Baslıklar halınde sorularım ılgılenırsenız sevınırım …

 • Bu konu 4 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27337
  Anonim
  Pasif

  1-Kuran-ı Kerim ı de İncilide okudum sayılır ama okuyarak bır karara varamadım bende bilimsel olarak yaklasacak olursak Kuran İncil degıstı dıyor pekı tarıhsel belgelerde gunumuze uyan bir İncil bulunmusmudur Topkapı da ki Kuran gibi

  2-Kuran-ı Kerimde bir cok mucıze var denılıyor mesela Anne rahmindeki bebegın evreleri vs bunlar hakkındakı goruslerınız

  3-Bana Hristiyanlık çekici gelmekte ama işte aklıma takılan mantıgımın gecme dedıgı noktalar cok fazla

  sagolun sımdıden

  #36140
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili Neslihan, Hristiyan Türk Foruma hoşgeldiniz. Samimi sorularınız için de çok teşekkür ederiz. Sorularınıza forumda birçok defalar yanıt verildiyse de sizin için kısaca yanıtlamak isterim:

  Birinci sorunuzda, ‘Kuran İncil değişti diyor’ diyorsunuz, ancak gerçekler bunun tam tersini söyler. Kuranın hiçbir ayetinde İncilin değiştirildiği ve geçersiz olduğu yazmaz. Tam tersine Kuran, yazılmıs olduğu 6. yüzyıldaki hristiyanların ellerindeki İncilin geçerli, güvenilir ve sağlam oldugunu tasdik eder. Bkz. Kuran El Maide Suresi 47, Yunus suresi 95.

  İncilin 2. ve 3. yüzyıldan kalma çok sayıda perşomenler üzerindeki Grekçe el yazısı metinlerini bütün veya parçalar halinde Londrada British Museumda, John Rylands müzesinde, Luvre müzesinde görmek mümkündür. Konuyla ilgili kapsamlı arastırmalar için forumdaki ilgili bölüme gitmenizi öneririm. http://hristiyanturk.com/forumdisplay.php?f=53

  Kuran’a inanmadığımız gibi, Kuran mucizeleri diye adlandırılan olgulara da inanmadığımızı belirtmeliyim. Kuran’a inanmış olsaydık zaten müslüman olurduk. Neden inanmadığımız konusuna gelince, İsa Mesih’te tüm insanlığa iman ve lütuf yoluyla kurtuluş yolu açılmışken Kuran bu yolu inkar etmekte ve bunun tam tersi olan insani gayretler ve sevaplarla bunun elde edilebileceğini öğretmektedir. Tanrı’nın, 600 yıl önce vermiş olduğu, İsa Mesihin kefaretine dayalı kurtuluş müjdesini bir yana bırakarak Kuran yoluyla daha da geriye gitmesi, yani kurtuluşu seriat yasalarına ve insani gayretlere dayandırması, Tanrının kişiliği ve karakteri açısından kesinlikle düşünülemez, kabul edilemez. Bunun ayrıntılarını zaten hemen hemen her acıklamamızda yazmaktayız.

  Sizi Hristiyanlığa degil, ama İsa Mesih denen o yüce Kişiliği tanımaya davet ediyorum. Sorularınız oldukça çekinmeden sormaya devam edin..

  #36142
  Anonim
  Pasif

  Verdiğiniz cevaplar için sagolun daha sorularım olacak elbette :)

  #36143
  Anonim
  Pasif

  Bir sorum daha var Incilin 80 li yıllarda yazıldığı tahmin edilirse 300 yılı günümüzdeki bulunan en eski incilin yazıldığı yıla denk geliyor deniliyor bundan daha eski bir ıncil bulundu mu ?

  #36138
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili Neslihan,

  Elimizdeki en eski İncil nüshaları 3. yüzyıla degil, İS 85’lere kadar geri gitmektedir. Bu doğrultuda New Testament Manuscripts başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum..

  #36149
  Anonim
  Pasif

  dili Türkçe olmadıgından tam olarak anlayamadım ama sorum suis 80 lı yıllarda bulunmus dedıgınız İncil suankı en eskı İncilde ne yazıyor İncilin tümü bulunmamıstır heralde tümü mü bulundu yoksa bellı nushaları mı bellı nushaları ıse onlarda neler yazmakta ?

  Sağolunuz …linie

  #36151
  Anonim
  Pasif

  Sevgili neslihan ;

  şu yazımı dikkatlice okumanı rica ediyorum .

  Kutsal KİTABIN DEĞİŞMEMİŞ OLDUĞU DOĞRULANMIŞTIR

  Bu Kitap çok eski olmakla birlikte, birçok eski Kutsal Kitap el yazmasının onun içindekileri doğruladığı dikkate değer. Dünyanın her tarafında bulunan kütüphanelerde ve özel kolleksiyonlarda binlerce eski Kutsal Kitap el yazması vardır. Bunlar, bugünküKutsal Kitabın, zamanın verdiği zararlara dayanabildiğini ve içindekilerin günümüze kadar değişmeyen şekilde nakledildiğini göstermektedir.

