn bildiği gibi tarihte Ermeni zulmü yaşandı. Ondan dolayı da Türkler’in Ermeniler’e bakışı hep soğuktur. Açık söylim benim bile onlara karşı soğukluğum hala da mecvut ama düşmanlığım yok onu belirteyim.

Anonim
    Pasif
    mavikilise;6034 wrote:
    MALATYA’da, yerel müzisyenlik yapan Kazım Akıncı, aslının Ermeni olduğunu söyleyerek adını ve kimliğindeki din hanesini değiştirmek üzere mahkemeye başvurdu.

Kendi kasetini satarak hayatını kazanan Kazım Akıncı, soyunun Ermeni olduğunu ve bunu yıllardır gizlediklerini, ancak Hrant Dink’in ölümünün ardından artık kimliğini gizlemekten vazgeçtiğini söyledi. Kazım Akıncı Malatya Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak adını Serkis Nersesyan olarak değiştirmek isteğini ifade etti.

Adını, dinini ve etnik kimliğini neden gizlemiş bu vatandaş? Çünkü ülkemizde Müslüman olmayanlar zaten ikinci sınıf vatandaş, bir de buna etnik farklılık da eklenince o kişi artık vatandaş değil de, üçüncü sınıf bir yabancıdır MALESEF!! Bazı kentlerimizde böyle kişiler parmakla gösterilirler, hilkat garibeleri gibi.

Kazım Akıncı isimli vatandaşımızı kınamıyorum. Ama kınanacak olanlar, başka etnik gruplardan, başka inançlardan olan insanları aşağılayan, onlara yabancı gözüyle bakan ve dışlayanlardır. Bir kimse Ermeni olabilir, Ermeni olmak bir suç değildir. Ya da başka bir etnik gruba ait olmak ne suçtur ne ayıptır ne de günahtır.

Ama hamdolsun ki, ülkemizde insanı insan olduğu için seven, ona değer veren, ve hangi etnik grup ve inanctan gelirse gelsin, onu kendi öz vatandaşı ve yurttaşı olarak gören duyarlı insanlarımız, Hrant Dink’in ölümünde bunu bir kez daha kanıtlamışlardır. On binlerce insan sokaklara dökülmüş, göz yaşı dökmüş ve katilleri kınamıştır. Bu olay gerçekten kayda değer bir olaydır. Bu durum, Kazım Akıncı’ya kendi inancını ve etnik kökenini açıklama cesaretini vermiştir. Onu kutluyorum. Aynı zamanda Mesih’i Rab ve kurtarıcısı olarak tanımasını ve yüreğine alarak sonsuz yaşama kavuşmasını diliyorum.

Sevgilerimle

Anonim
    Pasif

Bir diğerini yok saymak, sindirmek, sevgisizlik, baskı .. tüm bunların kaynağı iblis denen Şeytandır. Ama İsa Mesih’te sevgi, hoşgörü, özgürlük vardır.

İsa Mesih’in bir sözü vardır: ‘Başkalarının sizlere nasıl davranmasını istiyorsanız, sizde onlara öyle davranın’.

Anonim
    Pasif

Rüzgar isimli üyeden alintı;11110 wrote:
    adını, dinini ve etnik kimliğini neden gizlemiş bu vatandaş? çünkü ülkemizde müslüman olmayanlar zaten ikinci sınıf vatandaş, bir de buna etnik farklılık da eklenince o kişi artık vatandaş değil de, üçüncü sınıf bir yabancıdır malesef!! bazı kentlerimizde böyle kişiler parmakla gösterilirler, hilkat garibeleri gibi.

kazım akıncı isimli vatandaşımızı kınamıyorum. Ama kınanacak olanlar, başka etnik gruplardan, başka inançlardan olan insanları aşağılayan, onlara yabancı gözüyle bakan ve dışlayanlardır. Bir kimse ermeni olabilir, ermeni olmak bir suç değildir. Ya da başka bir etnik gruba ait olmak ne suçtur ne ayıptır ne de günahtır.

ama hamdolsun ki, ülkemizde insanı insan olduğu için seven, ona değer veren, ve hangi etnik grup ve inanctan gelirse gelsin, onu kendi öz vatandaşı ve yurttaşı olarak gören duyarlı insanlarımız, hrant dink’in ölümünde bunu bir kez daha kanıtlamışlardır. On binlerce insan sokaklara dökülmüş, göz yaşı dökmüş ve katilleri kınamıştır. Bu olay gerçekten kayda değer bir olaydır. Bu durum, kazım akıncı’ya kendi inancını ve etnik kökenini açıklama cesaretini vermiştir. Onu kutluyorum. aynı zamanda mesih’i rab ve kurtarıcısı olarak tanımasını ve yüreğine alarak sonsuz yaşama kavuşmasını diliyorum.

sevgilerimle

bu ülkede hoşgörü olduğu için rahat yaşiyorsunuz. Boş yere dil uzatmayin.

