Çok çok merakettiğim bir konu KERAMET

• Bu konu 5 izleyen ve 11 yanıt içeriyor.
12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Ben bir müslümanım sizlerin bu konudaki düşüncelerinizi merakediyorum…
    Sizlerinde bildiği üzere Peygamberler mucize yaparlar Allah ın izni ile…
    Hz.Musa denizi yarmıştır..Hz. İbrahim ateşte yanmamıştır..Hz. İsa ölüleri diriltmiştir.. Hz. Muhammed ayı yarmıştır…
    sadece bunlar bir kaçı..
    Şimdi asıl soruma geleyim
    Hz. Muhammed den sonra gelen İslam alimleride keramet yapmışlardır.
    Keramette aynı mucize gibi doğa üstü olaylardır…

Anonim
    Pasif

Size esenlik olsun goldenboy! hosgeldiniz

Cevap vermeden önce şunu belirteyim ki, Tevrat’ta ve Kuran’da geçen olaylar farklıdır. Tevrat’ta, İbrahim’in ateşe atıldığı yazmıyor. Böyle bir şey olmamıştır. Son peygamber olarak ta Muhammed’i değil, Yahya’yı kabul ediyoruz. Nitekim İncil’de şöyle yazılmıştır: «Kutsal Yasa ve peygamberlerin devri Yahya’nın zamanına dek sürdü. (Luka 16:16a).

Şimdi gelelim sorunun cevabına. Musa peygamber Tanrı’nın emriyle denizi yardı ve İsrailliler oradan geçtiler. İsrailliler çöldeyken Tanrı’nın emriyle Musa kayaya vurdu ve kayadan su çıktı. Bütün bunları Musa, Tanrı’nın emriyle (izniyle) yapmıştı.
    İsa Mesih ise sadece ölüleri diriltmemiştir. Aynı zamanda sakat olanlara şifa ermiş, körlerin gözlerini açmış, sağırların kulaklarını açmış, cinleri kovmuş ve daha birçok şey yapmıştır. İncil’i okumuşsanız İncil’in İbraniler bölümünde İsa Mesih’in Musa’dan yüce olduğu yazılıdır. Musa ile İsa’yı bir tutamayız. Bir örnekle açıklamak isterim. Musa Tanrı’dan bir mesaj ilettiğinde; “Şöyle diyor RAB” ya da “İşte böyle diyor Egemen RAB” derdi. Sadece Musa değil, bütün peygamberler aynı şeyi söylerlerdi. İsa Mesih ise daha farklı konuşurdu. “Şöyle diyor RAB” demezdi. “Ben size diyorum ki..” derdi. Mesih yetkiliydi, sıradan bir peygamber değildi.

İslam alimlerinin kerametleri konusuna gelirsek eğer, dünyada birçok efsane vardır. Ama bunlar sadece efsane olarak kalırlar. Kulaktan kulağa söylenmiş sözlerdir. Tanrı sözünde yer almadıkları için onlara inanmak mümkün değildir.

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

@Togrul 23110 wrote:

Size esenlik olsun goldenboy! hosgeldiniz

Cevap vermeden önce şunu belirteyim ki, Tevrat’ta ve Kuran’da geçen olaylar farklıdır. Tevrat’ta, İbrahim’in ateşe atıldığı yazmıyor. Böyle bir şey olmamıştır. Son peygamber olarak ta Muhammed’i değil, Yahya’yı kabul ediyoruz. Nitekim İncil’de şöyle yazılmıştır: «Kutsal Yasa ve peygamberlerin devri Yahya’nın zamanına dek sürdü. (Luka 16:16a).

