Din Kültürü Hocasının cevaplayamadığı soru

• Bu konu 6 izleyen ve 10 yanıt içeriyor.
11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Istanbul’da bir lisede Din Kültürü öğretmeni derse girer..Başlar anlatmaya.. ”Müslüman olmayanlarda akıl yok.Ahirete inanmayanlarda akıl yok.. Onlar bana sorsalar şöyle derim,böyle derim” gibi sözler sarfeder.Ders sonuna kadar anlatır da anlatır..Anlattıkları kötü şeyler değildir,ama öyle bir anlatır ki sanki Dünya’nın tüm sırrını çözmüş tek kişi kendisidir..

Ders sonunda bir öğrenci parmak kaldırır.
    ”Hocam, Dünyanın sonuna doğru dünyaya gelip inananların başına geçecek olan peygamber neden Bizim peygamberimiz değil de Hz.Isa?”

Hoca gülümser..Yere bakar.. Ve cevap verir..
    ”Eeee evet, zor bir soru.. cevap veremiyorum.Allah öyle uygun görmüş diyelim…”

Anonim
    Pasif

”Hocam, Dünyanın sonuna doğru dünyaya gelip inananların başına geçecek olan peygamber neden Bizim peygamberimiz değil de Hz.Isa?”

Araştırmalarım gereği muhammed SON peygamberdir..

Eskiden günümüze müslümanlarla Hıristiyanlar arasında hakkında değişik mülahazalar ileri sürülen hususlardan birisi de Hz. İsa’nın kıyamete yakın bir zaman diliminde yeniden yeryüzüne ineceği konusudur.
    Bu konuya kuran açıklık getiriyor.
    Nisa Suresi, 157-158
    Ve: “Biz, Allah’ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa’yı gerçekten öldürdük” demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler. Hayır; Allah onu Kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

Gerek hadisler gerek ise islam alimleri isa as hz muhammedin bir ümmeti olarak ineceğini açıklamıştır.
    Buharî, Mezalim: 31; Büyu’: 102; Müslim, Îman: 242-243; İbni Mâce, Fiten: 33.
    “Hz. İsa âhirzamanda gelecek, şeriat-ı Muhammediye ile amel edecek”

Gerek görüldüğü taktirde çoğaltılabilir bunlar.
    Yani ben bile cevaplayabildim zor bir soru değil.
    Saygılar

Anonim
    Pasif

Sansayyonel, gercekten cevaplayabildigini mi saniyorsun? Hayir, farkinda degilsin cevaplayamadiginin. Dünyaya gelip de yargilama yapma gibi ilahi bir görevi Yaradan Muhammet varken, Mesih Isaya layik görmüstür. Son sözü söyleme yetkisi mesihindir. Mesih yetkide, eylemde, kutsallikta doruktur. Büyügün kücüge tabi olmasi olur sey degil. Tanri nazarinda da bu böyledir. Doruk, zirve Mesihtir.O kimseye tabi degildir, olmayacaktir da. Digerleri Peygamber olarak anilirken, yalniz o Mesih ünvanindadir. Eger sahih hadislerden okursan, Muhammet bir ölüyü diriltmek icin cok dua etmis, gömlegini dahi giydirmis ama basaramayinca ölüyü tekrar gömmüslerdir. Mesih onun yapmak isteyip yapamadigini tek kelimesiyle, emriyle defalarca yapti. Yetkinligi yüksek olanin düsük olana tabi olacagini ummak, safliktan öte bir durum. Bile bile kanmaktir. Bile bile kanmak istiyorsan kan.

Anonim
    Pasif

@SaNSaSyoNeL 19709 wrote:

Saygılar

sevgili arkadaşım, teşekkür ederim bilgiler için.

Ancak benim kafam burada bir noktada daha karışıyor..
    Yahu Musa Ölüyor,Hz.Muhammed ölüyor.Peki Neden Isa ölmüyor?
    Neden normal bir insan gibi yaşamıyor? evlenmiyor mesela.. hiç günah işlemiyor..Oysa ki Son Peygamber Hz.Muhammed evleniyor,günah işliyor,ölüyor.Üstelik fiziksel temas olmadan dünyaya gelen tek peygamber Isa.. Ve dünyaya dönüp inananların başına geçecek olan da yine Isa.. Peki neden?