Anonim
    Pasif

@MIKE 16331 wrote:

bu ülkede hoşgörü olduğu için rahat yaşiyorsunuz. Boş yere dil uzatmayin.

Syn MIKE ; Canada dan yazıyorsunuz sanırım,,,Ve Türkiye’yi takip etmekte güçlük çekiyorsunuz dicem,yazınızdan bu anlaşılıyor ama hangi devirde yaşıyoruz,demi. :-) Ne Diyeyim ;Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş,Saygılar.

Anonim
    Pasif

SİZ HİÇ BUNLARI YAŞADINIZ MI?

Sayın MIKE,
    Gördügüm kadarıyla siz,Kanadanın en güzel ve en zengin şehri olan Alberta Calgoryde yaşıyorsunuz.Bu şehir bildiğim kadarıyla petrolüyle zengin topraklara sahip bir bölge….
    ….Şuanda rahatsınız ,
    ….Şuanda mutlusunuz,
    ….Şuanda ruhsal olarak özgürsünüz.
    Peki biz Türkiyedeki hristiyanlar hakkında ne biliyorsunuz.
    ….Siz hiç korku içinde(çünkü kilise kapısı ibadette olsada sürekli açık) ibadetinizi yaptınız mı..? Biz yapıyoruz.(Hemde her pazar)
    ….Siz aileniz tarafından inancınız ötürü dışlandınız mı?…Biz dışlanıyoruz
    ….İnancı yüzünden sizin kardeşleriniz hiç boğazlandı mı..?Bizim boğazlandı.
    ….Siz Türk olduğunuz halde mille ve manevi duygularda kayıp olarak nitelendirildiniz mi …?Biz nitelendiriliyoruz.
    ….Yüzde doksan dokuzun müslüman olan ülkemizde kimliğinizden dolayı işten atıldınız mı….?Biz atılıyoruz.
    ….İnsanlar sizden inancınızdan ötürü vebalı gibi kaçıyolar mı..?Bizlerden kaçıyolar.
    ….Sizin aileniz sizi inancınızdan ötürü mirasından mahrum etme tehtitlerinde bulunuyor mu…?Bize bulunuyorlar.
    ….Siz ibadet günü cemaatla beraber geceyi nezarette geçirdiniz mi…?Biz geçirdik.
    ….Siz okulda dışlanma korkusu yüzünden çocuğunuzun dini kimliğini saklıyor musunuz…?Bizler saklamak zorunda kalıyoruz.
    ….Bizler her gün
    ….Bizler her koşulda
    ….Bizler her olayda ülkemizde insanlar tarafından yargılanıyoruz.
    Ve bize yapıştırdıklar yafta vatan haini.
    Tek suçumuz…İsa Mesihe iman etmek ve hristiyan olmak.
    Bizler Türküz bu topraklarda doğduk, Burda yaşıyoruz,Burda öleceğiz.
    Çünkü ülkemizi seviyoruz

Anonim
    Pasif

NE YALANDIR,
    NE MÜBALAĞADIR,
    HEPSİ DOĞRUDUR.
    AZI BİLE SÖYLENMİŞTİR.
    BEN DE YAŞADIM,
    BİZ DE YAŞADIK,
    ŞAHİDİZ.
    kARDEŞİMİZ SABA,
    DOĞRULARI SÖYLÜYOR.
    BİR YANAĞINA VURANA,
    ÖBÜR YANAĞINI ÇEVİRİYOR.
    ÇOK DA GÜZEL İFADE EDİYOR.

Anonim
    Pasif

Kanada
    Din:% 98 Roma- katolik ve protestan kilisesi.
    Calgary:sahip olduğu 1.1 milyonluk nüfusla Alberta eyaletinin en büyük kentlerinden,ekonomik olarakta dünyanın en zengin bölgelerinden biridir.

