Bir Kadiri Tarikatı Şeyhinden Nasıl Hıristiyan Olduğunun

• Bu konu 11 izleyen ve 23 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 16 ile 24 arası (toplam 24)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

@karahan 14806 wrote:

sevgili nurdem ve tuba
    Allah ademle beraber sözlerini yollamaya başlamış ve o tektir biz buna islam diyoruz .

Değerli Karahan; seninde söylediğin gibi “Siz İslam diyorsunuz!”anladığım kadarı ile kutsal kitap’tan ayetler okuyorsun, orda dikkatini nasıl çekmediğini anlayamadığım bir sorum olacak sana, İbrahim oğlu ismail ve ishak kıssalarını daha iyi okuman gerek, İshak’ın soyundan gelecek olan ve İsmail’in arapların babası olacağından söz eder, Ayrıca bunlardan öncesi ve sonrasında gelecek olan ve gelmiş olanların soy ağacı iyice açıklanmaktadır,Kutsal Kitap’ta. Peki; senin islam dediğin din ideolojisine göre “Muhammed’in Soy Ağacını Açıklarmısın?

Ademden beri tüm inanışlarda dediğin gibi peygamberler yol gösterici olmuşlardır, bu yolu takip edenler olduğu kadar yolu saptıranlar yada buna çalışanlar da oldu, ama her iki şekildede İsa ve Öğretisi günümüze kadar gelmiştir. Muhammed’in savunduğu namaz ve diğerleri ile alakalı bir kalıntı, yada her ne kadar abartılıda olsa bir mit varmıdır?
    Bu gün baktığımız zaman geçmişte bir çok batıl inançta Tanrının ezgilerini marifetlerini göreceksin, Çünkü işte saptırmaya çalışanlar yüzünden değişik itikatlerde bulunan insanların, insanın yaratılışı, nuh tufanı,kızıldeniz gibi gerçekleri kendilerince nasıl efsaneye ve bir mite çevirdiğini göreceksin, ve burdan çıkan sonuç. Bu mitlerin savunucularının bir şekilde ataları tarafından gerçeğe kavuşturuldukları fakat sonradan yozlaşmaları nedeni ile yanlış öğretilerine geçtiklerini anlıyacaksın. Şimdi neden bunu anlatıyorum, mit dahi olsa bir şekilde gerçeğe yakın fakat yanlış öğretileri savunan toplumun yanında, senin doğru olarak savunduğun İslamiyet’ile alakalı bırak gerçekliği, abartılı bulduğumuz ve günümüzde sadece masalmışcasına okuduğumuz bir mit dahi yok..
    Dinler konusun’a geldiğimiz zaman, Araştırmalarını derinleştirdiğin zaman karşına çıkacak çok fazla gerçek var, ama bu gerçeği ararken zihnini serbest bırakmalısın, ne kadar ithamlı ve yargılı bir araştırma yaparsan yap ne kadar okursan oku, ne kadar araştırısan araştır, eski geleneklerin sana hep soru ve sorun çıkaracaktır. Biliyorum çünkü bende öyle olmuştu, zaten bundan kaybettik gerçek kutsal yaşamı, ve biz buna “KİBİR” diyoruz.. öncelikle kibrimizi yenmemiz gerekiyor.

Tanrı Kutsal Yasa’da din dememiştir. İnsanlar inandıkları doğrultuda isimlendirilmişlerdir. İslamiyete gelince, kuranı okursan , islamiyet, müslümanlık, 3 farklı zamirle kullanılmakta, bunun yorumunu sana bırakıyorum.
    ve son söz olarak diyorum ki; Tanrı Kutsaldır, Yaşam ve Gerçek, İlk ve Son o’dur; o bizlere seslendi, çağırdı, senide çağırıyor… eğer sende ondan gelen sesi hissetmiş olmasaydın bu gün aramızda olmazdın, bugün sorularlar araştırıyor yada bir şekilde savunuyor olmazdın…

ESENLİKLE KAREŞİM…

Anonim
    Pasif

Merhaba,

Araştırma aşamasındaki birisi olarak, hikayaden etkilendiğimi belirmek isterim. Hac esnasında Mesih’i görenler veya bu tür benzer olayları da, kaynak varsa, öğrenmek isterim. Hatta mümkünse bu olayları yaşayanlarla konuşmak isterim.

