Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

 • Bu konu 1 izleyen ve 7 yanıt içeriyor.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23534
  Anonim
  Pasif

  Bebeklik yıllarında çocuk süt ile şefkat, katı mama ile sevgi arasında farkı anlayamaz. Çocuk beslenmez ise açlıktan ölür. Sevgi olmazsa çocuk duygusal olarak ölür ve hayatı boyunca bir yönü eksik kalır. Araştırmalara göre, duygusal gelişim ilk on sekiz ayda özellikle anne- çocuk ilişkisinde oluşur. Duygusal sağlığın temel gıdası, fiziksel temas, tatlı sözler ve şefkatli bakımdır.

  Ergenlik çağında

  Bir çocuğun sevgi gereksinimini karşılamak, özellikle de ergenlik çağında söylendiği kadar basit değildir. Ergenliğin tehlikeleri kendi başına bile yeterince ürkütücüdür; ama bir çocuk ergenlik yıllarına boş bir duygu deposuyla giriyorsa bu durum çok daha vahim sorunlara yol açabilir.

  Koşullu sevgiyle büyütülen çocuklar da bu şekilde sevmeyi öğrenirler. Ergenlik yaşına geldiklerinde anne ve babalarını kullanmaya ve kontrol etmeye başlayacaklardır. Memnun olduklarında ana babalarını memnun edeceklerdir. Memnun olmadıklarındaysa onları üzeceklerdir. Bu durum ana babayı adeta felç edecektir, çünkü onlar çocukları tarafından memnun edilmeyi beklemektedir; oysa ki bu gençler koşulsuz sevgiyi tatmamışlardır. Bu kısırdöngü genellikle öfke, kırgınlık ve taşkın hareketlere dönüşür.

  Sevgi ve Çocukların Duyguları

  Başlangıçta çocuklar duygusal yaratıklardır. Dünyayı ilk algılayış şekilleri de duygusaldır. En son yapılan araştırmalarda annenin duygusal durumunun, karnındaki bebeği bile etkilediği saptanmıştır. Cenin, annenin öfkesine ya da mutluluğuna tepki gösterir. Çocuklar büyüdükçe de anne ve babalarının duygusal durumuna karşı son derece hassas olurlar. İşte bu yüzden onlara gösterdiğimiz sevgi gösterilerinin de farkındalar.

  Sevgiyi onlara anlayacağı bir dille aktarmalıyız. Evden kaçan ergen, kimsenin onu sevmediğine inanan çocuktur. Bu kaçakların ailelerinin çoğu, çocuklarını sevdiklerini söylerler. Bu doğru da olabilir. Ancak bu sevgiyi iletmekte başarılı olamamışlardır. Çocuklarına yemek pişirip, çamaşırlarını yıkayıp, bir yerden bir yere götürüp eğitim ve eğlence fırsatları yaratmışlardır. Koşulsuz sevgi birinci sırayı aldığı sürece bütün bunlar sevginin geçerli ifadeleridir. Ancak asla bu çok önemli sevgi türünün yerine geçemeyecekleri gibi, çocuklar da aradaki farkı anlar. En çok istedikleri şeyi alıp alamadıklarını bilirler.

  Devamı var. ( Gary CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28511
  Anonim
  Pasif

  Acı gerçek şudur ki pek az çocuk koşulsuz sevildiğini ve önemsendiğini hisseder. Bir başka gerçek de çoğu ana babanın çocuklarına çok derin bir sevgiyle bağlı olduğudur. Peki bu korkunç çelişki neden ? Esas neden çok az ana babanın kalplerinde hissettileri sevgiyi olduğu gibi çocuklarının kalbine iletmeyi bilmesidir. Pek çok ana baba çocuklarını sevdikleri için bunu, onların otomatik olarak bildiğini düşünür. Bazılarıysa ” Seni seviyorum ” demenin yeterli olduğunu düşünür. Ne yazık ki bu doğru değil.

