"Benim tanıklarım olacaksınız"

 • Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27083
  Anonim
  Pasif

  Bu söz, dünyanın günahları uğruna bedeni sunu olan Mesih İsa’nın, haçta ölümünden dirilişinde bize verdiği vadidir! (Res.İşl.1:18). Onun İNCİL’de yazılı bu vadini okuyup yıllarca hafızamda tuttum; bu şeyin ne olduğunu hâlâ tam kavramış değilim. Ölümden dirilmiş ve sonsuz yaşam güvencemiz olmuş olan İsa, bu sözü ile bize ne demek istemiş acaba? Bunun yanıtını öğrenmek isterken, İNCİL’de yazılı olan şu sözü hatırıma geldi:

  “Fakat kalk ve ayakta dur; çünkü hem gördüğün şeylerde, hem sana görüneceğim şeylerde seni hizmetçi ve tanık atamak için sana göründüm”(Res.İşl.26:16).

  Mesih İsa’nın İNCİL’de yazılı bu sözü, yıllarca dikkatimi ve ilgimi üzerine çeken bir vaat sözü oldu benim için! “Benim tanıklarım olacaksınız” sözünü, “hem gördüğünüz şeylerin, hem size görüneceğim şeylerin hizmetçisi ve tanıkları olacaksınız” vaat sözü ile ilintili olduğunu fark ettim!

  Ama İsa Mesih, bir insan değil miydi? Yukarıdaki sözleri bir insan, kendisi için nasıl söyleyebilir? O, bir insan olarak, “size görüneceğim şeyler” sözünü nasıl söyleyebilir? O, ölümden dirilmiş insan varlığı ile insanlara kendini gösterebildiği gibi, fizik boyutlu görüş alanımızdan çıkıp ruhsal boyutlarda bize görünen şeylere nasıl dönüşüyor? Nedir İNCİL’de yazılı o şeyler?

  Hekim Luka, bedeninin günlerinde İsa’nın yaptığı mucizelerin derinliğine bakarak, insanlara görünmez nitelikte şeylerin ruhsal alanda cereyan ettiklerini fark etmiş bilinçli bir araştırıcı ve İsa Mesih izleyicisi olmuş! Mesih İsa’nın yaptığı şeyler, göründükleri vakitte bizi hayretler içinde bırakan ve içimizde kabul bulan gerçek oluyor. Luka, Mesih imanlılarına yazdığı İNCİL’in ana temasını kısaca şöyle tarif etmiş:

  “Ey Teofilos, İsa’nın, seçmiş olduğu resullere Kutsal Ruh aracılığıyla emredip yukarı alındığı güne dek, hem yapmağa, hem öğretmeğe başladığı bütün şeylere ilişkin ilk kitabı gerçekten yazdım”(Res.İşl.1:1,2).

  Fark ediliyor ki, Mesih İsa’nın öğretişlerinde kendi eylemleri, yani kendi işleri, insanlar üzerinde etkin oluyor! Yani, İsa’nın fizik âlemimizde olduğu gibi, ruhsal alanda da, yaptığı işler var! Bundan önceki paylaşımımda, onun, “BEN RAHAT IM” dediği ve kendini içsel varlığımızda bize böyle kanıtlayan Mesih İsa’nın eylemsel varlığını anlatmağa çalışmıştım. Ama onu bütün anlatımlarımıza rağmen içimizdeki “RAHAT” varlığı kadar insanlara anlatamıyor ve kanıtlayamıyoruz! Ya onun sevgi varlığını nasıl tarif edebiliriz? Kendimizi zorlayarak onu sevemediğimiz gibi, İNCİL’de tarif edilen “SEVGİ” varlığını da kavrayamıyoruz! Onun mağrurlar karşısındaki alçak gönüllü tabiatını İNCİL’den okuyup kendi irademizle ona benzer olmağa çalıştıkça, hiç de öyle olmadığımız ortaya çıkıyor! Onun merhametli oluşunu İNCİL’den okuyoruz ve merhametli olmağa çalışıyoruz, ama gün içinde, komşularımıza merhametsiz sözler söyleyip kabaca hareketler sergiliyoruz! Sıkıntılarımızda kendimize sevinç telkin ettiğimiz halde, sıkıntıların egemenliğinden kurtulamıyoruz. Dünyayı saran felaketler karşısında acaba kendimize esenlik verebilecek miyiz? Saldırılar karşısında neden cesaretimizi yitiriyoruz? Hekim Luka, yazdığı İNCİL’de Mesih İsa’nın yaptığı bütün şeylerden söz etmiş! Hatta onun en yakın öğrencisi Yuhanna da, yazdığı İNCİL’de Mesih İsa’nın yaptığı başka çok işleri olduğunu söylemesine rağmen, İNCİL’de bahsetmediğini itiraf etmiş ve şöyle demiş:

