Benlik ve kutsal ruh

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Sana dair yüreğimde kökleşmiş sevdanın ifadesini mürekkeplemek istedim. Sevince ve hüzne bürünmüş kelimelerin ahbaplığına bırakıyorum anlatımı, fakat kelimeler aczini yaşarken betimlemeler iflas ediyor. Yazıya geçirmek için beynimde tasarladığım zaman süresince “mükemmelliğin neresinden başlamalı anlatıma” sorusuna cevap arıyorum. Ben, varlığımın yaratıcısı ve tek dayanağı olan seni anlatırken, gözümdeki damlaların ifadelendirdiği sana özlemimde kayboluyorum…

Her gün aynı git gelleri yaşıyorum çünkü yaşamın neresinde durmak gerektiğini ne yazık ki bir türlü öğrenemedim. Aynı çember içerisinde nevrotik iç çekişlerimi yaşıyorum. Kendimi sabitlediğim ikametlerde kendimi bulamıyorum… Göz pınarlarım doluyor, zaman bir halat gibi boğazımda gittikçe sıkılaşıyor! Yolculuklarımı özlüyorum belki de oradan oraya savruluşumu ama artık olmuyor, kaygılarım kollarımda ki zincirleri adeta çelikleştiriyor, koparamıyorum. Sanırım ben artık ben değilim.

Standartlarım ne kadar belirli öğle değil mi? Mesela her Pazar kalkar kalkmaz sana ibadetimi yapıyorum sonra temizlik, oyalanmaca ve mezarlığa gidiyorum. Annem için. Toprağı kucakladığımda sanki onu kucaklıyorum, ondan özür diliyorum tüm yaptıklarım için ama çok geç ve o toprak yığınının başında saatlerce sana dua ediyorum. Anneme dair güdümlediğim hayallerimin içine onu geri getirecek mucizeler konuşlandırıyorum ama sonunda kendimi kendi saçmalığıma üzülürken buluyorum.

Ben hayallerimde yoğunlaşıyorum, yaşıyorum ama gerçekte yaşadıklarım hayal ettiklerim değil! Aynadaki yansımama yabancılaşıyorum… gerçekte yaşama yabancılaşıyorum ve soru işaretlerim baş edilmez düşmanım oluyor.

“Sana güçlü ve yürekli ol demedim mi? Korkma, yılma. Çünkü gideceğin her yerde Tanrın Rab seninle birlikte olacak.” Tüm varlığımı yenileyecek olan ve ruhumu tazeleyecek olan sensin. O halde yüreğimi boğmaya çalışan bu kaygılar tükenmeli.

Duy sesimi ey yerin ve göğün yaratıcısı tek olan, hayat veren YHVH;

Bütün işlerin için ve onların önünde parlayan her şey; her şeye kadir gücün, bilgeliğin, şefkatin, adaletin, merhametin ve gerçeğin için Seni doğru bir şekilde bilmemize, Seni kutsayıp, tapınmamıza ve övmemize yardım et. Sana artan bir şekilde itaat edebilmemiz için Sözünle ve Ruh’unla bizleri yönet. Kiliseni güçlendir ve onu büyüt. şeytanın bütün işlerini yık, sana karşı gelen her gücü ve sözüne karşı olan her planı yık. Bunu Senin içinde olduğun Krallığın tamamlanıp mükemmel olana kadar her şeyde yap.
    Bütün insanlara ve bize yardım et ki, kendi isteklerimizi reddedip, küstahça ve karşılık vermeksizin Senin isteğine itaat edelim. Yalnızca tek iyi Sensin. Gökteki melekler gibi istekle ve sadakatle yapmaya çağrıldığımız bütün işleri tamamlamamıza yardım et.
    İyi olan her şeyin tek kaynağı Sen olduğun için Seni bilelim diye hepimizin fiziksel ihtiyaçlarına bak ve ne işlerimiz ve kaygılarımız ne de armağanların Senin kutsaman olmadan bizi iyi yapmaz. Yalnızca Sana güvenmemiz ve yaratıklara güvenmekten dönmemiz için bize yardım et.
    Mesih’in kanı sebebi ile biz zavallı günahkârları işlediğimiz günahlardan dolayı ya da bizde olan kötülüklerden dolayı bizleri suçlu tutma. Bizler komşularımızı bağışlamaya tamamı ile kararlı olduğumuz gibi bizdeki lütfunun bir kanıtı olarak bizleri bağışla.
    Kısa bir süre için bile kendi ayaklarımızın üzerinde durmak için bizler çok zayıfız. Ezeli düşmanımız olan şeytan, dünya ve kendi benliğimiz bize saldırmaktan asla durmaz. RAB böylece, bu ruhsal savaşta yenilgiye düşmeyelim diye Kutsal Ruh’unun gücü ile bizi tut ve güçlü kıl, öyle ki biz sonunda mutlak zaferi kazanana dek düşmanlarımıza karşı oldukça sıkı durabilelim.
    Sen hepimizin güçlü Kralı olduğun için Sana yaptığımız bu isteklerimizi yalnızca yapmayı istemiyorsun fakat bizlere her şeyde iyi olanı verebilirsin ve kendimizden dolayı değil adının kutsallığından dolayı övgülerimizi daima kabul edersin.
    YHVH Sen gerçek ve diri olansın, sonsuz ve değişmeyen Sensin, Gücü her şeye yeten yalnız sen varsın. Her şeyi hâkim kuvvetinle yönetirsin. YHVH Sen en bilgesin, en kutsalsın. En sevecen ve en lütufkar Sensin. En merhametli, en adaletli yalnız sen varsın. En sabırlı yalnız sensin. Yücelik, tapınma ve övgü Sana aittir. Her şey üzerinde egemen olan yalnız Sen varsın. Hiçbir şey senden gizli değildir. Sen her şeyi bilirsin. Sen her şeyi görürsün. Tüm sözlerinde en kutsal olan yalnız Sensin. Tüm işlerinde en kutsal olan yalnız Sensin. Tüm buyruklarında en kutsal olan yalnız Sensin.
    YALNIZ SENİ ÖVERİZ EY GÖKLERDEKİ BABAMIZ!
    YALNIZ SANA TAPARIZ EY RAB İSA MESİH!
    YALNIZ SENİ YÜCELTİRİZ EY TESSELİCİ KUTSAL RUH!
    BABA OĞUL KUTSAL RUH’TA TEKSİN YA RAB.

BABA’YA OĞUL’A VE KUTSAL RUH’A ŞAN VE ŞEREF OLSUN, BAŞLANGIÇTA OLDUĞU GİBİ ŞİMDİ DAİMA VE EBEDİYEN. AMİN.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.