Ama bu konuya yazmamın asıl sebebi namaz konusuyla ilgili. İslamdan önce namaz yoktu diyenlerin “Eski Ahit”i biraz daha iyi incelemesini öneririm. Namazdakilerin benzeri hareketlerin ibadet amaçlı yapıldığı Eski Ahitte geçmektedir. (Secde, diz çökme, ibadetten önce elleri ve ayakları yıkama) Hatta okuduğum bir yahudi kaynağında ( eski yahudilerin ibadet şekillerini araştıran bir yahudi tarafından hazırlanmıştı); yazar, eski yahudilerin günde bir kaç defa namaz gibi sistematik hareketleri olan ve kutsal kitaptan ayetler okunan ibadet yaptığına ilişkin kaynaklar bulduğunu yazmıştı.

Biraz araştırısanız konuyla ilgili yapılmış çalışmaları siz de bulabilirsiniz. Ben bu yazıyı internette gezerken tesadüfen bulmuştum, araştırma yapan birisi daha fazla kaynak bulabilir.

Selamlar

Anonim
    Pasif

Biraz araştırısanız konuyla ilgili yapılmış çalışmaları siz de bulabilirsiniz. Ben bu yazıyı internette gezerken tesadüfen bulmuştum, araştırma yapan birisi daha fazla kaynak bulabilir.

Sevgili Kardesım öncelikle, sen arastırıyormusun yoksa tesaduflere mı bakarak burda bulunuyorsun buna karar vermen lazım, Çünkü tesadufen karsılastıgın bır savunuyu bıze anlatıyor ama oncesındede yenı arastırmaya basladıgını belırtıyorsun.. bu ıkısı arasında kesın karar vermelısın tesadufen vakıt gecsın dıye konu arıyorsan googlede,, bır yere varamassın arastırmanı arastırma ıcın yapmak ıstıyorsan once arastıracagın konuda onyargıı olmayacagın gıbı kesın ve net kararlı olmalısın.
    NAMAZA GELINCE, tevratı bence sende ıyı okumalsın, temizlik her seyden once hangı dınde olursan ol ılk sırada yer almakta…
    ayrıca namza ıcın eskı ınanlıların uyguladıgını soluyor ve bunu savunuyorsun o halde putperestlerın nasıl ıbadet ettıgıne hıc tanık oldunmu, belgesel cekımlerını trahatlıkla bulanılır hatta ınternettede ındırebılırsın, putperstlerde secde eder, ruku eder, tek farkı sen rukuya vararken dız cokerek egılırsın onlarsa dırek yatarlar,,, arastrımanda daha ıyı noktalara ulasabılmen dılegı ıle

Anonim
    Pasif

@NURDEM 14847 wrote:

Sevgili Kardesım öncelikle, sen arastırıyor musun yoksa tesaduflere mı bakarak burda bulunuyorsun buna karar vermen lazım, Çünkü tesadufen karsılastıgın bır savunuyu bıze anlatıyor ama oncesınde de yenı arastırmaya basladıgını belırtıyorsun.. bu ıkısı arasında kesın karar vermelısın tesadufen vakıt gecsın dıye konu arıyorsan googlede,, bır yere varamassın arastırmanı arastırma ıcın yapmak ıstıyorsan once arastıracagın konuda onyargıı olmayacagın gıbı kesın ve net kararlı olmalısın.

