• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25898
  Anonim
  Pasif

  Barack Obama görevi devraldı

  ABD’yi 8 yıl boyunca yöneten George Bush, bugün Beyaz Saray’a veda edip görevi siyahi lider Barack Obama’ya devretti. İncil’e el basıp yemin eden Obama resmen ABD’nin 44. başkanı oldu.

  • [IMG]http://cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?FileID=182227&Width=292&Height=0&BlackWhite=False[/IMG] George ve Laura Bush, Beyaz Saray’da Barack-Michelle Obama’yı karşıladı
  • [IMG]http://cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?FileID=182212&Width=292&Height=0&BlackWhite=False[/IMG] Obama çifti, sabah St. John’s Episcopal Kilisesi’nde törene katıldı
  • [IMG]http://cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?FileID=182192&Width=292&Height=0&BlackWhite=False[/IMG] Obama çifti halkın karşısına çıktı

  Dünya liderlerinden Obama’ya kutlama

  Barack Obama ve karısı Michelle, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşiyle birlikte, bu sabah St. John’s Episcopal Kilisesi’ndeki törene katıldı.

  Obama ve eşi, daha sonra, görevi bugün sona erecek Başkan George Bush ve eşi Laura ile yemin töreninden önce kahve içmek üzere Beyaz Saray’a geldi.

  Bush ailesi, 8 yıl kaldıkları Beyaz Saray’ın önünde karşıladıkları Obama ve eşi Mitchell ile gazetecilere poz verdi. Mitchell Obama’nın Laura Bush’a hediye vermesinden sonra Bush ve Obama çiftleri Beyaz Saray’a girdi. Beyaz Saray’a yeni Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi de geldi.

  Barack Obama’nın eşi Michelle Obama, Beyaz Saray’a girişinde Küba doğumlu Amerikalı “avargard” desinatör Isabel Toledo’nun mantosunu ve altın gibi parıldayan elbisesini giydi.

  Amerikan Associated Press ajansı, 43. Başkan George Bush ve eşi Laura’nın Beyaz Saray önünde eşi Michelle ile birlikte karşıladığı Barack Obama’nın da bu tarihi günde kırmızı kravatı tercih ettiğini belirtti.

  Daha sonra Obama, Bush ile beraber Kongre binasına gitmek üzere yola çıktı. Obama, TSİ 19.00’da buradaki yemin törenine katıldı.

  Önce yeni Başkan Yardımcısı Joe Biden yemin ederek göreve başladı. Ardından Obama…

  İncil’e el basıp yemin etti

  Washington’da Amerikan Kongresinde milyonların katıldığı bir törenle, İncil’e el basarak yemin eden Obama, ABD’nin 44’üncü başkanı oldu. Obama, ülkenin ilk siyah başkanı olarak Amerikan tarihine geçti. Böylece, köleler tarafından inşa edilen Beyaz Sarayda ilk defa zenci bir başkan görev almış oldu.

  Kongredeki törende takdim edilirken, ikinci adı “Hussein” yerine “H” kullanılması ve “Barack H. Obama” olarak tanıtılması dikkati çeken Obama, platforma çıkar çıkmaz meydanı dolduran kalabalıklar tarafından, “Obama, Obama” diye desteklendi.

  Obama, ABD’nin eski başkanlarından Abraham Lincoln’un yemin ederken el bastığı ve 1861 yılından bu yana kullanılmayan İncil’e el bastı. İncil, ABD Federal Yüksek Mahkemesi Başkanı John G. Roberts Jr. tarafından tutuldu.

  Barack Obama’nın, ABD anayasasını ve ülkeyi iç ve dış düşmanlardan koruyacağına ilişkin yemininin ilk cümlesini, Yargıç Roberts’tan sonra tekrar ederken şaşırdığı ve Roberts’ın ise Obama’ya bu cümleyi bir kez daha söyleyerek hatırlattığı görüldü.