Anonim
    Pasif

Arkadaşlar sizinle bu sıkıntımı paylaşmak istiyorum ben isa mesihe iman edeli 1 ay oldu ve bu 1 ay içinde çok huzura erdim gerçekten bazı ruhsal sorunlarım vardı ve isa mesih hepsini aldı övgüler olsun ama ben bi müslüman arkadaşımla tartışmaya girdim sen naptın gibilerinden bana baktı aşağılarmış gibi nasıl yaparsın bunu dedi haç kolyem vardı yanımda şuna bak dedi ve onu kötüledi baya bi tartıştık her neyse asıl anlatmak istediğim olay ve bana sonunda dediki şeytan seni müslümanlıktan aldı seni kandırdı dedi şimdide önünde seviniyor dedi ve ben o an üzüldüm şu anda üzülüyorum çünkü daha isa mesihe iman edeli az olmuştu bu düşünce beni bitiriyodu ama rab isa mesihe iman ediyorum bi yandan aklıma şeytanın kandırdığı geliyo aklıma ben şu an günaha giriyomuyum ve hergün isa mesihe du ediyorum ama dua ettim şu an birazdaha iyiyim acaba bu düşünveyle bi günahım olurmu hem düşünüyor hem iman ediyorum sizce bu bir şeytanın oyunu değilmi ben öyle düşünüyorum evet öyle lütfen ilgilenin benim için dua edin benim duamda sizlerle her gün ayartılmamamk için dua edin çünkü şeytan peşimizde uyanık olun esenlik olusn

Anonim
    Pasif
    SaNSaSyoNeL;19709 wrote:

Eskiden günümüze müslümanlarla Hıristiyanlar arasında hakkında değişik mülahazalar ileri sürülen hususlardan birisi de Hz. İsa’nın kıyamete yakın bir zaman diliminde yeniden yeryüzüne ineceği konusudur.
    Bu konuya kuran açıklık getiriyor.
    Nisa Suresi, 157-158
    Ve: “Biz, Allah’ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa’yı gerçekten öldürdük” demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler. Hayır; Allah onu Kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

Gerek hadisler gerek ise islam alimleri isa as hz muhammedin bir ümmeti olarak ineceğini açıklamıştır.
    Buharî, Mezalim: 31; Büyu’: 102; Müslim, Îman: 242-243; İbni Mâce, Fiten: 33.
    “Hz. İsa âhirzamanda gelecek, şeriat-ı Muhammediye ile amel edecek”

Gerek görüldüğü taktirde çoğaltılabilir bunlar.
    Yani ben bile cevaplayabildim zor bir soru değil.
    Saygılar

Sevgili Sansasyonel
    Yasin genc.Daha cok okuyup arastirabilir ve GERCEGI arayabilirsin.Öyle kestirmeden ve acelece bazi bilgileri gercek diye kabullenmen seni yaniltmasin.Bak Din kültürü ögretmeninin verdigi cevap bile bilgece sayilir.Bilmedigi seye cevap vermemis.Sen de veremeyecegin cevabi vermeseydin keske.Cünkü Kutsal Kitap’taki bilgiler senin buldum diyerek verdigin cevabi tamamen yalanliyor ve cürütüyor.Simdi ne olacak.Üstelik de arastirmalarim sonucu SON diyerek büyük harfle yazdigin Muhammed’in son peygamber olusunu da Kutsal Kitab’imiz tamamiyle reddetmektedir ve son zamanlarda sahte peygamberlerin geleceginden bahsetmektedir.

Arastirmalarim sonucu diyorsun ama Kutsal Kitab’i iyice okumadan ve anlamadan arastirmalarin ne derece saglikli ve saglam arastirmadir onu sorgulamak lazimdir.Simdi sana sorarim Kutsal Kitap hakkinda ne düsünüyorsun??Okudun mu hic? Okurken aklina hic sorular geldi mi veya okuduklarindan ne anladin? Bunlari bizimle paylasirsan bizlerde sana arastirmalarinda yardimci olabiliriz.Tabi gercekten arastiriyor ve gercegi ariyorsan.