NAMAZA GELINCE, tevratı bence sende ıyı okumalsın, temizlik her seyden once hangı dınde olursan ol ılk sırada yer almakta…
    ayrıca namza ıcın eskı ınanlıların uyguladıgını soluyor ve bunu savunuyorsun o halde putperestlerın nasıl ıbadet ettıgıne hıc tanık oldunmu, belgesel cekımlerını trahatlıkla bulanılır hatta ınternettede ındırebılırsın, putperstlerde secde eder, ruku eder, tek farkı sen rukuya vararken dız cokerek egılırsın onlarsa dırek yatarlar,,, arastrımanda daha ıyı noktalara ulasabılmen dılegı ıle

Merhaba,

Aşağıdaki yazının sonunda kaynaklar yazılıdır,ve araştırma konusudur bunlar ayrıca.

Yahudiler ibadetlerini “sinagog”larda (Bet ha Kneset) yaparlar (6) Sinagoglarda rulo halinde el yazması Tevrat tomarlarının saklandığı, Aron ha-Kodes denilen, Kudüs’e yönelik kutsal bir bölme vardır. Sinagoglarda Yedi Kollu Şamdan (Menora) da bulunur. Bundan ayrı olarak Kral Davud’un mührü kabul edilen iki üçgenden meydana gelmiş Magen David denilen altı köşeli bir yıldız da vardır.

Yahudiler sinagoglarda Tevrat’tan bazı parçaları sesli bir şeklide okurlar. Tevrat rulolarının bohçalardan çıkarılarak haham tarafından okunması, ibadetin en önemli anıdır. Yahudiler sinagog dışında evlerde de ibadet ederler. Nitekim evlerde giriş kapısının arkasında “Mezuza” denilen, rulo haline getirilmiş Tevrat cümlelerinin yazılı olduğu mahfazalar asılıdır. Eve giriş çıkışta Yahudiler bu mahfazaya dokunarak parmaklarını öperler. İbadet, Kudüs’e yönelerek yapılır. Başa takke, sırta cüppe alınır. Kadınlar ibadete katılamaz, ancak başları örtülü olarak ibadeti seyredebilirler.

Yahudi dininin esasını ilâhiler teşkil eder. İbadet esnasında okudukları bazı klişeleşmiş dua ve ilâhiler vardır. (7) Dua, dindar Yahudinin hayatında önemli bir yer işgal eder. Yahudilikte ibadet günlük ve haftalık olmak üzere ikiye ayrılır. Günlük ibadet sabah, öğle ve akşam yapılır. Haftalık ibadet ise Cumartesi (Sabbat, yevmu’s-sebt) günü havra (sinagog)’da icra edilir.

Yahudiler sabah ayininde bir dua atkısı (Tallit) alırlar. Sabah ayininde, sol pazu ile alna birer dua kayışı bağlanır. Dualar ayakta, oturarak vücudu sallayarak ve secdeye kapanmak suretiyle okunur. Geleneklerine bağlı Yahudiler bu esnada özel bir elbisede giyerler. Toplu dualar 13 yaşına girmiş en az 10 kişinin iştirakiyle yapılır.

Cumartesi ibadeti, cuma akşamı güneşin batmasıyla başlar, cumartesi akşamı sona erer. Bu ibadet sinagogta yapılır. Bu maksatla cumartesi günü ateş yakmak, çalışmak, taşıt kullanmak vb. yasaktır. (8) …

(1) A.Abdullah Masdusî, a.g.e.,s.2
    (2) G. Tümer, A. Küçük, a. g. e., s. 133.
    (3) Ekrem Sarıkçıoğlu , Dinler Tarihi, İst., 1983, s. 188.
    (4) Büyük Larousse, İst., 1985, X, 6134.
    (5) Ana Britannica, İst., 1988, XII, 351.
    kaynak : Yrd.Doç.Dr.Osman CİLACI , Günümüz Dünya Dinleri, Ankara 1995

Yukarıdaki yazının içeriğine de bakarsak orada ayakta ibadet,oturarak ibadet,” secde ” ederek ibadet terimlerini görebiliriz.Namaz zaten ” tapınmaktır “.Dolayısı ile Arapça dan dilimize giren bir kelimedir.Şekilsel olarak aynı olmamakla birlikte Yahudilikte de namaza benzer,göreceli olmakla beraber ve Müslümanlıktaki gibi olmamakla beraber adına namaz denme şansı vardır.Sonuçta bir ” Tanrı” ya tapınma şeklidir ve benzer yönleri bulunmaktadır.

