Bekar Ebeveynler Yalnız Değildir.

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bekar ebeveyn olarak yaşam çeşitli savaşımlarla, sıkıntılarla doludur. Finansal mücadeleler, duygusal pişmanlıklar, endişeler, zaman baskısı ve daha niceleri…Her gün bu sıkıntılarla savaşmaktansa, umutsuzluğa düşerek yalnız hissetmek ve koyvermek en kolay yoldur. İşte size Tanrı’nın yardımı ile bekar anne-baba olmayı daha başarılı hale getirebilecek bazı öneriler.

– Çocuğunuzun ihtiyacı olan erdemli ebeveyn olabilmek için Tanrı’ya dua edin. Tanrı’ya çocuğunuzun sizinle ilgili en derin ihtiyacını sorun ve buna odaklanın. Ayrıca çocuklarınız için ve çocuklarınızla birlikte sık sık dua edin. Acı çekiyor olsanız bile çocuğunuza odaklanmayı asla unutmayın.

– Boşanmış ya da ölüm nedeniyle dul kalmış olsanız bile bu acıyı bir kenara bırakın. Tanrı’dan geçmişle ilgili yaralarınızı iyileştirmesini ve geleceğiniz için liderlik etmesini isteyin. Kendinize asla acımayın, koşulların ne kadar zor olduğu önemli değil! Hayata imanla ve pozitif yaklaşın. Eğer depresyondaysanız kilisenizden yardım alın, çevrenizi size destek veren arkadaşlarınızla kuşatın, doğru beslenip egzersiz yapmaya ve yeterince uyumaya dikkat edin.

– Bekar olmanın kötü bir durum olmadığını bilin. Evli olmuş olmayı tercih etseniz bile, şunu bilin ki, bekar olarak da ayakta kalabilirsiniz.

– Kaygı duyduğunuz zamanlarda, kaygı duyduğunuz her konu için özellikle dua edin. Tanrı’nın sizi nasıl yönlendirdiğine dikkat edin. Her kötü durumdan sizi başarıyla çıkaracağına güvenin.

– Çevrenizdeki kişilere, aile, arkadaşlar ve kilisenize ihtiyaçlarınızın ne olduğunu söyleyin ve bunlarla ilgili dua edin. Devletten yardım alabiliyormusunuz, haklarınız nelerdir, araştırın.

– Herşeyi, ”tam” bir aile gibi yapamayacağınız gerçeğini kabul edin, buna para harcamak da dahil. Her konuda nasıl davranmanız gerektiğini Tanrı’ya sorun.

– Eğer boşanmışsanız, bu sonuçtan dolayı çocuğunuzun nasıl hissettiğini anlayabilmek için duyarlı olun. Eski eşinizle saygılı bir şekilde diyalog kurun. Çocuğunuzu asla aranızda taraf olmak için zorlamayın ve asla eski eşinize çocuğunuzun önünde hakaret etmeyin. Çocuğunuz hissetliklerini ve düşündüklerini dile getirdiği zaman onu dinleyin. Çocuğunuzun onu yargılamadan sevdiğinizden ve sorunları çözmek için çabaladığınızdan emin olmasını sağlayın.

– Çocuğunuza sevginizi sık sık dile getirin ve ayrılığın sorumlusunun asla kendisi olmadığını ona hissettirin.

– Çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutun. Çocuğunuza karşı dengeli, tutarlı, sorumlu ve dürüst olun. Çocuğunuza evde küçük işler ve sorumluluklar vererek sorumluluklara ortak olmasını sağlayın.

– Eğer çocuğunuzun öfke ve şiddet eğilimi varsa mutlaka okuldan ve kiliseden destek alın ve bu konuyla ilgili sıkça dua edin.

– Eğer çocuğunuz sizinle kalmıyorsa, onu sık sık arayın, email gönderin, asla bağlantınızı koparmayın. Çocuğunuzun her zaman size ulaşabileceğinden emin olmasını sağlayın. Beraber olduğunuz zamanlarda asla disiplini elden bırakmayın. Çocuğunuzun sevgisini kazanmak ya da daha iyi hissetmek için asla fazla para harcamayın. Çocuğunuzun sorumluluk sahibi, saygılı bir birey olarak yetişmesi için yapılacak en doğru şey, uygun sınırlar içerisinde, doğru vakit geçirmektir. Birlikte olduğunuz zaman onunla ilgilenin ve beraber yapmaktan zevk alacağınız aktiviteler bulun. O’nu almadan önce mutlaka eski eşinizle görüşün ve en son görüşmenizden sonra yeni bir durumu olup olmadığını öğrenin.

