• Bu konu 1 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24634
  Anonim
  Pasif

  Bursa Protestan Kilisesi

  Yer : Fransız Kilisesi Kültür Evi

  Rakım Sok. Necatibey Kız Meslek Lisesi Karşısı

  (Heykel üstü)

  kroki2006.jpg
  Büyütmek için buraya tıklayın

  0224 224 52 49

  0224 221 70 19

  http://www.bursakilisesi.com/

  İbadetimiz her Pazar saat 13.00

  #28622
  Anonim
  Pasif

  Kilisemiz 1996 yılı Nisan ayında resmi makamlara bildirimde bulunarak Bursa’da yaşayanlara hizmet etmek için açıldı.

  Pazar günleri ibadet amacıyla, Fransız Kültür Evi’nde, toplanılmaktadır. Cemaatimiz Kitap Ehli Hıristiyanlardan oluşmaktadır. Kutsal Kitabı (Tevrat, Zebur ve İncil’i) Tanrı’nın işlerini açıklayan, Tanrı’yla insan arasındaki ilişkileri doruluğa getirmekte tek kaynak olarak kabul etmekteyiz.

  bursakilisesi.jpg

  Fransız Kilisesi Kültür Evi

  kilise.jpg

  Fransız Kilisesi Kültür Evi 1881 yılında ibadete açılmıştır. Kilisenin içinde bulunduğu komplekste dispanser, işlik, yetimhane ve hastane bulunduğundan söz edilir.

  1922-1927 yılları arasında yapılan yenileme sırasında, Rahip Prosper Lamerand’ın badana yaparken düşüp öldüğü bilinmektedir.

  Zaman zaman kesintiye uğrayan ibadet, en son Tofaş Fiat’ta çalışmak üzere İtalya’dan gelen ailelerce 1970’li yıllarda ibadet için kullanmıştır.

  Daha sonraki yıllarda boş kalan kilise binası ağır hasar görmüştür. 1996 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Erdem SAKER tarafından başlatılan restorasyon girişimleri 2004 yılında sonuçlandırılmıştır.

  Binanın bugünkü şekline kavuşmasında restorasyon sorumlusu, Y.Mimar Sn. Hasan Sözüneri’nin büyük emeği geçmiştir.

  Restorasyon çalışmalarında kilise binasının özgünlüğü korunmuştur. İbadet salonunda, pencere başlangıç seviyesini belirten kuşak üzerinde, iç içe geçmiş “A, R, T” harfleri bulunmaktadır. Bu harfler “Adveniat Regnum Tuum” yani “İsa Mesih egemenliğin gelsin” anlamındadır. Harflerin etrafında Latince latince.gif ve Rumca rumca.gif yazısı okunmaktadır. Bu yazılar “Birlik olsun” anlamına gelmektedir.

  #28623
  Anonim
  Pasif

  Neye İnanıyoruz?

  Göğün ve yerin yaradanı, her şeye gücü yeten Baba, Tek Tanrı’ya ve O’nun biricik Oğlu Rabbimiz Mesih İsa’ya inanıyorum.

  O, Kutsal Ruh’tan vücut buldu ve bakire Meryem’den doğdu. Pontius Pilatus zamanında acı çekerek çarmıha gerildi; öldü ve gömüldü; ölüler diyarına indi, üçüncü gün ölüler arasından dirildi, göğe çıktı, her şeye gücü yeten Baba Tanrı’nın sağında oturdu; oradan dirileri ve ölüleri yargılamak için tekrar gelecektir.

  Kutsal Ruh’a, kutsal evrensel kiliseye, kutsalların birliğine, günahların affına, ölülerin dirilişine ve sonsuz yaşama inanıyorum.

  roma.jpg

  http://www.bursakilisesi.com/

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.