‘Din değiştirdim, öldürülmekten korkuyorum -TANUA

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

‘Din değiştirdim, öldürülmekten korkuyorum

17/01/2010 09:00

2007 yılında din değiştirerek Hristiyan olan Mustafa Erhan Kaya, din değiştirdiği için sık sık ‘ölüm’ tehditleri aldığını öne sürdü.

2007 yılında din değiştirerek Hristiyan olan Mustafa Erhan Kaya, din değiştirdiği için sık sık ‘ölüm’ tehditleri aldığını öne sürdü.

İHD İstanbul Şubesinde basın toplantısı düzenleyen Kaya, hür iradesiyle Hristiyan olduğunu belirterek, “Bu kararı Bahçelievler Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak zor da olsa, tescil ettirdim. Bu süre zarfında, çevremde birçok olumsuz tepkiler aldım. Ama bu tepkiler sadece yüzeyseldi. ‘Neden yaptın keşke Hristiyan olmasaydın ve ne gereği vardı ’ gibilerden çeşitli serzenişlerden ibaretti. Ancak yaklaşık bir seneden beri tanımadığım ve bilmediğim kişilerden olumsuz tehditler almaktayım. Gerek yazılı gerek sözlü olarak yapılan bu tehditler benim ve ailemin psikolojisini olumsuz etkiliyor. Evime rahat bir şekilde gidemiyorum. Her an ‘Nerede ne zaman saldırıya uğrayacağım, diye tedirgin bir haldeyim” dedi.

“Silahlı saldırı sonucu Hrant Dink’e yapılan suikast ve bu suikastı işleyen kişilerin emniyetçe kahraman gibi karşılanması haklarında şarkılar bestelenmesi ülkemizin nasıl bir noktaya getirildiğini göstermektedir” diyen Kaya, aldığı tehditler için, Cumhuriyet savcılığına başvuru yaptığını da söyledi. Kaya, “Savcılıkça dosyamı inceleyecekleri daha sonra bana bilgi verileceği söylendi. İçim kan ağlasa da ailem ve kendi güvenliğim için, çok sevdiğim ülkemi terketme kararı aldım. İbadetimi tapınmamı özgürce yapabilmem ve İsa Mesih imanlısı olarak hayatımı devam ettirebilmek için bu kararı aldım. Almak zorunda kaldım. Bu kararım tamamen kişisel irademle alınan bir karardır.”

Kaya, “Hangi ülkeye ne zaman gitmeyi düşünüyorsunuz? ” sorusuna ise, “Henüz belli değil daha başvurmadım Ancak güvenli bir yer düşünüyorum. Neresi olduğu önemli değil Afrika’ya bile giderim” yanıtını verdi. İHD yöneticisi Ali Gök, Mustafa Erhan Kaya’nın sık sık ölüm tehditleri aldığına vurgu yaparak, İHD olarak Kaya’ya her türlü desteği vereceklerini belirtti. (dha)

Anonim
    Pasif

Hangi düşünceye hizmet edersen et, hangi inancın mensubu olursan ol; bu şekilde sen ve ailen, gece gündüz tehdit edilse, rahat eder miydin? Birileri çıkıp da, “Ama herkes bunlar gibi değil ki” dese, onu alkışlar mıydınız? İçiniz rahatlar mıydı?

Yani ‘Bunlar’ gibi olmayan, %99 bile olsa, yine de huzura kavuşur muydunuz? 75 Milyonun geri kalan %1’i 750 000 kişi eder. 750 000 zır deli, kanını dökmek için ant içmişse, size Yaşayan Tanrı dışında, kim güvence sağlayabilir?

Ama, ölme zamanı şimdidir kardeşler. O zaman gelmiştir. Kapıdadır. Barış, adalet, huzur, insan hakları beklemiyelim artık. ‘Yasasız’ olan ortaya çıkmıştır. Bütün bunlar, O’nun iğrençliğinin görkemidir. O gelmeden, gölgesi gelmiştir. Rab’den başka koruyucu aramıyalım.

