Din Kavramı

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26594
  Anonim
  Pasif

  Hristiyanlara sıkça sorulan,tartışılan bi konu hakkında yaşadığım olayı sizlerle paylaşmak istedim.Evden okula saat 13:00 ‘de çıktım günlük ders saatimiz 6,sabah 5 saatten derse giriyoruz öğlense 1 ders işleyip yine eve dönüyoruz,perşembe günü öğleden sonra Din dersi vardı hep çekingenlikle girerdim hala içimde o çekingenlik var ama çekingenliğimin sebebi bu derste başarısız olmamda değil,dersin tam olarak İslama bağlı olması ve hristiyanlığa kabul bekleyen bir insan olarak girmemde beni etkiliyor.

  Neyse,öğretmen sınıfa girdi,selamun aleykum dedi,arkadaşlar aleyküm selam diye karşılık verdi oturduk ve konuya vakit kaybetmeden girdik konu Monoteizm (TekTanrıcılık) idi.Öğretmen eline tebeşiri alıp tahtaya geçti,konuyu bizlere açtı ve şöyle dedi;
  Dünyada tek değişmeyen,orjinal olan ve tek Tanrıya inanan din İslamdır dedi.Ben öğretmenin işinin bitmesini ve sonra parmak kaldırıp karşılık vermeyi beklemekteydim ardından ,sıra hristiyanların 3 tanrıya taptığı sanılan Üçlü Birlik kavramına gelmişti öğretmen,arkadaşlar hristiyanlık ve yahudilik ilahi dinlerdir ama değiştirilmiş ve orjinalliği yitirilmiştir dedi.Hristiyanlıkta Baba-Oğul-Kutsal Ruh’u 3 Tanrı olarak örnek gösteriyorlar dedi.Sonrasında ben parmak kaldırmıştım;Öğretmenim,benim Hristiyanlığın değiştirilmediğine ve Üçlü Birliğin 3 Tanrıymış gibi gösterildiğinin sadece müslümanların iddia ettiğine dair kanıtım var dedim.

  Buyur dedi,ama tabi ben parmak kaldırdımda yeni imanlı olduğum,ne tam olarak hristiyanım ne evimde incil var nede kiliseye gitmiş biriyim,söylediklerimi sadece bu sitede öğrendiklerim vasıtasıyla cevapladım;

  1)İncil Matta,Yuhanna,Markos,Luka incilleri olmak üzere 4 adette toplanmıştır ve 4 incil diye birşey yoktur.

  2)Mesih İsa dünyamıza 2000 yıl önce “Kurtarıcı” olarak gelmiştir ve Tanrı’nın öz kelamı olarak beden almıştır.

  3)Mesih,”Gidin ve onları Baba-Oğul-Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin” dediği incilde yer alıyor.

  4)Tevrat,Zebur İncil’in değişmezliği hakkında bilgi içeriyor.

  5)Mesih dünyamızdayken gelecekte yaşanacak olaylar için ve uyanacağımız gün öncesi bizi incilde bilgilendiriyor ve şöyle diyor”Yer Gök kalkacak.. ama benim sözlerim asla kalkmayacaktır”

  6)Mademki İncil,tevrat,zebur değiştirildi,niye Kur’an da Tevratı tasdik ediyor.

  7)İspatlanamayan birşeyin arkasında durmak ve Tanrı’nın dinlerini yargılamak Tanrı’nın doğruluğundan şüphe duymaktır.

  8)İsa’yı ilah etmişiz deniyor,sizce bu doğru mudur? neden Adem cennetten kovulmadan önce Cinler,Melekler Adem’e secdeye kapıldılar ama şeytan bundan kaçındı.

  9)İncil’i yazan azizler İsa’nın vaazlarını birinci dereceden almışlardır,yoksa kitapları peygamberler mi yazdı ki.

  10)İsa’nın Rab olduğunu inkar eden varsa İsa’nın dünyaya fidye olarak gönderilip günahlarımızı ödemesinin nedenini açıklar mı.

  11)İsa’nın Rab olduğunu inkar edenler onun mezarının olmadığını Gökte Tanrı katında olduğunu bilen yok mu.

  12)İsa’nın Rab olduğunu inkar edenlere soruyorum,İsa hiç evlendi mi ve diğer peygamberler gibi çocuk sahibi miydi.

  13)Rab İsa Mesih’in diğer peygamberlerden farkı budur.

  14)İşte Kur’anın çelişkilerine karşı ispatım öğretmenim.

  Tanrı hepimizi aydınlatsın,Amin.

  #33885
  Anonim
  Pasif

  Hem yaşı genç ve hem de Rab’de genç bir kardeşin, böyle bir yerde ve böyle bir durumda, aydınlatıcı bir ışık olması ve tüm bildikleri ile doğruları savunması, çok ama çok güzel bir şey.

  “İnsanlar önünde beni açıkça kabul eden herkesi, ben de göklerdeki Babam’ın önünde açıkça kabul edeceğim” (Matta 10:32).

  Rab seni hakikaten bereketlemiş ki, O’nu açıkça beyan ediyorsun. Rab’de güçlenmeni ve daha da bereketlenmeni dilerim sevgili kardeşim. Paylaştıkların için sana teşekkür eder, Rab’be senin için şükranlarımızı sunarız.

  Esenlikler dileğiyle.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.