Bana Hristiyan Olmak İçin Bir Sebep Verin

• Bu konu 4 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Öncelikle müslüman biri değilim. Tanrı’ya inanan yalnız her hangi bir dini kabul etmeyen birisiyim. Kısaca deistim.

Bana Hristiyan olmam için çok çok geçerli bir sebep verin. Bana bu inancın doğruluğunu ispatlayabilir misiniz?

Teşekkür ederim.

Anonim
    Pasif

@power11 23397 wrote:

Öncelikle müslüman biri değilim. Tanrı’ya inanan yalnız her hangi bir dini kabul etmeyen birisiyim. Kısaca deistim.

Bana Hristiyan olmam için çok çok geçerli bir sebep verin. Bana bu inancın doğruluğunu ispatlayabilir misiniz?

Teşekkür ederim.

Bu inancın doğruluğunu,kendi öznelliğinde,kendi özelliğinde,kendi kendine ispatlıyabilirsin.Nerelerde kaybolduğunu nerelerde iyi olduğunu bir tek siz bilirsiniz.
    Bütün yüreğinle,bütün aklınla,bütün gücünle Tanrıyı aradığında Tanrıyı bulabileceksiniz.

Anonim
    Pasif

Merhaba power.

İlk önce, foruma geldiğiniz için sıcak bir hoş geldiniz demek istiyorum. Ben bir Şii Müslüman ailede doğmuş ancak bir Deist olarak büyümüş biriyim. Ama hamdolsun ki Rab beni bir süre önce aydınlattı ve kendine çekti. Benim kadar çok şüphelenen birini çok nadir gördüm bu güne dek. Sizi de anlayabiliyorum, insanın aklında bir sürü soru işareti oluşuyor. Ancak bu sorulara cevap bulmayı istemek gerek, yani sırf söz tokadı atmak ya da birilerini haksız çıkarmak için değil. Ben insanlara İslam hakkında sorular sordum ancak beni memnun etmediler. Memnun derken, tarzıma uygun bulmadım demek istemiyorum. Beni değiştirmediler demek istiyorum. Yine aynı şekilde yaşam tarzı sürüyor yine aynı şeyleri yapmaya devam ediyordum. Tanrı’nın Kutsal Ruh’u iman etmemiş birinde bile işler ve o kişi sorular sormaya başlar, gerçeği bulmak için.
    Tanrı’yı saf mantıkla kavrayamayacağımız açıktır. Çünkü O çok yücedir biz ise cılızız. Bu, bir okyanusu küçük bir kuyuya doldurmaya benzer. Başarısız olur ve sinirleniriz. Ama ki Tanrı’yı Kutsal Kitap’ın bize açıkladığı kadarınca anlayabiliriz. Mantıkla düşünecek olursak, bir Deistsiniz ve bir Varlığın olduğuna inanıyorsunuz. Her şeyi var eden biri, insana aklı, dil, işitme, görme vb. özellikleri veren Biri, kendisi göremiyorsa, işitemiyorsa, düşünemiyorsa bizim mantığımızda bir sorun var demektir. Şimdi O Tanrı konuştuğuna göre, bize gerçeği konuşmuştur, çünkü ahlakı en yüksektir. İnsanlar gibi korkudan ya da sırf kötülük olsun diye yalan söyleyen biri değildir. Kendisi kendi sözünde bizim günahlı olduğumuzu söylüyor. Bunun sebebi, Adem ve Havva’nın işlediği günah (Tanrı’ya olan itaatsizlik ve isyan), bizi de etkiledi. Çünkü herkes günah işledi. Belki bunlara inanmayabilirsiniz, çünkü sonuçta İslami bir toplumdan geliyorsunuz. Yani demek istediğim “İncil tahrif oldu” diye düşünebilirsiniz. Bu doğaldır çünkü İslam öğretişi Tanrı’nın kendi sözüne sahip çıkamadığını, bir bakıma Şeytan’ın O’ndan daha güçlü olduğunu ima etmektedir. Ama bu doğru değildir. O’nun sözü değişmedi, olduğu gibi duruyor. O, sözünde bize Mesih’i kurban olarak verdiğinde Kendi mükemmel sevgisini açıklıyor. Biz hak etmediğimiz halde, Mesih bizim günahlarımız için çarmıha gerildi. Sizce bunu yapmaya da bilir miydi? Bence yapmayabilirdi, ama yaptı! Çünkü sevdi ve yüceliğini gösterdi. Biz günah işledik ama O’nunla barışmamız için O bunu yaptı. Mesih günahlarımızı yüklendi, öldü ve 3.gün ölümden dirildi. Evet, dirildi! Dirilen başka biri yoktur. Mesih fiziksel olarak dirildi. O’nun dirildiği gibi, kendisine iman eden de dirilecektir. Mesih biçim öldüyse, bu bizim günahımıza devam etmemiz anlamına gelmiyor. Rab bizi kutsal bir yaşam sürmeye çağırdı, daha çok günah işlememiz için değil. Kendisine iman eden utandırılmayacak. O söz verdi! Sözünü tutar, çünkü O mükemmeldir. “Kutsal olun çünkü Ben kutsalım” dedi. Biz Mesih’e iman ettiğimizde günahın köleliğinden kurtuluruz. Köleyiz çünkü günah işliyoruz. Ama Mesih bizi özgür kılar. Sevaplar, iyilikler vs. şeyler bizi kurtaramaz. Mesih bizim için Tanrı’nın yolunu açtı. Bizi O’nunla barıştırdı. Kendisine iman eden herkes için bunu yapacak. İşte Müjdeli haber budur! Günahından kurtulmak istiyorsan, Tanrı’yla barışmak istiyorsan tövbe et ve Mesih’in bu Müjdesine iman et. “Bana geleni asla kovmam” diyor.