  Davranışlarınızla Motive Edin

  Sevgiyi hissetmek ve söze dökmek tabi iyidir, ama bu bir çocuğu koşulsuz sevildiğine inandırmaya yetmez. Bunun nedeni çocukların davranışlarla motive olmasıdır. Hareketlere ve onlara nasıl davrandığınıza göre tepki veririler. Onlara ulaşmak için, onların kurallarına göre sevmelisiniz ; yani davranışlarınızla göstererek…

  Çocuklarınız, davranış şeklinizden onlar hakkındaki hislerinizi anlayacaklardır. Kutsal Kitap’ın da dediği gibi, ” Sözle ya da dille sevenler olmayalım. Eylemlerimizle gözüken gerçek sevgiyle sevenler olalım” ( 1. Yu. 3:18 ). Bir çocuğu sevmenin davranışsal biçimlerini sıralayacak olursanız bir sayfadan fazla yer tutacağını sanmam. Bu da bir sorun sayılmaz. Önemli olan çocukların sevgi deposunu dolu tutmaktır. Hiç olmazsa, sevgide davranış biçimlerinin, fiziksel temas, nitelikli zaman, armağanlar, hizmet davranışları ve onay sözleri olmak üzere beşe ayrıldığını hatırlayabilirsiniz. ( Gary CHAMPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28659
  Anonim
  Pasif

  :slm:Daha öncede belirttiğimiz gibi, beş sevgi dili vardır ve sizin çocuğunuz da büyük olasılıkla bunlardan birini tercih edecektir. Çocuğunuzun sevgi dilini konuşmak , onun sevgiye olan derin duygusal gereksinimini karşılayacaktır. Bu yalnızca o sevgi dilini kullanmamız gerektiği anlamına gelmez. Çocukların duygu depolarını doldurabilmek için beş sevgi diline de ihtiyacı vardır. Bu da ana babanın her dilde konuşmayı öğrenmesi oluyor.

  Çocuklarınız sevgiyi her dilde alabilir. Yine de birçok çocuğun diğerlerine oranla doğrudan algıladığı öncelikli sevgi dili vardır. Eğer çocuklarınızın sevgi gereksinimini etkin bir şekilde karşılamak istiyorsanız onların birincil sevgi dilini keşfetmeniz çok önemlidir.

  Bir noktaya dikkat çekelim. Eğer çocuğunuz beş yaşın altındaysa onun temel sevgi dilini çözmeyi beklemeyin. Yapamazsınız. Çocuk size bazı ipuçları verebilir ama sevgi dili nadiren anlaşılabilir.Beş dilin beşini de kullanın. Şefkatli bir dokunuş, onaylayıcı sözler, nitelikli zaman, armağanlar ve hizmet davranışları, hepsi de çocuğunuzun sevgi gereksinimini karşılamaya yöneliktir. Eğer bu gereksinim karşılanıyorsa ve çocuğunuz gerçekten de sevildiğini hissediyorsa başka alanlarda öğrenmesi ve yanıt vermesi çok daha kolay olur. Bu sevgi, çocuğun diğer gereksinmeleri için de bir ara basamak olacaktır. Çocuğunuz büyüdüğünde bile beş sevgi dilinin tümünü kullanın, çünkü gelişmesi için her ne kadar birini diğerlerine tercih etse bile, beşine de ihtiyacı vardır.

  İkinci bir uyarı: Çocuğunuzun sevgi dilini keşfettiğinizde ve böylece o da ihtiyacı olan sevgi türüne kavuştuğunda, bundan böyle hayatındaki her şeyin normal seyredeceğini düşünmeyin. Başarısızlıklar ve yalnış anlamalar yine olacaktır. Ancak çocuğunuz bir çicek gibi sevginizden faydalanacaktır. Su gibi sevgi verildiğinde çocuğunuz da çiçek gibi açacak ve dünyayı güzelliklerle dolduracaktır. Bu sevgi olmaksızın su için adeta yalvaran boynu bükük bir çiçek olarak kalacaktır.

  Çocuğunuzun olgunlaşmasını istediğinizden ona sevgiyi her dilde göstermek ve bunu nasıl kullanabileceğini öğretmek isteyeceksinizdir. Bu sadece çocuğunuza yaramakla kalmayacak, onun yaşam boyunca birlikte olabileceği kişiler ve arkadaşları açısından da bir değer oluşturacaktır. Olgun bir yetişkin bütün sevgi dillerini – fiziksel temas, nitelikli zaman, onay sözleri, armağanlar ve hizmet davranışları – kullanarak takdir etme ve edilme yetisine sahip kişidir. Çok az yetişkin bunu yapabilmekte; birçoğu sevgisini bir ya da iki yolu kullanarak vermekte veya almaktadır.

  Eğer bu şimdiye kadar hiç yapmadığımız bir şeyse, sizin kendi ilişkilerinizin kalitesinde ve anlayışınızda da değişiklikler ve gelişmeler olduğunu göreceksiniz. Zamanla sizin de birkaç dili aynı anda kullanan bir aileniz olacak. ( Gary CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28679
  Anonim
  Pasif

  :cak:Fiziksel temas sevgi dilleri arasında en kolay uygulanabilenidir, çünkü fiziksel temas için ana babanın özel bir olaya veya nazerete ihtiyacı yoktur. Sevgiyi çocuğa aktarma fırsatı sürekli mevcuttur. Dokunmak sadece kucaklamak ve öpmekle sınırlı değildir, aynı zamanda fiziksel teması içerir. Başka bir işle meşgulken bile, ana baba çocuğunun sırtını sıvazlayabilir, kolunu veya omuzunu sıvazlayabilir.