Şimdi gelelim sorunun cevabına. Musa peygamber Tanrı’nın emriyle denizi yardı ve İsrailliler oradan geçtiler. İsrailliler çöldeyken Tanrı’nın emriyle Musa kayaya vurdu ve kayadan su çıktı. Bütün bunları Musa, Tanrı’nın emriyle (izniyle) yapmıştı.
    İsa Mesih ise sadece ölüleri diriltmemiştir. Aynı zamanda sakat olanlara şifa ermiş, körlerin gözlerini açmış, sağırların kulaklarını açmış, cinleri kovmuş ve daha birçok şey yapmıştır. İncil’i okumuşsanız İncil’in İbraniler bölümünde İsa Mesih’in Musa’dan yüce olduğu yazılıdır. Musa ile İsa’yı bir tutamayız. Bir örnekle açıklamak isterim. Musa Tanrı’dan bir mesaj ilettiğinde; “Şöyle diyor RAB” ya da “İşte böyle diyor Egemen RAB” derdi. Sadece Musa değil, bütün peygamberler aynı şeyi söylerlerdi. İsa Mesih ise daha farklı konuşurdu. “Şöyle diyor RAB” demezdi. “Ben size diyorum ki..” derdi. Mesih yetkiliydi, sıradan bir peygamber değildi.

İslam alimlerinin kerametleri konusuna gelirsek eğer, dünyada birçok efsane vardır. Ama bunlar sadece efsane olarak kalırlar. Kulaktan kulağa söylenmiş sözlerdir. Tanrı sözünde yer almadıkları için onlara inanmak mümkün değildir.

Esenlikle.

Sizede esenlik olsun Togrul…:)

O kadar çok varki Evliyaların bu şekilde kerametleri araştırırsanız görüceksiniz internette bakın kendi kafamdan yazmıyorum efsane olduğunuda düşünmüyorum biraz incelemenizi isterim.

Vesselam

vesselam

Anonim
    Pasif

Rusya’da bir deyim var; Herkese boyun eğersen boynun kopar. Demek istediğim şu ki, her söylenene inanırsak aklımızın kaybolduğunu görürüz. Tanrı sözünden daha büyük bir otorite ve söz sahibi kimseyi göremiyorum. Mesih bize şu uyarıda bulunmuştur: Çünkü sahte mesihler, sahte peygamberler türeyecek; bunlar büyük mucizeler ve harikalar yaratacaklar. Öyle ki, ellerinden gelse, seçilmiş olanları bile saptıracaklar. (Matta 24:24). Ben de çok duydum öyle evliyaları. Ama sadece sözde kalmış mucizeler.
    Size tavsiyem bu mucizelere kafanızı yormayın çünkü bizi kurtaracak olan mucizeler değil, Tanrı’dır.

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

Sevgili Goldenboy
    Öncelikle ya mesajını tam göremiyorum ya da soru yok mesajında. Diğer husus ise, burası İsa Mesih inanlılarının paydaşlık platformu. Dolayısıyla da Togrul Kardeşimizin sana verdiği cevap da Hristiyan bakış açısıdır. İslam alimleri vs sormak istiyorsan yeri burası değildir. Bize soruyorsan da cevap aynen Togrul Kardeşinki gibidir.
    Esen kalınız…

Anonim
    Pasif

@yts70 23136 wrote:

Sevgili Goldenboy
    Öncelikle ya mesajını tam göremiyorum ya da soru yok mesajında. Diğer husus ise, burası İsa Mesih inanlılarının paydaşlık platformu. Dolayısıyla da Togrul Kardeşimizin sana verdiği cevap da Hristiyan bakış açısıdır. İslam alimleri vs sormak istiyorsan yeri burası değildir. Bize soruyorsan da cevap aynen Togrul Kardeşinki gibidir.
    Esen kalınız…

Bu konudaki düşüncelerinizi meraketmiştim.Kerameti müslümana sorsam o kabul zaten kabullenicektir bunu islam alimlerinin yaptığı bişey zaten.Burası hristiyan forumu evet ama buraya müslümanlarda girebilir merakedebilir sizin düşüncelerinizi sorular yöneltirler.Sizde islam forumlarına girip sorular sorsanız birsürü cevaplar alırsınız.İsteyen bu konu hakkında düşüncesini söyler.Serbesttir.

Togrul sizede esenlik olsun hoşbulduk :)

Abdulkadir Geylani Hazretlerini incelemeni isterim ama o kadar çok kerameti varki.O zamanlarda duymayan kalmamış bu mübareyi.Haliyle insanlarında dikkatini çekmiş heryere yayılmış o zamanlar bi tanesini paylaşayım;

Hazret-i Şeyh Düneyri senedi sahibiyle söyle rivayet ediyor:
    Bir gün Cenab-i Gavsül Azam Sultan Seyh Abdülkadir kalabalık bir topluluğa vaaz ediyordu. Şiddetli bir rüzgar esmeye başladı. O esnada birkaç tane dolangaç kuşu vaaz meclisinin üzerinde uçuyordu. Meclisde hazır olanlardan bazı kimseler:

– Bu gün bu kuşlara ne oluyor?