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

@power11 23397 wrote:

Öncelikle müslüman biri değilim. Tanrı’ya inanan yalnız her hangi bir dini kabul etmeyen birisiyim. Kısaca deistim…

Herhangi bir dinin “müntesibi” olmak için bilgi/birikim şart değil.
    “Arâzi”ye uyrasan, “işlem” tamamdır.
    Deist veya ateist insanlar, bu sonuca araştırarak/öğrenerek ulaşmışlardır.
    Bu itibarla; ‘ıspat’ın olduğu yerde, ‘iman’a gerek olmadığını da bilirler.
    Deist bir kimse, asla aşağıdaki cümleyi kurmaz.

@power11 23397 wrote:

…Bana Hristiyan olmam için çok çok geçerli bir sebep verin. Bana bu inancın doğruluğunu ispatlayabilir misiniz?

“Bir sebep” ile ‘iman’ ederseniz; başka “bir sebep” ile inancınızı kolayca yitirebilirsiniz.
    İman; “sipâriş” ile elde edilemez.
    Tanrı’nın varlığına götüren tek yol samimiyettir.

Nesnel koşullar, ıspata yetmez; çünki Tanrı nesne değildir.
    Bir şey ıspat edildiğinde de, artık imana ihtiyaç kalmaz.

Siz, desit falan değilsiniz.
    Ya forumlarda “macera” arayan bir çocuksunuz.
    Ya da, takiye yapan bir müslüman.

Anonim
    Pasif

@Zakay 23404 wrote:

Siz, desit falan değilsiniz.
    Ya forumlarda “macera” arayan bir çocuksunuz.
    Ya da, takiye yapan bir müslüman.

Komik olmayın lütfen. Ben kendimi bir kelime ile tanımlamıyorum; deist te diyebilirsiniz başka bir şey de. Yaratıcının varlığını hissediyorum, çevremden görüyorum. Metafizik varlıklara da inanıyorum hatta inanmam için de somut kanıt olarak yaşadığım deneyimler var. Yani materyalist bir felsefeyi benimsemem imkansız.

Bir deist, dinleri; “saçmalık, toplumun uyması gereken kurallar bütünü” diye tanımlayabilir. Yalnız ben de bu tip bir ön yargı yok. Ön yargı denilen olay bir inanca sahip olan kişilerde görülür. Aksine benim inancım yok.

Doğruyu aramak istiyorum ve bu nedenle bu konuyu açtım. Ailemin inancını merak ediyorsanız ailem ateisttir, müslüman olarak yetişmedim. Ayrıca yaşım 25.

Anonim
    Pasif

@power11 23408 wrote:

Komik olmayın lütfen.

Mesajım, sizi böyle bir cümle kurmaya yöneltti ise, hatâ benimdir.
    Bunun için sizden özür dilerim.
    Amacım asla mevzuyu kişiseleştirmek değildi.

@power11 23408 wrote:

Ben kendimi bir kelime ile tanımlamıyorum; deist te diyebilirsiniz başka bir şey de. Yaratıcının varlığını hissediyorum, çevremden görüyorum. Metafizik varlıklara da inanıyorum hatta inanmam için de somut kanıt olarak yaşadığım deneyimler var. Yani materyalist bir felsefeyi benimsemem imkansız.

Bir deist, dinleri; “saçmalık, toplumun uyması gereken kurallar bütünü” diye tanımlayabilir. Yalnız ben de bu tip bir ön yargı yok. Ön yargı denilen olay bir inanca sahip olan kişilerde görülür. Aksine benim inancım yok.

Doğruyu aramak istiyorum ve bu nedenle bu konuyu açtım. Ailemin inancını merak ediyorsanız ailem ateisttir, müslüman olarak yetişmedim. Ayrıca yaşım 25.

Ben sizi değil, yaklaşımınızda gördüğüm mantıksal aksaklıkları sorguladım.
    Din ve inanç hürriyeti bağlamında, kimsenin kimseyi sorgulama hakkı yoktur.
    Ayrıca, böyle bir sorgulama ahlâki de değildir.

Siz dediniz ki;

…Bana Hristiyan olmam için çok çok geçerli bir sebep verin…

Ben de diyorum ki;

Bir sebeple MESİH imanlısı olursanız, başka bir sebeple ateist ya da deist de olabilirsiniz.
    İnanç, insan hayatının bir yönü değil, tümüyle alâkalı bir mevzûdur.

İşâret etmeye çalıştığım diğer bir husus da şu cümlenizle ilgili idi.

…Bana bu inancın doğruluğunu ispatlayabilir misiniz?

İman subjektiftir.
    Nesenel/somut olarak ıspatlanan hususa iman gerekmez.
    Siz, çaydanlığa iman etmezsiniz.
    Onun çaydanlık olduğunu bilirsiniz.

Saygıyla.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.