Başsağlığı dilerim

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bildiğiniz gibi Konya’da bir binanın çökmesi sonucu 17 çocuğumuz öldü. Hepimizi derinden yaralayan olayın haberini alıntılamadım; ancak çok üzüldüğümü açıklamak istedim.

Olayda ölen çocuklarımızın ailelerine ve ulusumuza başsağlığı dilerim.

Tanrı ülkemizi her türlü felaketden korusun.

Armagan
    Anahtar yönetici

Konya’da öğrenci yurdu çöktü: 17 ölü

1 Ağustos, 2008 18:45:00 (TSİ) function stltf(){var str_urlvar adres = new String(escape(document.location.href)) str_url=”/interactive/arkadasina_gonder.asp?HaberID=487364″; str_url+=”&url=”+ adres ; str_url+=”&baslik=Konya’da öğrenci yurdu çöktü: 17 ölü&tarih=1 Ağustos, 2008 18:45:00″ window.open(str_url,”Mailx”,”left=100,top=100,menubar=no,height=575,width=480″);}/*function stlfoto(){var str_furlvar adres = new String(escape(document.location.href)) str_furl=”/haber/kategori_image_list.asp?haberID=487364&PID=318″; str_furl+=”&url=”+ adres ; window.open(str_furl,”Mailx”,”left=0,top=0,menubar=no,height=550,width=700″);}*//*Functions*/function ETMouseOver () { window.status=’ARKADAŞINA GÖNDER’; return true;}function ETMouseOut () { window.status=”; return true;}function PTMouseOver () { window.status=’ÇIKTISINI AL’; return true;}function PTMouseOut () { window.status=”; return true;}function MPMouseOver () { window.status=’TOP 10′; return true;}function MPMouseOut () { window.status=”; return true;}

1.gif 1.gif

1.gif

gocuk01.jpg
    VİDEO icon_video.gif
    Haber Videosu için tıklayınız

haberboxmiddle.gif
    haberboxbottom.gif

Konya’nın Taşkent ilçesi Balcılar beldesindeki 3 katlı Kuran kursu kız öğrenci yurdu, tüpgazdan kaynaklandığı tahmin edilen patlamanın ardından çöktü. Olayda 17 öğrenci yaşamını yitirdi, 27 öğrenci yaralandı.

Yurdun bulunduğu Balcılar beldesi Konya merkeze 160 km uzaklaktaydı. Kurtarma ekiplerinin gelmesi ve havanın aydınlanmasıyla facianın boyutu ortaya çıktı. Önce 10’a yakın öğrenci enkaz altından ölü olarak çıkarıldı.

Enkaz altında kalan diğer öğrencileri çıkarmak için bu kez kurtarma ekipleri seferber oldu. Yaralılar, ambulans ve askeri helikopterlerle hastanelere kaldırıldı.

Çalışmalar sürerken, enkaz altından 2 kişi sağ olarak kurtarıldı. Günboyu süren çabalar sonucunnda 5 kişinin daha cesedine ulaşıldı.

Çalışmalar enkaz altında kimsenin kalmadığı anlaşılınca akşam saatlerinde tamamlandı.

Ancak enkazda arama kurtarma çalışmaları, bir vatandaşın talebi üzerine daha az sayıda bir ekiple yeniden başladı.

Ankara’dan gelen Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetleri, Jandarma Arama Kurtarma, Konya, Aksaray, Afyonkarahisar sivil savunma arama kurtarma ekipleri ile Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu Alanya temsilciliğinden görevlilerin katıldığı enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmaları, saat 17.30 itibariyle sona erdi.

Çalışmalarda helikopterle Ankara’dan getirilen K-9 arama kurtarma köpeği de kullanıldı.

Çalışmanın tamamlanmasının ardından arama kurtarma ekipleri beldeden ayrılma hazırlıklarına başladı. Konya’daki hastanelerde ve Hadim Devlet Hastanesi’nde bekletilen cenazelerin isim tespiti için çalışmaların ise sürdüğü öğrenildi.

Enkazdan yaralı olarak 3 öğrencinin çıkarılmasının ardından, yurt enkazının yukarısından geçen yol boyunca toplanarak çalışmaları izleyen vatandaşlara megafonla canlı dinleme çalışmasının başlayacağı belirtilerek, sessiz olmaları ve 10 dakika boyunca yere oturmaları istendi.

Daha sonra elinde megafon olan görevli, “Sesimi duyan var mı varsa duvara vursun veya bağırsın” dedi.

