Daniel’in İsa’nın Geliş Tarihini Bildirmesi

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27276
  Anonim
  Pasif

  Sayın Arkadaşlar ;

  Daniel peygamberin İsanın geliş tarihini bildirdiğini,kısa süre içerisinde öldürüleceğini ve diğer uluslarla yeni bir antlaşma yapılacağını önceden bildirdiği söylenir.

  Konu üzerine konuşmak isteyen arkadaşlarım olursa sevinçle dinleyeceğim.Ben İsanın hem ölüm tarihini hem de yeni ahidin yapılacağı zamanın Daniel’de yazıldığını okuyorum.

  Siz ne dersiniz? Daniel gercekten de İsanın gelişine ilişkin bir tarih/hesaplama bildirir mi?

  Saygılarımla

  #29242
  Anonim
  Pasif

  Sevgili Dilbera Dersimi,
  Daniel’ e vahiy edilen 9. bölümde yazan 70 haftalık süreden bahseder. Daniel peygambere bu vahiy babil sürgünündeyken verilmişti. Verilen vahiyde tapınağın tekrar inşa edilme emrinin verilmesinden mesih’in ölümüne kadar toplam 69 hafta verilmiştir. Her haftanın 7 yıl olduğu düşünülmektedir. Yani 483 yıl verilmiştir, 365 günlük takvime göre aslında 476 yıl demek oluyor. Tapınağın 2.kez inşa edilmesi nehemya tarafından başlanmıştır ve tarihçilerin dediğine göre mö 443 yıllarıdır.Nehemya bu tarihte tapınağın yapımına başladı. Vahiye dönecek olursak, 476 yıllık sürenin nehemya peygamberin mö 443 yılında tapınağı onarmaya başlamasıyla başladığını düşünmek saçma olmayacak. Mesih ms 33 yılında çarmıha gerildi. Tapınağın inşa emrinin verilmesinden ki bu mö 443 yılıdır, mesihin öldürülmesine ms 33 yılıdır, toplamda vahiyde verildiği gibi 476 yıl geçmiştir. Ve bundan sonra kalan 1 haftalık zaman kalmıştır ancak bu, bir günün bir yıl olduğu zaman dilimi değildir. Bunun anlamını bilemeyiz, çünkü öyle olsa kıyameti de bilir olacağız, ama Rab o günü kimse bilmeyecek dedi. Ancak vahiyde verilen bilgilere göre tahminde bulunabiliriz. Tıpkı Rab’bin incir ağacında olan değişikliklere bakıp ne olacağını anlayabileceğimizi söylediği gibi.

  Not: mö 443 yılı tarihçilerin güneş yılına göre verdikleri tarihtir, yine ms 33 yılı da güneş takvimine göre bildiğimiz tarihtir. Daniel peygambere verilen tarih 360 günlük zaman takvimine göredir. Çevirim yapıldığında 483 yıl, güneş takvimine göre 476 yıla eşittir. Ayrıntılı yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.aboutbibleprophecy.com/weeks.htm

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.