Beden ve Günah

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bana bedenin tutkularından,gözün tutkularından ve yaşamın gösterişçiliğinden kaçınmamı buyuruyorsun.Yasal olmayan cinsel ilişkileri yasakladın,evliliği onaylamana ramen ondan daha iyi bir durumun var olduğunu söyledin.
    Ve senin yardımınla,daha sakramentin dağıtıcısı olmadan önce bu durumu seçtim.

Uzunca üzerinde durduğum bu şehvetle ilğili hayaller hala belleğimde yaşıyorlar,eski alışkanlıklarım onları oraya kazıdılar.Uyanık olduğum zamanlar gözümün önüne güçsüz bir şekilde geliyorlar;uykuda ise sadece zevk vermiyorlar aynen gerçeğine benzer şekilde beni tatmin ediyorlar.
    Bu boş hayaller vücuduma öyle güçlüce etkiliyorlar ki,gerçeği ben uyanıkken bende uyandıramayacağı şeyleri uykudayken uyandırıyor.

Uykudayken kendimde değil miyim Tanrım..?

Uykudaki benle, uyanıkken ki ben arasında ne kadar büyük bir fark var.?
    Uyanıkken akıl cinsel duyguları uyandıracak bu gibi gerçeklerin varlığından etkilenmiyor da, gözler kapanınca mı kapanıyor.?

Duygularla birlikte o da mı uyuklamaya başlıyor.?
    Peki, öyleye uykudayken bile nasıl oluyor da direniyor,aldığımız kararları anımsıyor,nefsimizi tutmaya çalışıyor. ve bu türden baştan çıkartmalara rıza gösteremiyoruz.?
    Bununla birlikte fark şurada;tersi durumunda vicdanımız huzurlu bir şekilde uyanıyoruz.Bu iki durumun benzemezliği bize bizde oluşan ve üzüldüğümüz bu şeyi bizim yapmadığımızı gösterir.

Tanrım herşeye kadir olan senin elin,ruhumun tüm hastalıklarını iyi edemez mi,uykumdaki bu şehvet duygularını dindiremez mi.?

Tanrım bana verdiğin lütufları gittikçe artırıyorsun,
    ruhum şehvetin yapışkanlığından kurtulup beni sana kadar izlesin,artık kendi kendisine isyan etmesin,uykudayken de şehvet uyandırıcı hayallerin etkisiyle boşalmaya kadar götüren bu aşalayıcı rezilliği yapmasın ve buna rıza göstermesin.
    Her şeye kadir olan seni istediğimizin ve kavrayabileceğimizin çok üstündeki şeyleri bize verebilirsin,
    şimdi ve geri kalan yaşamımda duygularımın bu tür süprizlerinden,iffetli duygular içinde uykuya dalındığında küçük bir iradeyle kontrol altına alınacak kadar zayıf olsalar zevk almama engel ol.
    İyi Rab’bime hala bu sefil durumumda söyledim,benim için yaptğın iyiliklerden dolayı titriyerek sevindim,bende tamamlanmamış kusurlu olan şeylerden dolayı da sevindim.
    İç ve dış varlığım ölüm yok edildiği ve zafer kazanıldığında sende tam huzura kavuşuncaya dek bağışlayıcılığını üstümden esirgemeyeceğini umut ediyorum.

İTİRAFLAR.
    Saint Augustinus.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.