Bülent Ecevit'i Saygıyla Anıyoruz!

• Bu konu 10 izleyen ve 9 yanıt içeriyor.
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Bülent Ecevit'i Saygıyla Anıyoruz

Türk Hristiyanlar olarak, yakın tarihimizin önemli devlet adamlarından eski başbakan Bülent Ecevit'in ölümünden duyduğumuz üzüntüyü hep birlikte paylaşıyoruz. Rab'den geri kalan eşine ve yakınlarına teselli diliyoruz.

……………………………………………………………..

5B8387EBA6FF2F40AA2C9B3Fb.jpg

Rahşan Ecevit taziyeleri evinde kabul ediyorok_turuncu.gifYaşam savaşı 172 gün sürdüok_turuncu.gifLiderlerden taziye mesajlarıok_turuncu.gifÇok özel Ecevit fotoğraflarıok_turuncu.gifKıbrıs Şahini Karaoğlan
    ikon_yeni_stop.gifTürk siyasetinde bir devdi

Karaoğlan, Bülent Ecevit'in aylar süren yaşam savaşında yenik düşmesi, Dünyanın önde gelen basın kuruluşları arasında da geniş yankı buldu. Uluslararası gazete ve televizyonlar Ecevit'in laik bir devlet adamı ve olduğunu, “Kıbrıs Fatihi” olarak bilindiğini ve 1999 yılında Türkiye AB adaylığı aldığında Türkiye'nin başında bulunduğunu duyurdu.

FT: “TÜRK SİYASETİNDE PİGMELERİN İÇİNDE BİR DEVDİ”

Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden Financial Times, 81 yaşında yaşamın yitiren Bülent Ecevit'in, “Yirminci yüzyılın sonlarındaki Türk siyasetinde, pigmelerin arasındaki az sayıda devden biri” olarak anılacağı değerlendirmesinde bulundu.

GUARDIAN: “ESKİ TÜRK LİDER YAŞAMINI YİTİRDİ”

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye'de beş kez Başbakanlık yapan Bülent Ecevit'in 81 yaşında yaşamını yitirdiğini duyurdu. Haberde Ecevit'in Türkiye dışında en çok Kıbrıs harekatı ile bilindiği ifade edildi.

BBC: “HEM SOSYAL DEMOKRAT HEM MİLLİYETÇİYDİ”

İngiliz Yayın Birliği BBC, Bülent Ecevit'in hem sosyal demokrat görüşlere sahip hem de milliyetçi bir lider olduğu belirtilerek, Ecevit'in 1974 yılında 'Kıbrıslı Türk azınlığı korumak” için Kıbrıs harekatı emri verdiğini duyurdu. Haberde Türkiye'nin Batı ile yakınlaşması ve AB adaylığında Ecevit'in büyük rolü olduğu vurulandı.

LE MONDE: KARİZMATİK ŞEF

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ise, 1970 yıllarındaki “karizmatik şef” olarak nitelendirdi Ecevit'in mütevazı görüntüsünün otoriter ve sık sık hoşgörüsüz bir karakteri gizlediğini belirtirken Ecevit'in prestijinin 2000-2001 yılındaki ekonomik krizden ciddi etkilendiğini yazdı.

WASHINGTON POST: “KIBRIS FATİHİ DİYE ANILIRDI”

Washington Post gazetesi, Bülent Ecevit'in, Türkiye'deki en önemli siyasilerden biri olduğunu ve yarım asırlık kariyeri boyunca ekonomideki sorunlar ile bölgesel ve yerel problemlerle boğuştuğunu yazdı. Haberde Ecevit'in 1974 Barış Harekatı nedeniyle “Kıbrıs Fatihi” olarak anıldığı ifade edildi.

VOA: “SİYASETİN BAŞ AKTÖRÜYDÜ”

Amerikanın Sesi Radyosu, Ecevit'in Türk siyasi hayatında bir baş aktör olduğunu belirterek yaklaşık altı aylık bir komanın ardından yaşamını yitirdiğini belirtti. Haberde Ecevit'in siyasi kimliğinin yanı sıra aynı zamanda bir şair olduğu da hatırlatıldı.

NYT: “TÜRKİYE'Yİ DÜNYANIN EN LAİK MÜSLÜMAN ÜLKESİ YAPTI”

New York Times gazetesi, Eski Başbakan Ecevit'in kökten dinciliğe karşı olduğunu ve Türkiye'nin, dünyanın en laik Müslüman ülkesi olmasına büyük katkıda bulunduğunu belirtti.