  Obama yemin ederken de, “Ben Barack Hussein Obama” olarak yeminine başladı. Törenin birkaç dakika uzaması dolayısıyla Obama, yemin etmeden birkaç dakika önce, yerel saatle 12.00’yi (TSİ 19.00) gösterdiğinde, ABD Anayasasına göre Başkan oldu.

  Obama ve yeni “First Lady” Michelle Obama, George W. Bush ile eşi Laura Bush’u helikoptere kadar uğurladı. Bush ve eşi yaşamlarını Texas Crawford’da evleri bulunan çiftlikte geçirerek.

  Törenden notlar

  ABD’de yeni Başkan Barack Obama’nın, Kongre’nin önünde düzenlenen yemin törenini, Ulusal Park’ta toplanan bir milyondan fazla kişinin izlediği bildirildi.

  Amerikan AP haber ajansı, çekilen fotoğraflara dayanarak, parktaki izleyici sayısının bir milyonu aştığını belirtirken, polis yetkilileri de bir milyondan fazla kişinin parkta bulunduğu ifade etti.

  Bu arada, tören sırasında “çok olağanüstü boyutta bir felaketin meydana gelmesi durumunda” ABD’nin liderliğini üstlenmesi için görevlendirilen Savunma Bakanı Robert Gates, Obama’nın yemin törenini izlemedi.

  Bir askeri üste olduğu belirtilen ancak hakkında başka bilgi verilmeyen Gates, eski Başkan George W. Bush döneminde başladığı Savunma Bakanlığı görevine Obama döneminde de devam edecek.

  Kongre’nin önündeki törenle resmen göreve başlayan Obama, selefi Bush’u “artık sade bir vatandaş olarak” uğurladıktan sonra Kongre’de onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

  Yemekten sonra resmi geçitle Beyaz Saray’a hareket edecek olan Obama’yı izleyecek kortej ise yaklaşık 10 bin kişilik kalabalıktan oluşacak. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı törenlerde görev yapan polis ve diğer güvenlik görevlilerinin sayısı 42 bini buluyor.

  ABC televizyonu, Washington ve çevresindeki törenlerin toplan maliyetinin 170 milyon doları bulacağını bildirdi. Ancak Washington kentinin, bunun çok üzerindeki bir miktarı turizmden kazanacağı belirtiliyor.

  Washington metrosu kalabalığı kaldıramadı

  Obama’nın bugün başkanlık görevini devralmasına bir saatten az bir zaman kala, Washington’u dolduran kalabalığı taşımakta zorlanan metro, bir kişiye vagonlardan birinin çarpması üzerine iki istasyonunu kapattı.

  Washington’da, ABD’nin ilk siyah başkanı olarak görev alacak Obama’nın yemin töreni için bir milyonu aşkın ziyaretçi bulunuyor. Bu da, güvenlik için kente gelen birçok köprünün kapatıldığı bir ortamda, ulaşımı Washington metro sistemine yüklüyor.

  Metro yetkilileri, kırmızı hat üzerindeki en işlek duraklardan biri olan Gallery Place istasyonunda platformdan düşen bir kişiye tren çarpması üzerine bu istasyonu kapattıklarını duyurdu.

  Bu durum, bileti olmasa da Obama’nın yemin törenini izlemek üzere Washington’a gelen kalabalığı yürümeye zorluyor. Platformdan düşen kişinin, metro bekleyen kalabalıklar yüzünden düşüp düşmediği ise açıklığa kavuşmadı.

  [IMG]http://www.cnnturk.com/Handlers/File.ashx?FileID=182240[/IMG]

  CNN TÜRK

  #31980
  Anonim
  Pasif

  Halleluya…Artık dünya eski güzel günlerine geri dönecek.
  Açıkçası çok umutluyum. Gelir gelmez işkence kamplarını kapatmaya başladı. Zenci olduğu için birçok iftiraya uğradı. Fakat Obama yüreğinde iman olan gerçek bir inanan bence. İnsanlık için bir umut olabilir.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.