• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23494
  Anonim
  Pasif

  CEHENNEM TARTIŞMASI

  Papaz Holm’ün “İnsanların sonsuza kadar cezalandırıldığı bir cehennem hayatı yok” sözü rahipler arasında büyük bir tartışmaya yol açtı; İsveç’te bu konuda yapılan bir ankete katılanların yüzde 80’i “Cehenneme inanmıyorum” dedi

  Danimarka’da rahipler, İncil’de cehennem ile ilgili bir açıklamanın yer almadığını belirterek, dinle ilgili yeni açıklamalarda bu konuya yer verip vermemeyi tartışıyor. Danimarka’daki, cehennemle ilgili bu tartışmanın Norveç’te 2010’a kadar bitirilmesi planlanan yeni İncil çevirileri dolayısıyla gündeme geldiği bildirildi.

  ‘O zaman cennet de yok’

  Danimarka’nın Aorhus kentinde bir kilisede görevli papaz Jacob Holm, gazetelere yaptığı açıklamada, cehennemin insanların hayattayken içlerinde yaşadıkları bir hal olduğunu belirterek, “İnsanların sonsuza kadar cezalandırıldığı bir cehennem hayatı yok. İncil’de böyle bir tarif bulunmuyor” dedi.
  Cehennem tanımının ilk kez Ortaçağ’da yapıldığını ve İncil’e bu dönemde girdiğini kaydeden papaz Jacob Holm, “Tanrı bize sonsuz sevgisini bağışladığı için cehenneme göndermez” dedi. Tartışmaya katılan papaz Anders Dalgaard ise her şeyin zıttı ile var olduğunu kaydederek, “Cehennem yoksa, cennet de yoktur” iddiasında bulundu.
  Nüfusun büyük çoğunluğunun Protestan olduğu Danimarka’da bu tartışmaların İncil’in yeni çevirisi çerçevesinde yürütüldüğü ve cehennem kavramının bu çevirilerde yer almayacağı kaydedildi. İsveç gazetelerinde cehennemle ilgili anket sorusuna yanıt veren okurların yüzde 80’i cehennemin var olduğuna inanmadıklarını belirtti. n STOCKHOLM AA

  http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=509115

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.