Bizi Rab’den başka hiçbir güç öldüremez. Yeter ki, hayatımızın korunmasını da, ne kendimize ve ne de başkasına veya başka bir kuruluşa bırakalım. Mısır’a güvenenler, Mısır gibi mahvolacak olanlardır. Bizim tek güvencemiz, Rab olmalıdır.

Onların ayakları ne kadar büyük bir hırsla ‘Kan Dökümüne’ koşuyorsa, onlardan yüz kat daha da güçlü, inançlı ve hırslı bir şekilde Müjdeciliğe koşacaktır bizim ayaklarımız. Hiç yılmayacağız. Asla vaz geçmiyeceğiz. Hiçbir zaman, bir kenara çekip sinmeyeceğiz. Kenan ülkesinin devleri, bizleri korkutamaz. Ölüm de kim oluyormuş? Ey ölüm! Hani senin zehirin? Hodri meydan. Hiçbir güç bizi yıldıramaz. Bilâkis daha da kamçılar.

Ne mutlu onlara ki, “Çünkü kanım adak şarabı gibi dökülmek üzere. Benim için ayrılma zamanı geldi. Yüce mücadeleyi sürdürdüm. Yarışı bitirdim, imanı korudum. Bundan böyle doğruluk tacı benim için hazır duruyor” diyebiliyor. (2.Tim.4:6-8).

Anonim
    Pasif

Esenlikler,
    Aslında din değiştirince çevreden alınan tepki büyük oluyor,ortalarda zırıl zırıl ben Ateist im diye gez bukadar canın tehlikeye girmez,Ama ne mutlu Rab de olanlara,ne mutlu “Baba Oğul Ve Kutsal Ruh’a” canı gönülden iman edenlere,ne mutlu Tanrı’nın sözü Kutsal Kitaba iman edenlere,ne mutlu Yahsuah ın Ölümden dirildiğine iman edenlere,ne mutlu kurtuluşa ermiş insanlara,Din değiştiren hiçkimse kendi canından korkmaz,ailesinden ve çevresindeki sevdiği insanların zarar görmesinden korkar,Tanrım bizi ve tüm sevdikleriMizi korusun,Amin. †

Anonim
    Pasif

İnsan şaşıyor bazen… tehdit edenlere şaşıyor. Vicdan kahyalığında bulunmaya çalışmanın ne yararı olabileceğini düşünüyorlar ki… Farzedelim ki korkutarak, ürküterek birilerini vicdanlarının ihtiyacını takip etmekten alıkoydular… eh peki, böylece bir şey mi başarılmış olacak…

Gerçek örtbas edilemez. İstediğin kadar baskı uygula, ürküt, öldür hep orda olacaktır. Daha güçlü olacaktır hem. Baskıyı uygulayan yorulacak, bitkin düşecek, çürüyüp eşelenip toz olacaktır, gerçek yine muzaffer olarak tüm görkemi ile satha çıkacaktır. Bu İllahi bir yasadır. Farkında olamayanlar da büsbütün körleşmiş demektir manen.

Hristiyanlık ilk belirdiğinde üç yüz yıl kadar nice zulümlere uğradı, nice yollardan yok edilmeye çalışıldı, çok tanrıcı Roma imparatorluğu her tür gaddarlığı denedi Hristiyanları tarih sahnesinden silebilmek için. Neticede ne oldu… koca imparatorluk Hristiyanlığı resmi dini olarak kabul etmek zorunda kaldı :-)

Havari aziz Paulus’un Hristiyanlar’a zulüm uygulayan Roma’lı bir devlet görevlisine bir sözü vardır, çok isabetli bir şekilde işaret eder şu burda denilenlere… ‘sivri köşeleri tekmelemenin ziyanı sana’ der aziz… Bu sözün ardında koca bir İllahiyat kelamı yatar aslında… Tanrı’nın kimseyi cezalandırmak gibi insanın zaaflarına ait şeylerle uğraştığı yoktur, sivri basamak köşelerinin durup dururken kimseye saldırıp yaralamayacakları gibi. İsyankarı kahreden kendi isyanıdır kendi halinde yerlerinde duran sivri köşeleri tekmeleyen misali.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.