  “Böylece İsa, öğrencilerinin önünde bu kitapta yazılmamış başka birçok belirtiler yaptı. Ama İsa’nın, Tanrı’nın Oğlu Mesih olduğuna iman edesiniz ve iman edip onun adıyla yaşama sahip olasınız diye bunlar yazılmıştır”(Yuhanna 20:30,31).

  Mesih İsa’nın fizik ötesi görünümünü irdelerken onun yaptığı işler karşımıza çıkıyor, onun insan bedeninde “göründüğü şeyler” akla geliyor! Örneğin: Onun ağzından çıkan sözleri işittiğimiz anda, içimizde ona güvendiğimizi fark ederiz! Bizi kendisine güvendirmesi, onun bizde görkemli işidir! Yukarıda sıraladığım Mesih İsa’nın şeylerini İNCİL’de okuyarak edinemiyoruz; onun bizde görünen şeyler olması, bizi hizmetçileri ve tanıkları yapabilecek güçte egemen şeylerdir! “Göklerin Krallığı”nı müjdeleyen sözleri ile Kurtarıcımız ve Yapıcımız Rab İsa Mesih, aslında kendi Krallığını bize müjdelemiş! Evet, onun emirlerini İNCİL’den okuyoruz; çünkü onun Krallığı bize yakındır. Onun sözlerini İNCİL’den okurken, üzerimizdeki Krallığını göremiyoruz; onun bizde görünen şeyler olması, Krallığının bize görünüyor olmasıdır.

  Cesaret konusunu ele alalım:
  İsa Mesih’in bizde göründüğü şeylerden biri de, “BEN CESARET İM” diyen varlığıdır! O, Diri Söz olarak, kendini bize işittirdiği anda, içimizde harika bir şey fark ederiz: Cesaret! Yahudi şeriat önderleri tarafından tehdit edilen ve sıkıştırılan Petrus’la Yuhanna, içlerinde konuşan Rabbin Ruhunu dinliyorlardı; ağızlarından çıkan sözler, kendi sözleri değildi! Mesih İsa, onlara görünüyordu. Yahudi önderler, Petrus’la Yuhanna üzerinde kırılmayan ve yok edilemeyen bir cesaret görmüşler! Bu cesaretin görünümü İNCİL’de şöyle anlatılıyor:

  “Onlar da Petrus’un ve Yuhanna’nın cesaretini gördükleri, ve okumamış, eğitilmemiş adamlar olduklarını anlayınca şaştılar; ve onların İsa ile birlikte bulunduklarını fark ettiler”(Res.İşl.4:13).

  Evet, onların üzerinde İsa Mesih, lütuf olarak görünmüş! Şeriatçıların karşısında “CESARET” görünümü bir lütuf olarak, hizmetçilerinin ve şahitlerinin üzerinde onlara da görünmüş! “Size görüneceğim şeylerin hizmetçileri ve tanıkları olacaksınız” diyen Rab İsa Mesih’in sözlerini, onun tanıkları olma beklentisi ile İNCİL’den okuyoruz. Onun İNCİL’de yazılı sözlerinden hiçbiri boşa çıkmayacaktır. Onun bizde görüneceği şeylerin hizmetçileri ve şahitleri olmak için şimdi buradayız. Sadece onun hizmetçileri olmak değil; çünkü hizmetçiler, efendileri Rabbin ne yaptığını bilmezler; ama biz, hem hizmetçileri, hem de şahitleri olacağız. Petrus’la Yuhanna, kendilerinde görünen ruhsal şeyin, yani “CESARET”in hizmetçisi ve şahidi olmuşlar! Rab İsa Mesih, onların “CESARET”i olmuş! Bilinçli cesaret! Gerçek cesaret! Gerçek sevgisine ve güvene dayalı cesaret!