Yapılan dinleme sonunda cihazların bir noktada canlı belirtisi tespit etmesi üzerine enkaz kaldırma çalışmaları o noktada yeniden başladı.

Türk Kızılayı da, bölgeye içlerinde psikososyal destek uzmanının da bulunduğu 4 kişilik uzman personel ile kumanya gönderdi.

Çöken binanın Balcılar Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’ne bağlı Balcılar Kız Öğrenci Yurdu adı altında faaliyet gösterdiği öğrenildi.

Yaralılardaki yanıklardan binadaki göçüğe tüp patlamasının neden olduğunu düşünülüyor.

konya187hi.jpg

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Başer Cander, hastanelerine gelen yaralılardan 3’ünün hayati tehlikesinin olduğunu söyledi.

Cander, 3’ü hava ambulansıyla, 7’si de kara ambulansıyla olmak üzere toplam 10 yaralının hastanelerine geldiğini belirtti.

yurthaberici1.jpgCander, “Hastanemize gelen yaralılardan 3’ünün hayati tehlikesi var. Vücudunda yanıkları olan Fatma Özbağrıaçık (16) ve Teslime Dağtekin (15) Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi yanık ünitesine sevk edildi. Büşra Güneş’in (14) ise tedavisi hastanemizde sürüyor. Hastanemize ilk gelen yaralılarda bacaklarında kırık, kafatasında çatlak, karın içinde zedelenmeler vardı. Hastaların tedavileri sürüyor” dedi.

Sevk edilen Fatma Özbağrıaçık ve Teslime Dağtekin’in vücutlarının yüzde 40-50’sinde ikinci derece yanık olduğunu belirten Cander, hastanelerinde tedavisi süren Büşra Güneş’in ise vücudunun yüzde 20’sinde ikinci derece yanık olduğunu söyledi.

Kurtarma ekibi kaza yaptı

Kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Karaman’dan yola çıkan arama kurtarma aracı kaza yaptı. Cihangir Koç (35) yönetimindeki Karaman Sivil Savunma Müdürlüğü’ne ait kamyonet, Konya’nın Güneysınır ilçesine bağlı Akar köyü yakınlarında şarampole devrildi.

Kazada, sürücü Koç ile araçtaki Karaman Sivil Savunma Müdürü Şakir Oruç yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulansla Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kurtulan öğrenci anlattı

Çöken kız yurdu binasından kurtarılan bir öğrenci, patlamadan önce hocalarından birinin “mutfakta gaz hortumu çıkmış” dediğini duyduğunu söyledi.

Balcılar beldesinde çöken yurt binasından kurtarılan ilk öğrencilerden biri olan ve vücunuda hafif sıyrıklar olan 13 yaşındaki Merve Avcı, 3 katlı yurt binasında 6 kişilik personelle birlikte yaklaşık 50 kişinin bulunduğunu söyledi.

Avcı, bu sabaha karşı yaşanan olayı şöyle anlattı: “Sabah saatlerinde namaza kalktık. Ben abdest almaya aşağı indim. Zemin kattan kuvvetli bir hışırtı geliyordu. Yurttaki iki hocamızla birlikte mutfağa girdik. Hocalarımızdan biri, ‘mutfakta gaz hortumu çıkmış’ dedi.

konya187hi2.jpg

Ben mutfağın kapısında duruyordum. Hocalarımız ‘kapıyı kapat’ dediler. Ben de ikinci kata çıktım. Binada panik yoktu, hatta öğrenciler yataklarındaydı. Ben yukarı çıktıktan 5 dakika sonra aşağıdan yatakhanelere gaz kokusu gelmeye başladı ve hemen ardından çok şiddetli bir patlama meydana geldi.

5 arkadaşımla birlikte patlamadan sonra binanın ayakta kalan kısmındaydık. Zemin kattan yukarı doğru çıkan alevleri çok yakımızda hissettik. Kapıyı açtığımızda binanın yarısının yıkıldığını ve sadece bizim bulunduğumuz bölümün ayakta kaldığını gördük.

Üzerime iki tahta parçası devrilmişti. Bağırarak yardım istedim. Yardıma gelenler beni kurtardı. Önemli bir sağlık sorunum olmadığı için hastaneye götürülmedim.”

Öte yandan çevre sakinleri ve belediyede çalışan bazı görevliler, yurt binasında tüp bulunmadığını, gazla çalışan bir tesisatın kurulu olduğunu söyledi.