Sağlıcakla kalınız.

Anonim
    Pasif

Sevgili Bursalı sanırım yazım yanlış anlaşıldı, ben itikat edilen dinlerde ibadet şekli yoktur demedim, bugün putperetsler de bile ibadet şekli vardır amacında yazmak istemiştim ama sanırım eksik yazdığımdan dolayı yanlış anlaşıma meydana gelmiş oldu.
    Sizin araştırmanıza gelince, Bu İBADET ŞEKLİNİ NAMAZ OLARAK KABUL EDEMEYİZ.nedeni ise basit, bugün Müslümanların namaz olarak kaile aldıkları kavramla , diğer din itikatlılarının yaptıları çok farklı seylerdır.
    Aytrıca kaynaklar göstermişsiniz bu çok güzel ama unuttuğunuz yada es geçtiğiniz bir iki noktayı belirtmek isterim, Bir iki ansiklopedi ismi vermişsiniz, bu ansiklopedik kaynaklar gazeteşler tarafından derlenerek Türkiye^de promosyon usulu verilmiş olup, bir çoğu yani arta kalan bazı kitapçılar tarafından belli ücretler dahilinde satılmıştır. Tarihlerine bakarsanız, Türkiye’de bir çok kaynağın belirli kurallara uyulmadan satılamayacağı bir tarihtir. Ayrıca Bir gazeteci olarak çok iyi biliyorum ki; Gazetemizin yanında vereceğimiz promosyon içerikleri gerekli mercilerden öncelikle onay alması gerekiyor özellikle bu promosyon kitlelere ulaşacaksa, burdan anlatmak istediğim, tamami ile islami bir ülkede islami kuralları zedelemeyecek bir şekilde olanlara ve derlenmiş olanlara izin verilmektedir. Bunu sanırım sizde biliyorsunuzdur. 1985 tarihli bir yayın ve bu tarihte bir çok gerçeğin yazılamayacağı aksi halde çok büyük cezalara maruz kalınabileceği gerçeğini unutmayalım. Ha bu kitaptaki bilgiler yanlışmı tabiki değil, ama söylediğim gibi, ben ibadet şekli yoktur demedim. Benim anlatmak istediğim Müslümanların namaz kavramını benziyor buna benzer değil, direk Tevrattada namaz var incil dede namaz var daha önceden kılıyorlardı yada kutsal kitap değiştirildi onda yazmasada İbrahimde namaz kılıyordu gibi söylemler için ben söylemk istedim.
    Verdiğiniz diğer kaynaklara gelince eğer yazılarını iyicre okuduysanız İslami savunma metodunu görebilirsiniz.. Mesela sinagogda verilen eğitimlerin öncesinde o kaynaklarda gene ” Tahrip Edilmeden” başlığı altında geçer..
    Oturarak, Yatarak, Diz Çökerek, El Açarak yada Kapatarak, ,ibadet edildiği söylenmekte genelde.. evet kesinlikle doğru şimdi ben bir şey sormak istiyorum, Ateşe tapan olsun puta tapan olsun ineğe tapan olsun yada her hangi başka bir şeye, söylermisiniz bunların dışında ibadet hareketleri başka ne yapılabilir..benim budan kastımı sanırım anlamışşsınızdır..ayrıca temizlenme konularına, bugün İneğe tapanlar bile karşısına cıkmadan temizleniyorsa Rabbe dua edenler ne için temizlenmesin…

ESENLİKLE…

Anonim
    Pasif

@NURDEM 14871 wrote:

Sevgili Bursalı sanırım yazım yanlış anlaşıldı, ben itikat edilen dinlerde ibadet şekli yoktur demedim, bugün putperetsler de bile ibadet şekli vardır amacında yazmak istemiştim ama sanırım eksik yazdığımdan dolayı yanlış anlaşıma meydana gelmiş oldu.
    Sizin araştırmanıza gelince, Bu İBADET ŞEKLİNİ NAMAZ OLARAK KABUL EDEMEYİZ.nedeni ise basit, bugün Müslümanların namaz olarak kaile aldıkları kavramla , diğer din itikatlılarının yaptıları çok farklı seylerdır.
    Aytrıca kaynaklar göstermişsiniz bu çok güzel ama unuttuğunuz yada es geçtiğiniz bir iki noktayı belirtmek isterim, Bir iki ansiklopedi ismi vermişsiniz, bu ansiklopedik kaynaklar gazeteşler tarafından derlenerek Türkiye^de promosyon usulu verilmiş olup, bir çoğu yani arta kalan bazı kitapçılar tarafından belli ücretler dahilinde satılmıştır. Tarihlerine bakarsanız, Türkiye’de bir çok kaynağın belirli kurallara uyulmadan satılamayacağı bir tarihtir. Ayrıca Bir gazeteci olarak çok iyi biliyorum ki; Gazetemizin yanında vereceğimiz promosyon içerikleri gerekli mercilerden öncelikle onay alması gerekiyor özellikle bu promosyon kitlelere ulaşacaksa, burdan anlatmak istediğim, tamami ile islami bir ülkede islami kuralları zedelemeyecek bir şekilde olanlara ve derlenmiş olanlara izin verilmektedir. Bunu sanırım sizde biliyorsunuzdur. 1985 tarihli bir yayın ve bu tarihte bir çok gerçeğin yazılamayacağı aksi halde çok büyük cezalara maruz kalınabileceği gerçeğini unutmayalım. Ha bu kitaptaki bilgiler yanlışmı tabiki değil, ama söylediğim gibi, ben ibadet şekli yoktur demedim. Benim anlatmak istediğim Müslümanların namaz kavramını benziyor buna benzer değil, direk Tevrattada namaz var incil dede namaz var daha önceden kılıyorlardı yada kutsal kitap değiştirildi onda yazmasada İbrahimde namaz kılıyordu gibi söylemler için ben söylemk istedim.
    Verdiğiniz diğer kaynaklara gelince eğer yazılarını iyicre okuduysanız İslami savunma metodunu görebilirsiniz.. Mesela sinagogda verilen eğitimlerin öncesinde o kaynaklarda gene ” Tahrip Edilmeden” başlığı altında geçer..
    Oturarak, Yatarak, Diz Çökerek, El Açarak yada Kapatarak, ,ibadet edildiği söylenmekte genelde.. evet kesinlikle doğru şimdi ben bir şey sormak istiyorum, Ateşe tapan olsun puta tapan olsun ineğe tapan olsun yada her hangi başka bir şeye, söylermisiniz bunların dışında ibadet hareketleri başka ne yapılabilir..benim budan kastımı sanırım anlamışşsınızdır..ayrıca temizlenme konularına, bugün İneğe tapanlar bile karşısına cıkmadan temizleniyorsa Rabbe dua edenler ne için temizlenmesin…

ESENLİKLE…

Sn.NURDEM,öncelikle iyi akşamlar.Benim konuya katılmaktaki maksadım ” Tevrat tahrip edilmiştir ” vurgusunu ortaya çıkarmak değil,sadece ibadet etme şekillerindeki bazı benzerlikler.Tabiiki aynı olması mümkün değil,eğer tamamen aynı ibadet şekilleri olsaydı zaten birbirine bağlı ” mezhep,ekol…” gibi olurlardı.Ayrıca Tevrat’ta şu ana dek okuduğum ayetler içerisinde ” namaz ” kelimesinin geçmediğini hepimiz bilmekteyiz.Ancak şunu da unutmamak gerek Tevrat’ın içerisinden ayet ayet direkt Musevilerin ibadet şekillerini şekilsel olarak çıkaramazsınız.Yani Tevrat’ta şöyle eğileceksin,şöyle büküleceksin,şöyle sallanacaksın…yazmaz.Bunlar genellikle inançla birlikte şekillenmiş dini disiplinlerdir.Her dine göre ibadet şekilleri bundan dolayı farklılık gösterir.