Diye fısıldadılar. Şeyh Abdülkadir yüzünü göğe kaldırdı.

– Eyrüzgar! Dedi. Dolangaçların başını bedenlerinden ayır

!Bu emir üzerine hemen dolangaçların kafaları bedenlerinden,ayrıldı. Her birisi bir tarafa düştü. Şşeyh Seyyid Abdülkadir Hazretleri sessiz ve sakince vaaz kürsüsünden indi. Kuşların bedenleriyle başlarını toplayip bir araya getirdi. Sonra elini üzerlerine koyarak:

– BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİYM.

Dedi. Kuşlar biiznillahi Teala dirilip kalktılar ve havada bir müddet uçustuktan sonra kaybolup gittiler.

Anonim
    Pasif

Evet, tabiat yasalarini gecersiz kilan mucizeler olmustur. Ruhsal dünyayla ilgili tüm ögreti ve inanclarda. Su var ki; bunlar güclerini Rab den, veya seytan ve cinerinden almalari yönünde ikiye ayrilirlar. Afrikadaki kabile büyücüsünden Budist rahiplere kadar kerametin olasi siradan bir olaydir. Musa Peygamber, Rab den aldigi gücle elindeki degnegi yere atmis yilan olmustur degnek, Firavunun büyücüleri de ellerindeki degnekleri yere atmis yilan yapmislardir. Yapabildikleri keramete bakar misiniz, Rab be karsi gücler neyi basarabiliyorlar!? Seytan ve cinlerden gelen mucizeler oluyor, biz bunlara ihtiyac da duymuyoruz, istemiyoruz da. Kerameti yalniz Rab den istiyoruz, seytana ait olanlar onla ortakliklarina devam etrsinler. Muhammetin ayi yarma olayi dogru degil: Sahih hadiste okudum: Beraberlerindekilerle ilerlerken, Muhammet bir manzara görür, yanindakilere parmaygiyla isaret ederek manzarayi siz sahit olun der. Orada Muhammet ay yarilsin diye bir emir vermez. Dagin arkasinda görülen bir ay, elbette iki parca bir görüntüye sahip olur. Ayin dagin üzerine kondugu masaldir. Ayin buyuklügü iki parca olarak dagin iki yanina konmayacak niteliktedir. Muhammet, yalnizca dagin arkasinda görülen aya isaret etmistir. Bu yönde ne bir duasi, ne bir emri olmustur.

Anonim
    Pasif

Merhaba goldenboy.

Çünkü sahte mesihler, sahte peygamberler türeyecek; bunlar büyük mucizeler ve harikalar yaratacaklar. Öyle ki, ellerinden gelse, seçilmiş olanları bile saptıracaklar. (Matta 24:24).
    Bu ayeti daha önce de vermiştim. İnsanlar sadece mucizelere kafa yordukları için şeytana da kanıp gidiyorlar. Çünkü şeytan da mucize yapar. Unutmamanız gereken şey de şudur; herhangi bir kişi Mesih’in Müjde’si (İncil) dışında bir öğreti getiriyorsa Tanrı tarafından gönderilmemiştir! Nasıl mucize yaparsa yapsın. Ne söylerse söylesin. Eğer Müjde’ye uymuyorsa, onu duyurmuyorsa saptırıcıdan başka biri değildir.
    Tanrı oyun oynamaz. “Başlarını koparttı, sonra tekrar birleştirdi” vs. Hokkabazlık mı bu? Bunun amacı nedir?
    Tanrı KUTSAL’dır. Oyun oynamaz ve yalan söylemez. Böyle şeylerle de uğraşmaz. Mucizenin amacı olmalı. Amacı yoksa, günümüzdeki sihirbazlardan farkı yoktur.
    Mucizelere kanmayın. Şeytan’da mucize yapar. İblis insanların iman etmemeleri için her yalana başvurur.

Esenlikle!

Anonim
    Pasif

Mustifi

O büyücülerin yaptığı nefsten gelir şeytana uymalarından kendilerini üstün ve kibirlerinden gelir niyetleride kötüdür.

