• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25335
  Anonim
  Pasif

  Zollitsch: Cami kurmak doğal hak

  22 Temmuz 2008

  Alman Katolik Kiliseleri Başkanı Başpiskopos Robert Zollitsch, Almanya’da yaşayan Türklerin cami kurmalarının doğal hakları olduğunu, bu hakkın Türkiye’de yaşayan Hıristiyanlar için de geçerli olması gerektiğini ifade etti.

  Zollitsch ayrıca, Almanya’da yapılan camilerin de gereğinden büyük inşa edilmemesi gerektiğini de savundu.

  Katolik Haber Ajansı’na (KNA) ait yerel televizyon kanalında konuşan Zollitsch, din ve insan hakları konusunda güvence veremediği takdirde Türkiye’nin, Avrupa’nın bir parçası olamayacağını öne sürdü.

  Türkiye’nin dini haklar ve insan hakları konusunda daha fazla çaba harcaması gerektiğini savunan Zollitsch, “Haklar teminat altına alınmazsa, Türkiye Avrupa’nın bir parçası olamaz” dedi.

  Robert Zollitsch, Deutsche Welle tarafından yansıtılan açıklamalarında, Almanya’da yaşayan Türklerin cami kurmalarının doğal hakları olduğunu, bu hakkın Türkiye’de yaşayan Hıristiyanlar için de geçerli olması gerektiğini ifade etti. Zollitsch ayrıca, Almanya’da yapılan camilerin de gereğinden büyük inşa edilmemesi gerektiğini de savundu.

  (ANKA)

  http://www.haber7.com/haber/20080722/Zollitsch-Cami-kurmak-dogal-hak.php

  #27971
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Almanya’da 7000’in üzerinde cami olduğunu okudum. Tabii, 3 milyona yakın Müslüman bir Türk nüfus bulunan bir Avrupa ülkesinde böyle bir hak gayet doğal bir hak olarak görülür ve sokaktaki Alman bunu yadırgamaz. İnancın kişisel ve özel bir tercih olduğunu düşünür ve olaya böyle bakar. Madem o dine inanıyorsa inansın, der, gerisini karıştırmaz. Bu bir kültür, eğitim ve insanlık konusudur.

  Quote:
  Alman Katolik Kiliseleri Başkanı Başpiskopos Robert Zollitsch, Almanya’da yaşayan Türklerin cami kurmalarının doğal hakları olduğunu, bu hakkın Türkiye’de yaşayan Hıristiyanlar için de geçerli olması gerektiğini ifade etti.

  Robert Zollitsch çok doğru bir saptamada bulunmuş: Almanyada cami istiyorsan, Türkiye’deki Hristiyanların Kilise kurmalarına da izin vereceksin! Ama maalesef Türkiye’deki kiliselerimiz her çeşit saldırı ve baskılarla sindirilmeye ve kapatılmaya çalışılmaktadır. Bunun örneklerini forumda birçok kereler açıkladık, gösterdik. Ama dedik ya, ‘Türkler hak alırlar, hak vermezler’ şeklindeki imajı acaba ne zaman yıkacaklar diye çok merak ediyorum.

  Quote:
  Zollitsch ayrıca, Almanya’da yapılan camilerin de gereğinden büyük inşa edilmemesi gerektiğini de savundu

  Çok doğru demiş.. Neden mi? Mesela Köln’de DİTİP Ehrenfeld semtinde Almanya’nın en büyük camiini kurmak istiyor.. Minaresinin boyu 55 metre falan olacakmış.. Köln’de 80.000 Türk yaşıyor. Türkiye’nin 80.000 nüfuslu hangi şehrinde, kasabasında böyle büyük bir camii var? Türkiye’de yoksa niçin halkı müslüman olmayan ve sadece 80.000 müslüman Türkün yaşadığı Köln’e böyle büyük bir camii dikmek istiyorsunuz? Böyle büyük bir bina ve yüksek bir minare… Sanki Almanya bir İslam ülkesiymiş gibi rahatlar adamlar… Bazen Almanlara kızıyorum, neden bu kadar tolerans gösteriyorlar diye.. Türkiye’nin azınlıkları kiliselerinin yıkık duvarlarını dahi tamir edemezken, sen git, ‘Gavur’ dediğin milletin niğmetlerinden faydalan.. Sonra da, ‘İslam dinindeki hoşgörü ve insanlık başka hiçbir dinde yok’ de…