GULF NEWS: “DÜRÜSTLÜĞÜ İLE ÇOK SAYGI GÖRÜYORDU”

Körfez bölgesinin gazetelerinden Gulf News de, “siyasi kariyerinin yarım asra uzanan solcu milliyetçi” sıfatını kullandığı Ecevit için “Yolsuzlukların salgın gibi olduğu bir siyasi kültürde dürüşlüğünün çok saygı gördüğü” yorumunu yaptı.

EL CEZİRE: “KIBRIS'A ASKER GÖNDERDİ AB ADAYLIĞI KAZANDI”

Arap haber kanalı El Cezire, Ecevit'in hayatını anlattığı haberde, Bülent Ecevit'in 1974 yılında Kıbrıs'a asker gönderdiği, 1999 yılında da Türkiye'ye AB adaylığı kazandırdığını duyurdu.(ANKA)

Anonim
    Pasif

Rahşan Ecevit vazgeçmiyor

MİSYONERLİK ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Ecevit, son yıllarda Türkiye’de misyonerlik çalışmalarının hız kazandığını belirtirken, “Ama son günlerde de artık çok daha fazla hızlandı bu. Zannediyorum bunda AB’ye girmek isteyişimizin önemli bir rolü var” dedi.

MÜSLÜMANLAR HRİSTİYANLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Türkiye’de kiliselerin arttığını söyleyen Rahşan Ecevit, özellikle İstanbul’da apartman kiliselerin yaygınlaştığına işaret ederek, şunları söyledi:
    “Sanki gizli kapaklı yerlerde kurulmuş gibi, çalışıyor ve faaliyet gösteriyor gibi. Ama ayrıca turistik yerlerimizde, yabancıların yoğunlaştığı yerlerde özellikle buralarda kiliseler inşa edilmeye başladı. Birçoğu da faaliyete geçti. Bunlar bu haliyle kalsalar gayet iyi tabii de ama bir çok Müslüman vatandaşımız üzerinde de Hristiyanlık çalışmaları yapılmaya başladı. İşte beni rahatsız eden bu oldu. Birçok Müslüman vatandaşımız kendisine ya ikna yoluyla ya da bir çıkar sağlanma yoluyla kendileri Hristiyan yapılmaya başlandı. Bundan tabii olarak rahatsız oldum Müslüman olarak.”

Rahşan Ecevit’ten Batı’ya suçlama

“Avrupa Birliği’ne gireceğiz derken dinimiz elden gidiyor”.

Rahşan Ecevit’in açıklamaları Türkiye’de tartışma başlattı

Eski Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit’in bu sözleri Ankara’da tartışma yarattı.

DSP Genel Merkezi’nden basına fakslanan metinde, Türkiye’de giderek artan bir Hristiyanlık propagandasının hüküm sürdüğü iddia ediliyor.

Peki tam olarak nedir Rahşan Ecevit’i rahatsız eden? Bu durumdan kimi sorumlu tutuyor? Rahşan Ecevit ile BBC Türkçe Bölümü’nden Murat Baykara görüştü.

RAHŞAN ECEVİT: Uzun zamandır misyonerlik faaliyetleri hızlandı Türkiye’de. Birçok yerlerde, apartmanlarda dahi kiliseler açılmaya başladı. Bunların denetimi bile yok. Hıristiyanlık gelişmeye başladı Türkiye’de ve ben bunu çok sakıncalı buluyorum. Bunu bir Müslüman olarak istemiyorum, ayrıca Türkiye’nin geleceği açısından tehlikeli buluyorum.

BBC TÜRKÇE: Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman. Acaba bu ülkede, böyle bir dini yapıda ne vadede ve ne şekilde bir tehdit olabilir Hıristiyanlıkla ilgili altını çizdiğiniz faliyetler?

RAHŞAN ECEVİT: Çok kısa vadede ya da çok uzun vadede olmasa bile ara yerde bir yerde bu tehlike kapımıza gelecek diye düşünüyorum. Türkiye’de Hıristiyanlık yoğunlaştığı taktirde Türkiye’nin parçalanması çok daha kolay olacak diye düşünüyorum. Ve Bunu özellikle Amerika özellikle teşvik ediyor diye düşünüyorum. Sonra bu konuda bize şuradan buradan, illerimizden özellikle İstanbul’dan, turistik yerlerimizden bilgiler geliyor. Şöyle ki kimi esnafı ’Sana daha büyük dükkan açacağız’, kimisini ’Senin oğlunu okutacağız’ gibi konularda ikna ederek onları da Hıristiyan yapabiliyorlar.”