  Fiziksel temas sevginin en güçlü seslerinden biridir.” Seni seviyorum” diye bağırır. Çocuklara dokunma önemli modern bir kavram değildir. Milattan sonra ilk yüzyılda Filistin’de yaşayan İbraniler ” Onlara dokunması için ” çocuklarını İsa’ya götürmüşlerdir: ” Bu arada bazıları küçük çocukları İsa’nın yanına getiriyor, onlara dokunmasını istiyorlardı. Ne var ki, öğrenciler onları azarladılar. İsa bunu görünce kızdı. Öğrencilerine . ‘ Bırakın çocuklar bana gelsin ‘ dedi. ‘ Onlara engel olmayın! Çünkü Tanrı’nın Egemenliği’ni bir çocuk gibi kabul etmeyen, bu egemenliğe asla giremez. ‘ Çocukları kucağına aldı, ellerini üzerlerine koyup onları kutsadı. ” ( Markos 10: 13-16 ).

  Unutmayın ki, fiziksel temas sevginin en güçlü dillerinden biridir. Bu sevgi dili ne kadar doğal ve rahat konuşulursa çocuğunuz da başkalarıyla iletişiminde o denli rahat ve sakin olacaktır. ( Gary CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28693
  Anonim
  Pasif

  :kucak:Sevginizi ifade ederken sözcükler çok önemlidir. Şefkat ve sevgi sözcükleri , övgü ve teşvik sözcükleri , olumlu yönlendirme sağlayan sözcükler, hepsi de ” Sana önem veriyorum ” demektir. Bu tür sözcükler çocuğun ruhuna serpiştirilen hafif ve sıcak yağmur damlaları gibidir. Çocuğun iç dünyasındaki değer ve güvenlik duygularını besler. Bunlar çarçabuk söylense de kolayca unutulmazlar. Bir çocuk onay sözlerinden ömrünün sonuna kadar faydalanır.

  Sevginin ikinci dili onay sözleridir. Bazı çocuklar için sevgiyi ifade eden en önemli araçtır.

  Övgü içeren ifadelerin, çocuğunuza gerçekten de anlamlı gelmesini istiyorsanız, söylediğiniz sözlere çok dikkat etmeniz gerekir. Övgü kelimelerini çok sık kullanırsanız bir süre sonra olumlu yöndeki etkisini kaybedecektir. Örneğin, ” Sen ne iyi bir kızsın “ gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Bu olumlu bir ifadedir ama bu sözleri kullanırken çok akıllıca davranmamız gerekir. Bunu çocuğunuz iyi bir şey yaptığına inandığı ve kompliman beklediği sırada söylemek daha etkili olacaktır. Örneğin, ortalama bir atış yaptığında ” Harika bir atıştı “ derseniz, çocuğunuz hak etmediği halde övüldüğünü ve bunun kendisini iyi hissetmesini sağlamak için yapıldığını bilir ve bu davranışı samimiyetsiz bulabilir.

  ” Seni seviyorum “ sözleri daima tek başına kullanılmalı veya ima edilmelidir. ” Seni seviyorum… Bunu benim için yapar mısın lütfen ? ” demek sevgi temasını hafifletir. ” Seni seviyorum ama şimdi sana şunu söyleyeceğim…” demek sevgiyi tamamen devre dışı bırakır.” Seni seviyorum” sözlerinin etkisi asla koşullu ifadelerle sulandırılmamalıdır. Bu bütün çocuklar için geçerlidir ama özellikle temel sevgi dili sözler olan çocuklar için önemi büyüktür. ( ” Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili ” )

  Rabbin sevgi ve ışığı sizinle olsun.

  #28707
  Anonim
  Pasif

  Sevgi Dili : Nitelikli Zaman

  Nitelikli zaman, dikkatin odaklanması anlamına gelir. Bir çocuğa bölünmemiş sevgi göstermek demektir.:kucak: Bebeklerin çoğu bir sürü nitelikli zaman yaşar – beslenirken, altı değiştirilirken tamamen çocuğunuza konsantre olursunuz. Annenin ihtimamına ek olarak babalar da evde olduklarında üzerine düşeni yapar.