  Quote:
  Katolik Haber Ajansı’na (KNA) ait yerel televizyon kanalında konuşan Zollitsch, din ve insan hakları konusunda güvence veremediği takdirde Türkiye’nin, Avrupa’nın bir parçası olamayacağını öne sürdü.
  Quote:

  Türkiyemiz maalesef Cumhurriyet döneminde bu konuda hiç de parlak bir karneye sahip değil. Osmanlı bu konuda çok daha hoşgörülü ve insancıldı. Osmanlıda Gayrimüslimlerin gerçekten çok daha fazla hakları ve özgürlükleri vardı. Ama Türkiye’deki milliyetçi grupların doktrinlerinde müslüman olmayan insanlara yaşam hakkı yoktur. ‘Ya Sev Ya Git’ diyenler buna bir örnektir. ‘Ya bizim gibi müslüman olun, ya da ülkemizden çıkıp gidin, yoksa sizi yaşatmayız’ demeye getiriyorlar. Zaten milliyetçi grupların Türkiye’nin Avrupa’yla kaynaşmasını, birleşmesini istememelerinin nedeni de budur.

  Umarım bu alanlarda Türkiye üzerine düşeni yapar ve okullardan başlayarak insan hakları dersleriyle gelecek kuşakları ağaç yaşken biliçlendirir; ve de her inanca eşit mesafede durarak, sözgelimi Alevileri ve gayrimüslimleri ‘Zorunlu Din Derslerine’ tabi tutmaz! Türkiye’nin Hristiyan Türk vatandaşları olarak hükümetten öncelikle beklediğimiz bunlardır..

  #29821
  Armagan
  Anahtar yönetici

  KÖLN’E MUHTEŞEM BİR CAMİ

  Yazan: almanyahaber Nisan 22, 2008
  [IMG]http://habercininyeri.files.wordpress.com/2008/04/ditib04.jpg?w=300&h=180[/IMG]Köln DİTİB Merkez Camii Projesi İmar Dairesi’ne Sunuldu

  HABER VE FOTOĞRAFLAR: ERCÜMENT AYDIN

  Köln’de yapılması planlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camii’nin inşaatının başlanabilmesi için son aşamaya gelindi. DİTİB Yönetim Kurulu, görülen lüzum üzere yeniden düzenlediği Merkez Camii planını, onay için Köln Belediyesi’nin İmar Dairesi’ne sundu.

  İmar Dairesi’nin projeyi onaylaması halinde inşaat ruhsatıyla birlikte halen kullanımda olan Camii’nin yıkımına başlanacağını açıklayan DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “İnşaat müsaadesi için 18 Nisan’da müracaat yapıldı. Yapmayı planladığımız Merkez Cami’mizin bütün birimleri teker teker yeniden gözden geçirilip incelendi. Yapılan değişiklikler sonrası Camii’nin son durumu, Köln Belediyesi İmar Dairesine sunuldu. Öyle ümid ediyoruz ki, en kısa sürede projemiz onaylanacak, vatandaşlarımızın uzun süredir bekledikleri Merkez Camimiz hayata geçirilmiş olacaktır.”

  “Yıkım kararı zaten daha önce alınmıştı. Şimdi sadece inşaat müsaadesini bekliyoruz. Cevap gelir gelmez kısa sürede belirlenecek bir firmayla anlaşıp yıkıma başlayacağız. Yakın bir zaman diliminde de inşaatın temelini atmayı planlıyoruz. Ben bu vesileyle, projemizin bütün aşamalarında bizlere büyük destekleri olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fritz Schramma başta olmak üzere, Alman dostlarımıza, Alman komşularımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum”

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.