Kısaca sözün özü Tevrat’tan tam ve doğru olarak bugün Musevilerin yapmış oldukları ibadet şekillerini harfi harfine çıkarmanız mümkün değildir.Bundan dolayı namaz yazmıyor diye,oturarak ve secde ederek yaptıkları ibadet şekline namaz değildir veya namazdır deme şansımız yoktur.Sadece benzerlik üzerine olabilirliği yüksektir.
    Ayrıca benim elimdeki Kitab-ı Mukaddes’in 1988 baskısı ve bu baskıda Yuhannanın Vahyinde tapınmak ” secde ” etmek diye yazılıdır.

ESİNLENME
    6Melek bana, «Bu sözler güvenilir ve gerçektir» dedi. «Peygamberlerin ruhlarının Tanrısı olan Rab, yakın zamanda olması gereken olayları kendi kullarına göstermek için meleğini gönderdi.»
    7«İşte tez geliyorum! Bu kitaptaki peygamberlik sözlerine uyana ne mutlu!»
    8Bunları işiten ve gören ben Yuhanna’yım. Bu şeyleri işitip gördüğüm zaman, bunları bana gösteren meleğe tapınmak üzere ayaklarına kapandım.
    9Ama o bana, «Sakın yapma!» dedi. «Ben senin gibi ve peygamber olan senin kardeşlerinle bu kitabın sözlerine uyanlar gibi Tanrı’nın kuluyum. Tanrı’ya tap!»

İşte bu terimlerden dolayı namazda geçen şekiller olması nedeniyle bir nevi namaz olabilirşeklindeki soru işaretleridir savunulanlar.Yoksa direkt namaz kelimesi ne Tevrat,ne Zebur ,ne de İncil’lerde mevcut değildir.

” Sizin araştırmanıza gelince, Bu İBADET ŞEKLİNİ NAMAZ OLARAK KABUL EDEMEYİZ.”

Bu yazımı ben siz kabul edin veya etmeyin gibi bir ısrarda bulunmak amacıyla yazmadım zaten.Ancak sizin kabul edip etmemeniz de doğru ve yanlışın değişmesine neden olamaz.Sadece sizin kabulünüzdür.Yani siz öyle inanırsınız,ben de böyle inanırım.

Sağlıcakla kalınız.

Anonim
    Pasif

8.Bunları işiten ve gören ben Yuhanna’yım. Bu şeyleri işitip gördüğüm zaman, bunları bana gösteren meleğe tapınmak üzere ayaklarına kapandım.

Değerli Bursalı kardeşim, amacım tartışmayı uzatmak ya da alevlendirmek değildir. Fakat benim sana anlatmak istediğim, bugün baktığımızda savunmaların başında şu söz gelir: “YAHUDİLER HRİSTİYANLAR, bir zamanlar NAMAZ kılıyorlardı, ve o kişilerin, yani savunucuların anlatmak istedikleri şekil kendi savundukları şekildir. Senin de ayetlerden örnek verdiğine bakarsak, ayaklara tapınmak geçer, yani burada herhangi bir şekilde ” Ruku, Secde, Tekbir” göremezzin.. ve eğer dersen ki hala; ne farkeder? ismi namaz olmasa da benzerlik var,” o zaman ben de sana iki soru sormak zorunda kalırım; eğer o namaz kavramına giriyorsa, ruku- secde- tekbir nerde? yok eger vardıysa hala gunumuze en azından bir kac kanıt kalmaz mıydı? Herkes mi saptı da kalmadı? 2- yok eger o zamanlar oyleydi, bu zamanlar bu sekil dersen, o zaman da Tanrı’yı kararsızlıkla ya da fıkır degısmekle suclamıs olmazmıyız??…