  Çocuğunuza nitelikli zaman ayırdığınız takdirde, onun fiziksel ve duygusal gelişim düzeyine ayak uydurmanız gerekir. Örneğin, emeklemeyi öğrendiği sırada onunla birlikte yere oturabilirsiniz. İlk adımlarını atmaya başladığında yanında olup onu gayrete getirmelisiniz.

  Çocuk büyüdükçe nitelikli zaman ayırmak daha da zorlaşır çünkü bu konuda ana babanın ciddi fedakarlık yapması gerekir.

  Nitelikli zaman, ana babanın çocuklarına ” var olma ” armağanıdır. Şu iletiyi taşır: ” Sen önemlisin. Seninle birlikte olmaktan hoşlamıyorum. ” Çocuğun, anne ve babasının gözünde en önemli şahsiyet olduğunu hissetmesini sağlar. Gerçekten de sevildiğini hisseder çünkü anne babası tümüyle ona aittir.

  Eğer nitelikli zaman çocuğunuzun temel sevgi diliyse tek bir şeyden emin olabilirsiniz: Kendisine yeterli derecede nitelikli vakit ayrılmayan ve ilgi gösterilmeyen çocuk, ailesinin onu gerçekten sevmediğini düşünerek büyük huzursuzluk yaşayacaktır. ( Gary CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28747
  Anonim
  Pasif

  Sevgi Dili : Armağanlar

  Çocuklarınıza armağanlar verirken bazı hususları gözardı etmemek gerekir. Armağanlar gerçek sevginin ifadesi olmalıdır. Eğer teşekkür mahiyetinde veya rüşvet amaçlı verilen şeylerse bunları armağan diye adlandırmamanız , neyse o şekilde tanımlamanız gerekir. Böylece çocuğunuzun, kendi yararları gözetilerek ve sevginizin bir ifadesi olarak seçilen gerçek armağanların keyfine varması mümkün olacaktır.

  Bayram, yeni yıl ve yaş günleri hariç, armağanlar çocuğunuzla birlikte seçilmelidir. Bu özellikle de çocuklarımız büyüdükçe ve kıyafetleri, ayakkabıları, çantaları vb. şeyleri hakkında daha fazla fikir sahibi olduklarında geçerlidir. Çocuklarınız aynı zamanda ihtiyaçları olmayan oyuncaklara da istek duyabileceğinden ve bizlerse onlara istedikleri her şeyi veremeyeceğimizden dolayı onların tercihlerini gözden geçirmek yerinde olacaktır. Böylelikle, isteklerinin o anlık mı yoksa kalıcımı olduğunu ya da o oyuncağın olumlu mu yoksa olumsuz bir etkisinin mi olacağını anlamamız kolaylaşır. Mümkünse çocuğun gerçekten de istediği bir armağanı seçmek akıllıca olur. ( Gary CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:papatya:

  #28814
  Anonim
  Pasif

  Sevgi Dili : Hizmet Davranışları

  Bazı insanlar himet davranışlarını öncelikle sevgi dili olarak görürler. Sizin çocuğunuz görmese bile şunu bilin : Ana babalık hizmet odaklı bir görevdir. Çocuk sahibi olacağınızı öğrendiğiniz gün tam zamanlı bir işe yazılmış olursunuz. Kontratınız en az on sekiz senelik hizmeti ve sonrasında da ” aktif yedek ” olma anlayışını kapsar.

  Tabi ki, ana babalar olarak, çocuklarınıza hizmet edersiniz, ama temel motivasyonunuz onları hoşnut etmek değildir. Esas amacınız en iyi olanı yapmaktır. O anda çocuğunuzu en fazla sevindirecek şey sevginizi ifade etmenin en iyi yolu olmayabilir. Çocuğunuza yemek yerine üç şeker verin çok daha mutlu olacaktır, ama bu durumda ona en iyi olanı sunmuş olmazsınız. Çocuklarınıza hizmet ederken esas güdü – en iyi olanı yapmak – onların sevgi depolarını doldurmaya çalışmanız anlamına gelir. Sevgiye duyulan bu gereksinimi karşılamak için de hizmet davranışlarını diğer sevgi dilleriyle uyumlu bir şekilde kullanmak zorundasınız.

  Bu nedenledir ki, hizmet davranışlarının bir ara aşaması daha vardır. Çocuklarımıza hizmet ederiz, ancak hazır olduklarında onlara, önce kendilerine ve sonra da başkalarına nasıl hizmet edeceğini öğretiriz. ( G. CHAPMAN – Dr. R. CAMPBELL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:papatya:

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.