Bilgisizliğimizde Gerçeğin Bilinme Gücü!

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Kurtarıcımız İsa Mesih, ” siz gerçeği bileceksiniz; ve gerçek sizi azat edecektir ” diye bize vaat etmiş!(Yuhanna 8:32). Bu sözü neden söylediğini düşünürken, Allah indinde birer yanlış olan bilgilerden de, özgür olmamız gerektiğini farkettim. İnsanlara doğru görünen bilgiler, Allah bilgisi karşısında dikleniyorlar! Allah’a inandığını savunan kişiler, neden Allah’a yaklaşamıyorlar? Bunun nedenini de düşünürken, Aden cennetindeki o, “iyiliği ve kötülüğü bilme ağacı” na aklım takıldı. Adem ile Havva, o ağaçtan yedikten sonra çıplaklıklarını bilmişler! O ağaçtan aldıkları bilgi, onları Allah’tan uzaklaştırmış! Rab, Adem’e , “çıplak olduğunu sana kim bildirdi?” demekle, korkutan ve Allah’tan ayıran bilginin varlığına mı işaret etmiş?
    Günümüzde de bilgi, Allah dışı kaynaklardan elde ediliyor! Ve yalan-yanlış bilgiler, insanlara zarar veriyor! Pavlus, ” kendisi uğruna her şeyi zayettiğim Rabbim İsa Mesih bilgisinin yüksekliğinden ötürü, gerçekten her şeyi zarar sayıyorum, ve süprüntü sayıyorum…” diyerek Allah bilgisinin üstünlüğüne işaret etmiş!(Filipi 3:8). Bugün İNCİL okuyanlar(hepimiz), Allah bilgisine muhtacız. Mesih sevgisini bilmek ise, en üstün bilgidir! Bu sevgiye “hakikat sevgisi” de denir!
    Hakikat, bizi yoktan var eden ezelî ve ebedî bir kişidir ve kişiliktir. O, bizde görünsün diye, O’nun tarafından yaratılmışız! O, yani hakikat, içimizde bulunduğu zaman, bizde bilinme gücü vardır. Gönüllerini yalana kaptırmış olanları ancak Hakikat kurtarabilir. Bunun için Kurtarıcı Rab İsa Mesih, ” yol ve hakikat ve hayat benim; ben vasıta olmadıkça, Baba’ya kimse gelmez” demekle bizi vaadi altında tutuyor!
    O ağaçtan bütün dünyaya yayılan bilgiye rağmen hakikat bilgisiyle Baba’ya döneceğiz. Başka kaynaklardan edindikleri bilgilerle Allah’a yaklaşamayanlar, İNCİL’in işaret ettiği İsa Mesih’i çağırsınlar ve doğru bilgiye, yani Allah bilgisine kavuşsunlar.
    Bizi Allah’a götürmeyen bilgi, İNCİL ışığında yargılanır ve altadıcı bilgi olduğu ortaya çıkar. Bilgiçliğimizi bir kenara bırakıp çocuklar gibi, Allah’ın huzuruna girelim ve O’ndan bilgi alalım. Allah bilgisi, O’nun görkemidir.
    Bilgisizliğimizde gerçeğin bilinme gücü, ışığın karanlıkta daha çok ışıldamasına benziyor! Kurtarıcımız Rab Isa Mesih,” gücüm, güçsüzlükte tamam olur” demekle bizi teminatı altında tutuyor (II. Korint. 12:9).
    İNCİL okuyanlar, elbette bilgisiz kalmayacaklardır. Amin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.