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/2005/Ocak/04/Haber_42890.aspx

Anonim
    Pasif

Ocak 2005 tarihli bu yazıyı bazı şeylerin farkına varmamız açısından buraya taşıyıp bizimle paylaştığın için teşeükkrler Orhan Abi…
    Malesef ki: halen ve ısrarla; yüzyıllardır bitmeyen “Din elden gidiyor” nidalarının primi adına; Atatürkçülük ve laiklik postu altında din sömürüsü yapılması gerçekten üzücü…

Ölenleri yaptıkları iyi işlerden ötürü anıyorum
    Kalanlar için ise Rabbin yüreklerine dokunmasını diliyorum

Armagan
    Anahtar yönetici

Tanrı mekanını cennet etsin.. Rab, geride kalanlara sabır versin..

Sevgili Rut-Debora kardeşimiz,

Bülent Ecevit’in siyasal kişiliği ve yaptıklarıyla ilgili düşüncelerinizin çoğuna ben de katılıyorum. Son cümlenizdeki iyi dileğinize İncil’in öğretişi açısından katılamayacağım. Herhangi bir kimsenin Tanrı’nın cennetine girmeye hak kazanabilmesi için o kişinin Rab İsa Mesih’e Kurtarıcısı olarak iman edip yeniden doğması gerekmektedir. (Bkz. Yuhanna 3:3).

Hiçkimse Tanrı’nın cennetine yeryüzündeki iyilikleri, hizmetleri, dindarlığı veya kişisel gayretiyle giremeyecektir. (Incil, Efesliler 2:9).

Bu ve diğer İncil ayetlerine göre, kişinin cennet vizesi alabilmesi için henüz yaşarken Rabbe iman etmesi ve yepyeni bir kişi olarak Tanrı önünde aklanması gerekir.

Evet, Ecevit konusunda iyi dilekleriniz iyidir, ama bizler ölüler için ve onların ruhunun kurtuluşu için dua etmiyoruz. İncil’de böyle bir uygulamanın örneği yoktur. ‘Bir kez ölmek, sonra da yargılanmak nasıl insanların kaderiyse, Mesih de birçoklarının günahlarını yüklenmek için bir kez kurban edildi.’ (İncil, İbraniler 9:27).

Anonim
    Pasif

Bir kavram kargaşası bir çelişkiler yumağı görüyorum olayda. Öncelikle siyasetin şeytanın çelik çumak oyunu olduğunu sanıyorum.Kutsal Kitap emri gereği tüm yönetimlere bağlı biriyim.Bu rahmetli zat, din ve vicdan hürriyeti için ne kazandırmış? Neler yapmış? beni bunlar ilgilendirir. Yani benden yanaysa ben ondan yanayım.Bu siyaset tabiki bağlı olduğunuz kiliseyede yansıyor,yansımaması mümkün değil.peki siyasetle büyüyeceğinizimi sanıyorsunuz? Kilise üyeleri yani Mesih İnanlıları sol da olmak zorundamı? Peki kilise ihtiyar heyeti ile bir sol partiyi ziyeret düşündünüz mü?Böyle bir teklif getirin bakalım ne olacak?

Peki siyasetin kiliseyi bölmu durumu olur mu? Bence tabiki olur.Efendi bu rahmetli zat, ABD karşıtıymış,AB karşıtıymış,peki sizdemi karşısınız AB ve ABD’ye? ben değilim.Sadece sizleri merak ettim,karşı olmadığımıda cesurca açıkladım. Tabi bende siyaset yapıyorum, ama köyümdeki kahvede.

