Bozkurt selamı Hıristiyan asıllı çıktı!

• Bu konu 6 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Bozkurt selamı Hıristiyan asıllı çıktı!

Ülkücülerle özgünleşen Bozkurt selamının aslında Hıristiyan Türklerden, Müslüman Ülkücülere miras olduğu ortaya çıktı.

İşte bozkurt selamı gerçeği

15468.jpg

MHP’lilerin ünlü ‘bozkurt selamı’nın sırrını, gazeteci Hakan Akpınar ‘Kurtların Kardeşliği’ adlı kitabında anlattı. Kitaba göre, ülkücülerin selamlaşma ve zafer işaretini Türkiye’de ilk olarak 1984 yılında Ankara’ya gelen Gagavuz Kültür Bakanı Maria Marunoviç kullandı. Zira bu işaret, Hıristiyan Gagavuz Türkleri’nin bin yıldır kullandığı bir selamdı. Alparslan Türkeş de 1992’de Azerbaycan’da katıldığı bir mitingde Azeri Lider Elçi Bey ile birlikte bu işareti kullanarak selam verdi. Ve kısa sürede bu işaret ülkücülerin ‘bozkurt selamı’ olarak yerleşti. Kitapta bir de ülkücü terminolojinin açıklandığı sözlük var:

Kızılelma: Cihan hakimiyetinin simgesi olan kavram.

Reis: Teşkilat önderlerine ve üniversite gençlik liderlerine verilen gayri resmi unvan.

Tabutluk: Bir çeşit işkence hücresi. Ülkücüler, tabutlukla ilk kez 1944 Mahkemeleri sürecinde tanıştı.

Taş Medrese: Yusufiye olarak anılan cezaevlerinin diğer adı. Hoca Ahmet Yesevi’nin medreselerine atıfta bulunuluyor.

Turan: Tüm Türk devletlerinin bir bayrak ve devlet altında toplanması ülküsü.

Vatan

Anonim
    Pasif

Vayy Be Sasırdıım :)

Anonim
    Pasif

Aslında bu işaretin hristiyanlıkla bir alakası yok! Sadece hrıstıyan Gagavuz Türkleri’nin bin yıldır kullandığı bir selam işaretiymiş. Bu selam işareti kullanılsa ne olur, kullanılmasa ne olur? Kime ne kazandırır, kime ne kaybettirir?

Anonim
    Pasif

Aslında bu işaretin hristiyanlıkla bir alakası yok! Sadece hrıstıyan Gagavuz Türkleri’nin bin yıldır kullandığı bir selam işaretiymiş. Bu selam işareti kullanılsa ne olur, kullanılmasa ne olur? Kİme ne kazandırır, kime ne kaybettirir??

Çok haklısınız…

Haber her ne kadar doğru olsada, ırkçı insanlarla birlikte Hristiyanlığın anılmasına ben çok karşıyım.

Birisi adam öldürmeyi marifet ve büyüklük sanarken, birisi ise insanlara her zaman sevgiyi öğütler.

Anonim
    Pasif
    BURÇ;6809 wrote:
    Çok haklısınız…

Haber her ne kadar doğru olsada, ırkçı insanlarla birlikte Hristiyanlığın anılmasına ben çok karşıyım.

Birisi adam öldürmeyi marifet ve büyüklük sanarken, birisi ise insanlara her zaman sevgiyi öğütler.

Bir noktayı belirtmek isterim. Hristiyanlıkla bu işaretin anılmasına karşı olabilirsiniz, dogrudur. Ama İsa Mesih ordular kurun haçlı seferlerine çıkın da dememiştir. Haçlı orduları geçtiği yerlerde gül de dağıtmamıştır. Tüm bunlar elbette Mesih’i hiç anlamadan siyasi, ülke çıkarları için vs.yapılan olaylardır. Hristiyanlık tarihi bunlarla doludur.

Ama bizleri hepsinden ayıran özellik İsa Mesih’e İMAN ve onun SÖZLERİ’YLE yaşamaktır. Derseniz ki Rab’de buluşan imanlılara bu işaret yakışmaz anlarım. Ama hristiyanlık derseniz genel manada kullanırsanız, o zaman kimse masum değil, demek zorunda kalırım.

Eger Hristiyanlık Mesih’i iyi anlamış uygulamış olsaydı dünyanın da çehresi başka olacak ve şu anda ülkemizde de Rab’bi yaşamak bu kadar zor olmayacaktı. İnsanlar kişisel amaçları doğrultusunda gördüğünüz gibi ne ekerse onu biçiyor. FIRTINA EKEN KASIRGA BİÇER. Olanda bizim gibi Rab’de imanlılara oluyor.

SAYGILARIMLA…

Anonim
    Pasif

[quote Aslında bu işaretin hristiyanlıkla bir alakası yok! Sadece hrıstıyan Gagavuz Türkleri’nin bin yıldır kullandığı bir selam işaretiymiş. Bu selam işareti kullanılsa ne olur, kullanılmasa ne olur? Kime ne kazandırır, kime ne kaybettirir?[/quote]

Evet katılıyorum.Hiç ilgisi yok.Bu tamamen Gagavus Türklerinin egeçmiş kültürlerinden kaynaklanan bir adet.Şimdi ben desem size haç aslen uygur zamanı Türkler tarafından kullanılıyormuş.(ki öyle gerçekten hatta gamalı haç bile.şaşırdım ben buna baya.arkeolojik kazılarda çıktı bu)Haç o zaman şaman işaretimi olacaktı? malum o zaman şamandık

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.