Brezılya'lı Futbolcu Kaka Yılın Mümini Mi?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Brezilya’lı Futbolcu Kaka Yılın Mümini mi?

yilin-mumini-mi_o.jpgİTALYAN futbol devi AC Milan’ın hücuma dönük ortasaha oyuncusu, “Kaka” lakaplı Ricardo Izecson dos Santos Leite, FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödülünü, sergilenmek üzere, Brezilya’da devam ettiği kilisesine bağışlayınca tartışma başladı. Kaka, 2007’de aldığı dünyanın en prestijli futbol ödülünü, “Her zaferin arkasındaki sebep Tanrı’dır, bu yüzden bu ödülü sevinçle ona teslim ediyorum” diyerek tüm dikkatleri söz konusu evanjelik kiliseye çekti.

Ay başından beri Sao Paulo’daki Apostolik Yeniden Doğuş Kilisesi’nin girişinde sergilenen altın kaplama şilt, cemaatin yanı sıra, meraklı futbol taraftarlarını da kendisine çekiyor. 25 yaşındaki yıldız oyuncunun posterleri ve videoları eşliğinde sergilenen ödülün fotoğrafını çekmek için kuyruğa girenlerden bir Brezilyalı, “Ben kiliseye gelmem, ama Kaka’nın yaptığı bu jest çok anlamlı” diyor.

Brezilya’daki tüm Hıristiyan mabetlerinin çatı örgütü konumundaki CONIC’in başkan yardımcısı Rahip Gabriele Cipriani ise, “Kamuoyunu şoke eden şey, Kaka’nın ödülü bağışlaması değil. Bunu tam da söz konusu kilisenin fırtınanın ortasında bulunduğu bir dönemde yapması” dedi. Kaka’nın bazı hayranları da, din ve sporun yanyana getirilmesinden rahatsız. Ünlü futbolcuyu Sao Paulo’daki ilk maçlarından beri takip eden Brezilyalı avukat Gustavo D’Acol, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Buna karşıyım çünkü futbol, siyasetten ve dinden ayrı tutulmalı” dedi.

‘İsa’ya aitim’

18 yaşındayken havuzda geçirdiği kaza sonucu omuriliği zedelenen ve iyileşmesini “Tanrı’nın mucizesi” olarak gören Kaka, Yeniden Doğuş Kilisesi’ne devam etmeye başlamış ve hatta bir dönem vaiz olmayı düşünmüştü. Evlilik öncesi cinsel ilişkiyi reddeden, gol attıktan sonra formasını çıkarıp “Ben İsa’ya aitim” yazılı tişörtünü gösteren Kaka, Brezilya’da özellikle genç kızların ve “mazbut” ebeveynlerin gözdesi. Futboldaki büyük başarısının ardından gelirini bu kiliseye aktarmaya başlayan Kaka, aralık ayında düzenlenen ve 5 bin kişinin katıldığı bir ayinde, teknik direktörlerin oylarıyla kazandığı 2007 Yılın Futbolcusu ödülünü kiliseye bağışladığını açıklamış, “Bu başarı, apostolik kardeşlerimizin çalışmalarının sonucudur. Bu ödül, burada kalacak” demişti.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.