Mike bey böyle rahat,huzurlu esenlikli bir bölgeden ayaklarını uzatıp buradaki (Türkiye) hıristiyan olarak yaşamaya çalışan topu topu 3000 kişiye ahkam kesmek çok kolay.Bu kadar rahat idiyse dünyanın obür ucunda ne işiniz var gelin burada huzur içinde ……!yaşayın.Gurbet ellerinde kendinizi heder etmeyin. Kardeşim çok güzel demiş davulun sesi uzaktan hoş gelir diye ama kulağının dibinde çalarsa dinleyeni perişan eder.

Sana bazı sorularım olacak….

1: Hiç evinizin kapısını açtığınızda 13 yaşındaki oğlunuzun bir gözü morarmış bir vaziyette karşınızda durup baba ben hristiyanım istesem o çocuğu döverdim ama Rab isa ne der diye size sordumu…?

2: Evinizde oğlunuz din dersinden kalmamak için kendini paralarcasına arpça dualar ezberleyeceğim diye ait olmadığı dini eğitimi aldımı…?

(gerçi siz almasın dersiniz fakat sıkıysa almasın.Ben derse girmeyecegim desin bakalım.Yaşamının sonuna kadar önüne çıkar.)

3: Sizin çocuğunuz müslüman olan babaannesi tarafından senin baban şeytana tapıyor sende onun gibi kanı bozuksun diye hakarete uğradımı….?

4: Siz kimliğinizdeki din hanesinde hristiyan yazdığı için resmi işlerinizde kimliğinizi saklayıp ehliyetle idare etmeye çalışıyor musunuz?

5: Siz faşist örgüt buduncular tarafından senin ağzına mermi doldururuz,oğlunuda yok ederiz diye açık nosu belli olan cep tlf nundan tehdit edildinizmi…İstersen mahkeme tutanaklarımı size gönderebilirim.Merak etmişsindir neticemi mahkeme isterse harf harf tesbit ederdi ne yazıkki etmedi ve hapis cezasını malesef ben aldım.

6: Siz hiç bir insanın gidip çalışmayacağı aylık 250 euro gibi bir paraya dağ başındaki besi çiftliğine (ki o civardaki yoksul köylüler dahi çalışmıyor) iş müracatı için gittiğinizde Hristiyan olduğunuz için alınmadığınız oldu mu…?

7: Apartımanınızda sizin katın ampulü yanmayınca üst kattaki okumuş meslek sahibi komşunuz tarafından (hemşire) imansız allahsızlar diye apartman içinde bağırarak uyarıldınız mı…?

8: Ortağı olduğunuz dükkandan ayrılırken ortağınızın karısı tarafından, hristiyanları öldürüyorlar inşallah sizide öldürürler diye yüzünüze karşı nefretle haykıran oldumu.
    9: Ne acıdır mike yegenlerinizi çok seviyorsunuz fakat kardeşlerin senden çekiniyorlar çocuklarıda zehirler diye onları rahat göremiyorsun.

10: Tutku filmini birkaç müslüman akrabanı çağırıp seyrederken yakın akrabalarından biri evini basıp bağıra çağıra eşi ve çocuklarını alıp götürdü mü…?

Daha neler neler yaşıyoruz bunlar hristiyanların yaşadıklarından sadece bir kaçı ve artik yoruldum gerçekten yıprandık ben valizimi topluyorum ben calgry’ye sen ise benim hayatıma geliyorsun var mısın……………? Bu günkü posta gazetesinin onbeşinci sayfasına bak (internetten girebilirsin).

Malatyeda zirve yayınevinde üç kardeşimiz katledildi ve bunlardan biride Tilman Gaske kardeşimizdi boğazı kesilerek öldürüldü ve şimdide karanlık güçler kardeşimizin 14 yaşındaki kızını açık açık tehdit ediyorlar…korkmadan….çekinmeden ve pervazsızca…….
    Hakikatten siz bir alemsiniz ve çok doğru yazmışsınız bizler burada bir elimiz yağda bir elimiz balda lay lay lom yaşıyoruz.

Bu günkü duam:
    Rab İsa’m dünyanın değişik bölgelerinde sıkıntı içerisinde ,mahsun yaşayan çocuklarının etrafında kutsal kanınla duvar ör örki iblisin hiç bir saldırısı kardeşlerime,ailelerine ve çocuklarına zarar vermesin……..AMİN

Anonim
    Pasif

Sayın Mutaf
    Yazınız başınızdan geçmiş bizzat yaşanmış bir olay gibi geldi bana yazınızda geçen tüm olaylar Türkiye de hristiyan olan bizler gibi Rabbi hayatlarının bir evresinde tanıyanların hemen hemen hepsinin biraz az biraz çok başından geçen yaşanmış olaylardır. Bu dışlamalar haksızlıklar hukuksuzluklar bizleri Rab Mesih in yolundan ve gerçekliğinden ve ondaki yaşantıdan ayıramaz ayırmamalı.