ESENLİKLE…

Anonim
    Pasif

@NURDEM 14960 wrote:

8.Bunları işiten ve gören ben Yuhanna’yım. Bu şeyleri işitip gördüğüm zaman, bunları bana gösteren meleğe tapınmak üzere ayaklarına kapandım.

Değerli Bursalı kardeşim, amacım tartışmayı uzatmak ya da alevlendirmek değildir. Fakat benim sana anlatmak istediğim, bugün baktığımızda savunmaların başında şu söz gelir: “YAHUDİLER HRİSTİYANLAR, bir zamanlar NAMAZ kılıyorlardı, ve o kişilerin, yani savunucuların anlatmak istedikleri şekil kendi savundukları şekildir. Senin de ayetlerden örnek verdiğine bakarsak, ayaklara tapınmak geçer, yani burada herhangi bir şekilde ” Ruku, Secde, Tekbir” göremezzin.. ve eğer dersen ki hala; ne farkeder? ismi namaz olmasa da benzerlik var,” o zaman ben de sana iki soru sormak zorunda kalırım; eğer o namaz kavramına giriyorsa, ruku- secde- tekbir nerde? yok eger vardıysa hala gunumuze en azından bir kac kanıt kalmaz mıydı? Herkes mi saptı da kalmadı? 2- yok eger o zamanlar oyleydi, bu zamanlar bu sekil dersen, o zaman da Tanrı’yı kararsızlıkla ya da fıkır degısmekle suclamıs olmazmıyız??…

ESENLİKLE…

Sn.NURDEM,NAMAZ sadece hareketler değildir,vakitler,içeriği…gibi özellikleriyle bir bütündür.Özellikle Mukaddes Kitap’ta buna ait delil sayılabilecek ayetler de vardır.Ancak ben de konuyu uzatmamak için burada kesmekte yarar görüyorum.Düzeyli yazılarınız için özellikle teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalınız.

Anonim
    Pasif

@bursali68 14963 wrote:

Sn.NURDEM,NAMAZ sadece hareketler değildir,vakitler,içeriği…gibi özellikleriyle bir bütündür.Özellikle Mukaddes Kitap’ta buna ait delil sayılabilecek ayetler de vardır.Ancak ben de konuyu uzatmamak için burada kesmekte yarar görüyorum.Düzeyli yazılarınız için özellikle teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalınız.

Değerli Kardeşim; bende sana seviyeli yaklaşımından dolayı gerçekten Teşekkür Ederim; gönlüm senle uzlaşmayı gerçekten isterdi. ama ne yazık ki hala uzlaşma yolu olduğunu sanmıyorum:)) Çünkü ben hala Namaz kavramının Yahudi ve Hristiyan geleneklerinde olmadığını savunuyorum. “Evet ibadet şekilleri vardır, fakat o da Namaz değildir. ama senin söylediklerine benzer olanda var tabiiki; Ama onlarda Samiriyelilerdir. fakat onların kide tam anlamı ile namaz değildir. Tevrattan ayetler okurlardı. ve bugün se kurandan ayetler okunmaktadır. Tevrattan okunmuyor, nedeni bozuldu deniyor, bu çok komik bir tez olur, Düşünsene bir yazarın kitabı baskıya girer ve tutulursa aynı kitap defalarca basılır ve yayınşanır, ama hiç bir zaman hiç bir baskıda içerik değişmez, ( ansiklopedik bilgi yayınları hariç )

ESENLİKLE KAL KARDEŞİM.

9 yazı görüntüleniyor - 16 ile 24 arası (toplam 24)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.