Çarmih’in Anlami

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24502
  Anonim
  Pasif

  Musa çölde yılanı nasıl yukarı kaldırdıysa,

  İnsanoğlu’nun da öylece yukarı kaldırılması gerekir.

  Öyle ki, O’na iman eden herkes sonsuz yaşama kavuşsun.

  (Yuhanna.3:14-15)

  Günün anlamını en iyi şekilde Rab İsa’nın sözleri açıklıyor. Kilise değişik zamanlarda bizlere “çarmıh”ı ve çarmıhla ilgili gerçekleri hatırlatıyor. Çarmıh hristiyan için önemli bir mesaj içeriyor.

  Çarmıh, Hristiyan için gözle görülebilen en yüce değerdir.

  Eziyet ve elemin, korkunç bir ölümün simgesi olan bu aracın, bir gün kutsiyetin ve mutluluğun simgesi haline geleceği kimin aklına gelebilirdi?

  Onun getirdiği sıkıntı ve gözyaşının, yerini sevince bırakacağını kim düşünebilirdi?

  “Çarmıh”ın anlamı değişti, çünkü Mesih oradan geçti ve bizlere yeni bir yaşamın yolunu açtı. Çarmıh böylece kutsandı.

  Hiç dikkat ettiniz mi? Ermeni Kilisesi’nin kullandığı Çarmıh figürünün üzerinde çarmıha gerilmiş olan Mesih’in yerine, çiçekler ve motifler süslemektedir.

  Çünkü Çarmıh bizlere artık ölümü değil, yeni bir yaşamı, sonsuzluk yolunu anımsatıyor.

  Bu yaşamın bizlere sağlanmasının tek yolu Mesih’in, ebedi kurban olarak o Çarmıh’ın üzerine yükselmesiydi.

  Yükselme fikri Hristiyanlıkta önemli bir yer tutmaktadır. Musa, zehirli yılanlar tarafından sokulanların kurtulmaları için çölde bakırdan yılanı yükseltmişti. Mesih de İblis’in kandırmacaları sonucu zehirlenmiş ruhlarımızın kurtulması için Çarmıh’ın üzerinde yükseliyordu.

  Peki bizler ne yapabiliriz? Bizler nasıl yükselebilir ve Allah’a ulaşabiliriz?

  Mesih “Çarmıh”a yükselmesi gerektiğini biliyordu. Aynı zamanda herkesi kendisiyle yükselmeye davet etmek ve kendisine iman edenleri mükemmelliğin zirvesine yükseltmek için geldi. O ilahi planı gerçekleştirmek için her çeşit fedakarlığı göze aldı.

  Öyleyse yükselmenin ilk şartı fedakarlık ve sabırdır.

  a. Resul Pavlus Mesih bizi nasıl sevdiyse ve bizim için kendisini güzel kokulu bir sunu olarak nasıl Allah’a sunduysa, siz de öylece sevgi yolunda yürüyün (Efesliler 5:2). Fedakarlık sevginin meyvesidir. “Çünkü Allah dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi.Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.
  (Yuhanna 3:16).
  Çarmıh’ın sırrını açan anahtardır fedakarlık. Mesih kendisini sunma fedakarlığını gösterdi. Bizler en küçük fedakarlıklarda bile bulunmayı göze alamamaktayız. Karşılıksız verme fikri bizlerden o kadar uzak ki, Mesih’in yaptığı fedakarlığı ve ödediği büyük bedeli, bir suçlu gibi Çarmıh’ın üzerine akıttığı kanının ve onun önemini anlayamamaktayız. Allah’tan sadece dilememeliyiz, aynı zamanda karşılığını da vermeliyiz. Mesih bugün bizlerden o kadar da büyük fedakarlıklar beklememektedir. Sadece Allah’ı, insan kardeşimizi, ve düşmanlarımızı sevmemizi istemektedir. Fedakarlığın işareti olan Çarmıh’ı sevmemizi ve kendisini takip etmemizi beklemektedir. Bu fedakarlıklar Çarmıh’a yükseldi ve göğe götüren yolu bizlerin önünde açtı.

  b. Kutsal Kitap bir çok dayanma örnekleri ve mesajlarıyla doludur. Ancak bir diri örnek olan Mesih bizler için yeterlidir. O, aşağılanmalara dayandı, eziyetlerde dayandı, işkencelerde dayandı ve son olarak da Çarmıh’ın üstünde ölüme dayandı. Dayanmanın en büyük örneği oldu ve bizlere dedi: Dayanmakla canlarınızı kazanacaksınız. (Luka 21.19). Bizler nelere ve ne kadar dayanmaktayız? Ufak tefek sıkıntılara ne kadar dayanmaktayız? O, dayanmayla Çarmıh’a yükseldi ve dayanmanın aşılamaz örneğini bizlere sundu.

  Gelin bugün Mesih’in Çarmıh’ın üstünde Kutsayan Kanı’yla yaptığı anlaşmayı anımsayalım. Bu antlaşmanın kanıyla, O, günahlarımızın karşılığını damla damla ödedi. Bizleri yükseltebilmek için Çarmıh’a yükseldi ve herşeyi gönüllü olarak fedakarlık ruhuyla yaptı.

  Gelin, bugün dünyanın zehiri olan günaha karşı duralım ve ruhlarımızı ondan kurtaralım. Tek ihtiyacımız olan Çarmıh’ımızı alıp tüm yaşamımız boyunca Mesih’i ve onun yürüdüğü Haç Yolunu izlemektir. Çarmıhımızı layık olduğu yüksekliğe yerleştirelim ve onun kutsiyetini koruyalım.

  En temel olan öğretiden, Mesih’in birbirimizi sevmemizi emrettiği sözlerden başlayalım. Sevgimizi ve Mesih’in sözlerini her yere yayalım. Boynumuza rengarenk çarmıhlar asmakla yetinmeyelim, o haçlar bizlere ten gibi olsun ve ruhlarımızı süslesin. Böylece çarmıh yolcuları olabiliriz.

  Gelin dayanma ve fedakarlık ruhuyla günahlarımızı, bu dünyanın aldatmacalarını ve tutkularımızı çarmıhın üstüne çivileyelim ki, onlar yüksek değerlere ve faziletlere dönüşsünler. Ruhlarımızı karanlığın köleliğinden kurtaralım. Bizlerin ve birçoklarının günahları için akan Mesih’in kanından cesaret alalım ve O’nun çarmıhına ve koruyucu gücüne güvenelim. Büyük bir coşkuyla ilahinin sözlerini tekrarlayalım: “Ey Mesih, dünyanın kurtuluşu için diktiğin Çarmıh’ının gücü bizleri her sıkıntıdan kurtarsın”. Amin.

  Rahip Tatul Anuşyan

  http://www.lraper.org/

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.