Anonim
    Pasif

Benim adımdan ötürü tüm uluslar sizden nefret edecek. ozaman birçok kişi imandan sapacak, birbirlerini ele verecek ve birbirlerinden nefret edecekler. 11Birçok sahte peygamber türeyecek ve bunlar birçok kişiyi saptıracak. 12Kötülüklerin çoğalmasından ötürü birçoklarının sevgisi soğuyacak. 13AMA SONUNA KADAR DAYANAN KURTULACAKTIR. (Rab Yahsuah)

Anonim
    Pasif

Kardeşim Merkaya .evet yazdıklarımın hepsini yaşadım hatta, bu yazdıklarımdan, daha, kötüsünüde yaşadim.Rabbe hamdolsun,İçimize bir kere Rabbin Ateşi ve sevgisi düşmüş.Acılar sayesinde dahada güçlendim.Şükürler olsun.Bana bunları yaşatıgı için.
    Sevgi ölüm kadar güçlü,tutku ölüler diyarı kadar katıdır. Sevgiyi engin sular söndüremez,ırmaklar süpürüp götüremez. Ezgiler Ez 8:6.7

Yaşamını, hepimiz için çarmıha vermiş olanın.sevgisini biliyoruz. Çünkü Mesih ugruna size yanlız,Mesihe iman etmek degil,daha önce bende gördüğünüz ve hala sürdürdüğümü duydugunuz zorlu çabanın aynısını göstererek Mesih uğruna açı çekmek ayrıcalığıda verildi Filipeliler 1;29.30

Giydigimiz Ateşten gömlegi de biliyoruz. Bunları yadırgamamak gerekiyor. Rabbimiz isa Mesihin güçü ve sevgisi sen ve tüm kardeşlerimle olsun.

Anonim
    Pasif

Merhabalar.

Sitenize yeni üye oldum bende. Tanışma bölümü olmadığı için (belkide var ve gözden kaçırmış olabilirim) ilk mesajımda hepinize merhaba demek istedim.

En çokta hristiyan olmanın zorluklarından bahsedeğim.

Bir bağnaz düşünün ki, gerçeği elinde tuttuğundan emindir ve kafasından geçirdiklerini karşı tarafa dayatma sapıklığı içindedir; tamda yapmakta olduğum bu tanımlama, bizim ülkemizin insanlarının çoğunu yada sokaktaki 10 kişiden 7sini tarif ediyor.

Peki çevremizde yokmu bu gibi kimseler? Ailemiz, öğretmenimiz, asker isek komutanımız, işyerindeki müdürümüz patronlarımız, bekarsak sevgilimiz, evliysek belkide eşimiz çocuklarımız…

Düşünsenize en yakınlarınız bile sizin hristiyan olduğunuzu bilmiyor. Söyleyemiyorsunuz. Peki neden korkuyormusunuz? Korkuyormuyuz? Bizi korkutuyorlar mı? Hayır. Mesele korku değil. Çünkü siz onların tepkilerini davranışlarını ve olaylara bakışını, derleyişini ve kavramlarla ilişkisini biliyorsunuz.

Mesele tahamülsüzlük. Bağnazlık. Eğitimsizlik. Önyargı. Bencillik.
    Bizim insanımızın vazgeçilmezidir bunlar.
    Günlük ezop dilinde “eski kafalar” diye tanımlarız bu gibi eğilimleri.
    Neden mi eski kafalar? Yukarıda bu konunun uzantılarını tarihsel, sosyolojik diye parantez içine alarak bahsetmiştim.

Düşünen, okuyan, araştıran ve bilgi nedir diye soran bireyler öğrendikçe mükemmelleşir ve yeni yepyeni düşünce ve inançlarla tanışır. Hal böyleyken o artık eski kafa değildir. Gün geçtikçe değişir ve yepyeni, eksiklerini tamamlamakta olan insan şeklinde çıkar karşımıza. Ve artık yeni bir durum kendini gösterir; çatışkı.

