ANASAYFA Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Aktüel Gelişmeler Denizli’de tarihi kilise sunağı parçalandı

 • Dieses Thema hat 1 Teilnehmer und 0 Antworten.
Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Autor
  Beiträge
 • #27250
  Armagan
  Verwalter

  Denizli‘de tarihi kilise sunağı parçalandı

  DENİZLİ’de Çamlık Dağı’ndaki, M.S. 6’ncı Yüzyıla ait olan ve koruma altına alınan Bizans kilisesinin sunağı, hazine avcıları tarafından parçalandı.
  Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) üyeleri Çamlık Dağı’na düzenledikleri gezide hazine avcılarının talanıyla karşılaştı. Çamlık Dağı eski Kızılcabölük yolu üzerinde bulunan ve tescillenmiş bölge olarak koruma altında tutulan Bizans dönemine ait kilise kalıntılarını inceleyen dernek üyeleri tarihi eser avcılarının bölgeyi delik deşik etiğini gördü. M.S. 6. yüzyıla ait kilisenin kalıntıları arasında bulunan ve geçtiğimiz yıl sağlam olarak fotoğraflanan sunağın parçalandığı, ayrıca bölgede kaçak kazı yapıldığı tespit edildi.

  Hazine avcıları tarafından talan edilen bölgedeki meydana gelen tahribat karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen dernek üyeleri durumu yetkililere bildirdi. Denizli Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal, Bizans dönemine ait kilisenin tescilli bir yapı olduğunu belirterek, Çamlık Dağı’na inceleme için bir ekip göndereceklerini ve durumun tespit edileceğini söyledi.

  DHA

Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Du musst angemeldet sein, um auf dieses Thema antworten zu können.