ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… İslam (FORUM KAPALI) Bardakoğlu: "Farklı dini gruplar barış içinde yaşıyor"

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24924
  Anonim
  Pasif
  s.gif s.gif s.gif

  s.gif
  s.gif
  s.gif

  s.gif

  New York – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Türkiye’nin hem tarihi boyunca hem de bugün farklı dini grupların barış ve uyum içinde yaşadıkları özgün bir ülke olduğunu söyledi.
  Bardakoğlu, New York’ta Columbia Üniversitesinde “Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler-Osmanlılar Döneminde Barış İçinde Bir Arada Yaşama” isimli bir konuşma yaptı.
  Bardakoğlu, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler olarak bu farklı dini ve etnik kökenli grupların hem Osmanlı hem de modern Türkiye’de barış içinde ve uyumlu bir şekilde yaşadığını ve bu açıdan Türkiye’nin dünyada özgün bir örnek oluşturduğunu ifade etti. Bardakoğlu, hoşgörü kültürünün modern Türkiye’de de devam ettiğini belirterek devletin laik yapısı içinde Müslüman olmayan vatandaşların Müslüman vatandaşlarla hukuk önünde eşit ve aynı haklardan yararlandıklarını anlattı. Diyanet İşleri Başkanlığının doğru İslam bilgisini insanlara ulaştırmak ve “din özgürlüğünü” koruyan bir kurum olduğunu anlatan Bardakoğlu, laik devlet yapısı içinde devletin Diyanete karışmadığını, Diyanetin de kendi işlerinde kendisinin söz sahibi olduğunu anlattı.

  http://haber.tnn.net/haber_detay.asp?ID=2009197&Cat=GEN

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.