Ölü ve yaralılar

Çöken yurt binasının enkazında hayatını kaybeden 17 kişinin kimlikleri belirlendi. Enkazda hayatını kaybeden 17 kişinin isimleri şöyle:

Leyla Semerci, Sema Ünal, Elif Beyza Turan, Sema Bayram, Rukiye Sema Demirbaş, Teslime Duran, Ümmünur Gümüştekin, Fadimana Toz, Hatice Doğru, Fadime Yazıcı, Şerife Göktaş, Cennet Karaalp, Zehra Güllü, Huriye Durmuş, Hatice Özçömlekçi, Teslime Gökdemir, Şerife Bağcı.

Yaralıların isimleri ve tedavi gördükleri hastaneler ise şöyle:

-Asude Akdere, Teslime Akcan, Cennet Tatmaz, Meryem Özbağrıaçık, Ünzile Semerci, Meryem Semerci, Semra Kambur, Züleyha Kulu, Zahide Kambur, Dilek Türker (Numune Hastanesi),

– Fadimana Toz, Aysun Erdoğan, Teslime Gümüştekin, Zehra Parlatıcı, Seher Sümer, Selma Doğrul, Z. Büşra Demirtaş, Tuba Güllü, Tuba Özçömlekçi (Hadim Devlet Hastanesi),

-Şerife Atayer, Fatma Özbağrıaçık, Teslime Dağtekin, Büşra Güneş, Ayşe Semerci, Zehra Uysal (Tıp Fakültesi Hastanesi),

-Fadime Dağtekin, Menekşe Vural (Konya’ya sevk).

cocukkonya.jpg

6 ögrencinin cenazesi toprağa verildi

Çöken yurt binasının enkazında hayatını kaybeden 6 öğrencinin cenazesi toprağa verildi. Konya’daki hastanelerden ve Hadim Devlet Hastanesi’nden alınan Şerife Göktaş, Teslime Duran, Zehra Güllü, Leyla Semerci, Ümmünur Gümüştekin ve Cennet Karaalp’in cenazesi Merkez Belen Camii önüne getirildi.

Burada kılınan cenaze namazına İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Konya Milletvekilleri, Konya Valisi Osman Aydın, olayda hayatını kaybeden öğrencilerin yakınları ve belde halkı katıldı.

Cenaze töreninin ardından belde mezarlığına kadar omuzlarda taşınan cenazeler daha sonra burada toprağa verildi.

Siyasiler

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bölgede incelemelerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Konya Valisi Osman Aydın’a, geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerini iletti.

Baykal, Vali Aydın ile görüşürken Konya Milletvekili Atilla Kart başkanlığındaki CHP heyetinin kentte incelemeler yapacağını, çocuklarını yitiren aileler dahil, ilgili ve yetkililerle görüşeceğini belirtti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, MHP İl Başkanı Ali Yücel ile hastaneye gelerek yaralıları ziyaret etti.

Kurs kaçak mı?

Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, kendisine ulaşan bilgilerin, “yurdun Diyanet İşleri Başkanlığı ile hiçbir organik bağlantısının olmadığı şeklinde” olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin “Yani yurt kaçak mı?” şeklindeki sorusu üzerine Yazıcıoğlu, “Bilemiyorum. O konuda bilgi sahibi değilim. Bazıları derneklere ait olabiliyor. Bana oluşan bilgiye göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kursu değil” yanıtını verdi.

Yazıcıoğlu, “Kaçak olduğu tespit edilirse ne olacak?” sorusu üzerine, “Bunların denetim mekanizmaları vardır. Yapılacak şeyler vardır. Herşeyin müeyyidesi var” dedi.

MEB soruşturma başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, yurdun bakanlığın kayıtlarında olduğu, ancak dernek tarafından Konya Valiliği’ne gerekli belgeler gönderilmeden ek bina yapıldığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konunun incelenmesi için Teftiş Kurulu Başkanlığı’na talimat verdi, bölgede inceleme yapmak üzere iki müfettiş
    görevlendirildi.

Anonim
    Pasif

Ölümün her türlüsü beni üzer; ama söz konusu çocukların ölümü olunca daha bir üzülüyorum.

Olayda yaşamını yitiren çocukların ailelerine ben de başsağlığı diliyorum. Rab onlara sabır versin!…

Anonim
    Pasif

Tanri ailelerinin acilarini hafifletsin, Ve Tanri onlari teselli etsin. Isa Mesih`in Adiyla

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.