  Sevgili kardeşlerim, yarın ne olacağımızı bilmiyoruz; bilen var mı? Ama önümüzde sıkıntılı dönemler vardır. Dünyamız, felakete doğru sürükleniyor! Kurtarıcımız ve Yapıcımız Rab İsa Mesih’in bizde görünmesi için dua edelim. Onun bizde görünmesi Tanrı’nın tanıklığıdır! Onun sonsuz yaşam varlığı bizde göründükçe daha ziyade kurtulacağız! Çünkü İsa’nın ölümünü bedenimizde taşıyoruz! Birbirimiz için de dua edelim kardeşler.
  Kurtarıcımız ve Yapıcımız Rab İsa Mesih’in esenliği üzerinizde olsun. Amin.

  #35609
  klaus
  Anahtar yönetici

  Uyan ey insan oğlu gafletten uyan dönüş yaradana. imif kardeş değil yarını, insan beş dk sonrasını bilemez. Herşey biz insanlar için şükretmeyi bilmek gerekir dönüş rabbimize .

  #35611
  Anonim
  Pasif

  ocean49 isimli üyeden alıntı:

  “Uyan ey insan oğlu gafletten uyan dönüş yaradana. imif kardeş değil yarını, insan beş dk sonrasını bilemez. Her şey biz insanlar için şükretmeyi bilmek gerekir dönüş rabbimize.”

  ocean49 kardeşim; ben, İsa Mesih’in gerçek Rab ve Allah olduğuna inanıyorum. Onun sesini işittim ve: “evet, Ya Rab İsa Mesih, sen gerçekten Allah’sın” yanıtını verince, Allah’ın bu tanıklığı karşısında İslam kimliğimi nüfus müdürlüğüne teslim edip Hristiyan kimliğimi aldım. İNCİL’de Allah’ın tanıklığı çok önemli bir yere sahiptir. Burası, Hristiyan sitesi olduğu için Mesih İsa imanlıları, inançlarını, aldıkları Mesih Ruhu bereketlerini yazarak birbirleri ile paylaşırlar. Yazdığım yazı size değil; Mesih imanlıları olan kardeşlerimedir. Yazdıklarımda anlaşılması zor noktalar vardır. Ama eminim ki, siz anlamadınız ve o çıkışı yaptınız. Neye inandığınızı bilmiyorum ama, inandığınız rab her kimse, onu tanımıyorum. İsa Mesih’in Rab olduğuna inanıyorum. inandığınız rabbin ismini biliyor musunuz? Yoksa bilmediğiniz bir rabbe mi tapıyorsunuz? Bizim rabbimiz, bize ismini açıklayan, bizi günah yollarımızdan döndürmekle bereketleyen gerçek Allah’tır! Onun ismi, Rab İsa Mesih’tir.Eğer İNCİL’i okuyorsanız, Allah’ın tanıklıklarını sahifelerde okuyacaksınız; ama onları görmeniz ise, Mesih Ruhu’nun işidir. Hem bunları size neden yazıyorum ki? Sadece İsa Mesih’e, kurtarıcılığına ve yapıcılığına, hem de sonsuz yaşamımız olduğuna inancımı size ikrar etmek istedim. “Siz de inanmalısınız” demiyorum; çünkü İsa Mesih’in Rab ve Kurtarıcı olduğuna ilişkin inanma olayı, gerçek Allah işidir! Biz ona lütufla inanıyoruz; kendimize ve başkalarına baskı yaparak değil! Rab, sana merhamet etsin insan oğlu.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.