Ama Peygamberlerin yaptığı mucizeler ve Evliyanın Allah ın izniyle yaptığı kerametler hakktır.

Büyücüler ve o hint fakirlerinin yaptığı ufak tefek şeylerden ibarettir sende yaparsın o büyücülerin yaptığını cinlerle bağlantıya geçip onlardan yardımda alırsın BÜYÜCÜLERE LANET OLSUN.

Hiç Allah ın sevdiği kuluna verdiği mucize yada keramet onların yaptığına benzermi googlede ara bakalım Evliyanın Peygamberin yaptığı mucize kerametleri oku hepsinde hikmet vardır.

Hz. Muhammed (s.a.v) ayı yarmıştır.Kuranı kerimde ayette geçer.Müslümanların hepsi buna inanır.İnanıp inanmamak kişinin kendisini ilgilendirir.

Anonim
    Pasif

Rab in disinda mucize yapanlar, seytan ve cinlerden aldiklari gücle yaparlar. Yaptiklari hic de ufak tefek seyler degildir, büyük seyler de basarirlar. Nihayet Mesih Karsiti geldiginde, insanlari hayran birakacak mucizeler gösterecektir, Rab de olmayan, kitleleri yanina alacaktir. Islamin resmi görüsünde ücte bir cin müslümandir, bu cinler iyidir (onlara göre) ve onlarla ( muska, okuma, üfleme) gibi cesitli yollarla iliski kurulur. Onlarin gücünden yararlanilir. Ay ve Günesin dogarkenki görüntülerinde hergün yarim görünüsü yakalayabilirsiniz. Eger inanirsaniz, bugünküleri de su yapiyor diye birine mal edilebilir. Bir dagin ardinda, bir agacin ardinda, bir diregin ardinda ay da günes de iki parca olarak bugün de görülmektedir.

Anonim
    Pasif

@Mustifi 23167 wrote:

..Islamin resmi görüsünde ücte bir cin müslümandir, bu cinler iyidir (onlara göre) ve onlarla ( muska, okuma, üfleme) gibi cesitli yollarla iliski kurulur. Onlarin gücünden yararlanilir…

Yanlış bilgi.
    İslamda, müslüman cinlerin olduğuna inanılması vardır ancak; inanışa göre bu “iyi” cinler de büyü, muska vs. ile uğraşmazlar. Çünki, büyü, gâibden haber verme gibi işler, Kur’an âyetiyle yasaklanmıştır.

“…bir de fal oklarıyla kısmet aramanız7 size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah’a itaatten kopmak)tır…” Mâide: 3

“Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” Mâide: 90

“İbnu Abbâs (r.a) anlatıyor: “Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: “Kim, Allah’ın zikrettiğinin gayrisi için yıldızlar ilminden bir bab iktibas ederse sihirden bir şube iktibas etmiş olur. Müneccim kâhindir; kâhinde sihirbazdır, sihirbaz da kâfirdir.” Bir diğer rivayette ise hadis şöyle gelmiştir: “Kim yıldızlarla ilgili bir ilim iktibas etmişse sihirden bir şube iktibas etmiş demektir. (Yıldız ilmi) arttıkça (sihir ilmi de) artar.” Ebu Dâvud, Tıbb 22/3905.

İslami anlayışta fal/büyü gibi işlerle iştigâl etmek, bu hususda cinlerle iritbâta geçmek küfürdür. Bu amelleriyle – Tövbe etmeden – ölen kişinin kâfir olarak öleceğine inanılır.

İslamı derinlemesine araştıran birisi, bu dinden çıkmak için epey malzeme bulur zâten. Olmayanları eklerseniz; İslâmı savunanları “haklı” çıkarabilir, kendilerine – bilerek ya da bilmeyerek – “hizmet” etmiş olursunuz.

Anonim
    Pasif

Yazimda, muska, okuma üfleme isinin islamda yapildigini söyledim. Olmayan birsey eklemedim. Gercek bir imanli zaten bilerek böyle birsey yapmaz. Söyledigim seyler yaygin olarak camilerde, hocalar tarafindan yapiliyor. Yararlandiklari ruhsal gücler de cinlerden baska birsey degil.

12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.