Dincilik, Irkçılık, Milliyetçilik ve gölgeleri

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27537
  Anonim
  Pasif

  Irkçı ya da milliyetçi olmanın sonu her zaman faşizm değildir. Irkçı veya milliyetçi olup da başka ırklara ve milletlere hoşgörülü yaklaşabilen kişinin sapkın bir ideoloji beslediğini iddia etmek yanlış olur. Tanrı için ırk ya da milliyet ayrımı yoktur fakat ben bu iki akımın, sağlıklı yürütülebildiği sürece doğru olduğunu düşünüyorum. Hatta bugün, keşke biraz daha ırkçı olsaydık da bizimle aynı kökenden gelen Gagavuz Türklerine el uzatsaydık diyorum.
  Irkçılık ve milliyetçiliğe ek olarak farklı amaçlarda fakat benzer formda bir kavram daha üretilmiştir.

  Din kardeşliği.Tarih bu üç kavram üzerine dönmüştür. Toprak savaşları, dökülen kanlar ya ırka, ya milliyetçiliğe ya da inanca adanmıştır. Ama kişiler ırkçı, milliyetçi ya da dinci hareketlerinin asıl amacını unutmuşlar, bu üç eylemi kişiler, kendi çemberleririn dışında kalan kişilere karşı silah olarak kullanmışlardır. İdeolojiler, faşizanlığa vb. zararlı akımlara varmadığı sürece sağlıklıdır. Fakat ırkçılığı, milliyetçiliği ön yargı ile reddeden kişiler, din birliği adı altında yapılan yargıları da reddetmelidirler ki dürüst olabilsinler. Bu kavramlar teoride sağlıklı kavramlardır. Fakat hepsi benzer formda olduğundan birini reddetmek mantıken diğerini de reddetmeyi gerektirir. Bu kavramlar benimsenmeli fakat çemberin dışında kalan kişilere zarar verilmediği sürece yaşatılmalıdır. İnanç kardeşliği sadece inanlılar arasında yardımlaşma ve dayanışma boyutunda kalmalı başka inançlara düşmanlık beslemeyi amaç edinmemelidir.

  Irkçılık o ırk için mevcut olan kültürü, gelenekleri korumaya ve o ırkın kişileri arasında dayanışmayı güçlendirmeyi amaçlamalı diğer ırklara kılıç bilemeyi amaçlamamalıdır. Milliyetçilik ülkenin kendi içinde parçalanmasını engellemeyi amaçlamalı ve bu amacın dışına taşmamalıdır. Kişiler yeterince dürüst olmadığında, bunun adı ister dincilik, ister milliyetçilik olsun sapkınlaştıklarında dünya tarihte hep olduğu gibi korkunç senaryolara tekrar tekrar sahne olacaktır. Bu tür ideolojiler, sapkın amaçlara hizmet etmediği sürece bizim tarafımızdan da desteklenmektedir. Biz sadece bu kavramların kişiyi, diğer kişilere düşman eden şeklinden hoşlanmadığımızı vurguluyoruz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.