  Bunu kontrol etmek mümkündür. Örneğin, çoktan beri mevcut olan Almanya’daki Institute for New Testament Textual Studies (İncil Metninin Araştırma Enstitüsü) elindeki yaklaşık 5.300 İncil (Yunanca Kutsal Yazılar) el yazısının yüzde 95’ini mikrofilm veya fotoğraflarla tespit ederek bilimsel incelemeye sunmuştur.

  Böylece ilgili, ziyaretçi bir bilim uzmanı olsun ya da olmasın, uzmanların yardımıyla Kutsal Kitabın 20. yüzyılımıza kadar ne oranda doğru nakledildiğini öğrenebilir. İncilin asıl yazılışıyla en eski papirüs el yazma kopyaları arasında 25 yılı geçmeyen çok kısa bir süre vardır.

  Böylece Kutsal Kitabın, eskiden yazılmış olan her hangi bir eserden daha güvenilir şekilde bize ulaştığı iddia edilebilir. Das Buch der Bücher (Kitapların Kitabı) adlı eserin 3.sayfasında Karl Ringhausen şöyle diyor: “Jül Sezar, Galya Savaşı eserini İsa’nın doğumundan 52 yıl önce yazdı. Oysa daha sonra yazılmış olan onun en eski kopyaları, Milattan Sonra dokuzuncu yüzyıla aittir. Yunan filozofu Eflatun Milattan Önce 427’den 347 yılına kadar yaşadı; felsefi eserinden elimizdeki en eski kopya, Milattan Sonra 895 tarihini taşımaktadır. Eski kitapların ilk yazılışıyla, yani orijinal kaleme alınışıyla en eski kopyaları arasında genellikle yaklaşık bin yıl veya daha fazla zaman vardır.”

  O döneme ait eski kopyaların sayısı hakkında The Bible From the Beginnig (Başlangıçtan Beri Kutsal Kitap) eseri şöyle der: “Toplam olarak klasik el yazmalarının sayısı, Kutsal Kitabınkine oranla bir avuç kadardır. Hiçbir, eski kitap, Kutsal Kitap kadar tasdik edilmiş değildir.”

  Yani ilk yazıldığı şekiyle Şuanki İncil bire bir aynıdır!Bundan emin olabilirsin.

  saygılarımla
  D-D

  #28133
  Anonim
  Pasif

  İncilin asıl yazılışıyla en eski papirüs el yazma kopyaları arasında 25 yılı geçmeyen çok kısa bir süre vardır.

  bu yazıdakı en onemlı not benım ıcın buydu

  eger dogruysa onemlı bır bılgı

  #36159
  Anonim
  Pasif

  Sevgili Neslihan,

  Kuran’da var oldugu söylenen bebek olayi, yada gunesin ve ayin isik vermesi, dunyanin duz olmamasi gibi “MUCIZE” basligi altinda, ve “coook onceden KURAN bunlari bilmis” basligi altinda sunulan tum mucizeler, Kuran’ daha dunyada yok iken, Kutsal Kitabin icinde coktan vardi. Ozellikle Yesaya ve EYUP kitabinin son bolumlerinde Tanrinin hayvanlar, gokcisimleri gibi cesitli konularda yuzlerce mucizevi cumlesine tanik olabilirsiniz ve bunlar gunumuzden 3000 – 4000 sene once yazilmis seylerdir.. Bunu belirmek istedim.. Ornegin:

  “Size ana rahmindekyen sekil verir” (Ali Imran 6 /KURAN)
  “Sizi Kurtaran, ana rahminde sekil veren Rab diyor ki..” (Yesaya 44:24-28/ KUTSAL KITAP)

  “Gunesi isikli, Ayi ise nurlu yapan Allah…” (Yunus,5 / KURAN)
  “Isildayan gunese, parildayarak hareket eden Aya bakin..” (Eyup 31:26 / KUTSAL KITAP)

  “Yeryuzunde hepsi ayni su ile sulanan komsu topraklar, ekinler, koklu hurma agaclari vardir” (Rad,4 / KURAN)
  “”Sabahin actigi yariklari bolca sular, sirtlarini duzlersin. Yagmurla topragi yumsuatir, urunlerine bereket katarsin. ” (mezmur 65:9 / KUTSAL KITAP)

  “Goklerde yerde olan hersey, gunesin ayin yildizlarin daglarin hayvanlarin ve insanlarin cogunun Allah icin secde ettiklerini gormuyormusun?” (Hac 18, KURAN)
  “Ovguler sunun Rabbe ey butun goksel ordular. Ey gunes, ay, Ona ovguler sunun. Ovguler sunun parildayan yildizlar.” (Mezmur 148:2 / KUTSAL KITAP)

  Daha bunun gibi cok sayabilirim.. Yani Kutsal Kitabi, Islamiyetten once bile okumus olan bir kisi, bu bilgileri zaten biliyordu.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.