Rab sana dogru yolu göstersin,sana gercegini aciklasin.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

xxkpover kardesim, bende senin gibi Mesih imanlisiyim. Yürüdügün yolu biliyorum. “Hal halin yoldasiymis” Yani ayni haldekiler ancak birbirini anlarmis. Senin karsilastigin seylerle yaklasik hepimiz karsilastik. Durumu sakince düsünmek gerek. Gercegi tahlil etmede, elde edilen sonuclara tam bir kararlilik, güc ve sabirla baglanmak gerek. Biri sana öyle dedi. Nerden biliyor öyle oldugunu, aciklasin kanitini göstersin. Aciklayamadan, kanit gösteremeden öyle söylemek seytanin usakligi degil de nedir? Onun !!! kutsal kitap kabul ettigi ayetlerde söyle gecer: Allaha ve ahiret gününe inanan ve kötülük etmeyen hristiyana da korkacak birsey yoktur. Ahirette onu da mükafatlar beklemektedir. Cennete gidecek adami nasil seytan aldatmis olur. Yoksa seytanin aldattigi kendisi olmasin. Hani dört kitap da hakti. Hani Isa da Hak yolun temsilcisiydi. Onlarda birbiriyle celisen bircok söz, görüs bir arada. Bunlari gecelim. O kisinin söyledigi sözün senin icinde dolanip durmasi tamamen seytanin yaptigi bir is. Seytan bu düsünceyi senin kafanda dolastiriyor. Bir kardes kutsal seylere en agir küfürlerin aklindan gectigini utanarak bir kardese anlatmis da, o merak etme demis, bu tür seyler seninle ilgili degil seytandan. Mesih isa nin adinda her duanda kov o iblisi kendinden. Dogru yoldasin kardesim. Seytan saldiriyor sana, düsürmek istiyor. Mesih isa da onu kovma yetkin var. Yetkini kullan. Ve güclü ol kardesim. Yolumuz seytanin degil, kutsalligin yolu. Hangi kesimlerin ne yaptigina, nasil yasadigina bakarsan kanit önünde

Anonim
    Pasif

xxk7power;19713 wrote:
    Arkadaşlar sizinle bu sıkıntımı paylaşmak istiyorum ben isa mesihe iman edeli 1 ay oldu ve bu 1 ay içinde çok huzura erdim gerçekten bazı ruhsal sorunlarım vardı ve isa mesih hepsini aldı övgüler olsun ama ben bi müslüman arkadaşımla tartışmaya girdim sen naptın gibilerinden bana baktı aşağılarmış gibi nasıl yaparsın bunu dedi haç kolyem vardı yanımda şuna bak dedi ve onu kötüledi baya bi tartıştık her neyse asıl anlatmak istediğim olay ve bana sonunda dediki şeytan seni müslümanlıktan aldı seni kandırdı dedi şimdide önünde seviniyor dedi ve ben o an üzüldüm şu anda üzülüyorum çünkü daha isa mesihe iman edeli az olmuştu bu düşünce beni bitiriyodu ama rab isa mesihe iman ediyorum bi yandan aklıma şeytanın kandırdığı geliyo aklıma ben şu an günaha giriyomuyum ve hergün isa mesihe du ediyorum ama dua ettim şu an birazdaha iyiyim acaba bu düşünveyle bi günahım olurmu hem düşünüyor hem iman ediyorum sizce bu bir şeytanın oyunu değilmi ben öyle düşünüyorum evet öyle lütfen ilgilenin benim için dua edin benim duamda sizlerle her gün ayartılmamamk için dua edin çünkü şeytan peşimizde uyanık olun esenlik olusn

Sevgili kardeşim. Bu olanlar seni asla üzmesin. Zira bir çoğumuz bunları yaşadık. Yüce Yaradan’ın diri kelamında buyuruyor ki:

“Benim uğruma insanlar size sitem edecekleri, ve size karşı yalan yere her türlü fenalığı söyliyecekleri zaman, size ne mutlu! Sevinin, ve meserretle coşun; çünkü göklerde karşılığınız büyüktür; çünkü sizden önceki peygamberlere de böyle eza ettiler. (İncil-i Şerif Bap5:11-12. Ayet-i Şerifler).

