birde bu gözle bakalım biraz tebessüm

• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İslamcı kesimde gayrimüslimlerin cennete girip giremeyeceği tartışması sürerken, en çarpıcı yorumu “Oflu Hoca” diye tanınan Mustafa Cansız’ın yıllar önce yaptığı ortaya çıktı. Cansız “Edison cennete giremez” diyen bir vatandaşa, “Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison’u koysun daha kárlıdır” demişti.

ASLINA bakılırsa tartışmanın tarihi bir hayli önceye dayanıyor ama konuyu yeniden gündeme getiren eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Süleyman Ateş ile Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi’nin yazıları oldu. Vatan Gazetesi’nde yazılar da yazan Prof. Ateş, yıllar önce İslámi Araştırmalar Dergisi’nde, “Cennet Müslümanların Tekelinde Değil” başlıklı bir makale yayımlamıştı. Söz konusu makaleye ilk tepki, bir başka İlahiyat profesörü olan Talat Koçyiğit’ten “Cennet müminlerin tekelindedir” başlıklı bir başka makaleyle gelmiş ve İlahiyat camiası kısa sürede ikiye bölünmüştü.

DİNLER ARASINDA AYRIM YOK

Prof. Süleyman Ateş’in, gazetedeki köşesinde aynı başlıkla bir yazı yazıp cennete Yahudi ve Hıristiyanların da gireceğini dile getirmesi, yine tepkilere sebep oldu. Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, hem Prof. Ateş’e karşı çıktı, hem de Prof. Ateş’e karşı çıkan Suriyeli bilimadamı Prof. Muhammed Ali es-Sabuni’nin bir makalesini tercüme ettirip bastırdı ve bedava dağıtmaya başladı.

Prof. Ateş, kimin cennete gideceği, kimin cehenneme gideceğini belirleme hakkını Allah’ın hiç kimseye vermediğini hatırlattıktan sonra, “Bizim Allah’ın rahmetini daraltmaya; son din mensuplarından başka kimsenin cennete girmeyeceğini iddiá etmeğe hakkımız var mı? Kur’án, peygamberler ve İláhi dinler arasında bir ayırım yapmıyor ki? Son din ne ise, ilk din de odur” diyordu. Prof. Ateş, Kuran’da yer alan muhtelif ayetlerle de görüşlerini destekliyordu.

EYGİ: DİNDEN ÇIKARTIR

Mehmet Şevket Eygi ise işe bir süredir Fethullah Gülen ve taraftarlarınca yürütülen “dinlararası diyalog” çabalarını da dahil ederek, “Birtakım diyalogcular karşı çıkıyorlar ama ortada kesin bir gerçek var. O da Kur’an-ı Kerim’in, Resullallah’ı inkár ve tekzip edenleri káfir ilan etmesidir” diyerek, Yahudi ve Hıristiyanların cennete gireceğini savunmanın insanları dinden çıkartabileceğini iddia ediyordu.

Karadeniz’de “Oflu Hoca” olarak bilinen Mustafa Cansız’ın başına da benzer bir olay gelmişti. Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Günaydın tarafından yeni yayımlanan “Cansız Hoca” isimli kitapta, bu konuda fıkra gibi bir anekdot da yer alıyor. Prof. Yaşar Nuri Öztürk gibi pek çok din adamı yetiştiren Mustafa Cansız’a bir gün cemaatten birisi, “Hocam, Edison bütün dünyayı aydınlatan buluşu gerçekleştirdi ama yine cehenneme gidecek” deyince dananın kuyruğu kopuyor. Kitaptan takip ediyoruz:

EDISON TERCİH EDİLİR

“- Sen Edison’un cehenneme gideceğini nereden biliyorsun?

– O bizim Peygambere inanmadı. Onun için cennete gidemez.

Bunun üzerine Cansız Hoca şu açıklamayı yapma gereğini duyar: ’Bakara Suresi’nin 62. ayetinde Allah, ’Şüphesiz iman edenlerle, Yahudiler, Hristiyanlar ve sabilerden (çocuk) kimler Allah’a ve ahiret gününe inanıp salih ameller işlerlerse, onların ecirleri (mükafat) Allah katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de.’ Bu ayette Allah insanlara Allah’a ve ahiret gününe inanıp hayırlı işler yapmaları şartını getiriyor. Aynı ayet, Maide Suresi’nin 69. ayetinde tekrar edilmektedir. Sonra büyük álimlerin ekseriyeti iman sahibi oldukları bilinen bir husustur. Ayrıca Edison’un son nefesinde nasıl gittiğini ne biliyorsun?’ gibi izahlarla onu ikna etmeye çalışmış. Ancak adam ikna olmamış ve illa cehenneme gidecek diye ısrar edince, Cansız Hoca sinirlenir ve ona şu cevabı verir:

– Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison’u koysun daha kárlıdır.”

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 8343 wrote:

sevgili mucizehal süleyman ateştende örnek vermişsin.yani bizde bir söz vardır dinime küfr eden müslüman olsa bari derler.müslümanlara göre hiristiyanlar sonsuz cehennemlitir hiristiyana görede müslümanlar sonsuz cehhennemliktir.aslında aralarında bir fark yoktur

islam dininda hristiyanlar cehenneme girecek diye bir düşünce yoktur bu bir sapmadır bence…evet öyle inanışlar vardır ben kısaca şöyle anlatayım sana hristiyan dini ve incil müslümanlıktan ve kurandan önce gelmiştir.islamda incilin değiştirildiği inancı vardır.(bu cümleme lütfen cevap vermeyin cünkü iki dinin buna ne açıdan baktığını biliyorum)incil hz.isaya indiğinde onan inan bütün hristiyanlar elbette günahlarının bedelini ödeyince cennete girecektir.islam dininde kuran indikten sonra ona inanmayıp başka dinlei seçenlerin cennete giremeyeceği söz konusudur.bu yahudilik içinde aynı şeydir.sonuçta Allah (C.C) yeni bir din gönderdiyse ve bir kitap gönderdiyse tabiki buna inanan kullarını ödüllendirecektir.ayrıca ben şuna inanıyorum kimin cnnete kimin cehenneme gideceğini allahtan başka kimse bilemez ben bunun tartışmasına bile girmiyorum çünkü son nefez denen birşey var değilmi..işte son nefes denen bir şey var değilmi

Anonim
    Pasif

Sevgili mucizehal

Yazınızda aşagıdaki yorumu okudum.
    incil hz.isaya indiğinde onan inan bütün hristiyanlar elbette günahlarının bedelini ödeyince cennete girecektir.
    Bu bilgiyi nereden edindiginizi bizlere açıklarmısınız.
    Sanırım kuran ın varoluşuyla bütünleştirdiniz.
    Çünkü Kuran gökten inmiştir bilinir.

İncil, İsa Mesih’in elçileri, ve yakın izleyicileri tarafından, ilk inanlı topluluklarına ( kiliselere ) yol göstermek, O’nun ögretisine uygun bir yaşam sürmelerini saglamak ve karşılaştıkları sorunların üstesinden nasıl gelebileceklerini göstermek amacıyla TANRININ ESİNİYLE YAZILMIŞTIR.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.