ANASAYFA Forum İNCİL’den Bugünkü İnciler… (Devotionals) Çağıran Tanrı – Tanrı Seni, Beni Çağırıyor…

 • Dieses Thema hat 1 Teilnehmer und 0 Antworten.
Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Autor
  Beiträge
 • #25661
  Armagan
  Verwalter

  Bizi çağıran Tanrı (Çık. 3:1-5)
  Çık. 3:1 Musa kayınbabası Midyanlı Kâhin Yitro’nun sürüsünü güdüyordu. Sürüyü çölün batısına sürdü ve Tanrı Dağı’na, Horev’e vardı.
  Çık. 3:2 RAB’bin meleği bir çalıdan yükselen alevlerin içinde ona göründü. Musa baktı, çalı yanıyor, ama tükenmiyor.
  Çık. 3:3 „Çok garip“ diye düşündü, „Gidip bir bakayım, çalı neden tükenmiyor!“
  Çık. 3:4 RAB Tanrı Musa’nın yaklaştığını görünce, çalının içinden, „Musa, Musa!“ diye seslendi. Musa, „Buyur!“ diye yanıtladı.
  Çık. 3:5 Tanrı, „Fazla yaklaşma“ dedi, „Çarıklarını çıkar. Çünkü bastığın yer kutsal topraktır.

  Musa neden Horev’e kadar gitmiştir?: Musa, Firavun’un sarayında prens olarak yaşarken kendi kardeşi saydığı Yahudilerin Mısırlılar tarafından dövülmelerine rastladı. Kendi soyunu çok seven Musa, etrafta kimse olmadığından emin olduktan sonra Yahudileri döven Mısırlıları döverek öldürdü ve cesetlerini kuma sakladı. (Çık 2:11-15) Demek ki o, katildi. Bu olaydan dolayı Musa saraydaki bolluk ve serveti geride bırakıp Firavun’dan saklanmak için Midyan’a kaçtı. Musa orada Midyanlı bir kahinin kızı Sippora ile evlendi ve kayınbabası Yitro’nun sürüsünü güden bir çoban oldu(Çık. 3:1). Sadık olduğu halde onun hayatı başarısızlıklarla doluydu ve cinayetten sonra Firavun’dan kaçan bir kaçak haline gelmişti. Bu durumda olan Musa ve Tanrı’nın buluşması önceden hazırlanmıştı. Musa bu buluşmayı tesadüf olarak algılasa da, Tanrı bunu çok ince ve dikkatli bir şekilde hazırlamıştı. Kaçak, katil ve hayatta başarısız olan Musa ile buluşmak için Tanrı Horev Dağında onu bekliyordu.
  Tanrı Dağı’nda neler yaşandı?: Musa Horev’de yandığı halde tükenmeyen bir çalıyı gördü (Çık. 3:1-3). Tuhaf olduğunu düşünen Musa, bu durumun nedenini anlamak için çalıya yaklaştı. O sırada Tanrı Musa’yı çağırdı. Yani Musa, Tanrı ile yüzleşti. Tanrı Musa’ya ‘çarıklarını çıkar’ diye seslendi. Tanrı ile yüzleşen Musa, O’nun önünde güçsüzlüğün, kaçışın, ve dünyasal şeyleri arzulayan çarıklarını çıkarmak zorundaydı. O sırada amaçsız bir hayat sürdürdüğünü düşünmekte olan Musa’ya Tanrı, geçmişteki bütün deneyimleri ve düşüncelerinden kurtulmasını söylüyor. Kurtuluş sadece ruhsal bir eylem değildir. Kurtuluş, Tanrı ile bizzat buluşmadır. Bu kurtuluş, bizim kaybettiğimiz Tanrı’nın bize olan planları ve çağrılarını telafi eder. O yüzden amaçsız bir hayat değil de, Tanrı’nın kutsal ateşiyle yaktığı çağrılarıyla O’nu yücelten yeni bir hayata sahip olmuş oluruz. İşte buna yeni yaşam denir.
  Tanrı bizleri de çağırıyor mu?: Tanrı, başarısız bir insan olarak amaçsız bir hayat değil, Tanrı’nın belli amacı ve çağrısına göre O’nun yönetimlerine sadık bir hayat sürdürmemizi istiyor. 40 yıl boyunca çobanlık yapan Musa’ya bir gün Tanrı çağrılarıyla göründü. Musa kendi çağrısının farkına vardı ve O’nun seslenişine cevap verdi. Tanrı bugün de bizleri kurtarmak için bize seslenmektedir. Eğer şimdi Tanrı’nın çağrısını unutmuş ve amaçsız bir şekilde yaşıyorsanız da vazgeçmeyin ve hayal kırıklığına uğramayın. Musa’yı çağıran Tanrı’nın sizleri de çağıracağına inanın. Sizleri çağıracak olan Tanrı’nın sesini duyabilecek Horev Dağı’nın nerede olduğu bulun. Tanrı’nın çağrının iyice işitebileceğiniz birçok yer olabilir. Onların arasında kilise vardır. Kilisenin kürsüsünden gelen Tanrı’nın sesini iyi dinleyin. Orada Musa gibi çalı görümünü görüp hayatın kaybolan amacı ve çağrısını keşfedin. Keşfettiğiniz çağrı ile size sunulan hayatınızla Tanrı’yı yüceltin.

  http://www.incil.com/incilbbs/view.php?id=vaazlar&no=57

Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Du musst angemeldet sein, um auf dieses Thema antworten zu können.