Aslında asıl sorun;İyi ahçıyla kötü ahçı arasındaki fark gibidir. İyi ahçı yemeğini yapıp müşterinin önüne sunar. Kötü ahçı ise daima iyi ahçının yemeğini kötüler.

Sen iyi bir insan mısın değerli “yeni insan” veya dayatılanlardan farklı olan insan, (mesih inanlısı yada farklılıklara saygı duyan uygar insan farketmiyor) ?

Türkiyede yapacağın her iyiliğe, her güzel şeye karşılık alacağın bir kötülük mutlaka vardır. (Ne yazıkki)

Rab sizleri bereketlesin ve korusun.
    Steel.

Anonim
    Pasif

Merhaba kardeşlerim
    Ülkemizde birtakım çevreler kaos ortamı oluşturmaya çalışmaktadırlar. Kendileri belki müslüman bile olmadıkları halde Hristiyanlara karşı birtakım cinayet veya suikastler gerçekleştirip bunu Türk milleti için veya İslam adına yaptığını söylemektedir.Bu durum kendini Hristiyan olarak tanıtıp Müslümanlara saldırı olarak da gerçekleşebilir.Dediğim gibi amaç sadece milli birlik ve beraberliği bozmaktır.Bizler bu oyunları yemeyelim kardeşlerim

Anonim
    Pasif

@dertatox 16695 wrote:

Merhaba kardeşlerim
    Ülkemizde birtakım çevreler kaos ortamı oluşturmaya çalışmaktadırlar. Kendileri belki müslüman bile olmadıkları halde Hristiyanlara karşı birtakım cinayet veya suikastler gerçekleştirip bunu Türk milleti için veya İslam adına yaptığını söylemektedir.Bu durum kendini Hristiyan olarak tanıtıp Müslümanlara saldırı olarak da gerçekleşebilir.Dediğim gibi amaç sadece milli birlik ve beraberliği bozmaktır.Bizler bu oyunları yemeyelim kardeşlerim

Sevgili dertatox,

İyi niyetli bir mesaj yazmışsınız. İnan ki, az da olsa, böyle düşünen insanların var oluşu, beni sevindiriyor. Senin gibi düşünen insanlar, Türkiye’de %10 bile değil sanırım, ama yine de bir kardeşimin söylediği %30’a çoktan razıyım.

Ama sorun şu. Diğer %70 veya %90’ı ne yapacağız. Onlarla hemfikir olmayan tek kişi, huzur nedir bildi mi hiç? Kimisi korkudan sinmiş, kimisi ise ‘kelle pahasına’ konuşmuştur. Devlet eli ve devlet ağzıyla bile hergün kışkırtma yapılıyor. Bunun yanında, amansız insafsız bir medya, nerdeyse “Hristiyan kafası getirin, millî kahraman olun” diyor. Bir diğer anlayış da, “Hristiyan kafası getirin, cennete gidin” diyor. Hergün hedef gösteriliyoruz. Haksızca yargılanıyoruz.

“Hristiyanlar da, Müslümanlara saldırabilir” diyorsunuz. İngilizler veya Fransızlar veya Avusturyalılar derseniz, “olabilir” diyebilirim. Ama Hristiyanlar, yani ‘Mesih İnanlıları’ derseniz, kesinlikle ve kesinlikle hayır derim. Her gün 24 saatımı, hiç bıkmadan usanmadan, yıllarca harcayıp, Müslüman’ları veya camilerini veya evlerini veya herhangi bir mallarını hedef göstersem, saldırın, zarar verin desem, İsa’ya inanan hiçbir kimse buna yanaşmaz. Ve yanaşmadığı gibi de, benim imanlılığımı ve kardeşliğimi reddeder. Bu siteden ve kiliselerden kovar. Çünkü bizde, “Size düşmanlık edenleri bile seveceksiniz” diye yazılıdır. Sadece ben değil, kimsesi onları böyle bir davranışa ikna edemez. Onun için rahat olun.

Saldırılar tek taraflıdır. Hep öyle olmuştur. Ben tarihten bahsetmiyorum. Hristiyan’ım diyen her bir kardeşin, bugün ve hergün yaşadıklarından bahsediyorum.

Dileklerinizi canı-gönülden paylaşıyorum. Sevgi herşeye katlanır. Sevgiye dayalı olmayan her inanç ve her ilke ve anlayış; Şeytan’dandır.

Ülkemizde Barış ve Huzur için dua edelim.
    Esenlikler Dileğiyle.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 15)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.