Bu ayet-i kelimede de dediği gibi sevinçle coşmalısın. Çünkü sen doğru olan şeyi yapıyorsun. O arkadaş(lar)ının sana bu şekilde tepki vermesinin sebebi, senin ışıkta olman, onların ise hala daha o korkunç karanlığın pençesinde olmalarıdır. Benim de arkadaşlarım beni terk etti. Aslında etmeleri de gayet normal. Çünkü Yüce Yaradan ne diyor? “Karanlığın ışık ile ne paydaşlığı olabilir?” diye buyurmaktadır. İçinde yüreğinde Allah’ın Ruh-ül Kuddüs’ü bulunan, bir kişide de böyle şeylerin yaşaması normaldir sevgili kardeşim. Benim de çocukluk arkadaşlarım beni terk etti ve benimle tüm bağlarını kestiler. Nedeni İse GERÇEĞE inandığım için. Sen Yaradan’a daima sadık kal. Şeytam bu tür vesveseler ile, seni yine kendine çekmeye çalışıyor. Çünkü, şeytan seni elinden kaçırdı ve Yaradan Yüce Mesih ile sonsuz yaşama geçtiğin için şeytan sana saldırıyor ve seni tekrar karanlığına çekmek istiyor.

Sen sevgili kardeşim, imanda sadık kal. Bu tür vesveselere karşı, Yaradanımız Rab Mesih’e iman ve sadakat ile dua et. Çünkü sana bu iftiraları atanların kendileri şeytanın elinde tutsaktır ve yürekleri o denli karanlıktadır ki, kendileri bile farkında değillerdir. Şeytan o arkadaşın vasıtası ile seni kendine çekme peşinde. Senin bir imanlı olarak yapman gereken sevgili kardeşim bunun için ve o arkadaş(lar)ın için dua etmen. Yaradanımız Mesih’e onların kalp gözlerini açması ve yüreklerindeki katılıkları gidermesi için dua etmen. Rabde imanının sağlamlaşması ve iman duvarının daha sağlam olup pekişmesi için sık sık Rabbe dua et kardeşim. Merak etme. Yaradan bizi her halimiz ile sevmektedir. Bu yüzden “günah işliyor muyum?” v.b. gibi düşüncelerle değil, Yüce Mesih’in çarmıhtaki bize sağladığı kurtuluşu düşün. Sen yanlız değilsin. Bir çok imanlı kardeşimiz ve hatta her birimiz bunlarla sıksık karşılaşmakta. Sen daha yeni imanlı olduğundan şeytan sana daha fazla saldıracaktır. Ama sen imanda sağlamlaştıkça ve büyüğüp geliştikçe, bu tip saldırılara karşı daha dirayetli olacaksın.Yüce Yaradan’ımız seni daima bereketlesin. Yaradan Allah’ımız olan, herşeye Kadir ve Kadim ve Kamil Olan İsa Mesih seni bereketlesin ve yüzünü daima sana parlatsın.

AMİN.

Anonim
    Pasif

benim arkadaşlarım benim terketmez herhalde.yani zaten oturup da dinden bahsetmeyiz ki.

Anonim
    Pasif
    happychristmas;19730 wrote:
    benim arkadaşlarım benim terketmez herhalde.yani zaten oturup da dinden bahsetmeyiz ki.

Sen ne kadar Mesih’le beraber olup, O’nun yolunda ciddiyetle yürürsen senin o arkadas dedigin kimselerin teker teker seni terkettiklerini saskinlikla göreceksin.Sen dinden bahsetmeyiz demekle zaten Mesih’te sahip oldugun isigi onlara yansitmadigini (imanda olup olmadigini bilmiyorum) belirtmis oluyorsun.Oysa ki Mesih’imiz isiginiz insanlarin ortasinda parlasin buyurmustur.

Esenlik olsun.

Anonim
    Pasif

@Kores 19739 wrote:

Sen ne kadar Mesih’le beraber olup, O’nun yolunda ciddiyetle yürürsen senin o arkadas dedigin kimselerin teker teker seni terkettiklerini saskinlikla göreceksin.Sen dinden bahsetmeyiz demekle zaten Mesih’te sahip oldugun isigi onlara yansitmadigini (imanda olup olmadigini bilmiyorum) belirtmis oluyorsun.Oysa ki Mesih’imiz isiginiz insanlarin ortasinda parlasin buyurmustur.

Esenlik olsun.

ben imanlıyım.ama bunu sadece kendim biliyorum şu an.
    Yani arkadaşlarımı arayıp teker teker haber vermedim.
    Konu açılmadıkça da söylemem herhalde.

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.