– Çocuğunuzdan ayrı olduğunuz zamanları değerlendirmek için yaratıcı olun. Kişisel ve özellikle ruhsal gelişiminiz için zaman ayırın, dinlenin. Bekar ebeveyn olma görevlerinin tüm hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin.

– Çocuğunuza çok fazla boş zaman bırakmayın. Özellikle tehlikeli aktivitelerden uzak tutun ( Şiddet içerikli oyunlar, filmler vs. ). Onunla birlikte hedefler belirleyin ve hedeflerinize ulaşmak için üretken, yaratıcı aktiviteler organize edip O’na yardım edin.

– Kendinizi tamamıyla iyileşmiş hissetmeden tekrar evlenmeyi düşünmeyin. İhtiyaçlarınızı karşılamak için başka bir kişidense, gerçekten Tanrı’ya baktığınıza emin olun. Yeni biriyle görüşmeye başladığınız zaman, ilişki ciddi bir boyut almadan asla çocuğunuzla tanıştırmayın. Yeni ilişkinize verdiğiniz zamanın, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın önüne geçmesine izin vermeyin. Çocuğunuza her zaman öncelikli olduğunu hissettirin ve yeni ilişkinizi kabullenmesi için onu asla zorlamayın. Nazikçe teşvik edin ve bu kişinin asla anne ya da babasının ”yerine” olmadığını hissettirin.

– Hayatınızın kalan kısmını çocuğunuzla birlikte geçirmeye karar verdiğiniz kişinin mutlaka imanda olgunlaşmış bir kişi olmasına dikkat edin.

( Yukarıdaki yazıyı bugün mail olarak aldım. Dilim döndüğünce türkçeye çevirmeye çalıştım. Eğer bir hatam olduysa, affınıza sığınıyorum lakin ilk çeviri denemem oldu. )

Anonim
    Pasif

Tanrının peygamberleri ve elçileri tanıklık etmektedirler,ki Tanrı onlarla,konuşmuş insanlar için ölümsüz bir yasa olmak üzere sözleri ve ögretileri kaleme almalarını esinlemiştır.
    DAVUT PEYGAMBER :Rab,bin ruhu benim aracılıgımla söyledi,Onun sözü dilimin üzerindeydi.(2.Samuel 23:2)
    İŞAYA PEYGAMBER :Tüm insanlar ota benzer.Ot kurur çiçek solar.Fakat Tanrının sözü sonsuza dek durur.(İşaya.40:6.8)
    Rab,bin kıtabını araştırın,okuyun Bunlardan hiçbir şey kaybolmayacak,hiçbirinin eşi eksilmeyecek.Çünkü O,nun agzı emretti,onları O, nun Ruhu topladı.(İşaya34:16)
    YEREMYA PEYGAMBER :Bana Rab,bin sözü geldi Yeremya sen ne görüyorsun..? Benbir badem dalı görüyorum,dedim:Rab bana dedi iyi gördün;çünkü ben sözümün üzerinde ,onu yapmak için bekliyorum.
    (Yeremya.1:11.12)
    HEZEKİEL PEYGAMBER :Bana Rab,bin şu sözü geldi….Ve sen Ademoglu;İsrail evine seni bekçi koydum.Sözü benim agzımdan işiteceksin;ve benim tarafımdan onları sakındıracaksın.(Hezekiel33:1.7).Rab İsa ögrencilerine diyorki:Çünkü konuşacak olan siz olmayacaksınız,Babanızın Ruhu sizin aracılıgınızla konuşacaktır.(Matta 10:20) PAVLUS PEYGAMBER:Tanrı,nın bize lütfettiklerini bilelim diye,bu dünyanın ruhunu degil,Tanrı,dan gelen Ruhu aldık aldık.Ruh,a uyanlara ruhsal gerçeklerı açıklarken,Tanrı,nın lütfettiklerini insan bilgeliginin ögrettigi sözlerle degil,Ruh,un ögrettigi sözlerle bildiririz.(1Korintliler2:12)
    PETRUS PEYGAMBER:Gerçeye uymakla kendinizi arıtınız ve kardeşler için içten bir sevgiye sahip oldunuz.Çünkü ölümlü degil,ölümsüz bir tohumdan,yani tanrı,nın diri ve kalıcı sözü aracılıgı ile yeniden dogdunuz.(1PETRUS: 1.22.25)

Kutsal Yazılarda bulunan hiç bir peygamberlik sözü hiç kimsenin özel yorumu degildir.Çünkü hiçbir peygamberlik sözü insan isteginden kaynaklanmadı,İnsanlar Kutsal Ruh tarafından yöneltilerek Tanrı sözlerini iletiler(2Petrus1:20.21)

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.