ANASAYFA Forum HRİSTİYAN İNANCI (Mesih İnancı Teolojisi) CENNET ve CEHENNEM Cennet Neye Benzer? Cennet – ağlama, acı, kanser yok!

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26333
  Anonim
  Pasif

  Cennet hakkında orada ortak bir önyargı vardır: Tanrı bulutların üzerinde oturur ve elindeki harpi tıngırdatır ve görünüşe göre cenneti insanları bu müzikle sıkar. Cennet bu mudur? Bu tanım gayet şüphelidir.

  Bir dakika düşünün, burada Tanrı’yı konuşuyoruz. Senin muhtemelen fark ettiğin gibi, Kendisi hayli yaratıcıdır. Eğer bu konuda şüphedeysen sadece bir günbatımına bak veya evrenin bir arada nasıl tutulduğunu anlamayı dene veya boşluğun muazzamlığını düşün veya DNA’yı incele. Evet, Tanrı yaratıcı bir Yaratıcı’dır.

  Peki bizler cennet hakkında ne biliriz? Kutsal Kitap şöyle der: (Vahiy 21:4) “Onların gözlerinden bütün yaşları silecek. Artık ölüm olmayacak. Artık ne yas, ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalktı.”

  “Ölüm” olmayacak mı? Yani kanser, AIDS, savaş veya cinayet olmayacak mı? Kulağa hoş geliyor! “Yas” olmayacak mı? Yani, dört çocuğu büyütmeye çalışan genç dul kadın olmayacak mı? Emekleyen bebekleri kaçıran sapıklar olmayacak mı? Sarhoş bir sürücü tarafından ezilen aileler olmayacak mı? Depremle yok olan şehirler de mi yok artık? Büyük bir iddia!

  “Istırap” olmayacak mı? Yani, evleri yıkan boşanmalar; babaları tarafından tacize uğrayan kızlar; para için vücutlarını satan genç oğlanlar ya da kızlar; sıska, şişko, uzun ya da cüce olduğu için dışlananlar; hükümetler yüzünden aç kalan insanlar; kocaları yirmi yıl önce ölen yalnız büyükanneler; esrar bağımlılığının tutsağı olan yetenekli insanlar; karılarını ya da çocuklarını kum torbası yerine kullanan adamlar; farklı ırka mensup olduğu için aşağılananlar; nefret dolu ifadeleri savuranlar olmayacak mı? Müthiş bir yere benziyor!

  Cennet başka ne gibi olacak? Tanrı hariç hiç kimse bilemez. Eğer bu dünyanın güzelliklerini kriter olarak alırsak, cennetin güzelliğini hayal bile edemeyiz; cennetin, Tanrı’nın yaratıcılığını daha fazla gösterebileceğinden emin olabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz; farklı boyutlar; asla bizim düşünemeyeceğimiz eğlenceler, eylemler, yaratılışlar. Kısaca: Bizim hayal gücümüzün ötesindeki şeyler…

  Sizin yaratıcılığınızın sınırlarını düşünün: Senin hayal gücün bir zürafayı veya kaplanı veya zebrayı yaratabilir mi? Belki. Tamam, sen hayal gücüne güveniyorsun. Ya dört mevsim? Ya kendi ekseninin etrafında dönerken güneş yörüngesinde dönen dünya? Veya okyanus hareketlerini etkileyen ay? İnsan gözü? Seks? (belki bu ilginizi çeker.) Hiç Tanrı’nın sonraki yaşam için seksten daha iyi bir şeyi planladığını düşündün mü? “Yok artık!” deme çünkü, Tanrı’nın yaratıcılığı sınırsızdır.

  Varılmak istenen nokta: Tanrı çok yaratıcıdır. Yapmak zorunda olduğun tek şey etrafına bakmaktır. Dünyamız şaşırtıcı derecede güzeldir. Ve dünya Tanrı’nın yapabilecekleri yanında hiçbir şeydir! Emin olduğumuz tek şey vardır: Cennet ne olursa olsun şimdiye kadar bizim hayal ettiğimizden çok daha fazlası olacaktır ve nasıl olacağı konusunda, ayette belirtilenler dışında hiçbir fikrimiz yoktur.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.