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

yüzsüz adam siyasetin çelik çomak yumağı olduğundan bahsetmişsin, ama sol partiden girip sağ partiye, oradan Avrupa Birliğine, biraz daha gezip Amerika”ya uğramışsın, hatta insanların senin gibi AB ve ABD ile ilgili fikirlerini sormuşsun, sanırım burayı siyaset forumu sandın, :):):):)

@yüzsüz adam 10666 wrote:

Bir kavram kargaşası bir çelişkiler yumağı görüyorum olayda. Öncelikle siyasetin şeytanın çelik çumak oyunu olduğunu sanıyorum.Kutsal Kitap emri gereği tüm yönetimlere bağlı biriyim.Bu rahmetli zat, din ve vicdan hürriyeti için ne kazandırmış? Neler yapmış? beni bunlar ilgilendirir. Yani benden yanaysa ben ondan yanayım.Bu siyaset tabiki bağlı olduğunuz kiliseyede yansıyor,yansımaması mümkün değil.peki siyasetle büyüyeceğinizimi sanıyorsunuz? Kilise üyeleri yani Mesih İnanlıları sol da olmak zorundamı? Peki kilise ihtiyar heyeti ile bir sol partiyi ziyeret düşündünüz mü?Böyle bir teklif getirin bakalım ne olacak?
    Peki siyasetin kiliseyi bölmu durumu olur mu? Bence tabiki olur.Efendi bu rahmetli zat, ABD karşıtıymış,AB karşıtıymış,peki sizdemi karşısınız AB ve ABD’ye? ben değilim.Sadece sizleri merak ettim,karşı olmadığımıda cesurca açıkladım. Tabi bende siyaset yapıyorum, ama köyümdeki kahvede.Saygılarımla

Anonim
    Pasif

Sayın yüzsüz adam,

Hristiyantürk, siyasi bir forum sitesi olmadığından dolayı burada siyasetle ilgili sorularınıza yanıt veremiyeceğiz. Burası İsa Mesih’i yücelten, Tanrı’nın Kurtuluş Müjdesi’ni duyuran bir hristiyan sitesi olduğu için, siyasi konulara girmiyeceğimizi forum kurallarında okumuş olmalısınız.Bunu hatırlatmak istedim sadece…

Anonim
    Pasif

Sayın yüzsüz adam,
    Siyasete fazla girmeden yüzeysel olarak cevaplayayım.
    Amerika ve Abye karşı olmak değildir anlatılan..Sadece Ecevit emperyalizme karşıydı.

Yani düşünün haşhaş ekmek istiyorsunuz Abd itiraz ediyor.. Ecevit Abdyi dinlemiyor..
    Kıbrısa gireceksiniz Ab istemiyor..Ecevit dinlemiyor.. Atatürk,İnönü gibi liderlerden sonra belki de ilktir bu kadar cesur bir lider..Görüşüm Ecevitinkiyle uyuşmaz.Ama Gelmiş geçmiş en büyük başbakandır kendisi.

Peki siyasetin kiliseyi bölmu durumu olur mu? Bence tabiki olur.Efendi bu rahmetli zat, ABD karşıtıymış,AB karşıtıymış,peki sizdemi karşısınız AB ve ABD’ye? ben değilim.Sadece sizleri merak ettim,karşı olmadığımıda cesurca açıkladım. Tabi bende siyaset yapıyorum, ama köyümdeki kahvede.

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

Bülent Ecevit Türkiye için çok emek verdi. Buna saygımız sonsuz elbet. Ama Rahşan Ecevit’in sözlerine değinmek istiyorum daha çok… Rahşen Ecevit Sebateyist Yahudidir. Yani Sabetay Sevi isimli kişiyi beklenen kurtarıcı olarak kabul eder. Bu inanca mensup insanlar kendilerini bulundukları ülkede en çok inanlı bulan inancında olarak gösterir ve dikkat çekmezler. İnançlarını gizlilikle yaşarlar. Rahşan Ecevit hanım, misyonerlik faaliyetlerinden bir Müslüman olarak değil bir Sabetayist olarak rahatsızlık duymaktadır. Gerçi müjdecilikten rahatsızlık duyan Müslümanlar da vardır ama onlar bu denli sesli tepki göstermeyi tercih etmezler. Onu asıl tedirgin eden İsa’nın Mesih olarak kabul edilip Sabetay Sevi’nin itibar bulmamasıdır….

Anonim
    Pasif

Saygılarımla

Bu kadar saçma kelimeyi ardı ardına getirmek büyük maharet olup bunuda ancak köy kahvehanelerinde siyaseti etüt ettiğini sananlar başarabilirdi… Bence kardeşim Köydeki kahvehaneye dön ve orada siyaset yapmaya devam et… Burası yanlış adres senin için…!

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.