ANASAYFA Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Aktüel Gelişmeler "Din çok önemli ama şeriata hayır"

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25855
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Tur_A_J_Logo.jpg
  “Din çok önemli ama şeriata hayır”

  22 Şubat, 2007 20:01:00 (TSİ)
  Uluslararası araştırma kuruluşu Gallup’un yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de halkın büyük bir bölümü dinin günlük hayatlarında çok önemli olduğunu düşünüyor ancak şeriat isteyenlerin oranı yüzde 9’da kalıyor.
  Merkezi New York’ta bulunan Gallup araştırma kuruluşunun anketi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 Müslüman ülkede 10 bin kişinin katılımıyla yapıldı.
  Müslüman dünyasında şu ana kadar yapılan en büyük kamuoyu yoklaması niteliğindeki araştırma, yaygın olarak paylaşılan bazı yargıların yanlış olduğunu ortaya koydu.
  Araştırmaya göre, sanılanın aksine radikalizmle dini duygular arasında çok fazla ilişki yok.
  Batıyı ahlaki yönden eleştiren Müslümanlar, buna karşılık demokratik sistem, teknoloji ve ifade özgürlüğü alanında Batı dünyasına destek veriyor.
  Araştırma varlıklı ve iyi eğitimli Müslümanların radikalleşmeye daha eğilimli olduğunu da ortaya koyuyor.
  Şeriata verilen destek
  2005 ve 2006 yıllarında yapılan araştırma ayrıca Müslüman toplumlarda şeriata verilen destekle ilgili sonuçları içeriyor.
  Katılımcı ülkeler arasında Mısır yüzde 66’lık oranla en üst sırada yer alırken, Pakistan’da bu oran yüzde 60. İran’da ise şeriat isteyenlerin oranı yüzde 17’de kalıyor.
  Araştırmada Türkiye ile ilgili çarpıcı sonuçlar da var. Türk katılımcıların yüzde 86’sı dinin günlük hayatlarında çok önemli rolü olduğunu düşünüyor.
  Buna karşın katılımcıların yüzde 57’si hukukun şeriat kurallarına dayanmasına karşı. Şeriat isteyenlerin oranı ise yüzde 9’da kalıyor.
  Bu sonuç geçen yıl Işık ve Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmayla da örtüşüyor.
  Prof. Ersin Kalaycıoğlu ve Doç. Dr. Ali Çarkoğlu’nun birlikte yaptığı “Türkiye’de Sosyal Tercihler” başlıklı araştırma da katılımcıların yüzde 9.1’inin şeriat istediği sonucuna varmıştı.
  Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın 1999’da yaptığı anketten ise halkın yüzde 21’inin şeriat istediği sonucu çıkmıştı.
  cnnturk.com
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.